Mentalność - czym jest? Cechy mentalności Polaków i innych nacji

MentalnośćMentalność nas wyróżnia ale i stanowi ważny element naszej tożsamości. Obejmuje normy i zasady, jakimi kierujemy się w życiu. Tworzy się na przestrzeni wielu lat, wpływ na nią ma zarówno historia, kultura, jak i to, co wydarza się w naszym życiu.

Czym jest mentalność?

Mentalnością nazywamy zbiór postaw, przekonań, poglądów określonej zbiorowości społecznej, może to być grupa lub cały naród ale i konkretna osoba. Mentalność stanowi niejako system norm, wartości i zasad, jakimi dana osoba czy grupa kierują się w życiu, które są dla nich ważne i które sprawiają, że żyją i zachowują się w określony sposób. Zwykle zasady, osadzone w mentalności przejmowane są przez pokolenia, nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo nasza mentalność wpływa na nasze życie i postępowanie.

Z kolei na kształtowanie się mentalności wpływa szereg czynników, m.in.

  • czynniki biologiczne,
  • społeczne,
  • kulturowe.

Cechy polskiej mentalności

Mentalność narodowościowa to jeden z typów mentalności. Mówić możemy o mentalności praktycznie każdego kraju. Najlepiej znamy oczywiście naszą, polską mentalność. Jacy jesteśmy? Jesteśmy krajem z bogatą i niełatwą historią ale z wieloma dowodami na to, że nawet niewielki kraj może być silny i walczyć o siebie. Polaków charakteryzuje uprzejmość, życzliwość w kontaktach, gościnność. Cenimy sobie poczucie wolności i niezależności (jest to ściśle związane z naszą historią). Bywamy jednak niepewni siebie, mało tolerancyjni oraz wykazujemy pewną skłonność do malkontenctwa.

Ile z tych cech charakteryzuje Ciebie?

Mentalności innych krajów: lepiej czy gorzej?

A co z mentalnościami innych krajów? Mieszkający tam ludzie są inni niż my? A może mamy jakieś wspólne cechy? Dla przykładu mentalność amerykańska znacznie różni się od mentalności europejskiej. Co ją charakteryzuje? Amerykanie są otwarci, uprzejmi, tolerancyjni ale i bezpośredni, co wynika z formy, w jakiej zwracają się do drugiego człowieka. W języku angielskim nie ma formy "Pan", "Pani", więc Amerykanie mówią do siebie zawsze na "ty", bez względu na to, czy rozmawiają z kolegą czy szefem. Jako naród mają do siebie duży dystans, cechuje ich duże poczucie humoru oraz otwartość w rozmowach. Niewiele jest dla nich tematów tabu. Obywateli Stanów Zjednoczonych cechuje również pewność siebie oraz optymizm w myśleniu i działaniu. Na to może wskazywać charakter wielu ich świąt, np. Dzień Niepodległości, obchodzony 4 lipca jest o wiele bardziej radosnym dniem niż uroczyste obchody Dnia Niepodległości 11 listopada w Polsce. Zupełnie inny klimat ma również Halloween oraz nasze, nastrojowe Święto Zmarłych. Wynika to z kultury amerykańskiej, wywodzącej się z kultury niewolników: świętowali oni hucznie wszelkie sukcesy, a śmierci nie opłakiwali: zmarły odchodził według nich do innego, lepszego świata. Amerykanie bywają jednak lekkomyślni oraz zbyt beztroscy w podejściu do życia.

Z kolei mentalność angielską cechuje liberalizm, dążenie do wolności i indywidualizmu - ale i tolerancja dla mniejszości. Anglicy są dystyngowani, spokojni, poważni, oceniani są również jako osoby perfekcjonistyczne, nieco flegmatyczne oraz ułożone. Wiele z tych cech zawdzięczać mogą angielskiemu ustrojowi, czyli monarchii.

A mentalność włoska? Włosi są ludźmi somatycznymi, uśmiechniętymi, zabawnymi i otwartymi. Są głośni: głośno mówią, często się śmieją, dużo gestykulują. Do życia podchodzą swobodnie, uwielbiają się bawić, spotykać ze znajomymi. Cenią dobrą kuchnię oraz kontakt z naturą.

Mentalność hiszpańska jest nieco podobna. Hiszpanie również podchodzą do życia bardziej swobodnie, doceniają to, co im się przydarza, są radośni, otwarci, często się uśmiechają. W kontaktach są bezpośredni, łatwo nawiązują znajomości. Wartością jest dla nich rodzina, zwłaszcza wielodzietna.

Z gorącej Hiszpanii przenieśmy się na mroźna północ. Mentalność skandynawska to mentalność mieszkańców Norwegii, Danii, Finlandii oraz Szwecji. Mieszkańcy tych krajów to ludzie życzliwi, sympatyczni, chętni do pomocy. Nie mniej jednak na początku znajomości da się wyczuć pewien dystans, potrzebują czasu, aby komuś zaufać. Są o wiele bardziej opanowani niż radośni Włosi czy Hiszpanie, nie okazują tak otwarcie emocji, bywają skryci. Bardzo szanują swoją przestrzeń prywatną.

Jak widać, mentalność zależna jest od wielu czynników, w tym od historii naszego kraju czy grupy, od kultury oraz czynników środowiskowych. Mentalność oczywiście może się zmieniać, jest pojęciem bardzo dynamicznym.

Lidia Kowalska
Wizażystka, blogerka, pasjonatka stylu i urody, a przede wszystkim żona i mama.

Komentarze