Hedonizm - czym jest? Hedonista i jego cechy

Hedonizm i hedonistaPrzyjemność w życiu to kwestia indywidualna dla każdego z nas. Każdemu bowiem co innego sprawia radość i daje uczucie spełnienia. Pogląd filozoficzny, który nakłania do poszukiwania w życiu przyjemności nazywa się hedonizmem.

Czy tezy filozoficzne z okresu starożytności znajdują zastosowanie i dzisiaj?

Czym jest hedonizm? Istota myśli hedonistycznej

Hedonizmem nazywamy doktrynę filozoficzną z IV wieku p.n.e., stworzony przez Arystypa z Cyreny, doskonalony przez Epikura. Zakładał on czerpanie z życia przyjemności: tak wiele, jak tylko się da. Kolejną, istotną kwestią dla człowieka powinno być unikanie bólu i cierpienia: to również może przynieść nam szczęście.

W pierwotnej formie hedonizm (tak zwany hedonizm cyrenajski) zakładał, że najwyższym dobrem jest tak zwane szczęście osobiste. Ocierał się tutaj o egoizm, gdyż walczono o szczęście własne, zwykle z pominięciem interesu innych osób. Nie możemy bowiem poznać tego, co czują inni ludzie, ani co uważają za szczęście. Prawdziwe szczęście możemy osiągnąć poprzez zwiększenie przewagi przyjemności nad cierpieniem. Hedoniści uważali, że szczęście to stan umysłu, gdy jest on aktywny. Stawiali również na skupienie się na teraźniejszości, nie uważali, ze to co było jest ważne. Nie skupiali się również na przyszłości. Negowali również rozkosz jako stan poza umysłem. Nie należałoby podawać się rozkoszy i przyjemnościom, które dzieją się poza nasza świadomością.

Hedonizm a egoizm

Hedonizm, zwłaszcza jego wczesne odmiany współgrał z egoizmem. Późniejsze myślenie na temat hedonizmu nie był już mu tak bliski. Nadal kładł bowiem nacisk na odczuwanie przyjemności ale pozbawiony był wcześniejszego, narcystycznego wymiaru. Egoizm bowiem to nic innego jak narcyzm: stawianie swojego dobra nad dobrem innych i maksymalizowanie swoich przyjemności oraz zysków.

Hedonista - cechy, jak się zachowuje?

Co wyróżnia hedonistę? Przede wszystkim to, że za wszelką cenę dąży do odczuwania przyjemności i unika tego, co nieprzyjemne. Posiada również pewne cechy i to charakteru i rodzaje zachowań, które sprawiają, że można go nazwać właśnie wielbicielem przyjemności.

Hedonista najczęściej:

  • w pierwszej kolejności zaspokaja swoje potrzeby i pragnienia;
  • dąży do tego, aby wszystko to, co robi było dla niego przyjemne;
  • chce robić w życiu to, co daje mu radość (również zawodowo);
  • celowo unika tego, co nieprzyjemne ale może również nie wypełniać swoich obowiązków.

Nieco inaczej zachowują się także kobiety-hedonistki oraz mężczyźni-hedoniści. Panie dążą do tego, by być ładne, zadbane i seksowne, chcą się podobać i czuć atrakcyjnie w każdej sytuacji. Panowie z kolei dbają o to, by dobrze wyglądać, pokazywać swoją siłę i męskość.

Niestety hedonista może skłaniać się ku zachowaniom ryzykownym i niebezpiecznym, w tym uprawianiu sportów ekstremalnych, częstym zmianom partnerów seksualnych oraz… popełnianiu czynów niezgodnych z prawem. Na szczęście jednak wielu osobom przyjemność sprawia niesienie pomocy innym. Taki hedonista-altruista to najlepsze połączenie, jakie można sobie wyobrazić.

Odrobina hedonizmu na co dzień - ciekawe porady dla Ciebie

Jak wprowadzić szczyptę hedonizmu do swojego życia? Poniżej kilka ciekawych porad, które pozwolą Ci zrobić coś dla Ciebie i cieszyć się tymi drobnymi przyjemnościami, przynoszącymi promienie słońca nawet w pochmurny dzień.

  • Znajdź codziennie 15 minut tylko dla siebie. Niech będzie to kwadrans gdy zrobisz coś, co przyniesie Ci radość. Może być to chwila na wypicie porannej kawy, 15 minut z ukochaną książką, przejrzenie ciekawych stron www, rozmowa z ukochaną osobą czy relaksująca kąpiel w wannie z użyciem zapachowych olejków. Zobaczysz, taki zabieg z pewnością od razu poprawi Ci nastrój.
  • Raz w tygodniu poleniuchuj do południa, może być to dzień, gdy idziesz do pracy na popołudnie, masz wolne lub jest weekend. Nie pędź do kuchni zrobić śniadania tylko spędź przedpołudnie w łóżku. Zachęć do tego rytuału męża i dzieci, przygotujcie poprzedniego dnia, np. naleśniki, które szybko odgrzejecie i zjecie… w łóżku! To doskonała okazja do spędzenia czasu z bliskimi ale i na naładowanie akumulatorów na cały dzień. Jeśli nie możesz poświecić żadnego poranka na leniuchowanie, może być to wybrany wieczór, gdy obejrzycie śmieszny film, schowani pod ciepłym kocem z kubkiem parującego kakao.
  • Unikaj tego, co nieprzyjemne, oczywiście nie za wszelką cenę. Nie zaniedbuj badań profilaktycznych ani obowiązków zawodowych ale zacznij traktować te nieprzyjemne rzezy jako coś ciekawego, rozwijającego, potrzebnego. Wtedy zamiast nielubianej czynności zobaczysz nowe wyzwanie albo coś, co robisz dla siebie i co jest ważne.
  • Odpuść czasem to, co robisz według jakiś reguł i zrób to… inaczej: przyrządź danie bez przepisu, ubierz się nieco bardziej awangardowo, idź do innego fryzjera czy manikiurzystki, zrób zakupy w innym sklepie. Takie zachowanie pozwoli Ci odświeżyć umysł i na pewno przyniesie Ci ciekawe doznania oraz mnóstwo nowych wrażeń.

Dlaczego warto dziś zostać hedonistą?

Czy w dzisiejszych czasach warto zostać hedonistą i nastawiać się tylko na to, co przyjemne? Oczywiście ale wszystko w granicach rozsądku. Dzisiaj hedonizm może stać się przyjemną odskocznią od szarej codzienności, wypełnionej obowiązkami zawodowymi oraz domowymi. Warto znajdować czas dla siebie i sprawiać sobie radość każdego dnia. Bycie hedonistą z pewnością poprawi Ci humor, może przyczynić się do zwiększenia pewności siebie oraz poprawy samooceny. Dzięki nieco hedonistycznemu spojrzeniu na świat stwierdzić, że życie nie jest tak szare i można je każdego dnia nieco ubarwić.

Lidia Kowalska
Wizażystka, blogerka, pasjonatka stylu i urody, a przede wszystkim żona i mama.

Komentarze