Moda w latach 90 była mieszanką nieuchronnie nadchodzącej zmiany, z jednej strony mieliśmy styl disco, który jeszcze pojawiał się w trendach, z drugiej zaś stylizacje z kultowych seriali jak Beverly Hills 90210 i Przyjaciele. W Polsce bardzo mocne były w modzie wpływy lat 80 za sprawą seriali, które dotarły do nas dopiero na początku lat 90 jak "Dynastia" czy "Alf".
Nastolatki naśladowały gwiazdy kina i muzyki podpatrzone na MTV i w miesięczniku "Brawo". Jedno jest pewne przemiany społeczne i polityczne jako przypadły na początek tej dekady miały bardzo duży wpływ na modę lat 90.
Styl retro
Lata 90 to czas, kiedy modę traktujemy bardziej świadomie niż kiedykolwiek, większość kobiet i nastolatek zna trendy, obserwuje stylizacje z kolorowych magazynów, doskonale orientuje się, w jakiej stylizacji widziano ostatnio jedną z supermodelek. Panie zaczynają bawić się modą, uczą się od bohaterek popularnych seriali. W Polsce następuje modowa rewolucja podobna do tej z lat 20 XX, a w sklepach pojawiają się zachodnie marki. Zaczynamy bawić się modą, na ulicach robi się kolorowo za sprawą modnych neonowych czapek z kangurkiem, kolorowych ocieplaczy i kurtek. Koszule w kratę, porwane jeansy, glany, kolorowe szpilki i nadal modny styl sportowy i Look na dziewczynę z sąsiedztwa, a także zdobywający coraz większą popularność styl techno. W modzie w latach 90 naprawdę działo się dużo, na ulicach robi się kolorowo od fantazyjnych stylizacji. Jednak tym razem począwszy od makijażu przez fryzury po stroje, każda stylów ma dodawać urody, nikt już jej nie poświęca w imię modnej fryzury czy ciucha. I to jest główna różnica między tymi dwiema dekadami.
Style modowe w latach 90
- Dżins, dżins i jeszcze raz dżins, lata 90 to dekada dżinsu, który noszono na wiele sposobów. Od stylu disco, który już chylił się ku upadkowi i przeszedł sporą metamorfozę po styl grunge i seksowne prowokujące stylówki podpatrzone u gwiazd z MTV i w miesięczniku "BRAWO". Modne były denimowe sukienki, spódnice, ogrodniczki, spodnie, spodenki i katany jeansowe, które nosimy do dzisiaj. Dżinsowy Total królował na ulicach przez całą dekadę, prawdziwe szaleństwo zapanowało na denimowe spodnie męskie piramidy i damskie marchewki. W Polsce oprócz wytartych i dekatyzowanych (marmurkowych) jeansów modne były też tureckie z zielonymi wstawkami. Denim noszono od stóp do głów lub łączono z białym T-shirtem najlepiej z logo znanej marki, lub bohaterem popularnej kreskówki.
- Styl Grunge, T-shirt najlepiej gładki lub markowym logo, flanelowa koszula w kratę, proste lub z szerokimi prostymi nogawkami i buty wojskowe. Grunge był znakiem rozpoznawczym bardzo popularnego wówczas Kurta Cobaina z Nirwany, na polskiej scenie muzycznej lansowała go Kasi Nosowska z zespołu Hey, Edyta Bartosiewicz i większość rockowych muzyków.
- Dziewczyna z sąsiedztwa, czyli luźne stylizacje nienawiązujące do żadnego z nurtów w modzie lat 90. Polegał on na zestawieniu komfortowych i estetycznych elementów stylizacji, przypominających weekendowy Look. Tak właśnie ubierała się Brenda z bijącego rekordy popularności serialu Beverly Hills 90210 i Joey Potter z "Jeziora Marzeń"
- Seksapil i kobiecość w wydaniu lat 90 była dużo bardziej subtelna i stylowa niż w poprzedniej dekadzie. Panie wprawdzie nadal odkrywały wiele i nosiły obcisłe ubrania z lycry, a także bardzo obcisłe sukienki i spódnice gumki, a także mega krótkie lambadówki. Jednak stylizacje z lat 90 miały klasę, której brakowało tym z poprzedniej dekady. Dziewczyny na potęgę naśladowały cukierkowe stylówki podpatrzone na teledyskach Spice Girls i te koronkowe wyjątkowo seksowne od Madonny.
- Techno, styl ten był powiązany z seksownymi, a jednocześnie bardzo nowoczesnymi stylizacjami gwiazd muzyki techno. Krótkie gorsety, obcisłe legginsy, kolorowe kombinezony i urocze dwa koczki. Do tego dziwny makijaż i szalone buty na wysokich koturnach.
- Moda na supermodelki i kult ciała w stylu lat 90. To czas, kiedy supermodelki stają się popularniejsze od gwiazd kina i muzyki, są rozpoznawalne i wprost uwielbiane. Kobiety chcą mieć ich figurę, włosy i pieprzyka nad górną wargą jak Cindy Crawford. Panie zaczynają się odchudzać, chodzić na solarium, golić nogi i pachy co jeszcze dekadę wcześniej. Na ulicach w biurach, sklepach, a nawet w szkołach pojawiają się seksowne stylizacje opinające całe ciało jak bardzo krótkie spódniczki gumki wykonane ze ściągacza i sukienki Bodycon. Noszone były do szpilek, tenisówek, trampek, glanów. Dziewczyny zestawiały je z dżinsowymi katanami, ramoneskami, a nawet koszulami w kratę.
Trendy modowe z lat 90
- Flanelowe koszule w kratę czerwono czarne, zielono czarne i granatowo czarne, noszone do legginsów, do jeansów przewiązane za rękawy w pasie, lub rozpięte do t-shirtu z logo.
- Białe T-shirty koniecznie z logo znanej marki, do jeansów, spódnic denimowych, a nawet gumek.
- Czarne T-shirty wzorowane na tych, które nosili Kurt Cobain i Axel Rose z Guns N Roses, do jeansów, bojówek i koszul w kratę.
- Różowe, błękitne i neonowe legginsy, krótkie spódniczki i Crop topów, czyli takich, które odsłaniały pępek.
- Spodnie jeansowe piramidy, proste cygaretki i marchewki, czyli z wysokim stanem, czyli nogawką zwężaną w dół i zaszewkami na talii. Denim w latach 90 występował w wersji błękitnej (piramidy) dekatyzowane (marmurkowe marchewki) i klasycznej (cygaretki). Dodatkowo w Polsce modny był turecki jeans z kolorowymi materiałowymi wstawkami.
- Denimowe maxi spódnice szerokie rozkloszowane, proste i zwężane w dół, w latach 90 panowało jeansowe szaleństwo, więc spódnice te występowały w różnych fasonach od klasyczne z rozporkiem i kieszeniami z przodu, a także na pośladkach po rozkloszowane i trapezowe.
- Crop topy popularne sabrinki odsłaniające pępek luźne koszulki z rękawami lub na ramiączkach, które nosiły nastolatki i panie prawie w każdym wieku.
- Jeansowe katany najlepiej w wersji klasycznej w kolorze niebieskim lub granatowym. Nosili je wszyscy kobiety i mężczyźni. Doskonale wpisywały się w jeansowy total i były wygodne.
- Bojówki w kolorze khaki zestawione z T-shirtem i koszulą w kratę, do tego wojskowe buty lub trampki, czyli stylizacja na rockowego muzyka. Początkowo nosili je tylko mężczyźni, ale potem skusiły się na nie również kobiety, nadając im zupełnie nowy look. W damskich stylizacjach były one zestawiane z białą koszulą, crop topem, japonkami lub szpilkami. Całość uzupełnia jeansowa katana lub ramoneska niezmiennie modna od lat 80.
- Sztruks we wszystkich kolorach i najlepiej w wersji rockowej, czyli sztruksowe dzwony zestawione z wojskowym paskiem. Do tego ażurowa boho bluzka lub biała koszula. W wersji rockowej zestawiano je również z T-shirtem i koszulą w kratę. Zimą natomiast królował gruby masywny sztruks i swetry z warkoczami.
- Panterka i zwierzęce desenie na ubraniach, butach i torebkach to kolejny hit tamtej epoki, który co jakiś czas powraca.
- Marynarki damskie luźne z poduszkami na ramionach, noszone do spódnic, spodni, szpilek i sportowego obuwia. W kwestii łączenia marynarek ze sportowymi obuwiem nadal królowały w modzie lata 80. Panie łączyły styl sportowy z casualowy i wizytowym tworząc wyjątkowy miszmasz.
- Spódnice gumki, czyli obcisłe bardzo krótkie ledwie zakrywające pośladki spódnice, wykonane ze ściągacza lub gumowanej bardzo elastycznej tkaniny. Bulwersowały i zachwycały jednocześnie. Nosiły je wczesne nastolatki i większość dorosłych kobiet, ze względu na materiał, bezlitośnie podkreślały każdą krągłość, a mimo to każda kobieta je kochała. Zestawiano je z T-shirtami i trampkami lub sportowymi butami w casualowych stylówkach, z damskimi bluzkami na poduszkach i crop topami. A także z futrami, płaszczami, marynarkami, jeansowymi katanami i ramoneskami. W tamtych czasach każda kobieta miała kapsułową szafę i każdy ciuch wykorzystywała do kilkunastu stylizacji.
- Maksi spódnice w łączkę i jeansowe, im dłuższe, tym lepsze, były prawdziwym hitem w drugiej połowie tej dekady i ponownie zestawiano je dosłownie ze wszystkim.
- Lambadówka, czyli krótka spódnica z szerokim pasem i rozkloszowana od bioder z falbaną lub z klinów. Moda na nią zapanowała wraz z piosenką "Lambada", która powstała w 1989 roku, ale prawdziwą popularność zyskała rok później.
- Bombka to kolejna spódnica, którą nosili wszyscy i urocza, dziewczęca i wyszczuplające talię i optycznie wyszczuplająca nosi.
- Plisowanki, w wersji dla dziewczynek i dorosłych kobiet mini, midi i maxi, czarne, czerwone i w odcieniach nude.
- Bodycon, czyli obcisła wersja małej czarnej w wielu odsłonach, z głębokim dekoltem, golfem i półgolfem. Sukienka jak żadna inna podkreślała kształty i jak wszystko w latach 90 była noszona do stylizacji casualowych, sportowych i wizytowych.
- Oversizowe swetry i bluzy to trend z serialu Beverly Hills 90210. Noszone były do jeansów, legginsów i wszystkich rodzajów spódnic.
- Zamszowe botki ala kowbojki, najlepiej czarne z ćwiekami i frędzlami, panie nosiły je absolutnie do wszystkich stylizacji.
- Mini plecaki, czyli malutkie damskie urocze plecaki, które zastępowały małą torebkę, występowały one we wszystkich kolorach od klasycznej czerni przez neonowe i lakierowane oraz brokatowe.
- Wojskowe plecaki i chlebaki biły prawdziwe rekordy popularności wśród uczniów i studentów i doskonale uzupełniały stylizacje grunge oraz rockową.
- Buty plastiki to znak rozpoznawczy pierwszej połowy lat 90 dostępne w wielu kolorach i wzorach damskie czółenka i sandałki z tworzywa sztucznego biły prawdziwe rekordy popularności. Nosiła je płeć damska roku do 100 lat. Wielobarwne niedrogie można było dopasować do każdej stylizacji i dostępne w każdym sklepie obuwniczym, na bazarze i osiedlowym targu. W przypadku tych butów górę wziął owczy pęd, bez względu na zasobność portfela, wykonywany zawód i wiek każdy je nosił.
- Buty na koturnach we wszystkich możliwych odsłonach od letnich sandałów casualowych po wizytowe.
- Białe chodaki na równi popularne z plastikami, noszono do spodni spódnic i sukienek. Od późnej wiosny do wczesnej jesieni. A siniaki na kostkach były niejako wpisane w ten trend, wystarczyło niefortunnie ruszyć nogą, by na drugiej poczuć twarde podeszwy buta.
- Buty wojskowe od klasycznych cudem zdobytych z armii po te w wersji ekskluzywnej jak martensy. Miał je prawie każdy i młodzież nosiła je bez względu na porę roku.
- Trampki to kolejne buty idealnie wpisujące się w klimat lat 90 pasowały do stylizacji w stylu grunge, były tanie i wygodne. Młodzież nosiła je na potęgę i zdzierała po kilka par rocznie.
Modne włosy lata 90
- Fryzurą, która dosłownie opanowała całą dekadę, było urocze i bardzo twarzowe strzyżenie na Rachel z serialu "Przyjaciele", a także bardzo zbliżona fryzura kolejne serialowej bohaterki, czyli Brendy z "Beverly Hills 90210". Polegało ono na stopniowym wycieniowaniu włosów, tak żeby najkrótsze sięgały linii żuchwy a najdłuższe ramion. Obie aktorki miały podobną fryzurę, ale to Jennifer Aniston urzekła kobiety do tego stopnia, że większość damskiej populacji chciała mieć włosy jak ona.
- Grzywka na Alfa, czyli sympatycznego kosmitę z serialu "Alf" to pozostałość po końcówce poprzedniego dziesięciolecia, z którą panią było się trudno rozstać.
- Fryzura na cebulę, czyli wysoki koński ogon z licznymi kolorowymi gumkami o nazwie frotki.
- Koki wysoki i niskie ze starannie zwinięta, a także z nicianą nakładką, zakrywającą całego koka.
- Kok banan, czyli wszystkie włosy schowane do środka, to fryzura, którą obecnie nosimy do wizytowych stylizacji. Jednak w latach 90 czesały się tak uczennice, urzędniczki i artyści, do szkoły, do pracy, na dyskotekę, koncert i na wesele.
- Wycieniowana lekka grzywka urocza kobieca, łagodząca rysy twarzy i odmładzająca.
- Przedziałek na środku i z zygzakiem, czyli wariacje z przedziałkiem w stylu gwiazd sceny muzycznej.
- Włosy na chłopczycę z przylizanym przodem i potarganym tyłem to trend, który przez chwilę był modny w latach 90, ale największe zainteresowanie wzbudził dopiero dekadę później.
Modny makijaż w latach 90
Matowy podkład i matowy puder, od święta i na co dzień. Po dekadzie mocnego makijażu, na naturalnej cerze w latach 90 fluidu i pudru używały wszystkie kobiety. Od nastolatek po emerytki, czasem przypominał on maskę, ale cera była gładka, ponieważ przez grubą warstwę pudru i fluidu nie przebijał się ani trądzik, ani też zmarszczki. Oczy w wersji lat 90 miały kolor nude aż pod łuk brwiowy, obowiązkowa była też dolna i górna kreska, a także mocno wytuszowane rzęsy. Za sprawą księżnej Diany modna była niebieska kreska na dolnej linii wodnej, a także brzoskwiniowe policzki.
Delikatny makijaż lata 90
Szminki w latach 90 różniły się od tych z poprzedniej dekady i były najczęściej jasne z matowym wykończeniem.
Brwi w stylu lat 90
Stylizacja brwi w tej dekadzie zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ poświęcano tej części oka wiele uwagi. Modne były cienkie na okrągło wyregulowane z henną lub podkreślone czarną kredką. Stylizowane na Edytę Bartosiewicz podwójne lub składające się z drobnych kropek albo kwadratów z widocznymi przerwami. Wszystkie jednak były maksymalnie uniesione do góry, tworząc efekt szeroko otwartego wręcz zdziwionego oka.
Modne dodatki w stylu lat 90
- Chokery, czyli naszyjniki niciane, z rzemyków, perełek i paciorków najlepiej z okrągłym paciorkiem na środku, podkreślały większość ówczesnych stylizacji.
- Duża masywna srebrna biżuteria, najlepiej z ciemnego postarzanego srebra w stylu rockowym i retro.
- Kolczyki z łańcuszkami, duże koła, malutkie kółka z różnej wysokości ucha.
- Duże zegarki a kolorowymi paskami.
- Damskie plecaki drobne urocze, przypominające miniatury prawdziwego plecaka szkolnego.
- Bandamki, czyli stylowe czerwono białe lub czarno białe kwadratowe apaszki, które noszona włosach, nadgarstku i zamiast paska, ale prawie nigdy na szyi.
Jak się ubrać w stylu lat 90?
Zestaw ponownie modne spodnie dzwony z butami na koturnie i białą koszulę, do tego załóż jeansową katanę lub ramoneskę, do tego buty wojskowe, które wróciły do łask w odmłodzonej wersji lub damskie buty na koturnie. Stylizację możesz uzupełnić chokerem, srebrną biżuterią i koniecznie kolczykami dużymi kołami.
Biżuteria lata 90
A jeśli wolisz wyglądać łagodniej mała czarna w stylu bodycon i ramoneska lub jeansowa katana sprawią, że będziesz wyglądać jak dziewczyna z lat 90. Nie zapomnij o przywiązaniu bandanki na nadgarstku i udekorowaniu szyi chokerem.
Jak zrobić modny choker z lat 90?
Weź czarny rzemyk, złóż go na pół lub jeśli jest krótki, wykorzystaj dwa. Dokładnie odmierz długość, tak żeby był nie więcej niż 2-3 cm dłuższy niż obwód twoje szyi. Znajdź amerykańską jednocentówkę (to był prawdziwy szał w latach 90) lub eurocenta, a jeśli nie masz równie dobrze, sprawdzi się również polska jednogroszówka. Przewierć monetę i zamontuj na niej metalowe kółeczko od starego łańcuszka lub od breloczka do kluczy. Przełóż je przez monetę (większość z nich można rozgiąć i ponownie zagiąć). Potem zamontuj drugie ogniwo od łańcuszka lub breloka na jednym końcu rzemyka, a karabińczyk na drugi. Jeśli zajdzie taka konieczność skróć rzemyk, tak żeby choker trzymał się na odpowiedniej wysokości.
Komentarze