Usuwanie tatuażu – czy można skutecznie pozbyć się niechcianego malunku?

Tatuaż na brzuchuWraz ze wzrostem zainteresowania tatuowaniem ciała, zwiększa się oferta gabinetów medycyny estetycznej w zakresie ich usuwania. Jak to zrobić skutecznie? Na to pytanie odpowie specjalistka gabinetu medycyny estetycznej Neonia z Krakowa.

Impuls, nieprzemyślany wzór, rozczarowanie efektem - powodów chęci usunięcia tatuażu może być wiele. Czy to możliwe, aby się go pozbyć?

Tak, na szczęście współczesna medycyna estetyczna dostarcza nam skutecznych metod usunięcia niechcianego lub nieudanego tatuażu. Nie ma w tym nic dziwnego, bo wychodzi ona naprzeciw zapotrzebowaniu społecznemu. Skoro popularność na ozdabianie ciała rośnie, rośnie też liczba osób niezadowolonych z efektu lub znudzonych tatuażem wykonanym w przeszłości. Proszę też pamiętać, że w ostatnich latach wzrosła popularność makijażu permanentnego. Zasady jego wykonania zbliżone są do techniki tatuowania. W przypadku tatuażu pigment wprowadzany jest w skórę właściwą, ale ma mniejszą cząstkę. W makijażu permanentnym zaś cząstka jest większa, ale pigment wprowadza się do naskórka. Do gabinetów często zgłaszają się jednak pacjentki, które nie są zadowolone z jego efektów i chcą go usunąć.

Jak zatem usunąć tatuaż lub makijaż permanentny?

Metod jest kilka, choć najskuteczniejszą i najbardziej popularną jest laseroterapia. Wykorzystywana była ona wprawdzie już w latach 60. XX wieku, jednak wówczas stosowano głównie laser argonowy i CO2. Ich skuteczność nie była zadowalająca - przede wszystkim pozostawiały one blizny i przebarwienia. Dziś stosuje się je niezwykle rzadko, a tatuaże usuwa za pomocą laserów nanosekundowych neodymowo-yagowych.

Na czym polega ich działanie?

Emitują one dużą dawkę energii, ale w bardzo krótkim czasie - mówimy tu o nanosekundach.  Energia ta absorbowana jest przez barwnik, powodując jego rozpad. Rozbite cząstki pigmentu przez kolejne dni i tygodnie są transportowane do układu limfatycznego i usuwane z organizmu. Ważne jest, że urządzenia działają niezwykle precyzyjnie i uderzają wiązką lasera tylko w tatuowany obszar skóry.

Po zabiegu pojawiają się na niej powierzchowne mikrouszkodzenia, które szybko się goją. Proces ten jest pożądany, bo to właśnie gojenie naskórka powoduje, że tatuaż staje się coraz jaśniejszy. Po wykonaniu serii zabiegów - o tym ile ich będzie zdecyduje specjalista wykonujący zabieg - tatuaż stanie się zaś niewidoczny, bo maksymalnie rozjaśniony.

Czy usuwanie tatuażu boli?

Wiele zależy od progu bólu pacjenta. Laserowe usuwanie tatuażu w Krakowie w klinice Neonia zawsze wykonujemy w znieczuleniu miejscowym co minimalizuje odczucia bólowe. Można także schłodzić skórę, która ma zostać poddana zabiegowi, a czasem nawet ostrzykuje się newralgiczne miejsce preparatem znieczulającym.

Od czego zależy skuteczność zabiegu laserowego usuwania tatuażu?

Jest wiele czynników, wpływających na skuteczność zabiegu - wielkość, kolor, głębokość tatuażu. Najważniejszy wydaje się być zatem dobór odpowiedniego urządzenia i długości fal. Należy bowiem podkreślić, że do usunięcia określonych kolorów pigmentu potrzeba fal o innej długości. Dla przykładu laser neodymowo-yagowy 532 nm usuwa kolor brązowy, pomarańczowy, żółty czy czerwony, ale nie poradzi sobie z kolorem czarnym, zielonym, czy fioletowym, ale laser o długości fal 1064 nm usunie już kolor niebieski i czarny. Laser rubinowy usunie zaś niemal wszystkie kolory poza czerwonym, żółtym i pomarańczowym. Laser aleksandrytowy nie poradzi sobie z kolorem fioletowym, czerwonym i żółtym.

Pamiętajmy, że to specjalista powinien wskazać nam, który laser będzie najlepszy do usunięcia naszego tatuażu. Dlatego tak ważne jest, aby wybierać profesjonalne gabinety medycyny estetycznej, które dysponują najnowocześniejszym sprzętem i doświadczonym personelem.

Wspominała Pani, że sposobów na pozbycie się tatuażu jest kilka. Co poza laseroterapią możemy zrobić?

Tatuaże usuwa się także światłem IPL, choć należy podkreślić, że jest ono mniej skuteczne niż wykorzystanie lasera, a dodatkowo obarczone większym ryzykiem powstania przebarwień. Możliwe jest także chirurgiczne usunięcie tatuażu, które z kolei pozostawia blizny i jest zabiegiem inwazyjnym.

Czy tatuaż zawsze udaje się usunąć?

Przede wszystkim warto pamiętać, że jeśli chcemy usunąć go laserowo istnieją okoliczności, które stanowią przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Nie możemy poddać laseroterapii skóry zmienionej chorobowo. Jeśli borykamy się z nieustabilizowaną cukrzycą, problemami z krzepliwością krwi, przyjmujemy leki rozrzedzające krew, nie możemy wykonać takiego zabiegu. Laseroterapii nie mogą poddawać się także ciężarne oraz kobiety karmiące.

Podobnie jest w przypadku pozostałych metod - zawsze istnieją okoliczności stanowiące przeciwwskazanie do wykonania zabiegu i każdorazowo poinformuje nas o nich specjalista.

Komentarze