Tatuaże - znaczenie, symbolika: serce, jaskółka, motyl, wąż, kotwica, inne

Robienie tatuażuPosiadanie tatuażu coraz częściej wiąże się z estymą, bez podejrzeń o kryminalną przeszłość. Rozwijamy się kulturowo, a tak naprawdę wracamy do korzeni, bowiem to właśnie rytualne wzory prehistorycznych plemion symbolizowały majętność, status społeczny, odrębność i duchowe uniesienia. Mimo osobistego wydźwięku i unikalnej historii każdego z takich dzieł, symbole posiadają jeszcze uniwersalne znaczenie. Jest ono zależne od kręgu kulturowego, miejsca i stylu wykonania, a nawet grupy społecznej.

10 wzorów tatuaży - znaczenie, symbolika

Masz tatuaż lub planujesz go coraz śmielej? Zobacz co oznacza.

1. Tatuaż wiśnie - znaczenie

W konwencji old school dwie połączone wiśnie to symbol pożądania, płodności i gotowości do seksualnych uciech. Mogą wyrażać również zachwyt nad swoją prezencją, ponieważ ich posiadacz uważa się za równie apetycznego co one same. W Azji bardziej popularne jest tatuowania kwiatu wiśni, niekiedy połączonego z owocami. To symbolizuje zarówno kruchość życia, jak i kobiece piękno. W Chinach spadające płatki oznaczają odejście bliskiej osoby, najczęściej przyjaciela. Za kratami interpretacja jest zgoła odmienna. Dwie wiśnie na jednej łodydze oznaczają braterstwo grypsujących, czyli grupy usytuowanej najwyżej w hierarchii. Gałązka wiśni natomiast jest herbem zakładu karnego w Sztumie. Gdy ktoś ją ma, z pewnością spędził tam wiele czasu.

2. Tatuaż motyl - znaczenie

To jeden z najciekawszych wzorów. Wiąże się z duszą i transformacją przez wyklucie z kokonu, czyli zamiany gąsienicy w pięknego owada. Najczęściej robią go osoby, które po traumatycznym okresie odkryły lepsze życie. Tu nie chodzi jedynie o sam element, ale i o miejsce wykonania "dzieła". W przypadku motyla niekiedy kobiety decydują się na wykonanie go w okolicy dolnych lędźwi. To miejsce w slangu miejskim nazywa się za oceanem "tramp stamp". Kobiety wybierające tę część ciała uchodzą za żądne sexu i mocnych wrażeń, ludzie łatwo klasyfikują je także jako mało lotne, kojarząc z tlenionymi blond włosami i białymi kozakami. Często pojawiającymi się wzorami "nad pupą" są również kwiaty, napisy, tribale i tym podobne. Zdecydowanie ładniej prezentują się na barkach w trójwymiarze, sprawiając wrażenie osiadania na kimś, czyli zaufaniu człowiekowi. Popularne jest również lokowanie go na plecach, nodze lub obojczyku.

Tatuaż motyl u kobiety

 

Osadzeni robią motyle na stopach, co sygnalizuje, że posiadają fach bezszelestnego włamywacza, gdyż stawiają kroki ciszej od skrzydeł osiadającego motyla.

3. Tatuaż serce - znaczenie

Cóż, może i symbolika jest wymowna, ale dokładne znaczenie zależne jest od charakteru serca. Najczęściej mówi ono otoczeniu o utraconej miłości, czasem o aktualnej, a rzadziej chodzi bardziej o dzieci niż o płeć przeciwną. Jako symbol chrześcijański konotuje miłość do Jezusa. U kobiet małe serduszko obwieszcza światu o zakochaniu.

Tatuaż serce u kobiety

To jeden z najdobitniejszych, a zarazem najbardziej banalnych znaków. Występuje też ze znakiem nieskończoności, skrzydłami lub napisami. Tylko co jeżeli miłość okaże się nie być tak trwała? U skazanych serce to znak, że lubią oni grypsować, czyli przewodzić w hierarchii. Może ono również oznaczać, że jego posiadacz to przywódca grypsujących, czyli osoba najbardziej szanowana.

4. Tatuaż wąż - znaczenie

Wzór ten może budzić najbardziej sprzeczne odczucia. Wąż poza biblijną złą sławą i groźną naturą ma też dobre oblicze - był atrybutem Eskulapa - boga medycyny, a sam potrafił uzdrawiać ludzi. Do dziś widnieje na emblematach przychodni. Symbolizuje też zmiany, analogicznie do zmiany skóry gadów, a oprócz tego oznacza wiedzę, mądrość, ochronę i nowe życie. Negatywny wydźwięk motywu to ciemność, zło, diabeł, grzech i podstęp. Dla starożytnych greków i rzymian węże były opiekunami świątyń. Wierzyli też, że węże wiążą się z płodnością, życiem seksualnym i witalnością. W świecie ograniczonym murami i strażnikami, wąż to symbol zemsty, również tej, która jest planowana w przyszłości.

5. Tatuaż kotwica - znaczenie

Niegdyś symbol marynarski, którym żeglarze zdobili się po przepłynięciu Atlantyku. Dziś oznacza ustabilizowanie się, spokój wewnętrzny, powrót do bezpiecznego azylu i chroni przez zejściem na złą drogę. Kotwica często połączona jest z krzyżem, więc ma związek również z silną wiarą. Warto dodać, że ta oznaka męskości coraz częściej pojawia się na ciałach pań w znacznie mniejszym rozmiarze. Bywa połączona z motywami kwiatowymi, sercem, a nawet znakiem nieskończoności. Należy odczytać to jako brak wahań emocjonalnych i przynależność do jednego partnera życiowego, można powiedzieć zacumowanie w pewnym porcie. W więziennym świecie kotwicą naznaczony jest złodziej bezczelnie wyrywający torebki kobietom. Koledzy wspólnie odsiadujący wyrok muszą być czujni na posiadacza tego symbolu, inaczej mogą zostać pozbawieni swoich dóbr.

6. Tatuaż jaskółka - znaczenie

To kolejny motyw żeglarski. Ludzie dryfujący na wodach mórz i oceanów chcieli je mieć, ponieważ ptaki te zawsze umiały znaleźć drogę do domu. Głównym miejscem występowania jaskółek u marynarzy była szyja. Motyw podchwyciły także kobiety. Pojedynczy ptak symbolizuje rozpoczęcie wiosny, dużych zmian, nadziei i odrodzenia. Pejoratywne znaczenie to żal, rozłąka i wygnanie. Dwie lub więcej jaskółek oznacza głębokie relacje międzyludzkie, cały klucz natomiast pożegnanie. W kulturze naszych przodków jaskółka to ptak niosący dusze umarłych. W starożytnym Egipcie była ulokowana na dziobie statku transportującego zmarłych na tamten świat. Dla wielu to jednak zwiastun nowej miłości i dobrych wieści, więc jej symbolika na zawsze pozostanie ambiwalentna.

7. Tatuaż gwiazda - znaczenie

To również cała gama znaczeń. Obecnie najchętniej tatuuje się gwiazdy pięcioramienne w dwóch kolorach, czyli tak zwane gwiazdy żeglarskie, nazywane też różą wiatrów. Takie oznaczenie wykorzystuje się do ustalenia kierunków geograficznych w kartografii, kompasach i busolach. Dzięki niej można było odnaleźć drogę do domu nocą. Aktualnie wiele się zmieniło, a gwiazda jest jedynie dodatkiem do tatuaży w stylu american old school, nie niosąc z sobą głębszego znaczenia. Co ciekawe jedno ramie gwiazdy może zmienić całkowicie jej symbolikę. Pięcioramienna wpisana w okrąg to pentagram. Pentagram biały, czyli z opuszczonymi ramionami symbolizuje perfekcję, piękno oraz cechy miłości cielesnej. Niesie za sobą harmonię i witalność. Ramiona uniesione w górę, czyli pentagram bafometa to zła energia, symbol ruchów neopogańskich i okultyzmu. Jeśli ramion jest sześć mamy do czynienia z hekstagramem, symbolem jedności kobiety i mężczyzny. Siedem ramion gwiazdy wskazuje na mistycyzm i duchowość. W kulturze więziennej rolę odgrywa również umiejscowienie tatuażu. Osoba, która ma gwiazdy na kolanach nie będzie przed nikim klękać, natomiast osoba która ma na barkach nikomu się kłaniać. Znak przypominający różę wiatrów oznacza ochronę penitencjarną wśród recydywistów.

8. Tatuaż tribal - znaczenie

Mało kto wie że tribale jako pierwsi wykonywali Maorysi wywodzący się z ludów polinezyjskich - prekursorów sztuki tatuażu. Inspiracją wzorów były zwierzęta uchwycone w rytmie ruchu. Motywy pełniły również funkcję kamuflażu w lesie, szczególnie w porach nocnych. W kulturze tego ludu dzieła sztuki odznaczały warstwy społeczne i komunikowały o statusie otoczeniu. Co oznacza tribal dzisiaj? Grube płomieniste linie niestety nie wyrażają nic poza efektem wizualnym i oczywiście osobistą interpretacją. To jedynie krótkotrwała moda, która przeminęła podobnie jak biomechanika, czyli tatuowanie wnętrzności z metalowymi częściami. Niestety tribal dziś to synonim niegustownego zagospodarowania miejsca na skórze. Mimo to jest najbardziej popularnym wzorem wśród ludzi z całego świata. Mało który jego posiadacz ma świadomość skąd tak naprawdę się wziął.

9. Tatuaż czaszka - znaczenie

Nie taka straszna jak ją tatuują. Zwłaszcza jeśli mówimy o kolorowej czaszce meksykańskiej, która przebojem wdarła się do popkultury. W buddyzmie 5 czaszek boga Yama oznacza pokonanie śmierci, pychy, zazdrości, niewiedzy i złości. Obecnie wzór ten oznacza też odwagę, siłę czy pokonanie wroga. W oczywisty sposób wiąże się z przemijaniem i kruchością losu ludzkiego. Warto dodać że czaszkę znajdziemy w każdym stylu zaczynając od old schoolu, przez biomechanikę, tatuaż realistyczny, aż po new school i wzory żeglarskie. Ma przypominać o śmierci i ustrzec przed pochopnymi decyzjami zagrażającemu człowiekowi. U więźnia oznacza gotowość do przyjęcia zlecenia zabójstwa lub dokonanie go w przeszłości, gdy czaszka połączona jest z piszczelami. Niekiedy skazany ma również czaszkę i napis "przeżyłem własną śmierć", co oznacza samookaleczanie się.

10. Tatuaż pajęczyna - znaczenie

To wzór uliczny który swoją genezę ma właśnie w więziennych celach. Pajęczyna to nawiązanie do aparatu władzy, w której skazany jest tylko pająkiem. Sygnalizuje również złodziejski fach jej posiadacza. Często spotykana jest na łokciach lub szyi. Wielu na wolności stosuje ten szablon zupełnie bezwiednie, w celu wypełnienia wolnego miejsca na ręce.

Lidia Kowalska
Wizażystka, blogerka, pasjonatka stylu i urody, a przede wszystkim żona i mama.

Komentarze

Anastazja31
Zrobienie tatuażu jest osobistym i znaczącym doświadczeniem, ale ważne jest, aby wiedzieć, jak i gdzie go wykonać oraz jak dbać o niego już po zrobieniu, tak aby tatuaż wyglądał świetnie przez wiele lat. Postępując zgodnie z wytycznymi oraz słuchając wskazówek tatuatora, doświadczenie związane z tatuażem będzie raczej pozytywne. Należy pamiętać, aby dobrze opiekować się swoim tatuażem, a będzie on prezentował się świetnie przez lata i być może na jednym się nie skończy.
Mariela
Wybór projektu tatuażu i jego lokalizacji na ciele, jest to niezwykle ważny, bo nie da się go potem zmienić. Warto spędzić trochę czasu, aby wybrać najlepszy możliwy tatuaż, który najbardziej przypadnie do gustu. Po wyborze trzeba rozważyć, w jakim miejscu na ciele będzie najlepiej pasował, trzeba mieć również na uwadze inny czynnik, a mianowicie, że niektóre obszary ciała mogą być bardziej bolesne podczas procesu tworzenia.