Piękno kobiety - ewolucja. Jak czuć się piękną kobietą?

Jak czuć się piękną kobietąJaka powinna być współcześnie piękna kobieta? Stawia się przed nią obecnie wiele wymagań, dotyczących zarówno jej wyglądu fizycznego, cech charakteru, jak i sposobu i stylu życia. Wiele kobiet chciałoby czuć się pięknie w swoim ciele, jak to zrobić?

Piękno kobiety - ideał i jego ewolucja przez lata

Na przestrzeni lat zmieniał się ideał kobiecego piękna. W czasach prehistorycznych kobieta idealna miała szerokie biodra, sporych rozmiarów biust - wszystko po to, aby w oczach mężczyzny byłą płodna oraz była w stanie zapewnić mu potomstwo.

W antyku za piękne uważane były kobiety szczupłe ale o kobiecych kształtach, wysokie, z niewielkim biustem o delikatnych rysach twarzy.

W średniowieczu w modzie były kobiety wysokie, smukłe o delikatnych rysach twarzy.

W czasie renesansu powraca się do klasycznych wzorców kobiecego piękna: lekko zaokrąglone ciała, niewielki biust, jasna skóra, jasne, najlepiej długie włosy, delikatny makijaż.

W baroku postrzeganie idealnej kobiety nieco się zmieniło: panom podobały się panie nieco tęższe, o pełnych biodrach i wydatnym biuście.

W epoce wiktoriańskiej w modzie były gorsety, które podkreślały wąską, kobiecą talię.

Bardzo wiele zmienił wiek XX, kiedy to kanony kobiecego piękna przeżywały transformację. Za idealne uchodziły kobiety wysokie i szczupłe, o nieco chłopięcej urodzie ale podkreślonej odpowiednim makijażem w stylu Coco Chanel czy Marylin Monroe. W Stanach Zjednoczonych w latach 30-40-tych XX wieku panowała złota era Hollywood, gdzie wypromowała się sylwetka klepsydry jako ideału kobiecego piękna. W kolejnych dekadach lansowano wysportowane, wręcz atletyczne sylwetki.

Obecnie, od 2000 roku w modzie są operacje plastyczne, uprawianie sportu, moda na eko… istnieje bardzo wiele rodzajów kobiecego piękna oraz dróg do niego. Jak wybrać swoją? Jak czuć się pięknie i kobieco, gdy zewsząd otaczają nas obrazy z mediów, które tak są dalekie od szarej rzeczywistości?

Co zrobić, aby czuć się piękną kobietą?

Każda z nas chce się czuć piękna i to w różnych wymiarach tego słowa. Jak to zrobić, gdy tak naprawdę nie czujemy się idealne? Poniżej kilka porad dla każdej kobiety, które nie czuje się idealnie ale chce poczuć się piękna i atrakcyjna, co z pewnością poprawi jej nastrój ale i samoocenę.

1. Bądź świadoma swoich zalet i wad

Każdy z nas ma zalety i wady, nie da się posiadać samych mocnych stron. Nawet jeśli wydaje się nam, że ktoś jest idealny to na pewno ma jakieś cechy w sobie, których nie lubi, które odbiera jako swoje wady. Pamiętaj, że to, co postrzegasz za swoją wadę, inni mogą obierać jako zaletę i odwrotnie. Wypisz swoje zalety i wady, bądź szczera, nie ukrywaj wad ale i nie zapominaj o tym, co w sobie lubisz. Niech będą to zarówno cechy wyglądu, jak i charakteru, wszystko to, co jest dla Ciebie ważne, co dodaje Ci pewności siebie ale i to, co ją odbiera.

2. Koncentruj się na mocnych stronach ale i pracuj nad słabszymi

Jeśli stworzyłaś już tą wyjątkową listę swoich mocnych i słabszych stron pozostaje koncentrować się na tym, co dobre i uczynić z zalet swoje zasoby, które będą budowały Twoją samoocenę, podnosiły pewność siebie. Nie zapominaj jednak o wadach, one również są istotnym materiałem do pracy. Twoim zadaniem jest praca nad nimi, dążenie do pozytywnych zmian w sobie i dla siebie.

Znaj swoje wartości
Mocne strony kobiety

3. Zaakceptuj to, czego nie możesz w sobie zmienić

W procesie pracy nad swoimi wadami z pewnością napotykasz na takie, których po prostu zmienić nie możesz, np. Twój wzrost, długość stopy, itp. Zastanów się, czy na pewno te wady, te słabsze strony są tak istotne i przeszkadzają Ci na drodze do spełniania marzeń. Skoro i tak nic nie możesz zrobić, aby je zmienić to… postaraj się je zaakceptować, ciesz się nimi na swój sposób, czynią Cię osobą wyjątkową i niepowtarzalną.

4. Dbaj o siebie

Aby czuć się piękną kobietą, zadbaj o siebie. Dbaj o swoje ciało, zakup dobrej jakości kosmetyki, kremy i balsamy, odpowiednio dbaj o swoje włosy, twarz, skórę, paznokcie. Wybierz się do fryzjera i wspólnie ustalcie, w jakiej fryzurze będzie Ci do twarzy. Możesz wybrać się na serię relaksujących zabiegów lub po prostu zacząć uprawiać sport, aby czuć się dobrze w swojej skórze. Dzięki temu od razu poczujesz się piękniejsza w swoim ciele.

Dbaj o siebie również intelektualnie, rozwijaj się w sferach, które Cię interesują, jeśli to możliwe, wybierz się na kurs, studia czy inną formę doskonalenia, która pozwoli Ci zaspokajać potrzebę samorealizacji. Poświęcaj sama sobie czas, rób to, co lubisz i co sprawia Ci przyjemność. Możesz sama iść do kina, na kawę, na zakupy, dbaj o te chwile sam za sam ze sobą, nie bój się ich. Samotność, jeśli jest twórcza, pozwala pracować nad samooceną i pewnością siebie. Walczy z kompleksami i dodaje mocy!

5. Ubieraj się tak, jak lubisz i w czym dobrze wyglądasz

Kolejna kwestia to stylizacje. Każdy z nas ma pewne kolory, ubrania i fasony, w których czuje się najlepiej. Jeśli nie masz pewności, czy właśnie w takich dobrze się czujesz, wybierz coś innego.

6. Otaczaj się ludźmi, którzy Cię akceptują

W procesie pracy nad swoją samooceną i czuciem się piękną w swojej skórze bardzo istotny jest wpływ innych ludzi. Obecność i reakcja innych na nas stanowią istotną kwestie rozwoju samooceny. Dbaj o to, aby otaczać się ludźmi, którzy są Ci życzliwi, akceptują Cię i sprawiają, że czujesz się dobrze w ich i swoim towarzystwie. Jeśli wokół Ciebie będą Ci, którzy Cię kochają taką, jaka jesteś, na pewno będzie Ci łatwiej zaakceptować Twoje wady i słabsze strony. Skoro oni je akceptują, dlaczego Ty nie masz tego robić?

Piękne kobiety
Otaczanie się dobrymi ludźmi

7. Nie porównuj się z innymi

Bardzo wiele kobiet nabywa kompleksy poprzez niekorzystne porównania z innymi. Najczęściej porównujemy się z osobami, które są od nas ładniejsze, w czymś lepsze, mądrzejsze, lepiej wykształcone, mają coś, o czym my marzymy… jeśli borykasz się z kompleksami i koncentrujesz się na swoich wadach - unikaj takich porównań, nie pomogą Ci, a jeszcze dodatkowo wpędzą w zły nastrój.

8. Zmień coś w sobie lub swoim życiu

Bardzo ciekawą opcją jest poczynienie małych zmian w sobie. Zastanów się, co Ci w Tobie przeszkadza, co jeszcze nie jest doskonałe, co Cię znudziło, co chciałabym zmienić i… zrób to! Może to być sposób ubierania, fryzura, makijaż ale i sposób odżywiania czy życie, np. zacznij uprawiać sport. Warto postawić także na zdrowe nawyki, możesz uda Ci się zerwać z jakimś nałogiem, może to być choćby wieczorne podjadanie? Każdorazowa zmiana, zwłaszcza miana na lepsze, ma ogromny wpływ na naszą pewność siebie, sprawia, że wzrasta nasza samoocena ale i energia do działania.

9. Zrób sobie sesję zdjęciową

Interesująca propozycja dla każdej kobiety - tak naprawdę prawie każda o tym marzy ale większość z nas obawia się lub wstydzi. Mowa oczywiście o sesji zdjęciowej, czy to profesjonalnej czy wykonanej przez zaprzyjaźnioną osobę. Zdjęcia to jedna z najlepszych pamiątek, warto zdecydować się na taką sesję dla siebie, czasem zupełnie bez okazji. Wiele pań bowiem pragnie takiej sesji z narzeczonym czy w okresie ciąży. Można ją jednak zrobić w każdym momencie naszego życia, co pozwoli nam spojrzeć na siebie nieco inaczej.

Sesja zdjęciowa pięknej kobiety
Sesja zdjęciowa

10. Uśmiechaj się - to Twoja najpiękniejsza broń

I na koniec wskazówka dla każdej kobiety, która chce czuć się piękna i tak być postrzegana przez innych - uśmiechaj się - spontanicznie, naturalnie, prawdziwie. Bądź sobą, nawet, gdy nie jesteś idealna. Uśmiechem kwituj swoje błędy i potknięcia, niech inni zobaczą, że masz do siebie dystans, że potrafisz śmiać się z siebie.

Pamiętajmy, ze piękna kobieta to ta, która:

  • jest świadoma siebie, swoich zalet i wad i potrafi walczyć ze słabszymi stronami, dążąc do zmian na lepsze;
  • nie jest idealna ale zawsze jest z siebie dumna;
  • chce się rozwijać i czyni to, sukcesywnie spełniając swoje marzenia;
  • ma swoje zdanie i potrafi go bronić;
  • jest sympatyczna, dobra, miła i życzliwa dla innych;
  • ma pasję, talent, zainteresowania, którym się poświęca i którymi potrafi zaciekawić innych;
  • dobrze czuje się w swoim ciele i wie, jak o nie dbać;
  • jest sobą, nikogo nie udaje;
  • uśmiecha się często i jest to uśmiech szczery, prawdziwy.

Lidia Kowalska
Wizażystka, blogerka, pasjonatka stylu i urody, a przede wszystkim żona i mama.

Komentarze