Tonik - dlaczego warto wprowadzić go do swojej rutyny pielęgnacyjnej?

Tonik pielęgnacyjnyToniki nie są obowiązkowym elementem rutyny dbania o skórę, jednak nadal cieszą się dużą popularnością. I nic w tym dziwnego, skoro mogą być doskonałym uzupełnieniem aktualnej pielęgnacji i sposobem na dostarczenie skórze niezbędnych składników, które ją nawilżą, zregenerują, bądź ułatwią złuszczenie martwego naskórka. Sprawdź, kiedy i jaki tonik stosować, by Twoja cera wyglądała jeszcze lepiej!

Niegdyś tonik był jeden z etapów pielęgnacji, który zalecano by przywrócić skórze odpowiednie pH po użyciu klasycznych produktów oczyszczających. Dzisiaj, ze względu na nowoczesne kosmetyki i ich składy nie jest to konieczne, jednak tonik dalej może być świetnym krokiem w pielęgnacji, który zapewni dodatkowe nawilżenie bądź inne rezultaty, na których szczególnie nam w danym momencie zależy.

Co więcej, w Azji, która słynie z rytuałów pielęgnacyjnych tonik to kosmetyk, który nie tylko regularnie wykorzystuje się w dbaniu o cerę, a także poświęca mu się sporo czasu, ze względu na jego wyjątkowe możliwości nawilżania skóry. Tym samym jest on nakładany wielokrotnie w trakcie jednej pielęgnacji, by skóra była świetlista i dobrze nawilżona. Jeśli też chcesz wprowadzić tonik do swojej kosmetyczki, to sprawdź, jaki jego rodzaj warto wybrać, a także jak go stosować, by osiągnąć jak najlepsze rezultaty.

Popularne rodzaje toników

Nawilżające

Tonik do twarzy nawilżający, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie dodatkowo nawilżyć skórę. Będzie rewelacyjnie działał wraz z zastosowanym później kremem o takiej samej funkcji. Co więcej, może wystarczyć także solo, jeśli Twoja skóra nie potrzebuje akurat mocnego nawilżenia. Ten typ toników jest najczęściej spotykany w dwóch wersjach: lekkiej, wodnistej do skóry mieszanej i tłustej, oraz gęstej w same raz do skóry suchej bądź normalnej, która potrzebuje mocniejszego nawilżenia.

Kwasowe

Tonik może być także etapem pielęgnacji, który wspomoże rozjaśnianie i złuszczanie, zwłaszcza w przypadku cer z problemami, tłustych, mieszanych bądź trądzikowych. W przypadku stosowania toników kwasowych warto przeprowadzić test na fragmencie skóry, a także wprowadzać je do pielęgnacji powoli, najpierw stosując 1-2 razy w tygodniu, a potem ewentualnie zwiększając tę częstotliwość i dostosowując ją do aktualnych potrzeb cery.

Regulujące

W przeciwieństwie do toników kwasowych te regulujące zawierają niższe stężenia kwasów, dlatego mogą być stosowane z powodzeniem w codziennej pielęgnacji, a nie tylko kilka razy w tygodniu. Toniki regulujące prócz kwasów zawierają także składniki, które wpływają na zmniejszenie porów, nawilżenie cery, a także zredukowanie przebarwień.

Kiedy stosować tonik?

Tonik stosuje się jako kolejny krok pielęgnacji po oczyszczeniu skóry. Tym samym, nakłada się go zaraz po demakijażu i zastosowaniu kosmetyku do mycia twarzy np. balsamu, a potem żelu myjącego. Nie potrzeba do tego wacików, wystarczy nanieść produkt na dłonie, a potem delikatnie wklepać w skórę twarzy, czekając, aż lekko się wchłonie. Jeśli po toniku stosujesz np. serum z kwasem hialuronowym, to na wchłonięcie produktu, tylko od razu przejść do kolejnego kroku pielęgnacji. W ten sposób Twoja cera będzie jeszcze lepiej nawilżona. Stosując toniki z kwasami, nanoś je delikatnie, uważając na wrażliwe okolice oczu.

Tonik to idealny kosmetyk dla osób, które chcą urozmaicić swoją pielęgnację i zadbać o to, by przynosiła ona jeszcze lepsze efekty. Wystarczy, że wybierzesz rodzaj dostosowany do potrzeb swojej skóry i zastosujesz zaraz po oczyszczeniu twarzy.

Komentarze