Odcienie blondu - jakie są? Jak dobrać odpowiedni odcień włosów blond?

Włosy blond - odcienieOdcienie blondu - jakie są? Jak dobrać odpowiedni odcień włosów blond? Istnieje ponad pięćdziesiąt różnych odcieni blondu, jedne z nich są symbolem minionych lat i kiczowato ubranych kobiet chcących uchodzić za lalki barbie, inne dostojne, można by rzec dystyngowane nigdy nie wychodzące z mody i hity sezonu zmieniające się wraz z nadejściem każdego lata.

Do najczęściej wybieranych w salonach fryzjerskich odcieni włosów blond należą:

  • Bardzo jasne wprost ekstremalne do osiągnięcia w warunkach domowych nordyckie odcienie blondu, należące do zimnej palety barw, bardziej zbliżone kolorystycznie do bieli aniżeli jakiekolwiek znanego dotychczas blondu i potocznie zwane syberyjskimi czyli srebrzyste odcienie blondu. Są modne, nowoczesne i piękne, ale tylko do określonego typu urody i polecane młodym kobietom, gdyż starsze panie mogą osiągnąć efekt postarzenia, a tego raczej kobiety unikają.
  • Kolejną propozycją stylistów są ciepłe odcienie blondów, miodowe, karmelowe, które również nie są zarezerwowane dla każdego typu urody. Wśród ciemniejszych blondów znajdziemy natomiast szampański, latte, blond zwany złotą różą.

Podstawowe odcienie włosów blond

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/764486105467497458/

Jak widać wachlarz kolorystyczny dla blondynek w tym roku jest bardzo szeroki i wybór może być trudny. Pozytywną wiadomością jest natomiast fakt, iż odrosty nadal pozostają trendy, co oznacza koniec z ciągłym farbowaniem,a nawet więcej by zatrzeć granicę pomiędzy naturalnym kolorem włosów, a jednym z blondów styliści polecają farbowanie odrostów odcieniem o jeden lub dwa tony ciemniejszym od nałożonego koloru, ale jaśniejszym od odrostów wówczas przejście kolorystyczne wygląda naturalnie, zaś odrosty nie rażą tak bardzo jak w zestawieniu z jasnym blondem.

Duży wybór wśród odcieni blondu sprawia, iż teoria funkcjonująca przez lata, że ten kolor włosów jest zarezerwowany jedynie dla osób z jasną karnacją powoli przechodzi do lamusa.

Jaki odcień blondu najlepiej do mnie pasuje?

Jak zatem sprawdzić jaki odcień blondu najbardziej pasuje do danej urody, można zaufać wiedzy fryzjera lub przeprowadzić test w warunkach domowych. Jest on podobny do tego, który wykonuje się w salonie fryzjerskim. W tym celu należy ustawić się z lusterkiem w nasłonecznionym miejscu, a jeśli warunki pogodowe na to pozwalają na zewnątrz i odszukać naturalne pasmo włosów bez uprzedniej koloryzacji, następnie zaobserwować naturalnie występujące na nim refleksy. Jeśli zaobserwujesz barwy ciepłe w postaci brązów, rudości czy czerwieni postaw na ciepłą paletę blondów, jeżeli zaś twoje refleksy są popielate, szare, a nawet wpadające w fiolet możesz sobie pozwolić na zimne i bardzo jasne blondy.

Kolejną znacznie prostszą metodą dobrania odpowiedniego odcienia blondu do typu urody jest przymiarka srebrnej, a potem złotej biżuterii, ta która ożywi koloryt cery i doda Ci blasku będzie świadczyć czy masz urodę chłodną czy też ciepłą, przy czym srebro to symbol zimnych odcieni blondu, a złoto ciepłych.

Zasada czterech tonów

Wybierając odcień blondu należy również zwrócić uwagę na naturalny kolor włosów, gdyż zbyt drastyczna zmiana nie zawsze dodaje urody, dlatego też najbezpieczniejsze jest zastosować się do zasady czterech tonów, czyli mając ciemne włosy wybieramy kolor, który jest jaśniejszy maksymalnie o cztery tony i odwrotnie w przypadku osób z jasnymi włosami, najatrakcyjniej będą wyglądały w kolorach do czterech tonów ciemniejszych od naturalnych. Stosując się do tej zasady łatwiej jest również zapanować nad odrostami, szczególnie jeśli włosy farbujemy na blond.

Drastyczna zmiana koloru z ciemnego na blond po raz pierwszy powinna się odbywać w salonie fryzjerskim, gdyż częstym problemem jest efekt bardzo żółtego odcienia blondu, gdy nałożymy nieodpowiedni odcień na ciemne włosy. Z reguły najbezpieczniej jest zacząć od zimnego odcienia wówczas prawdopodobieństwo, że zamiast pięknego blondu uzyskamy jeden z odcieni rudego, lub bardzo żółty wpadający w pomarańcz blond jest znacznie mniejsze. Pozostaje wówczas jeszcze problem ocieplenia barwy, jeśli chcemy tak ową uzyskać. Dlatego też zamiast eksperymentować pierwsze farbowanie na blond warto wykonań w salonie fryzjerskim.

Lidia Kowalska
Wizażystka, blogerka, pasjonatka stylu i urody, a przede wszystkim żona i mama.

Komentarze