Moda lat 80-tych, czyli sport, disco i przepych

Moda lat 80-tychModa w latach 80 to prawdziwy misz-masz, do dominujących trendów zaliczymy power dressing od Armaniego, jeansowy total i sportowo-dyskotekowy styl, czyli neonowe ubrania, cekiny, brokat, kresz i welur w każdym wydaniu. Ocieplacze na łydkach, plastikowe buty, koronkowe bluzki, denimowy total, naprasowanki i pierwsza emotka w wersji blaszanej. Zderzenie trendów od Giorgio Armaniego i serialowej mody. Tak w skrócie można określić modę lat 80 XX wieku.

Lata 80 XX wieku to rewolucja modowa, której prekursorem był Giorgio Armani, odważny projektant zerwał z dotychczas obowiązującymi zasadami w modzie. Projektant ubrał kobiety w garnitury w stylu power dressing, a mężczyzną podarował ekskluzywne ubrania, które po raz pierwszy zaprezentował w kinowym hicie "Amerykański żigolak". W latach 80 kobiety naśladowały kreacje z "Dirty Dancing" i "Flash dance", czyli sportowe stylizacje z legginsami i ocieplaczami na łydkach. Podobnie jak w poprzedniej dekadzie bardzo duży wpływ na modę miała muzyka i seksowne stylizacje popularnej wówczas Madonny. Koronka, przetarte jeansy i skąpe stroje piosenkarki szokowały, zachwycały i inspirowały kobiety na całym świecie.

Kult ciała latach 80 XX

W latach 80 ubiegłego stulecia za sprawą kultowych już filmów tanecznych oraz kinowego hitu "Top Gun" nastąpił kolejny przełom w popkulturze, czyli "kult ciała" - moda na siłownie i fitness cluby. Już w połowie lat 80 ubiegłego stulecia mężczyźni chcieli wyglądać jak Tom Cruise z Top Gun albo Patrick Swayze z Dirty Dancing. Za sprawą tych wydarzeń lata 80 były początkiem mody na muskularnych panów i szczupłe wysportowane kobiety.

Kult ciała bardzo silnie odcisnął się na modzie, kobiety nosiły na co dzień neonowe ubrania, legginsy z lycry i ocieplacze na łydkach. Obcisłe połyskujące legginsy w połączeniu z obuwiem sportowym lub noszone ze szpilkami podkreślały figurę i sportowy tryb życia. Panowie zamienili koszule na t-shirty, które nosili do marynarek i garniturowych spodni, podobnie jak główni bohaterowie kultowego serialu "Miami Vice". Na ulicach roiło się również od mężczyzn ubranych w kolorowe kreszowe dresy, które podkreślały zamiłowanie do sportu i znajomość ówczesnych trendów. Do spodni jeansowych mężczyźni nosili t-shirty z printami lub jedwabne wzorzyste koszule, które w latach 80 pojawiły się w trendach za sprawą Gianni Versace. Na specjalne okazje kobiety zakładały damskie garnitury z szerokimi spodniami i długą marynarką z bufkami na rękawach lub obszernymi poduszkami na ramionach. Fanki stylu disco wybierały dyskotekowe stylizacje w stylu Madonny, koronki, brokat, ćwieki i falbanki, zgrabnie połączone z wytartym jeansem, mocnym makijażem i szpilkami lub bardzo modnymi plastikowymi butami.

Główne trendy w modzie lat 80

Różnorodna i bogata moda lat 80 była pełna kontrastów i przeciwieństw, które tworzyły prawdziwy modowy misz-masz. Trendy lat 80 można podzielić na kilka głównych nurtów, które przenikały się wzajemnie, tworząc obraz kiczowatych i tandetnych stylizacji.

Do najważniejszych trendów modowych lat 80 należą:

Power dressing - trend od Armaniego

Giorgio Armani w latach 80 ubiegłego stulecia zrewolucjonizował damską modę, ofiarując kobietom, zarezerwowane dla mężczyzn garnitury. Szerokie spodnie do kantu i długie marynarki z poduszkami na ramionach, a także bufki na rękawach do białej koszulowej lub kopertowej bluzki i butów na obcasie miały gwarantować kobietom sukces zawodowy. Power dressing bardzo szybko zyskał uznanie kobiet aktywnych zawodowo, które świadomie chciały kierować swoją karierą i dążyły do sukcesu. Już w połowie lat 80 ubiegłego stulecia kobiety zrezygnowały z sukienek na rzecz wygodnych garniturów damskich. Sam Armani twierdził, że jest to "dress for success", który sprawia, że kobieta jest postrzegana jako profesjonalistka i businessowy partner. Kobiety aktywne zawodowo ceniły Armaniego za to, iż dostrzegł ich zawodowy potencjał i chłonęły każdy nowy fason garnituru. Damskie kostiumy z szerokimi prostymi spodniami i długą marynarką do dzisiaj są uważane za profesjonalny biznesowy strój damski.

Męska moda ala żigolak od Armaniego

Dopasowane garnitury z ekskluzywnych tkanin to z kolei propozycja od Armaniego dla panów. W latach 80 ubiegłego stulecia mężczyźni pokochali luksusowe dopasowane garnitury, perfekcyjnie skrojone ze szlachetnych tkanin. Modową inspiracją dla panów stał się główny bohater z filmu "Amerykański żigolak", którego filmowe stroje zaprojektował sam Armani.

Neonowe ubrania, sportowy styl i kult ciała - czyli jak światem mody zawładnęło kino

W latach 80 bardzo duży wpływ wywarło otworzenie pierwszych siłowni oraz filmy propagujące sportowy styl życia. Ponadto dużą popularnością cieszyły się muzyczne filmy, a wśród nich "Flash Dane" i "Dirty dancing", które zapoczątkowały kolejny bardzo silny trend, którym był kult ciała. Kobiety inspirowane bohaterkami tanecznych produkcji filmowych nosiły neonowe legginsy z lycry i getry na łydkach. Mężczyźni natomiast naśladując Patricka Swayze z "Dirty Dancing" i Toma Cruise'a z "Top Gun" zaczęli trenować i modelować swoją sylwetkę. Prawdziwym hitem stały się wówczas dresy, panowie z dumą nosili kreszowe dresy, a panie welurowe i to nie tylko na trening. Za sprawą tanecznych produkcji filmowych kobiety zaczęły wycinać głębokie dekolty w t-shirtach i zawiązywać bluzki na guziki tuż nad pępkiem. Wkrótce również na pokazach mody można było zobaczyć czarne, obcisłe body, getry, czyli popularne ocieplacze na łydkach, a bluzki z opadającymi ramionami, wkroczyły do światowej mody. Kultowe dzisiaj body, czy bluzki ala nietoperz z dekoltem opadającym na ramiona wpisały się do kanonów mody i są w trendach do dzisiaj.

Calvin Klein i Levi's, czyli denimowy total

W latach 80 XX Calvin Klein lansował modę na denim, ekskluzywne jeansowe ubrania koniecznie z logo drogich i znanych marek. Był to czas, kiedy spodnie, sukienki i katany firmy Levi’s stały się obiektem pożądania na całym świecie. W latach 80. dżins oficjalnie wkroczył na salony, a markowe spodnie z denimu nie były już postrzegane jako hipisowska czy punkowa część garderoby. Młodzież nie tylko nosiła denim w każdej postaci od klasycznego niebieskiego po marmurkowy. Markowe jeansy miały naszywki z dużym logo, a mniej firmowe były fantazyjnie ozdabiane. Tureckie jeansy w Polsce już w połowie lat 80 zalały rynek i cieszyły się dużą popularnością wśród młodzieży. Młodzi ludzie ozdabiali sami jeansową garderobę, nadając jej indywidualnego charakteru. Jeansowe katany zdobiły więc modne naprasowanki, czyli gumowe aplikacje, które można było przenieść z pergaminu na ubranie za pomocą żelazka i blaszane przypinki. To wówczas powstała przypinka przedstawiająca dzisiejsza żółtą uśmiechniętą emotkę.

Kult marki, czyli printy i markowe naszywki z lat 80

W latach 80 strój stał się wyznacznikiem statusu społecznego, a prawdziwym hitem były koszulki i skarpetki z logo producenta. Kobiety, mężczyźni i młodzież z dumą nosiła koszulki z markowymi printami oraz białe skarpetki topowych sportowych marek. Modę na białe skarpetki zapoczątkował Michael Jackson, który bez względu na kolor spodni i butów nosił właśnie białe skarpetki.

Przetarte jeansy, seksowne koronki i falbanki lansowane przez Madonnę

W latach 80 Madonna wprowadziła modę na koronkę, ale w innym niż dotychczas wydaniu - biała lub czarna koronka w połączeniu z przetartym jeansem i skąpymi szortami z denimu wyglądała wyjątkowo kusząco. Sukienki z falbankami w wydaniu Madonny były z kolei połączeniem dziewczęcego uroku i seksownych kreacji. Fason mini sukienki bez ramion z falbanami od bioder był modny przez całą dekadę, nosiły go zarówno nastolatki, jak i dojrzałe kobiety.

Futra, brokat ćwieki i neonowe ubrania i sztuczna biżuteria

W latach 80 na ulicach zaroiło się od kolorowych, wprost neonowych stylizacji, z brokatowymi dodatkami. Wielobarwne legginsy z błyszczącej lycry, koszulki, szaliki i czapki tak zwane żarówy, w kolorach neonowego różu, zieleni i pomarańczy to najmodniejsze ciuchy lat 80. Równie silnym trendem były brokatowe i połyskujące damskie bluzki, spódnice i sukienki, które bardziej pasowały na sylwestra niż do pracy. Duża plastikowa biżuteria malowana na kolor srebra i złota oraz kolorowe lakierowane szpilki, do tego kapelusze, naturalne futra i mocny makijaż.

Styl lat 80 był pełen przepychu, który miał odzwierciedlać status społeczny i wysokie zarobki. Takie podejście do mody zapoczątkowało kolejny nurt, który do dzisiaj kojarzy się z modą lat 80, czyli kicz. Kobiety chcąc stworzyć "drogie" luksusowe stylizacje przyjęły zasadę "im więcej, tym lepiej", tak powstawały najbardziej kiczowate stylizacje całej dekady. Panie komponując modne bogate kreacje, łączyły style i zakładały więcej niż jeden mocny akcent. Kolory makijaż, burza loków, sztuczne futro, czerwone szpilki, neonowe lycry i brokatowa bluzka, a do tego duża sztuczna tandetna biżuteria. Takie zestawienia nie miały nic wspólnego z dobrym smakiem, ale w latach 80 ubiegłego stulecia były bardzo modne, a kobiety prześcigały się w tworzeniu coraz odważniejszych i... jeszcze bardziej kiczowatych stylizacji.

Trendy mody z lat 80 w Polsce i na świecie

Rękawy bufki
Są to żakiety i bluzki z powiększonymi ramionami.

Damskie garnitury
Szczególnie ze spodniami do kantu i długą marynarką.

Welurowe kreacje
W latach 80 ubiegłego stulecia były bardzo popularne. Praktyczny i elegancki welur był jedną z najpopularniejszych tkanin. Z weluru powstawały spódnice, spodnie, żakiety, sukienki, płaszcze, a nawet dresy z bluzą na suwak.

Dwurzędowe marynarki i żakiety damskie
A to wszystko zdobione srebrnymi i złotymi guzikami.

Kolorowy dres z kreszu z rozsuwaną bluzą
Dzisiejszym szczytem obciachu były obiektem pożądania kobiet i mężczyzn w latach 80. Sportowy strój z szeleszczącego materiału nosiły z dumą zarówno dziewczynki, kobiety, chłopcy, jak i mężczyźni. W Polsce jeszcze na początku lat 90 spora część panów uwielbiała kreszowe dresy.

Body, czyli strój treningowy tancerzy
Na zawsze wpisał się do kanonów mody i dzisiaj jest obowiązkowym elementem w damskiej szafie. Body zostało rozpowszechnione w latach 80 ubiegłego stulecia, najpierw przez bohaterkę "Flash dance", a przypieczętowane przez Giorgio Armaniego, który włączył obcisłe body do jednej ze swoich kolekcji.

Jeansowa katana
Moda na kurtki z denimu przetrwała do dzisiaj. W latach 80 szczytem marzeń były jeansowe kurtki z plakietką Levis. W Polsce kurtkę znanej marki bardzo często zastępowały denimowe katany tureckiej produkcji, gładkie i z materiałowymi wstawkami.

Naszywki i metalowe przypinki
Były nieodzownym elementem jeansowej katany, każdy miał przynajmniej jedną blaszaną przypinkę z kolorowym symbolem.

T-shirty z logo marki
W latach 80 zapanowała moda na koszulki z logo znanych marek, począwszy od światowej klasy producentów markowej odzieży, po printy z logo Coca-Cola.

T-shirty z naprasowankami, oryginalnymi lub wykonanymi w domowym zaciszu
W Polsce w latach 80 ubiegłego stulecia prawdziwym hitem były naprasowanki, czyli kolorowe aplikacje, które można było przenieść z pergaminu na materiał. Młodzież wprost polowała na naprasowanki z wizerunkiem gwiazd muzyki pop i ciekawymi motywami, które zdobiły ubrania.

Plastiki, czyli bardzo modne w latach 80 damskie sandałki z plastiku
Dostępne w wielu kolorach i wzorach - tandetne i niewygodne plastiki nosiły zarówno małe dziewczynki, nastolatki, jak i kobiety od bardzo młodych po panie na emeryturze.

Ocieplacze i bezrękawniki
Czyli puchowe kamizelki na suwak, które w latach 80 XX wieku były modne na całej kuli ziemskiej za sprawą filmu "Powrót do przeszłości". Trend ten wpisał się do kanonów mody i pozostał z nami do dzisiaj.

T-shirt i mokasyny zestawione z garniturem
Trend, który lansowali główni bohaterowie serialu "Miami Vice". Luźna stylizacja z garniturem przetrwała do dzisiaj.

Opaski do włosów i kolorowe frotki
Czyli wielobarwne grube gumki do włosów, które uzupełniały damskie stylizacje oraz fantazyjne plastikowe opaski podtrzymujące włosy, a także sportowe opaski frotté na czole.

Kolorowe saszetki na dokumenty
Są to niewielkie prostokątne torebeczki na noszone na długim sznurku na szyi.

Kolorowe saszetki nerki
Modne od kilku sezonów saszetki zapinane na biodrach.

Falbanki i żaboty
W latach 80 ceniono bardzo kobiece bluzki i sukienki, które w połączeniu z neonowymi i brokatowymi spodniami lub spódnicami przybierały wprost karykaturalną i przerysowaną postać, typową dla mody lat 80.

Spodnie z podwyższonym stanem
Obcisłe jeansy, które podkreślały talię, to jeden z najmniej kiczowatych trendów, który przetrwał do dzisiaj i wpisał się do światowych kanonów mody. Takie spodnie w latach 80 nosiły kobiety na całym świecie.

Zwierzęce motywy, panterka i cętki
Wzory te używane były na bluzkach, sukienkach, a nawet legginsach z lycry - pełen przepychu i kiczu styl lat 80.

Podwinięte nogawki
Za długie spodnie z podwiniętymi nogawkami do wierzchu, nawiązywały do kolejnego mocnego trendu, czyli spodni przed kostkę.

Białe adidasy
Białe obuwie sportowe podkreślające błękit modnego denimu i kontrastujące z neonowymi legginsami. W Polsce w zastępstwie adidasów występowały białe sofixy.

Fryzury modne w latach 80

Fryzury z lat 80 ubiegłego stulecia podobnie jak ubrania i dodatki były duże i widoczne:

  • Trwała ondulacja - największą popularnością cieszyła się trwała ondulacja i burza loków, którą na specjalne okazje kobiety obsypywały brokatem.
  • Tapir - mocno wytapirowane, wprost splątane włosy to symbol tamtej epoki, mocny tapir utrwalony lakierem do włosów i pozostawiony na widoki to coś, czego dzisiaj żadna z kobiet by nie zrobiła. W latach 80 ubiegłego stulecia był trendy.
  • Koński ogon na czubku głowy, asymetryczny lub prosty koński ogon związany szeroką frotką, czyli fryzura na cebulę będąca prawdziwym hitem w latach 80.

Modny makijaż w latach 80

Makijaż w latach 80 ubiegłego stulecia podkreślał pełne przepychu i szalone stylizacje. Modny był mocny, wielobarwny i tęczowy makijaż oka. Kolor nakładany na policzki i powieki miał być widoczny z daleka, dlatego też makijaż z lat 80 XX bardzo często, zamiast dodawać urody, szpecił i dodawał lat. Cienie do powiek nakładane były na całą powierzchnię górnej powieki i wyjeżdżały poza zewnętrzny kącik oka. Gruba czarna kredka do oczu i jeszcze grubsza warstwa tuszu do rzęs podkreślały zarys oka. Róż na policzkach w odcieniu ciemnej pomarańczy i usta w kolorze zimnego różu dopełniały mocny makijaż twarzy. Dzisiaj żadna kobieta nie zdecydowałaby się na taki make-up. Jedno jest pewne - o przesadzie w makijażu w latach 80 ubiegłego stulecia nie mogło być mowy.

Lata 80 w modzie to okres pełen przepychu i fantazji, w której strój fryzura i make-up uzupełniały się wzajemnie tworząc typowy dla tego okresu dyskotekowo-sportowo-elegancki styl.

Lidia Kowalska
Wizażystka, blogerka, pasjonatka stylu i urody, a przede wszystkim żona i mama.

Komentarze