Flamboyage - nowoczesna i bezpieczna technika koloryzacji włosów

Flamboyage - koloryzacja włosówZmiana koloru włosów to jeden z najprostszych i najczęściej stosowanych zabiegów, którego zadaniem jest poprawa urody i zmiana dotychczasowego image. Koloryzacja włosów pomaga nam odświeżyć swój wygląd i dokonać potrzebnej zmiany, która pomoże przełamać poczucie nudy i doda nam aktywności.

Ważne jednak żeby proces koloryzacji był bezpieczny dla struktury włosa i skuteczny, tak, żeby efekt przyniósł rzeczywiste poczucie satysfakcji, nie zaś rozczarowania i nie stał się przyczyną zniechęcenia. Flamboyage (flame balayage) to nowoczesna metoda koloryzacji włosów, która spełnia powyższe wymagania. Jej największym atutem jest osiąganie efektu naturalnego rozjaśnienia. Zapewne z tego powodu technika ta podbija serca gwiazd celebryckiego świata i powoli wypiera tradycyjne konkurentki.

Czym jest flamboyage?

Kierując się czysto leksykalnym znaczeniem tego słowa, które określa pewną dosyć nową metodę koloryzacji włosów, należałoby powiedzieć, że flamboyage łączy w sobie ekstrawagancję i płomienisty blask. Daje nam to pewne wyobrażenie o możliwościach, jakie proces ten stwarza oraz kojarzy technikę z prestiżem, luksusem, poczuciem sukcesu.

Czym jednak jest dokładnie? Flamboayge to technika koloryzacyjna, która bazuje na koloryzacji wybranych cienkich pasm włosów, którego dokonuje się przy pomocy specjalistycznych taśm pokrytych klejem w pełni bezpiecznym dla struktury włosa. Cienkie pasemka szczelnie przyklejają się do owych taśm, rozkładając się przy tym naturalnie, spontanicznie i nierównomiernie. Po koloryzacji zabezpiecza się je papierem, który ma taką samą grubość jak taśma z klejem.

Następnym krokiem jeśli jest taka potrzeba, jest dokonanie farbowania pozostałych włosów na jednolity odcień, który zgrywa się z kolorem pasemek. Po koloryzacji wyglądają tak samo, jak po udanym urlopie na pięknej słonecznej plaży. Na tym właśnie polega tajemnica tej techniki. Profesjonaliści określają to zjawisko jako efekt "włosów muśniętych słońcem".

Naturalny proces rozwoju sztuki fryzjerskiej

Już sama nazwa tej metody koloryzacyjnej wskazuje nam czytelne nawiązania do balejażu - balayage. Czy skojarzenia są słuszne? Tak i nie. Flamboyage bowiem narodził się jako doprecyzowana, usprawniona i zmieniona sztuka balejażu, jednak sposób i technika wykonania są całkowicie odmienne i wpływają na fakt, że wyprzedza swoją poprzedniczkę w kategorii profesjonalizmu. Z jednej strony więc flamboyage w pewnym stopniu wiąże się z balejażem i stanowi jakby naturalną konsekwencję rozwoju tej techniki stylizacyjnej i fryzjerskiej, z drugiej zaś całkowicie zmienia podejście do koloryzowania. To, co odróżnia nowoczesną metodę to podejście do farbowanych włosów. Tradycyjny balejaż polega na operowaniu tzw. techniką szydełkową, która zakłada farbowanie od skóry. W oczach wielu specjalistów, technika taka bardzo często przyczynia się do osiągania nieestetycznego efektu nienaturalności, co przekłada się na stopniowe tracenie zaufania i popularności tej metody. Flamboyage z kolei niweluje to poczucie nienaturalności.

Techniki koloryzacji włosów

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/289356344800081809/

Flamboyage rośnie na popularności

Technika flamboyage powoli wypiera balejaż, nie pozostawia również szans ombre, metodzie, która do niedawna była ulubioną formą koloryzowania światowych gwiazd estrady i kina. Technikę flamboyage wypromowały jedne z najbardziej znanych artystek na świecie, które uchodzą za symbol seksu, piękna i dobrego smaku. Wymienić należy przede wszystkim Jennifer Lopez, Mirrandę Kerr, Jessicę Biel, Natalie Portman, Sarah Jessice Parker, Victorię Beckham czy Olivię Wilde. Jest to obecnie jedna z najbardziej popularnych form koloryzacji stosowanych w wielkim świecie Hollywoodu, a fryzjerzy zgodnie podkreślają, że powoli staje również bardzo popularna w zwykłych salonach fryzjerskich, dalekich od świata pierwszych stron gazet. Technika ta wkracza zatem w nasze codzienne życie.

Bezpieczeństwo tej metody

Metoda ta jest jednym z najbardziej bezpiecznych sposobów koloryzacji włosów - nie niszczy ich struktury, gdyż dzięki taśmom stylista jest w stanie bardzo dokładnie kontrolować ilość nakładanego pigmentu. Taśmy zabezpieczają również skórę głowy przed kontaktem z farbą, a włosy odkleją się od nich bez żadnego trudu, nie wymuszając konieczności szarpania. Proces farbowania metodą flamboyage trwa ok. dwóch godzin.

Do jakich włosów nadaje się ta technika?

Dzięki dużemu stopniu bezpieczeństwa tej metody, jest ona przeznaczona również i dla osób, które nigdy jeszcze nie dokonywały procesu farbowania. Można powiedzieć, że jest to metoda uniwersalna, która znajduje szerokie zastosowanie. Sprawdzi się bowiem zarówno u brunetek, jak i blondynek, u kobiet, które posiadają bujne, gęste i mocne włosy, jak i pań, których włosy są cienkie i delikatne. W takim przypadku świetnym rozwiązaniem będzie wybór farby wielotonowej, która dodatkowo przyczyni się do optycznego zwiększenia objętości włosów. Flamboyage idealnie znajdzie również zastosowanie na włosach farbowanych, przy których użycie specjalnego tonera całkowicie zniweluje nieestetyczne pomarańczowe refleksy. Co ciekawe, ta technika koloryzacji, w przeciwieństwie do tradycyjnych metod, może być również z powodzeniem wykorzystywana do koloryzacji włosów krótkich.

Czy flamboyage można zrobić samemu w domu?

Przy odpowiednim wyczuciu i wiedzy, każdy proces stylizacyjny można przeprowadzić w domu. Podobnie jest i z flamboyage. Paski służące koloryzacji tą metodą dostępne są w sklepach i salonach fryzjerskich, można je kupić bez większego problemu. Jednak jak w każdej samodzielnej pracy, trzeba liczyć się z faktem, że efekt może być odległy od zadowalającego. Wszystko zależy od naszej sprawności, wyczucia i doświadczenia. W przypadku włosów krótkich jest to czynność wyjątkowo trudna i wymagająca precyzji, dlatego w takim przypadku tym bardziej zalecana jest wizyta u fryzjera. Słowo "samodzielna" należy traktować tu jako pewny skrót myślowy. W pojedynkę raczej nie damy rady dokonać koloryzacji. Będzie nam potrzebna dodatkowa osoba do pomocy. Nakładanie bowiem pasków z tyłu głowy może sprawić zbyt duże trudności. Jeżeli jednak zależy nam na idealnym, pięknym i estetycznym pokryciu włosów, warto umówić się na wizytę u fryzjera i zrezygnować z samodzielnej próby. Cena usługi jest zależna od koloru oraz długości włosów. W przybliżeniu można założyć, że waha się ona w przedziale od ok. 150 do 350 zł.

Lidia Kowalska
Wizażystka, blogerka, pasjonatka stylu i urody, a przede wszystkim żona i mama.

Komentarze