Rzęsy 3D - zabieg przedłużania rzęs 3:1. Jak dbać o rzęsy 3D?

Rzęsy 3DRzęsy 3D to alternatywa dla sztucznych rzęs i obecnie najpopularniejsza metoda przedłużania i zagęszczania rzęs, korzystają z niej fanki długich gęstych i perfekcyjnie wywiniętych rzęs. Zaletą tego zabiegu jest naturalny efekt i piękne kocie spojrzenie. Sprawdź jak przygotować się do zabiegu przedłużania rzęs i jak wygląda taki zabieg. Poniżej znajdziesz wszystkie fakty i mity na temat rzęs 3D.

Rzęsy 3D - co to właściwie jest?

Rzęsy 3D są to sztuczne rzęsy przedłużane metodą 3:1, co oznacza, że do każdej naturalnej rzęsy zostają doklejone 3 sztuczne. Każda nowa kępka rzęs układa się w kształt litery "W". Dla uzyskania naturalnego efektu sztuczne rzęsy są różnej długości. Najkrótsze są mocowane w wewnętrznym kąciku oka, a najdłuższe w zewnętrznym, dzięki czemu zostaje uzyskany efekt kociego oka. Podczas zabiegu są przedłużane tylko tak zwane "dorosłe rzęsy", czyli długie, takie, które już nie rosną. Wszystkie "baby lashes" są pozostawione, w celu dalszego wzrostu.

Jak wybrać długość i grubość sztucznych rzęs?

Grubość i długość sztucznych rzęs powinna być jak najbardziej zbliżona do naturalnych rzęs, wówczas zabieg jest bezpieczny, a doklejone rzęsy nie obciążają i nie niszczą twoich. Obecnie do wyboru są rzęsy syntetyczne, naturalne z włosia norki oraz rzęsy syntetyczne z dodatkiem jedwabiu. Te ostatnie zdaniem ekspertów są najlżejsze i nie uczulają.

Dla kogo rzęsy 3D są idealnym rozwiązaniem?

Rzęsy 3D są doskonałym rozwiązaniem dla kobiet, które chcą zrezygnować z codziennego makijażu oka i wyglądać zjawiskowo nawet tuż po przebudzeniu. Metoda objętościowa to również doskonałe rozwiązanie dla posiadaczek krótkich i rzadkich rzęs naturalnych, które mimo nakładania maskary nie podkreślają oka w wystarczającym stopniu. Rzęsy 3D doskonale maskują opadającą powiekę oraz optycznie powiększają małe oczy.

Jak przygotować się do zabiegu przedłużania rzęs metodą 3:1?

Przygotowanie do zabiegu zagęszczania i przedłużania rzęs metodą objętościową 3D zacznij już dzień kilka dni wcześniej.

 1. Wykonaj hennę, jeśli twoje naturalne rzęsy są bardzo jasne, warto wykonać hennę na górnych rzęsach, która ułatwi pracę podczas zabiegu. Dla uzyskania naturalnego efektu możesz również przyciemnić dolne rzęsy, które nie będą kontrastowały z górnymi.
 2. W dniu zagęszczania rzęs już na dwie godziny wcześniej zrezygnuj z napojów podwyższających ciśnienie, takich jak kawa czy energy-drinki, które mogą powodować drżenie powiek.
 3. Zabieg metodą 3D trwa od 2 do 3 godzin dlatego zrezygnuj tego dnia również z moczopędnych napojów, owoców i warzyw, ponieważ w trakcie zabiegu wizyta w toalecie jest niemożliwa.
 4. Tuż przed zabiegiem bardzo dokładnie zmyj makijaż preparatem beztłuszczowym np. micelarnym tonikiem lub żelem do demakijażu. Jeśli nie masz takiego kosmetyku, koniecznie go kup, ponieważ sztucznych rzęs nie przemywamy tłustymi produktami.

Jak wygląda zabieg przedłużania rzęs metodą 3:1?

Zabieg przedłużania rzęs metoda 3D trwa od 2 do 3 godzin, ze względu na precyzję wykonywanej pracy nie warto pospieszać kosmetyczki. Nieprawidłowe doklejenie sztucznych rzęs spowoduje, że efekt będzie daleki od oczekiwanego, a rozpuszczenie świeżego kleju może być trudne i dodatkowo podrażnić oczy. Rzęsy 3D utrzymują się od 4 do 6 tygodni, ale najczęściej już po 3 tygodniach konieczne jest uzupełnienie ubytków.

 1. Zabezpieczenie dolnych rzęs. Kosmetyczka zaczyna pracę od zabezpieczenia rzęs na dolnej powiece. W tym celu rzęsy zostają zaklejone dedykowaną taśmą lub specjalnym żelowym płatkiem.
 2. Rozczesywanie górnych rzęs, czynność ta zapewnia dokładne rozdzielenie każdej rzęsy i odseparowanie baby lashes.
 3. Dokładne odtłuszczenie górnych rzęs i górnej linii wodnej, co może u wielu osób powodować chwilowy dyskomfort, związany z suchością oka.
 4. Dobór rzęs, kosmetyczka dobiera rzęsy najbardziej zbliżone do naturalnych, jest to jeden z ważniejszych etapów, od którego zależy czy po zabiegu będziesz wyglądać naturalnie, a naturalne rzęsy nie będą za bardzo obciążone. Za grube za ciężkie sztuczne rzęsy mogą mieć negatywny wpływ na kondycję rzęs.
 5. Doklejanie sztucznych rzęs. Do każdej naturalnej rzęsy zostają wklejone 3 sztuczne w odległości od 0,5 do 1,5 mm od linii naturalnych rzęs.
 6. Rozczesywanie górnych rzęs, przyklejone rzęsy kosmetyczka delikatnie rozczesuje, nadając ostateczny wygląd.
 7. Zdjęcie taśmy lub żelowego płatka zabezpieczającego dolne rzęsy.

Jak przedłużyć żywotność rzęs 3D?

Prawidłowa pielęgnacja i unikanie niektórych czynności może przedłużyć żywotność rzęs 3D i sprawić, że zabieg uzupełnienia ubytków będziemy wykonywać rzadziej. Zdaniem prawdziwych fanek tej metody zagęszczania i przedłużania rzęs pierwsza doba po zabiegu ma kluczowe znaczenia dla przedłużenia żywotności rzęs 3D. Pierwsze 24 godziny to czas, kiedy klej, na którym są mocowane, rzęsy jest jeszcze świeży i jeśli pozwolimy mu, dobrze wyschnąć efekt kociego oka utrzyma się dłużej. Czego nie można robić w pierwszej dobie po przedłużaniu rzęs metodą 3:1:

 • unikaj kontaktu rzęs wodą,
 • zrezygnuj z basenu,
 • zrezygnuj z kąpieli i prysznica, woda może negatywnie wpłynąć na klej, który w pierwszej dobie nie jest jeszcze w 100% zastygnięty.
 • Nie płacz, podobnie jak woda łzy są również mokre, więc jeśli chcesz długo cieszyć się pięknymi długimi gęstymi rzęsami, nie powinnaś w pierwszej dobie uronić żadnej łzy.
 • Zrezygnuj przez pierwsze 24 godziny również z kropli nawilżających oko i sztucznej łzy, chyba że jest to absolutnie konieczne. Używaj sztucznej łzy, tylko jeśli twoje oczy po zabiegu są nadmiernie wysuszone lub podrażnienie.
 • Chroń rzęsy przed tłustymi kosmetykami, nakładając krem czy serum do twarzy, bardziej uważnie niż zwykle. Postaraj się, żeby kosmetyk nie miał kontaktu z rzęsami a tym bardziej z okiem. Tłuste substancje mogą rozpuścić klej, a przedostanie się kosmetyku do oka, wywołuje łzawienie.
 • Nie eksponujemy twarzy na działanie wysokiej temperatury, zrezygnuj zatem ze spacerów w słońcu, opalania się.

Jak dbać o rzęsy 3D?

Prawidłowa pielęgnacja rzęs 3D również wpływa na żywotność zabiegu. Jeśli zdecydowałaś się na metodę zagęszczania rzęs 3:1, pamiętaj o kilku zasadach, dzięki którym twoje rzęsy będą wyglądały zjawiskowo przez długi czas, a Ty zaoszczędzisz na częstym uzupełnianiu ubytków.

 1. Nie pocieraj oczu! Pocieranie oczu to odruch, którego wiele osób nie kontroluje, przecieramy oczy, kiedy jesteśmy zaspane, zmęczone lub kiedy coś nam wpadnie do oka. Jeśli zdecydowałaś się na rzęsy 3D, zamiast bezmyślnie pocierać oczy, włóż do swojej torebki kieszonkowe powiększające lusterko, dzięki któremu szybko znajdziesz przyczynę dyskomfortu w oku i bez pocierania rzęs usuniesz ją. Pomocne będą również sztuczne łzy, które po pierwszej dobie nie szkodzą rzęsą 3D,a likwidują suchość i swędzenie oka, a także dyskomfort gałki ocznej, kiedy jesteś zmęczona.
 2. Zamień mleczko do demakijażu i inne kosmetyki na bazie tłuszczu na tonik lub micelarny płyn do demakijażu.
 3. Regularnie przeczesuj swoje rzęsy. Najlepiej czynność tą wykonuj rano po przebudzeniu i wieczorem po demakijażu oka. Częste czesanie rzęs zapobiega ich sklejaniu i wyrywaniu podczas makijażu czy rozczesywania.
 4. Zrezygnuj z solarium, które może rozpuścić klej
 5. Zrezygnuj z sauny, para wodna rozpuszcza klej i rzęsy słabiej się trzymają
 6. Zrezygnuj z gorących kąpieli, które działają podobnie jak sauna na doklejane rzęsy.

Zalety przedłużania rzęs metodą 3:1

Zjawiskowy efekt kociego oka, czyli naturalnego powiększenia i otworzenia oka. Długie i gęste rzęsy, które wyglądają naturalnie i nie wymagają dodatkowego podkreślenia kredką do oczu czy maskarą, choć makijaż oka nie jest wykluczony, ponieważ rzęsy 3D można malować tuszem rzęs. W rzęsach 3D możesz pływać i wykonywać wszystkie sporty, sztuczne rzęsy są odporne na działanie wody i niskich temperatur, dlatego zabieg ten możesz wykonywać również jesienią i zimą. Mokre sztuczne rzęsy wyglądają równie pięknie, jak suche, zawsze są idealnie podkręcone. Zabieg objętościowego zagęszczanie rzęs metodą 3:1 mogą stosować osoby, które noszą soczewki kontaktowe. Nowoczesne rzęsy nie uczulają, podobnie jak klej który ma bardzo niski współczynnik wywoływania reakcji alergicznych.

Wady przedłużania rzęs metodą 3:1

 • Zabieg kosztuje od 150 do nawet 300, a efekt utrzymuje się do 6 tygodni, a przy zachowaniu wyżej wymienionych zasad pielęgnacji maksymalnie do 8 tygodni.
 • Doklejone rzęsy samoczynnie odpadają i już po 2-3 tygodniach konieczne jest pierwsze uzupełnienie ubytków.
 • Rzęsy wypadają podczas pocierania oczu, a czynność tą wiele osób wykonuje odruchowo, np. tuż po przebudzeniu.
 • Konieczność rezygnacji z sauny, solarium i gorących kąpieli.

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu zagęszczania rzęs

 • Alergia na którykolwiek składnik kleju lub sztucznych rzęs.
 • Zespół suchego oka.
 • Chemioterapia.
 • Nadmierne wypadanie rzęs, osłabione rzęsy naturalne z tendencją do wypadania, podczas zabiegu są dodatkowo obciążone, co może nasilić wypadanie rzęs. Ponadto sztuczne rzęsy są przyklejane do prawdziwych, częste wypadanie naturalnych rzęs sprawi, że ubytki powstaną szybciej.
 • Brak naturalnych rzęs wyklucza możliwość zamocowania sztucznych.

Fakty i mity na temat rzęs 3D

Rzęsy 3D niszczą naturalne rzęsy - MIT
Prawidłowo wykonany zabieg w żaden sposób nie zagraża twoim rzęsom

Im grubsze i dłuższe sztuczne rzęsy, tym lepiej - MIT
Zbyt ciężkie sztuczne rzęsy obciążają naturalne i osłabiają cebulki twoich rzęs.

Mokre rzęsy prostują się, wywijają do spodu - MIT
Rzęsy 3D mokre, czy suche zawsze wyglądają tak samo, więc nie ma obawy, że w czasie deszczu lub na basenie mogą się odkształcić.

Sztucznych rzęs nie można myć - MIT
Rzęsy 3D można myć, a nawet trzeba dla zachowania prawidłowej higieny oka. Kontakt z wodą po upływie pierwszej doby od zabiegu nie wpływa na żywotność rzęs 3D.

Sztuczne rzęsy łamią naturalne - MIT
Naturalne rzęsy są dużo krótsze od sztucznych, dlatego wiele kobiet uważa, po odpadnięciu doklejonych rzęs ich naturalne są połamane. Tymczasem zabieg zagęszczania metodą 3:1 w żaden sposób nie wpływa na kondycję naturalnych rzęs.

Rzęs 3D nie można malować - MIT
Rzęsy 3D można malować podobnie jak naturalne, można również nakładać cień na powieki oraz robić kreski na górnej powiece.

Rzęsy 3D mogą uczulać - PRAWDA
Podobnie jak wszystkie inne zabiegi kosmetyczne również zagęszczanie rzęs może wywołać reakcję alergiczną u osób uczulonych na klej lub materiał, z którego zostały wykonane rzęsy.

Rzęsy 3D cieszą się bardzo dużą popularnością, a wachlarz długich gęstych rzęs tworzących efekt kociego oka jest absolutnym hitem wśród kobiet w każdym wieku.

Lidia Kowalska
Wizażystka, blogerka, pasjonatka stylu i urody, a przede wszystkim żona i mama.

Komentarze