Tatuaż męski - historia, rola, motywy, wzory

Tatuaż męskiTatuaż męski coraz częściej jest nie tylko ozdobą, najmodniejsze tatuaże męskie to prawdziwe dzieła sztuki współczesnej. Tatuaż na męskim ciele może mieć charakter ozdobny, mieć wartość sentymentalną lub wyrażać uczucia. Zapiski o pierwszych męskich tatuażach pochodzą już ze starożytności, a historia malunków na męskim ciele jest bardzo burzliwa.

Pierwszy salon tatuażu powstał w Londynie w 1870, a już dwie dekady później pierwsza elektryczna maszynka do tatuażu. Jednak tatuaż męski ma znacznie dłuższą historię. Początkowo męskie tatuaże były zarezerwowane dla dobrze urodzonych i najodważniejszych wojowników, by w następnych stuleciach stać się znakiem rozpoznawczym rzezimieszków i bandytów, a potem dumą koronowanych głów od cesarzy przez królów po książąt. Obecnie tatuaż męski jest jednym z elementów współczesnego body artu, a panowie coraz odważniej zdobią swoje ciała różnymi malowidłami.

Krótka historia męskiego tatuażu

Zapiski o pierwszych męskich tatuażach pochodzą już ze starożytnego Egiptu, gdzie tatuaże wykonywano na ciałach najodważniejszych wojowników. W cesarstwie rzymskim natomiast tatuaże były zarezerwowane dla legionistów. Nieco później sztukę tatuażu wykorzystywano do znakowania niewolników. Średniowieczni pielgrzymi powracali do domów z tatuażami będącymi trwałą pamiątką z miejsc kultu religijnego. Pierwsze zapiski o pamiątkowych tatuażach z tego okresu sięgają aż 1662, wówczas to na obu ramionach jednego z pielgrzymów powstał w Betlejem tatuaż przedstawiający Grób Święty i Górę Kalwarię. W średniowieczu malowidła z miejsc świętych nie tylko były trwałym dowodem i pamiątką z ów pielgrzymek, wierzono również, że mogą chronić przed śmiercią z rąk wroga.

Nieco później, bo już na przełomie XVII i XVIII marynarze podczas dalekich wypraw spotykali plemiona, w których tatuaż był powszechny i stanowił część dziedzictwa kulturowego miejscowych ludów. To wówczas nazwa tattoo, określająca sztukę zdobienia ciała pojawiła się po raz pierwszy w Europie. Pewien angielskich żeglarz James Cook opowiadał o ozdobnych malowidłach na ciele, które po tahitańsku określano mianem tattow.

Tatuaż zrobił na anglikach tak duże wrażenie, że niektórzy marynarze nauczyli się tej sztuki, a swą wiedzę przekazali angielskim rzezimieszkiem. Wkrótce męski tatuaż stał się symbolem angielskiego półświatka, a członkowie ówczesnych gangów i tajnych organizacji zdobili swoje ciała symbolicznymi malunkami.

Znani i wytatuowani z zamierzchłych czasów

Wśród znanych koronowanych głów również panowała moda na tatuaże, choć ówcześni królowie nie chwalili się nikomu swoimi tatuażami. Na kartach historii można znaleźć zapiski o Karolu Janie XIV, który panował w latach 20-tych dziewiętnastego wieku i miał tatuaż będący pamiątką z czasów, kiedy walczył dla Napoleona. Sam król nigdy się nim nie chwalił, ale jeden z lekarzy króla po latach wyjawił, że pierś władcy była wytatuowana. Kolejnymi wytatuowanymi władcami byli car Mikołaj II, Oscar II Bernadotte, Haakon VII i wielu innych. Tatuaż wśród koronowanych głów był swego rodzaju zakazanym owocem, z jednej strony kusił, z drugiej zaś był czymś, co nie pasowało do wizerunku wielkiego przywódcy. Jednak jak każda moda tak również tatuaż zagościł w końcu w pałacach królewskich i na wielkich dworach, stając się powodem do dumy.

Rola tatuażu męskiego na przełomie lat

Tatuaż od zawsze pełnił przeróżne funkcje, pierwsze znane ludzkości miały najprawdopodobniej charakter rytualny. Nieco później malowidła na ciele były trwałą pamiątką z dalekich pielgrzymek. Marynarze rozpowszechnili tatuaż jako symbol przynależności do określonej grupy społecznej lub organizacji. Historyczni władcy tatuaż traktowali jako luksus, na który mogło sobie pozwolić niewielu, a ich ciała zdobiły prawdziwe dzieła sztuki. Niektórzy wierzyli również, że tatuaż może chronić przed śmiercią z rąk wroga. Z kolei europejscy żołnierze tatuaż traktowali jako możliwość zapisu wojennych wypraw i chętnie upamiętniali swoje osiągnięcia malunkami na ciele. Wśród żołnierzy tatuaż był nie tylko pamiątką, ułatwiał również identyfikację ciała po śmierci. Na początku XIX wieku tatuaż stał się również sposobem na życie. Miłośnicy tatuaży często zdobili całe swoje ciała malowidłami, by pokazywać się publiczności w cyrkach i na targowiskach, w ten sposób zarabiając na życie. Żeglarze natomiast ozdabiali swoje ciała wizerunkami kobiet, które pozostawili na lądzie. Podobno tatuaże portrety ukochanych pomagały im przetrwać rozłąkę. Ponadto marynarze bardzo często nosili znany do dzisiaj motyw tatuażu, czyli różę wiatrów. Róża wiatrów to kompas, który symbolizuje cztery strony świata i cztery żywioły. Kiedyś wierzono, że taki tatuaż pomagał marynarzom wrócić na ląd i zachować równowagę między męskim życiem na morzu i rodzinnym na lądzie.

Męski tatuaż: rękaw

Pierwsze studio tatuażu, czyli początek ery tatuażu

Prawdziwym przełomem w sztuce tatuażu było powstanie pierwszego studia tatuażu w Londynie w 1870 roku. Chętni na ozdobienie ciała mogli zrobić tatuaż oficjalnie, jednak nadal była to kosztowna przyjemność, a najtańsze były czarno białe malowidła na ciele. Kolejny przełom nastąpił już 20 lat później, kiedy powstała pierwsza elektryczna maszynka do tatuażu. Wynalezienie maszynki do robienia tatuażu umożliwiło wykonywanie wielobarwnych rysunków na ciele w znacznie krótszym czasie. Ceny tatuaży spady, dzięki czemu więcej osób mogło sobie na nie pozwolić.

Tatuaże jak każda dziedzina życia miały na przełomie lat wzloty i upadki, ciekawostką jest natomiast, że każda wojna wpływała na wzrost popularności tatuaży. W obliczu trudnej a często niebezpiecznej rzeczywistości, a także rozłąki z ukochanymi osobami ludzie chętniej decydowali się na zrobienie czegoś tylko dla siebie. Wojenne tatuaże miały najczęściej charakter symboliczny i pamiątkowy.

Dziary, czyli więzienna sztuka tatuowania

Odrębnym rodzajem tatuażu jest tatuaż więzienny, który potocznie jest nazywany dziarą. Więzienne dziary to tatuaże, które mają charakter symboliczny i informacyjny. Skazani tatuują twarze współwięźniów, zamieszczając na nich różne symbole-znaki informacyjne, np. rodzaj przestępstwa, które popełnił się osadzony, status społeczny w więziennej hierarchii, a także cechy charakteru np. odważny, tchórzliwy, oszust itp. Tradycyjna dziara jest wykonywana nie maszynką, ale igłą lub innym ostrym narzędziem, za barwnik służył tusz z długopisów lub skruszona cegła albo inne barwniki, które więźniowie mieli pod ręką. Klasyczny więzienny tatuaż ma kolor niebieski, rzadziej czarny lub wielobarwny. Proste minimalistyczne kropki, gwiazdki i kreski na twarzy i szyi to swego rodzaju informacja o osadzonym. Podobnie jak profesjonalny tatuaż wykonywany w studio tatuażu również więzienny wciąż się rozwija i osoby, które przebywają za kratami, mają bardziej wyrafinowane i pełniące funkcję ozdobną tatuaże. W Polsce dziary, czyli tatuaże więzienne najczęściej noszą mężczyźni, choć zdarza się i tak, że takie tatuaże posiadają również kobiety. Ten rodzaj tatuażu jest najczęściej usuwany, ze względu na ukrytą w nich symbolikę i miejsce tatuażu. Więzienny tatuaż na twarzy lub szyi jest trudny do ukrycia i uniemożliwia rozpoczęcie nowego życia, dlatego wielu osadzonych już przed opuszczeniem więziennych murów próbuje się pozbyć tatuażu, w równie nieprofesjonalny sposób, jak powstał.

Modne tatuaże męskie - motywy, wzory, znaczenie

Współczesne tatuaże męskie są najczęściej duże okazałe i są to prawdziwe dzieła sztuki. W przeciwieństwie do damskich tatuaży, w tym przypadku można zapomnieć o minimalizmie. Panowie coraz częściej wybierają tatuaże rękawy pokrywające całą rękę lub przedramię, a co odważniejsi tatuaże koszulki, czyli malowidło na plecach, bokach i klatce piersiowej. O ile jeszcze kilkanaście lat temu posiadanie tatuażu u mężczyzn było uzależnione od wykonywanego zawodu. Dzisiaj ta granica się zaciera, mężczyźni pracujący w zawodach zaufania publicznego nie rezygnują z tatuaży, zamieniając przedramię lub kark na inne mniej widoczne miejsce jak plecy, nogi, kark, łydki czy ramiona. Bankier czy lekarz po godzinach z taką samą dumą jak kierowca autobusu, czy przedstawiciel wolnego zawodu eksponuje malowidła na swoim ciele.

Męskie tatuaże na przedramieniu

Do najmodniejszych od kilku lat męskich tatuaży należą duże okazałe malowidła, przedstawiające pejzaże, bardzo modny jest również story tatto, ale w wersji maxi, czyli sentencje uzupełnione obrazem. Wśród młodych zbuntowanych panów panuje trend na story tattoo z wulgaryzmami i obraźliwy sentencjami, także szokującymi motywami graficznymi. Dojrzali mężczyźni stawiają na światowej sławy dzieła sztuki, czyli ogromne tatuaże repliki ozdabiające całą powierzchnię pleców, brzucha lub innej części ciała.

  • las to obecnie jeden z najmodniejszych tatuaży męskich, ten motyw najlepiej prezentuje się w różnych odcieniach czerni i szarości i w wersji maxi. Las na tatuażu może przedstawiać jedynie drzewa np. iglaste o różnej wysokości. Panowie, którzy pragną mieć niepowtarzalne malowidło, mogą poprosić tatuażystę o puszczenie wodzy fantazji. Najpiękniejsze leśne tatuaże zwierają również zwierzęta, np. wilka wyjącego do księżyca, piękną sowę, orła, niedźwiedzia, stado saren itp. Dobrze wykonany tatuaż las to prawdziwe dzieło sztuki, które kosztuje niemało, a wykonanie zajmuje dobrych kilka, a nawet kilkanaście godzin. Jest to jeden z tych motywów, który pasuje zarówno bardzo młodym, jak i dojrzałym mężczyznom. Las sam w sobie ma charakter ozdobny, a symboliczne znaczenie zyskuje w połączeniu z dodatkowymi elementami np. zwierzęta, których symbolikę znajdziesz poniżej;
  • serce z różą i cierniami to symbol niespełnione miłości, ciernie symbolizują ból, a serce miłość;
  • róża wiatrów, czyli kompas, który we współczesnym tatuażu jest symbolem równowagi pomiędzy czterema żywiołami i czterema stronami świata. Mężczyzna, który wybiera taki tatuaż, chce powiedzieć światu, że wciąż szuka swojego miejsca na ziemi i emocjonalnej równowagi;
  • tatuaż z wilkiem najczęściej wybierają mężczyźni, którzy chcą zaznaczyć swoją siłę i osobowość wiecznego bojownika. Wilk w lesie jest symbolem zdobywcy drapieżnika, który nie cofnie się, zanim nie osiągnie celu, nawet jeśli wymaga to ofiar. Wilk to symbol prawdziwego twardziela, który za wszelką cenę i do upadłego będzie bronił swoich bliskich i poglądów, jakie wyznaje. Mężczyzna, który nosi tatuaż z wilkiem w widocznym miejscu to zdobywca, pewny siebie samiec, który chce powiedzieć przeciwnikom, że jest od nich lepszy i zawsze dostaje to, czego chce. Tatuaż z wilkiem na plecach, klatce piersiowej czy w innym mniej widocznym miejscu wybierają natomiast panowie, którzy chcą powiedzieć ukochanej osobie dziewczynie żonie, dzieciom, że zawsze będą ich chronić;
  • sowa to symbol mądrości, wewnętrznej siły. Ten tatuaż pasuje do intelektualisty, który umiejętnie potrafi wykorzystywać swoją wiedzę i nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Sowa to idealny tatuaż dla adwokata, lekarza, bankiera. W kulturze Indian sowa jest symbolem tajemnej wiedzy, osoby, które mają wytatuowaną sowę, zdobywają moc kontaktowania się ze zmarłymi;
  • kruk budzi sprzeczne skojarzenia jak sam ptak. Z jednej strony kruk jest uważany za symbol mądrości, rozsądku, miłości i wierności. Z drugiej zaś kruk jest symbolem śmierci, a niektórzy wierzą, że pojawienie się kruka na oknie, zwiastuje zbliżające się problemy. Tatuaż z krukiem bardzo często wybierają mężczyźni z artystyczną duszą, indywidualiści, którzy nie przejmują się zdaniem innych;
  • niedźwiedź jest symbolem fizycznej i psychicznej siły. Jeśli rozwiązujesz wszystkie problemy bez mrugnięcia okiem albo pokonuje przeciwności losu z miną pokerzysty, tatuaż z niedźwiedziem będzie dla Ciebie idealny;
  • smok to motyw tatuażu, który wywodzi się z Japonii, pierwsze tatuaże smokiem pojawiły się w Europie już na przełomie XVII i XVIII wieku. Smok jest symbolem spokoju, mądrości i przywiązania do korzeni i tradycji;
  • czaszka to symbol śmierci, jednak ten motyw rzadko występuje w pojedynkę, najczęściej jest połączony z innymi symbolami;
  • wąż to symbol mądrości, siły umysłu i pokazania jak ważna jest nie tylko mądrość nabyta (wiedza wyuczona), ale też mądrość życiowa;
  • czaszka z wężem to symbol nieprzemijającej mądrości, która pozostanie po nas po śmierci;
  • sztylet to symbol sprawiedliwości i walki o wolność. Ten rodzaj tatuażu bardzo często wybierają młodzi żołnierze, łącząc razem z innymi znanymi symbolami;
  • męski tatuaż napis, mężczyźni podobnie jak płeć piękna bardzo często decydują się tatuaż z napisem. Napis na męskim ciele najczęściej jest znacznie większy i mniej subtelny. Dla mężczyzn wytatuowanie ważnej daty lub imienia ukochanej osoby jest symbolem, którym, chcą się chwalić całemu światu. Wśród tatuaży napisów na męskim ciele królują zatem imienia ukochanej kobiety, dzieci, ważne daty (czasem powaga tych dat jest zrozumiała jedynie dla właściciela tatuażu), oraz ważne sentencje a czasem myśli i przekonania wyrażane w niekoniecznie cenzuralnym języku;
  • tatuaże dla par, są również popularne wśród panów, którzy na prośbę lub na znak miłości do swej wybranki wykonują tatuaż, symbol ich uczucia;
  • tatuaże oznaczające przynależność do określonej grupy przestępczej. Taki tatuaż najczęściej ewoluuje w zależności od zajmowanego "stanowiska" w danej grupie. I tak początkujący mafiozo otrzymuje prawo do zrobienia podstawowego tatuażu, do którego dochodzą kolejne elementy podczas każdego: "awansu";
  • tatuaże oznaczające przynależność do tajnej organizacji lub bractwa, podobnie jak w poprzednim przypadku, motyw ewoluuje wraz z zajmowaną pozycją w bractwie.W obu przypadkach tatuaże są wykonywane na ramieniu, piersi lub na łopatce tak, żeby członek organizacji bez problemu mógł ukryć swój tatuaż, pod ubraniem.

Jak wybrać studio i motyw tatuażu?

Symbolika tatuaży jest równie zawiła, jak mnogość motywów, które goszczą na modnych i popularnych tatuażach. Wybierasz tatuaż? Sprawdź, najpierw co oznacza wybrany wzór. Od kilkunastu lat sztuka tatuażu przeżywa prawdziwy renesans i nawet osoby, które nie mają żadnego tatuażu, mogą znać symbol najpopularniejszych motywów. Ponadto tatuaż to pamiątka na całe życie, dlatego nie warto robić tatuażu pod wpływem chwilowej mody, emocji czy za namową kolegi lub dziewczyny. Pochopnie wybrany wzór lub źle wykonany tatuaż to wątpliwa ozdoba, która będzie Wam towarzyszyć do końca życia.

Studio męskiego tatuażu

Nie wybieraj pierwszego z brzegu studia tatuażu, poczytaj opinie, sprawdź czystość i warunki, w jakich jest wykonywany tatuaż. W profesjonalnym studio tatuażu dostaniesz cały katalog motywów do wyboru. Ponadto wszystkie narzędzia są sterylne, a w pomieszczeniu jest bardzo czysto. Pamiętaj, źle wykonany tatuaż może Cię oszpecić do końca życia. Natomiast niezachowanie higieny i brak sterylnych narzędzi mogą być tragiczne w skutkach dla twojego zdrowia. Dobór studia tatuażu powinien być równie staranny i przemyślany jak wybór motywu. Nie zapomnij również o zasadach pielęgnacji świeżego tatuażu, dbałość o nowy tatuaż to nie oznaka słabości, a mądrość, dzięki której twoje malowidło będzie pięknie wyglądać przez długie lata.

Czym różni się tatuaż męski od damskiego?

Tatuaż męski jest najczęściej większy, bardziej wymowny i wyraźny. Mężczyźni częściej niż kobiety decydują się na duże tatuaże z konkretnym przesłaniem, które mogą odczytać tylko wtajemniczeniu lub znawcy symboliki tatuażu. Od kilku lat obserwujemy renesans tatuaży męskich, kiedyś ciało tatuowali głównie młodzi mężczyźni na znak buntu, jako podkreślenie swojej niezależności lub dorosłości po ukończeniu 18 roku, zdaniu matury czy ukończeniu studiów. Obecnie tatuaże wykonują również dojrzali panowie, którzy wybierają motywy odzwierciedlające ich charakter, osobowość, a także pewien etap w życiu. Obecnie presja społeczna jest znacznie mniejsza i osoby wytatuowane nie są już piętnowane, a malowidło wykonane w takim miejscu jak ramię, plecy czy klatka piersiowa jest traktowany jako osobisty wybór, który nie ma wpływu na pozycję społeczną czy ścieżkę zawodową. Współczesne męskie tatuaże to często prawdziwe dzieła sztuki, od których trudno oderwać wzrok, ukryte w pejzażach i na pozór prostych motywach symbole sprawią, że tatuaż ma wymiar bardzo osobisty.

Lidia Kowalska
Wizażystka, blogerka, pasjonatka stylu i urody, a przede wszystkim żona i mama.

Komentarze

Waldek
Po zrobieniu tatuażu ważne jest, aby dbać o miejsce, w którym został wykonany. Należy upewnić się, że wszystko jest w porządku, a ze skórą nic się nie dzieje, a jakieś ewentualne gojenie przebiega prawidłowo. Tatuator udzieli instrukcji, jak dbać o tatuaż, jego wskazówki mogą obejmować: utrzymywanie w czystości miejsca z tatuażem, zazwyczaj trzeba unikać wystawiania tatuażu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub moczenia go w wodzie przez pierwsze dwa tygodnie, zaleca się również nakładanie cienkiej warstwy kremu lub maści do pielęgnacji tatuażu. Podstawowa rada, czyli unikanie dłubania lub drapania, ponieważ może to prowadzić do infekcji.
KrisS
W dzisiejszych czasach tatuaże stają się co raz częstszym widokiem na ulicach. Nie tylko młode, ale i nawet starsze osoby przekonują się do tej formy sztuki. Nic dziwnego, wielu uważa to za bardzo duże uatrakcyjnienie ciała, wręcz są to personalne dzieła sztuki.