Telefon na kartę czy na abonament? Co wybrać?

Internet mobilnyWady i zalety abonamentu komórkowego i telefonu na kartę wcale nie są tak oczywiste, jak się wydaje. Który wybór okaże się lepszy?

Abonament czy prepaid? To pytanie często zadajemy sobie przy okazji zmiany numeru lub operatora. Jak wynika z ubiegłorocznego badania UKE, większość Polaków wybiera tę pierwszą opcję. Pod względem popularności abonamenty mają ogromną przewagę nad innymi typami ofert. W 2020 wybrało je 70 proc. klientów sieci komórkowych, na telefon na kartę decyduje się 25.9 proc, a 4.2 proc. sięgnęło po oferty typu mix.

Abonamenty rzeczywiście mają wiele zalet czyniących z nich rozwiązanie idealne dla większości osób. Czy jednak oznacza to, że pozostałe formy współpracy z operatorem są nieopłacalne? Sprawdźmy to. W nowym artykule uważnie przyglądamy się poszczególnym typom umów oraz porównujemy ich najważniejsze wady i zalety.

Telefon na abonament. Wygodnie, tanio i bez problemów

Za wyborem abonamentu przemawia przede wszystkim wygoda. W ramach jednej miesięcznej opłaty do dyspozycji mamy wszystkie potrzebne usługi - pakiet minut rozmów, SMS-ów oraz danych internetowych. Zaletą tego rozwiązania jest też niezmienność ceny - przez cały czas trwania umowy płacimy tę samą kwotę.

Internet mobilny

Skoro poruszyliśmy kwestie finansowe, nie możemy zapomnieć o najważniejszej sprawie - opłacalności. W ramach abonamentów operatorzy oferują rozmowy i SMS-y bez limitu. Limity transferów danych są zaś na tyle wysokie i zróżnicowane, że można dobrać ofertę dostosowaną do swoich potrzeb. Wybierając abonament, nie musicie też stale monitorować stanu konta a usługi nie będą wyłączone w razie braku doładowania

Telefon na kartę. Kiedy warto się na niego zdecydować?

Przed laty oferty typu prepaid były bardzo niewygodne - każde doładowanie wymagało wycieczki do sklepu lub kiosku i wstukania kodu znajdującego się pod zdrapką. Do dziś w tym temacie wiele się zmieniło, a same doładowania są już znacznie mniej problemowe. Niestety pod innymi względami telefon na kartę okazuje się mniej komfortową opcją niż abonament. Zwłaszcza, jeśli zależy nam na dostępie do usług niezależnie od stanu konta.

Za zaletę ofert prepaid można uznać możliwość przerwania doładowań w dowolnym momencie i tym samym łatwiejsze zakończenie współpracy z danym operatorem. Warto jednak pamiętać, że na rynku dostępne są również abonamenty na czas nieokreślony. Taką opcję oferuje Otvarta.

Abonament na telefon. Jak wybrać najlepszą ofertę?

Ze względu na opłacalność, wygodę i pewność co do dostępności usług, dla większości klientów lepszym rozwiązaniem będzie abonament. Jak jednak wśród dostępnych na rynku ofert wybrać tę najkorzystniejszą? Na wygodę i koszty korzystania z telefonu największy wpływ mają następujące czynniki:

Limity rozmów, SMS-ów i transmisji danych

Jeśli chodzi o połączenia głosowe i wiadomości, standardem w abonamentach dobrych operatorów jest dziś brak limitów. Limity internetu różnią się w zależności od pakietu - w sieci Otvarta wynoszą od 2 do nawet 300 GB.

Internet mobilny

Jakość rozmów

Niewyraźny, dochodzący jakby z oddali głos rozmówcy wcale nie musi być wynikiem uszkodzenia lub niskiej jakości telefonu. „Wina” często leży po stronie operatora, a konkretnie - stosowanej przez niego technologii transmisji głosu. Wysoką jakość rozmów zapewni technologia HD Voice dostępna w ofercie Otvarta. Głos szerokopasmowy brzmi w sposób bardzo zbliżony do naturalnej rozmowy prowadzonej twarzą w twarz. Dzięki temu jest czysty, zrozumiały i głośny.

Dostępność eSIM

Technologia, która powoli staje się standardem wciąż nie jest dostępna we wszystkich sieciach. Jednym z wyjątków jest Otvarta. W telefonach z eSIM fizyczne umieszczenie karty SIM nie jest konieczne. Wystarczy zeskanować dostarczony przez operatora kod. To duże ułatwienie np. w przypadku zgubienia urządzenia - pozwala uniknąć wyrabiania nowej karty.

Zaawansowana technologicznie infrastruktura

Umowę na abonament warto podpisać z operatorem, który zapewni łączność w technologii 5G. W porównaniu do 4G, nowa generacja jest szybsza, ma większą pojemność i notuje mniejsze opóźnienia. To przekłada się na zwiększenie komfortu korzystania z telefonu oraz znaczne obniżenie awaryjności sieci. Dostępem do 5G mogą cieszyć się m.in. abonenci Otvartej.

Internet mobilny

Co z telefonem? Czy warto kupować go w abonamencie?

Możliwość zakupu telefonu w abonamencie wbrew pozorom nie jest najważniejszym czynnikiem. Wręcz przeciwnie - często okazuje się, że kupując urządzenie u operatora i rozkładając płatność na raty w rzeczywistości przepłacamy. W przypadku niektórych modeli różnica może wynieść kilkaset, a nawet 1 tys. złotych. Takie rozwiązanie szczególnie nieopłacalne okazuje się, kiedy pod uwagę weźmiemy fakt, że wiele sklepów oferuje możliwość kupna sprzętu na nieoprocentowane raty.

Kolejna kwestia to wpływ na środowisko. Przy okazji podpisywania kolejnej umowy często pozbywamy się telefonu, który jest jeszcze całkowicie sprawny i bez przeszkód może posłużyć kilka następnych lat. Może więc okazać się, że używany przez nas sprzęt w zupełności wystarczy do wszystkich zastosowań, a nowy model jest tylko zwykłą zachcianką. W ten sposób zaoszczędzimy światu kolejnego odpadu, a sobie - niepotrzebnego wydatku.

Abonament vs. karta. Które rozwiązanie będzie lepsze?

Jeśli pod uwagę weźmiemy powyższe argumenty, wybór między abonamentem a ofertą prepaid nie powinien być trudny. Ten pierwszy jest nie tylko wygodniejszy, ale też bardziej opłacalny. Ewentualnych wad standardowego abonamentu można w łatwy sposób uniknąć, wybierając umowę na czas nieokreślony z możliwością rozwiązania w każdej chwili.

Komentarze