Fałszywi i toksyczni ludzie - kim są i jak ich rozpoznać?

Fałszywi, toksyczni ludziePrawdziwa przyjaźń jest cennym darem, który powinniśmy pielęgnować. Nawet przelotna znajomość może okazać się wartościowa pod warunkiem, że… nie nawiązaliśmy jej z fałszywym człowiekiem. Taka osoba nie jest godna zaufania i robi wszystko, abyśmy stracili na tej relacji. Warto dowiedzieć się, jak działają fałszywi ludzie, jak rozpoznać fałszywego partnera czy przyjaciela i jak radzić sobie, gdy taka osoba jest w naszym otoczeniu.

Fałszywi ludzie są jak medal, maja dwie strony: z jednej oświetlają nas niejako swoim blaskiem, cieszymy się z ich towarzystwa, są czarujący, ciekawi, błyskotliwi, a dopiero po pewnym czasie dostrzegamy ich druga stronę: zaczynają nas oszukiwać, dawać nieszczere rady, manipulować nami. Jak jeszcze działają fałszywi ludzie i dlaczego to robią?

Techniki stosowane przez fałszywych ludzi

Fałszywi ludzie stosują różnorodne techniki, które mają na celu osłabienie drugiej strony. Jedną z ulubionych jest manipulacja, czyli wywieranie wpływu na innych, co ma prowadzić do wywołania u nich konkretnych poglądów czy zachowań.

Do najpowszechniejszych technik manipulacyjnych należą:

  • atak personalny, czyli wypominanie faktów z przeszłości;
  • huśtawka emocjonalna;
  • szantaż emocjonalny;
  • wzbudzanie poczucie winy.

Osoby fałszywe bardzo często zachowują się obłudnie, są nieszczere, rywalizują z osobami, które uważają ich za przyjaciół. Techniki te bardzo często są niewidoczne na pierwszy rzut oka, po pewnym czasie dopiero zauważamy, jak druga osoba się wobec nas zachowuje.

Toksyczni ludzie

Typem fałszywych ludzi są ludzie toksyczni, którzy poza fałszem są również pozbawieni empatii, niejako "karmią się" ludzką krzywdą i uwielbiają manipulować innymi. Warto poznać najpowszechniejsze przykłady ludzi toksycznych i zastanowić się, czy mamy takie osoby wokół siebie.

Toksyczny rodzic - kim jest i jak go rozpoznać?

Może nią być nasz… rodzic, zarówno matka, jak i ojciec. Po czym poznać toksycznego rodzica? Przede wszystkim po tym, że:

  • nie daje dziecku poczucia bezpieczeństwa,
  • nie wspiera w trudnych sytuacjach, a krytykuje i wypomina błędy z przeszłości;
  • chce, aby dziecko stale się nim interesowało, bardzo negatywnie reaguje, gdy dziecko przedstawi mu swoją sympatię czy partnera;
  • nie pozwala dziecku na posiadanie swojego zdania;
  • stosuje szantaż emocjonalny i szereg innych technik manipulacyjnych dla osiągnięcia własnych korzyści, np. "Jak pojedziesz na te wakacje ze znajomymi, na pewno zachoruję i umrę tu sama!";
  • nie interesuje się sprawami dziecka, jego przeżyciami i emocjami;
  • za nieposłuszeństwo karze milczeniem i obojętnością.

Bycie dzieckiem toksycznego rodzica nie jest łatwe. Po pierwsze, trudno wytrzymać z taką osobą przez wiele lat, a po drugie, żyjemy ze świadomością, że taka obłudna i fałszywa osoba to najbliższy nam człowiek, nasza matka lub ojciec… Jest to przykre, aczkolwiek należy znaleźć sposób na wyjście z sytuacji. Fałszywa i toksyczna osoba może skutecznie osłabiać nasza pewność siebie, zwłaszcza, gdy jest to jednostka znacząca, jak np. rodzic. Dzieciom trudniej jest radzić sobie z postępowaniem toksycznych rodziców, gdy dorastają o wiele łatwiej im stawiać czoło temu, co robi matka lub ojciec. Najlepszym wyjściem jest uwolnienie się od toksycznego rodzica, oczywiście wtedy, gdy jest to możliwe lub przynajmniej ograniczenie z nim kontaktów.

Toksyczny partner

Toksyczne osoby możemy spotkać również poza domem rodzinnym. Takim człowiekiem może być nasz partner, ukochana osoba, z którą chcemy sobie układać życie. Jego zachowanie zwykle jest podobne do toksycznego rodzica, taka osoba:

  • nie wspiera nas, a krytykuje oczywiście pod pretekstem szczerości w związku, wytyka błędy z przeszłości;
  • stosuje szantaż emocjonalny i inne techniki manipulacji;
  • mija się z prawdą, a od nas oczekuje bezwzględnej szczerości, lojalności i wierności;
  • stosuje przemoc psychiczną: wyzywa nas, wyśmiewa przy obcych, itp.;
  • twierdzi, że chce naszego dobra, a zachowuje się zupełnie odwrotnie, np. ogranicza nam kontakt z bliskimi, nie pozwala realizować pasji, pracować, itp. - chce praktycznie samodzielnie decydować o naszym życiu.;
  • nie potrafi zaakceptować nas takimi, jacy jesteśmy, stale według niej robimy coś źle, co negatywnie odbija się na naszej samoocenie.

Taki związek nie należy do najłatwiejszych, zamiast dawać poczucie bezpieczeństwa i satysfakcji przynosi nam jedynie żal i poczucie beznadziejności. Długie trwanie w takiej relacji może obniżyć naszą samoocenę i negatywnie odbić się na pewności siebie. W efekcie pogorszyć się mogą nasze kontakty z rodziną i znajomymi oraz spaść nasza wydajność w pracy. W skrajnych przypadkach toksyczny związek może doprowadzić nawet do depresji! Jak się z tego uwolnić? Najprostszym ale i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest rozstanie, czyli opuszczenie toksycznego partnera i rozpoczęcie nowego życia zgodnie z własnymi przekonaniami.

Toksyczny przyjaciel

Niestety, osobą toksyczną może być również Twój przyjaciel… Choć uważasz go za osobę bliską, ufasz mu i zwierzasz się z problemów, on tak naprawdę tylko czeka na Twoje niepowodzenie.

Fałszywy przyjaciel:

  • nie dochowuje sekretów, nie jest wobec Ciebie lojalny;
  • nie wspiera Cię, gdy naprawdę go potrzebujesz;
  • zdarza się, że wyśmiewa Cię w towarzystwie;
  • udaje, ze jest szczery, a tak naprawdę stale Cię krytykuje.

Nadal uważasz, że taka osoba jest Twoim przyjacielem? Przyjaźń to relacja oparta na szczerości i wzajemnym zaufaniu oraz szacunku. W przypadku osób fałszywej nie ma mowy o takiej znajomości.

Jak rozpoznać ludzi fałszywych? - 7 typowych oznak, że to osoba fałszywa

  1. Stosują szereg technik manipulacyjnych. Fałszywi ludzie uwielbiają nami manipulować. Zwykle dochodzą do takiej wprawy, że nie zdajemy sobie sprawy z tego, co robią. Zgadzamy się z ich zdaniem, robimy to, czego chcą… Stosują różnorodne, wymienione wyżej techniki, zwłaszcza szantaż emocjonalny i wzbudzanie poczucia winy.
  2. Zazdroszczą sukcesów. Fałszywych ludzi łatwo rozpoznać również po tym, że zazdroszczą nam sukcesów. Choć mogą deklarować przyjaźń i udawać, że cieszą się z naszego powodzenia, tak naprawdę zazdroszczą nam wielu rzeczy i ich radość nie jest szczera.
  3. Nie potrafią wybaczać, wypominają nam błędy. Kolejną cechą typową dla fałszywych ludzi jest to, że stale wypominają nam błędy z przeszłości, nie potrafią wybaczać i wracają do tego, co było, choć my już dawno o tym zapomnieliśmy.
  4. Krytykują pod pretekstem szczerości. Osoba fałszywa lubi krytykować, oczywiście innych ludzi. Sama krytykę znosi bardzo źle ale chętnie powie, co o nas myśli, oczywiście w negatywnym sensie. Jak to ukrywa? Twierdzi, ze jest szczera, a szczerość to podstawa każdej relacji. Pod takim pretekstem przemyca przykre słowa, co negatywnie wpływa na naszą samoocenę.
  5. Kontaktują się, gdy czegoś chcą. To kolejna cecha, typowa dla ludzi fałszywych: przypominają sobie o nas wtedy, gdy czegoś potrzebują i jesteśmy im niezbędni. Gdy kontakt z nami nie przynosi im żadnej korzyści, nie odbierają telefonów, mogą nawet nie rozpoznać nas na ulicy…
  6. Dają nam rady, a sami robią inaczej. Fałszywy człowiek udaje, że jest dobry i życzliwy dla innych, dając wszystkim wokoło dobre rady. Sam jednak postępuje zupełnie inaczej, jakby jego nie dotyczyły jego wskazówki.
  7. Źle się czujemy w ich towarzystwie. Kolejną kwestią, która powinna zwrócić naszą uwagę jest nasze samopoczucie w towarzystwie osoby fałszywej czy toksycznej. Po prostu… czujemy się w ich obecności źle, nie możemy być sobą, zachowywać się naturalnie. Jeśli odczuwasz coś takiego przy kimś ze znajomych czy rodziny zastanów się, czy ta osoba nie jest fałszywa lub wręcz toksyczna.

Pamiętaj, toksycznych i fałszywych ludzi niełatwo rozpoznać, ponieważ "Ludzie, którzy uważają się za dobrych i uczynnych to ci sami, którzy z zawiści życzą Ci tego, co najgorsze" (Lucca Capiotto). Miej się na baczności i uważnie obserwuj innych, wystrzegaj się ludzi obłudnych, zakładanych i czekających na Twoje potknięcie. Otaczaj się osobami życzliwymi, aktywnymi i optymistycznie nastawionymi do świata.

Źródła:

Lidia Kowalska
Wizażystka, blogerka, pasjonatka stylu i urody, a przede wszystkim żona i mama.

Komentarze