Uroda i osobowość androgyniczna

Osoba androgynicznaAndrogynia jest coraz popularniejszym obecnie pojęciem. Oznacza łączenie uważanych za typowo kobiece oraz typowo męskie cech charakteru oraz zachowań. Odnosi się również do wyglądu fizycznego. Dziś możemy mówić o osobowości androgynicznej oraz o androgynicznym typie urody.

 

Androgynia

O androgynii wspominano już w starożytności, kiedy to Platon stwierdził, że istnieją nie dwie ale trzy płcie i trzecia jest połączeniem cech kobiecych oraz męskich.

W kolejnych wiekach rodziły się jednak odrębne definicje kobiecości oraz męskości, co dało początek stereotypom płciowym. Dopiero koncepcja Sandry Bem, psycholog zajmującej się tożsamością płciową, zrewolucjonizowała myślenie o płciach, wprowadzając oficjalnie pojęcia androgynii. Termin androgynia doskonale odzwierciedla swoje znaczenie, składa się bowiem z dwóch słów: andro - oznaczającego pierwiastek męski oraz gyne - oznaczającego z kolei pierwiastek kobiecy.

Osobowość androgyniczna

O osobowości androgynicznej czy adrogynicznych cechach charakteru możemy mówić, gdy osoba posiada cechy i sposoby zachowania typowe zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny, bez względu na swoją płeć. Androgyniczne kobiety są zarówno delikatne i czułe, jak również zdecydowane i pewne siebie. W działaniu kierują się głównie emocjami ale w kwestiach istotnych potrafią podejmowanie szybkie i racjonalne decyzje. Androgyniczni mężczyźni są silni i energiczni ale jednocześnie empatyczni oraz troskliwi. Są zaangażowani w pracę ale też życie rodzinne, a tym opiekę nad dzieckiem.

Androgyniczny typ urody

Możemy mówić także o androgynicznym typie urody. Kobiety są wysokie, mocno zbudowane, wręcz atletyczne albo przeciwnie: to typowe chłopczyce z niewielkim biustem oraz wąskimi biodrami. Mężczyzna o takim typie urody jest wysoki, szczupły, posiada delikatne, wręcz kobiece rysy twarzy. Panowie mają duże oczy, wydatne usta oraz długie i gęste rzęsy (których z pewnością pozazdrościć im może niejedna kobieta!).

Androgynia w modzie

Androgynia jest bardzo widoczna w świecie mody i urody. Kobiety coraz chętniej decydują się na wygodne, krótkie fryzury, nie pozbawiając się tym samym kobiecej delikatności: ciecia są uniwersalne i pozwalają zarówno na uczesanie się stylowo i elegancko, jak również nowocześnie i "drapieżnie". Chętnie dobierają do kobiecych elementów garderoby elementy męskie, np. noszą garnitury, spodnium, kamizelki, szerokie paski, kapelusze, wiążą apaszki jak krawat, wybierają szerokie swetry i bluzy typu oversize. Dodatkowo, panie decydują się na minimalistyczny makijaż oraz klasyczny manicure. Rezygnują z krzykliwych dodatków na rzecz gustownej biżuterii oraz większych, praktycznych torebek.

Z kolei mężczyzna stawia na klasyczne wzory i delikatniejsze kolory, w tym pastele, np. jasny róż czy jasną zieleń. Panowie chętniej wybierają dopasowane fasony, np. koszul i swetrów oraz biżuteryjne dodatki, np. zdobione paski, zegarki czy męskie naszyjniki i bransoletki. Elementem ich garderoby może stać się torba lub cienki szalik, noszony również na co dzień (podobnie jak damska apaszka). Jeśli chodzi o fryzury, panowie pozostawiają sobie większą dowolność: chętniej decydują się na dłuższe włosy, mogą je nosić rozpuszczone lub wiązać. Dużą wagę przywiązują do zarostu: albo noszą starannie przystrzyżone brody albo dokładnie golą cały zarost. Oczywiście niezwykle istotna jest kwestia dbania o siebie. Mężczyzna o cechach adrogynicznych przykłada duża wagę nie tyle do swojego wyglądu ile do dbania o niego. Świadomie używa kosmetyków, czyli wybiera produkty dopasowane do jego typu skóry oraz wieku. Nie obawia się pójścia do fryzjera czy wykonania manicure.

Czy androgynia jest zjawiskiem pozytywnym?

Jak najbardziej. Badania prowadzone z udziałem osób o adrogynicznej osobowości czy wyglądzie zewnętrznym pozwalają nam stwierdzić, że współcześnie może ona okazać się przydatna w wielu dziedzinach życia. Poniżej trzy ciekawe informacje na temat pozytywnego wpływu androgynii.

Po pierwsze: wiąże się z większą otwartością oraz elastycznością w myśleniu i działaniu
Posiadanie cech androgynicznych, czyli stosowanie zarówno typowo kobiecych, jak i męskich sposób działania sprawia, że jesteśmy bardziej kreatywni, elastyczni w myśleniu, jak i działaniu. To sposób na bycie osobą bardziej tolerancyjną, otwartą, zaradną oraz pewną siebie.

Po drugie: poprawia komunikację oraz jakoś relacji partnerskiej
Udowodniono, że posiadanie cech typowo kobiecych i męskich czyni nas osobami, które potrafią budować bardziej satysfakcjonujące relacje z osobami obu płci, jak również posiadają zdolność budowania satysfakcjonującej relacji partnerskiej. Łatwiej im bowiem porozumieć się z drugą osobą, ponieważ są bardziej empatyczni i tolerancyjni.

Po trzecie: może być… sposobem na zarabianie i życie
Wiele osób, pasujących do powyższych opisów spotykamy dziś na pierwszych stronach gazet czy na portalach internetowych. To znani celebryci i artyści, którzy dzięki swojej "odmienności" zyskali i nadal zyskują popularność lub też ta inność stała się ich sposobem na życie. Jest tak w przypadku wielu modeli o androgynicznym typie urody, która stała się ich przepustką do sławy. Z kolei kobiety o męskiej urodzie posiadające mocny i zdecydowany głos mogą zostać na przykład cenionymi wokalistkami, gdzie ich nietypowy wygląd może być dodatkowym atutem.

Zwykle nawet nie mamy pojęcia, jak wiele osób w naszym najbliższym otoczeniu (a może również my sami!) nosimy w sobie cechy osoby androgynicznej. W rozumieniu historycznym to bowiem doskonała całość: połączenie pierwiastka kobiecego i męskiego w idealnych proporcjach.

Lidia Kowalska
Wizażystka, blogerka, pasjonatka stylu i urody, a przede wszystkim żona i mama.

Komentarze