Moda lat 70-tych, czyli spodnie dzwony, kapelusze i sukienki w stylu boho

Moda lat 70-tychGorączka sobotniej nocy, Studio 54, Sex Pistols i Aniołki Charliego, czyli jak muzyka, kino, polityka i subkultury zdominowały modę w latach 70 ubiegłego stulecia. Sprawdź dlaczego ówczesny Vogue ogłosił, że w latach 70 w modzie przestały obowiązywać jakiekolwiek zasady, kto tak naprawdę dyktował trendy i które z nich przetrwały do dzisiaj.

Kolorowe sukienki maxi, haftowane dzwony, szydełkowe kombinezony, buty na platformach, punkowe kolorowe fryzury i szalone stylizacje. T-shirty, ćwieki i kultowa ramoneska, czyli stylizacje z koncertów SEX Pistols, błyszczące winylowe kombinezony od Mary Quant, ubrania w stylu disco, owłosiona klata i koszule z dużym kołnierzykiem w stylu John'a Travolty z filmu "Gorączka Sobotniej Nocy". Bardzo krótkie spódniczki mini, podkolanówki i kapelusze z szerokim rondem lansowane przez Jane Fondę i długie stylowe wieczorowe kreacje, które nosiła Bianca Jagger. Denim od stóp i głów, zwierzęce printy, kratka i paski. Tak w skrócie prezentowała się moda w stylu 70 ubiegłego stulecia. Kolorowe różnorodne kreacje, fantazja odwaga i ogromny wpływ polityki, muzyki i filmu na ówczesną modę sprawiły, że po raz pierwszy moda stała się wyrazem światopoglądów, osobowości i indywidualizmu.

Moda w latach 70 - skąd czerpano inspiracje?

W latach 70 ubiegłego stulecia moda przeżywała prawdziwą transformację. Moda wolna dotychczas od polityki i subkultur zaczęła wyrażać nastroje społeczne. Trendy lansowane przez największe domy mody straciły na wartości, natomiast ikonami mody w latach 70 stały się gwiazdy kina i muzyki. Kolorowa i szalona moda dzieci kwiatów, psychodeliczne punkowe stylizacje i kiczowaty, błyszczący styl disco sprawiły, iż ówczesny Vogue ogłosił, że "od teraz w modzie nie istnieją już żadne zasady".

Lata 70 to czas kiedy w modzie panowała zupełna dowolność, to co jeszcze dekadę wcześniej było niedopuszczalne, w latach 70 święciło triumfy. Mieszanie stylów, wzorów, faktur i kolorów dziś przyprawiające o zawrót głowy wyrażały nastroje społeczne. Do końca lat 80 ubiegłego stulecia fantazyjne, a nawet nieco "przerysowane" stylizacje były traktowane jako wyraz własnej osobowości, buntu i poszukiwanie stylu.

Moda lat 70-tych

Musical "Hair", "Gorączka sobotniej Nocy" i Studio 54 odbiły się mocnym echem w ówczesnych trendach. Stroje muzyków Sex Pistols, produkcje filmowe, teatralne oraz koncerty punkrockowych zespołów, a także stylizacje prezentowane w najpopularniejszym klubie nocnym Studio 54, wywarły największy wpływ na modę w latach 70. W całej historii mody tak silny wpływ na trendy miała tylko Coco Chanel. Niespełna 40 lat później moda kochana przez tłumy wdarła się na światowe pokazy mody, a najwięksi projektanci postawieni pod ścianą, zawarli z popkulturą nieoficjalne porozumienie, przyjmując trendy które pokochał świat.

Modę na hippie i disco definitywnie zakończyły emitowane w latach 80 i na początku lat 90 XX seriale: "Dynastia", którą oglądały kobiety na całym świecie, czerpiąc inspirację do eleganckich i bardzo kobiecych stylizacji.

Bohaterowie "Beverly Hills 90210", czyli jednej z najpopularniejszych produkcji dla młodzieży ubierali się modnie i z klasą, a ich stroje były dopasowane do wieku i nie miały nic wspólnego z kiczowatą modą disco i kolorowymi hippie. Ponownie modowy przełom nastąpił za sprawą popularnych produkcji filmowych, tym razem modą zatrzęsły seriale.

Główne nurty - style modowe lat 70-tych

Styl hippie, dzieci kwiaty i musical "Hair"

Modowy nurt hippie wywodził się z buntowniczej subkultury dzieci kwiatów, młodzieży, która buntowała się przeciwko wszelkim regułom, szokowała, łamała utarte schematy zarówno w życiu osobistym jak i w modzie. Dzieci kwiaty lansowały kolorowe fantazyjne kreacje, a wśród nich maxi sukienki z naturalnych tkanin w wielobarwne kwiaty, pasy i etniczne motywy. Hipisowskie kultowe spodnie dzwony, gładkie jeansowe i z kolorowymi haftami,  w wersji boho wielobarwne z miękkich i wygodnych tkanin, czyli spodnie które pozostały z nami do dzisiaj. Krótkie koszulki zakrywające jedynie piersi i dwa pierwsze żebra, etniczne tuniki i duża srebrna oraz kolorowa etniczna i drewniana biżuteria, często występujące obok siebie sprawiały, że hippisowskie stylizacje nabierały indywidualnego charakteru. Światem mody zawładnęły kreacje z musicalu "Hair", który miał premierę w 1967 roku.

Moda w rytmie disco, czyli "Gorączka sobotniej nocy" i Studio 54

W latach 70 do świata mody wdarł się kolejny bardzo mocny trend, który przetrwał aż do końca lat 80 ubiegłego stulecia. Eksplozja mody w stylu disco była bezpośrednio związana z premierą filmu "Gorączka sobotniej nocy". Aktorzy tej produkcji nosili kolorowe, błyszczące tkaniny, kiczowatą biżuterię i mocny wielobarwny makijaż. Disco w modzie stało w zupełnej opozycji do popularnego w latach 70 hipisowskiego stylu. Cekinowe kreacje, plisowane spódnice z połyskujących tkanin, koronki, falbany, bufiaste rękawy, poduszki na ramionach, winylowe kombinezony damskie, buty na szpilkach z ostrym czubkiem. Dopełnieniem połyskujących i wielobarwnych stylizacji było kontrolowane afro na głowie oraz kolorowe pasemka i wielobarwny, tęczowy makijaż.

Mężczyźni pokochali natomiast koszulę z dużym kołnierzem, której prekursorem stał się John Travolta ulubiony aktor końca lat 70. Moda w stylu disco była inspirowana kinem i wspomnianym już filmem. Bardzo duży wpływ na ówczesne trendy wywarło Studio 54, jeden z najpopularniejszych w historii klubów nocnych, w którym bawiły się wschodzące gwiazdy show biznesu. W klubie nie brakowało również dziennikarzy i fotografów, którzy pokazywali stylizacje przyszłych gwiazd oraz ówczesnych celebrytów. Starannie dobierane i często szokujące stroje były traktowane na równi, z tymi prezentowanymi na najlepszych pokazach mody. Często kreacje, obserwowane w Studio 54 miały się nijak do trendów lansowanych bez domy mody, a mimo to cieszyły się większą popularnością niż kreacje największych światowych projektantów.

Punkowa moda i koncertowe stylizacje Sexpistols

Lider zespołu Sex Pistols Johnny Rotten, w latach 70 związany ze znaną projektantką mody Vivienne Westwood, szokował strojami, w których zespół pokazywał się publicznie. Większość ówczesnych stylizacji Sex Pistols była dziełem wspomnianej projektantki a punk-rockowe stroje zainspirowały zbuntowaną młodzież. Podarte spodnie, rozciągnięte t-shirty z szokującymi printami, wojskowe buty, kolorowe punkrockowe irokezy, kolczyki w nosie, na brwiach i obowiązkowo więcej niż jeden kolczyk w uchu i skórzana kurtka. Nieodzownym elementem punk rockowych stylizacji były torby z wytartych spodni jeansowych, chlebak lub plecak w kolorze khaki z licznymi odręcznymi napisami i kurtka ramoneska, agrafki, ćwieki, duże ciężkie, często demoniczne pierścionki oraz skórzane bransoletki - to must have punkrockowca w latach 70 ubiegłego stulecia. Szokujące, ciężkie stylizacje, kolorowe irokezy i mocny makijaż oka zarówno u kobiet jak i mężczyzn miały wyrażać osobowość i być przejawem buntu wobec utartych kanonów mody i zasad dobrego wychowania. Punk-rockowe stylizacje, głośna muzyka i możliwość wyrażenie siebie poprzez strój znalazły podatny grunt wśród młodych ludzi z tak zwanych dobrych domów z tradycjami, którzy mieli własne zdanie na temat otaczającego ich świata.

Wieczorowy szyk w latach 70 w stylu Bianci Jagger

Wieczorowy szyk w latach 70 lansowała Bianca Jagger, która na przekór panującej modzie pokazywała się w długich wieczorowych sukniach i turbanie nawiązującym do stylu afro. Bianca Jagger uwielbiała nakrycia głowy, dlatego też często pokazywała się w bardzo kobiecych kapeluszach. Stylowe, lekkie i uwodzicielskie a zarazem eleganckie jej stylizacje inspirowały kobiety na całym świecie.

Dziewczęcy urok à la Jane Birkin

Nie wszystkim do gustu przypadły psychodeliczne punkowe stylizacje, błyszczący i nieco kiczowaty styl disco czy luz dzieci kwiatów. Kobiety, które chciały wyglądać dziewczęco, zwyczajnie i po prostu seksownie chętnie sięgały po kreacje w stylu Jane Birkin. Angielska aktorka i piosenkarka kochała kobiece kapelusze z miękkim rondem, zwiewne sukienki, luźne i dziewczęce stylizacje, długą biżuterią. Włosy ułożone w artystycznym nieładzie i młodzieńcze stylizacji dodawały kobiecości i seksapilu. Dziewczęcość i luźny casualowy styl był modny przez całe lata 70.

Spódniczki mini w wersji mini i długie kozaki od Jane Fondy

Jane Fonda również dołożyła swoje pięć groszy do mody z lat 70 ubiegłego stulecia. Aktorka w tym okresie lansowała bardzo krótkie spódniczki mini, które ledwo zakrywały pośladki i długie kozaki, które latem zmieniała na szkolne podkolanówki. Obecnie aktorka uchodzi za jedną z najbardziej stylowych gwiazd, jednak to Jane Fonda zapoczątkowała trend na bardzo krótkie spódniczki i seksowne długie kozaki, które rozpalały wyobraźnie mężczyzn i były zakazane w niektórych szkołach.

Akcenty mody lat 70, kiedyś i dziś

Denim od stóp do głów
W latach 70 denim zyskał zupełnie inny wydźwięk, z tkaniny roboczej stał się jednym największych trendów. Występował niemal w każdym stylu, nosili go punkowcy, hipisi, doskonale komponował się ze stylem disco. Również fanki dziewczęcych kreacji w stylu Jane Fondy nosiły jeansowe mini spódniczki, denimowe sukienki i płaszcze. Haftowane dzwony z denimu cieszyły się popularnością wśród dzieci kwiatów i punk rockowców, którzy szukali strojów "prostych w obsłudze". Zaletą dżinsu było to, że tkaniny nie trzeba prasować. Punki pokochali spodnie z denimu za swobodę w stylizowania stroju, oryginalnie wyglądające przetarcia i dziury na kolanach, które dodawały punkowego i buntowniczego charakteru stylizacjom. W denim bezkarnie można wpinać ćwieki i agrafki, bez obawy, że tkanina zostanie zaciągnięta lub pęknie. Pierwsze jeansy z przetarciami powstawały w zaciszu domowym z użyciem naturalnego pumeksu lub kawałka betonu, a fantazyjnie wytarte spodnie na kolanach były inwencją twórczą ich właścicieli. Za co jeans pokochała reszta społeczeństwa w latach 70 XX? Za casualowy look, możliwość dopasowania uniwersalnego denimu do każdego wzoru, koloru i tkaniny. Do dzisiaj dżins jest jedną z najpopularniejszych tkanin na świecie.

Spodnie dzwony
Spodnie dzwony, czyli biodrówki z mocno rozszerzonymi i bardzo długimi nogawkami, które zakrywały część buta, obcisłe na pośladkach, podkreślające biodra i górną część nogi. Spodnie dzwony początkowo były znakiem rozpoznawczym stylu hippie. Jednak fason ten szybko został przechwycony przez ówczesnych projektantów mody i już wkrótce bistorowe dzwony stały się symbolem lat 70 ubiegłego stulecia. Ten wyjątkowy fason spodni jest ceniony do dziś za wyjątkowy krój, który wyszczupla sylwetkę i wydłuża nogi. Uniwersalne dzwony pasują do wszystkich stylizacji od punkowych, hipisowskich, casualowych w spokojnym tonie i wizytowych.

Bardzo krótkie mini spódniczki
W latach 70 mini spódniczki były wyjątkowo krótkie i zakrywały praktycznie tylko pośladki. Najpopularniejsze z nich miały kształt trapezu, podkreślały talię, biodra i wyszczuplały nogi. Te mini spódniczki w wersji mini nosiły zarówno nastolatki jak i dojrzałe kobiety, zadając im szyku długimi kozakami. Mini moda w wersji lat 70 nie przetrwała długo, a kobiety już dekadę później zamieniły bardzo krótkie i niewygodnie spódnice na te o długości midi i maxi.

Sukienki i spódnice maxi w stylu boho
Sukienki i spódnice w stylu boho, czyli kolorowe, zwiewne sukienki z falbankami i koronką, charakterystyczne dla dzieci kwiatów, które wpisały się do modowych trendów na długie lata. Zwiewne letnie sukienki maxi co jakiś czas powracają i cieszą się ogromna popularnością, by po kilku sezonach ustąpić miejsca innym kreacjom, a potem powrócić ponownie.

Kapelusze z dużym rondem i turbany
W latach 70 ubiegłego stulecia damskie nakrycia głowy cieszyły się dużą popularnością. Filcowy kapelusz z dużym rondem kobiety nosiły do sukienek, spódnic i spodni. Damskie kapelusze z miękkim rondem zapisały się na kolejne dziesięciolecia do kanonów mody i stały się wyznacznikiem dobrego stylu i wyszukanej elegancji. Fantazyjne turbany, oswojone i lansowane przez Biance Jagger to nieco bardziej wyszukane nakrycie głowy zarezerwowane do długich wieczorowych sukni, które nie przetrwało próby czasu.

Buty na platformach
Buty na wysokich platformach to kolejny znak rozpoznawczy mody z lat 70, toporne, masywnie wyglądające buty na platformach nosiły zarówno kobiety jak i mężczyźni. Obuwie doskonale komponowało się z modnymi dzwonami. Kobiety przez całą dekadę zakładały klapki, sandały, pantofle, botki i kozaki na platformach, dodając stylizacji modnego i nowoczesnego charakteru jak na ówczesne czasy a sobie kilka dodatkowych centymetrów.

Długie kozaki do mini spódniczek
Długie kozaki to trend wylansowany przez Jane Fondę, który wyjątkowo przypadł kobietom do gustu. Panie do bardzo krótkich spódnic zakładały długie kozaki przed kolano lub co odważniejsze buty z cholewką zakrywającą prawie całą nogę. Długie kozaki to trend, który wpisał się do kanonów mody i nigdy nie przestał być na czasie. Obecnie większość kobiet ma w swojej szafie choć jedną parę długich kozaków, które są piękne, seksowne i praktyczne.

Podkolanówki
Podkolanówki do krótkich spódniczek to kolejny bardzo mocny trend lat 70. Pokochały go fanki dziewczęcego looku i stylu lansowanego przez Jane Fondę, która latem nosiła podkolanówki i buty na platformie do mini spódniczek. Podkolanówki nie przetrwały próby czasu i już w latach 80 zostały zamienione na zakolanówki, czyli skarpety sięgające daleko za kolano, a potem na getry.

Krótkie topy przed pępek
Krótkie topy odsłaniające pępek, a czasem ledwo zakrywające piersi zestawione z dzwonami i butami na platformie lub mini spódniczką zachwycały i szokowały. Trend ten nadal jest na czasie. Dzisiaj nikogo już nie dziwią i nie gorszą krótkie topy, które stały się nieodzownym elementem letnich stylizacji.

Winylowe kombinezony
Kombinezony - błyszczące, kolorowe, srebrne lub złote na suwak podpatrzone na filmach science fiction (SF) prezentowały się dość "kosmicznie", ale robiły wrażenie na parkiecie. Winylowe kombinezony od Mary Quant były znakiem rozpoznawczym stylu disco. Dżinsowe i zwiewne kombinezony upodobali sobie natomiast hipisi. W latach 70 spodnium było modnym elementem zarówno damskiej jak i męskiej garderoby. Współczesne kombinezony to damskie spodnium, które doczekało się wielu fasonów.

Koszule z szerokim kołnierzem
Szerokie kołnierze to jeden z najbardziej charakterystycznych trendów z lat 70 ubiegłego stulecia, zapoczątkowany przez John'a Travoltę. Już kilka miesięcy po premierze "Gorączki sobotniej nocy" zarówno mężczyźni jak i kobiety z dumą nosili koszule z szerokim kołnierzem. Od gładkich po hipisowskie w kwiaty i pasy, były modnym dodatkiem do spodni dzwonów. W latach 70 prawdziwy macho nosił koszulę z pokaźnych rozmiarów kołnierzem, koniecznie rozpiętą i odsłaniającą owłosioną męską klatę. Trend zaczerpnięty z kinowego hitu nie przetrwał próby czasu i już kilka lat później koszule z szerokim kołnierzem, były szczytem obciachu i modowej wpadki, a mężczyźni ponownie zaczęli zapinać koszulę na drugi guzik.

Blask, cekiny, czyli stroje w stylu disco
Błyszczące tkaniny, winylowe srebrne i złote kombinezony, sukienki i spódnice z cekinami podkreślały styl disco. Trend ten przetrwał do końca lat 80 by w kolejnej dekadzie ustąpić miejsca stylowymi i skromniejszym stylizacjom. Cekiny i błyszczące kreacje z lat 80 powoli powracają, jednak nieco odmienione i uspokojone.

Fryzury lat 70

Afro
Duże kule równo przyciętych włosów z naturalnym skrętem lub trwałą ondulacją, to trend który królował do połowy kolejnej dekady. Właściciele naturalnych afro loków z dumą nosili skręconą burzę włosów, a zakłady fryzjerskie przeżywały prawdziwe oblężenie. Trwała ondulacja w latach 70 i przez kolejną dekadę była jednym z najpopularniejszych zabiegów stylizujących włosy.

Irokez
Typowy dla punkrockowej subkultury również stawiał pierwsze kroki w latach 70 ubiegłego stulecia. Mimo że prawdziwą popularność zyskał dopiero w kolejnej dekadzie, mocno zaznaczył się już kanonach mody z lat 70.

Najważniejsi projektanci i ikony mody w latach 70 XX wieku

Diane Von Furstenberg
Promująca styl którego głównym wyznacznikiem był komfort i kobiecość. Stylizacje w tym stylu nosiła i rozpowszechniła Jane Birkin. Luźne, wygodne, zwiewne sukienki, kobiece i urocze stroje casualowe oraz swobodna elegancja.

Vivienne Westwood
Projektantka w latach 70 zapoczątkowała w modzie punk rockowy nurt. Jako partnerka Johnny'ego Rottena zaprojektowała sceniczne stylizacje zespołu Sexpistols. Vivienne Westwood zaprojektowała również pierwszą sukienkę z kopertowym dekoltem, która zyskała bardzo przychylną opinię ówczesnego Vogue'a.

Jane Fonda
Długie kozaki, podkolanówki i bardzo krótkie spódniczki mini to jeden głównych trendów w latach 70 ubiegłego stulecia. Dziewczęce stylizacje aktorki naśladowały kobiety przez długie lata. Natomiast długie damskie kozaki zapisały się do kanonów światowej mody.

Jerry Hall
Znana modelka i fotomodelka, która w latach 70 lansowała szydełkowe misterne dziergane kombinezony. Stroje aktorki zachwycały i inspirowały kobiety jeszcze przez kolejną dekadę.

Diane Keaton
To aktorka która lansowała damskie spodnie dzwony w eleganckiej wersji,w zestawieniu z kamizelką. Kobiety szybko pokochały ten fason spodni i zrozumiały że dzwony mogą być eleganckie i bardzo kobiece.

Charlotte Rampling
Aktorka i modelka, która lansowała bardzo kobiece, zwiewne sukienki maxi. Aktorka przekonała kobiety do zwiewnych letnich kreacji. Pokazała że sukienka maxi, nie musi być zarezerwowana dla stylu boho, a stylizacja z taką kreacją nie zawsze jest hipisowska.

Catherine Deneuve
Aktorka do kanonów mody wprowadziła zwierzęce wzory oraz dziergane kamizelki, które od lat 70 do dzisiaj zawsze są modne.

Kolorowe lata 70 wywarły ogromny wpływ na współczesną modę, a hipisowskie i punk rockowe stroje z tamtego okresu nikogo już nie szokują, a nawet pojawiają się w trendach.

Lidia Kowalska
Wizażystka, blogerka, pasjonatka stylu i urody, a przede wszystkim żona i mama.

Komentarze