Jaki jest Twój system wartości w życiu?

Wartości w życiu człowiekaCo jest dla Ciebie ważne? Kariera czy rodzina? Czas wolny spędzasz przed telewizorem czy podróżujesz? Czym się kierujesz w podejmowaniu decyzji? Czy masz plany i cele? Jeśli tak, to jakie one są i czego dotyczą? W relacji bardziej cenisz miłość czy przyjaźń? Jesteś ambitny i przesz do przodu czy odpuszczasz i wolisz spokojnie korzystać z tego, co masz? Lubisz czytać czy wolisz majsterkować? Te i jeszcze wiele innych pytań zostanie Ci zadanych, jeśli będziesz chciał zdefiniować i określić swoje wartości. A warto je znać, ponieważ one mają ogromny wpływ na to, kim jesteś i co robisz.

Czym są wartości w życiu?

Jeśli pragniesz zmian, a obecnie są one nieuniknione, to bez poznania zasad, jakimi się kierujesz, nie łatwo będzie Ci ich dokonać. Wartości wpływają na Twoje emocje i są osobistym kompasem w życiu każdego człowieka. Decydują o tym, co mówisz, gdzie pracujesz i jaki jesteś. Wartość to nic innego jak to, co jest dla Ciebie ważne. To, co jest celem Twoich zabiegów. Coś, co pożądasz, coś, do czego dążysz. Może nią być osoba, praca, idea lub nawet rodzaj i sposób działania. Dobra, które cenisz i które są ważniejsze od innych, by je osiągać i zdobywać. Wartości mogą być moralnie i poza moralne. Idee, zachowania, zdrowie, uroda, pieniądze. Wszystko to, co potrzebujesz, by żyć w sposób dla Ciebie komfortowy i bezpieczny. Abyś mógł czuć się szczęśliwy i realizować swoje powołanie. Wszystko to, z czym się identyfikujesz, co jest Ci bliskie i co Cię utożsamia.

Hierarchia wartości w życiu ma znaczenie

Świat wartości dostępny jest dla każdego, ale każdy inaczej będzie daną wartość cenił. To jest zależne przede wszystkim od osobowości człowieka, ale i tego, jaki wpływ na niego miały: wychowanie, edukacja i kultura. Otoczenie nie pozostaje więc tu bez znaczenia. Istotne jest także to, w jaki sposób je hierarchizujesz. Załóżmy, że Twoje najważniejsze wartości to:

 • bogactwo,
 • wolność,
 • bezpieczeństwo,
 • miłość.

Czy widzisz już analogię do postępowania i działań? Lubisz ryzyko i zrobisz wszystko, by zdobyć pieniądze. Czujesz się trochę jak w pułapce. Chcesz rozwijać skrzydła i być wolny w podejmowaniu decyzji, ale bezpieczeństwo nie pozwala Ci wychodzić poza strefę komfortu. Ponieważ wolność i bezpieczeństwo są obok siebie, wzajemnie też się wykluczają. To, dlatego jesteś niezdecydowany, rozdarty, co chwilę przyspieszasz i hamujesz. Wolność pcha Cię do przodu, bezpieczeństwo zaś ciągnie w tył. Jasno widząc te wartości, sam możesz zdecydować, z czego zrezygnować. Co bardziej w sobie rozwijać? Jaką hierarchię wartości ma lekarz, a jaką ratownik? Jeśli lekarz będzie najbardziej cenił sobie bogactwo, może pominąć inne rzeczy, które warunkują rozwój jego profesji. Któż zresztą chciałby się leczyć u doktora, którego wartością nadrzędną jest bogactwo? A ratownik? Jak ma ochronić Twoje życie, skoro najbardziej ceni sobie bezpieczeństwo i nie jest skłonny do tego, by podjąć ryzyko?

Wartości mogą się zmieniać

W warunkach globalizacji, szybkich przemian społecznych, politycznych i ekonomicznych często stare wartości się destabilizują, a nowe rozwijają. To dobry moment na refleksję nad wartościami, bo jeszcze możemy coś zmienić. Nowe czasy to nowe wartości. Kiedy świat dotyka kryzys, nie tylko ekonomiczny czy pandemiczny, ale też kryzys postaw i moralności w etyce i biznesie, takie wartości jak:

 • bliskość,
 • szczerość,
 • autentyczność,
 • prawdziwe budowanie relacji,
 • dobra komunikacja

naprawdę mogą pomóc nam zwrócić się ku sobie. Zastanów się, jaki jest sens Twoich działań? Może warto w końcu robić piękne rzeczy nie tylko dla siebie, ale i dla świata? Cel, który sobie wyznaczysz, będzie łatwiejszy do osiągnięcia, jeśli zrozumiesz, czym kierujesz się w życiu. Jeśli najważniejsza jest dla Ciebie rodzina, łatwiej będzie odmówić szefowi pracy, po godzinach. Znając swoje wartości, łatwiej będzie Ci podejmować działania spójne z tobą i takie, które są dla Ciebie ważne. To pozwoli Ci podążać we własnym kierunku i kreować szczęśliwe życie. Warunek jest jeden. To muszą być Twoje wartości. Nawet nie te deklarowane, ale te ukryte głęboko, do których dostęp masz tylko ty. Często jest tak, że realizujemy czyjeś cele i marzenia, a nie swoje. Warto się temu przyjrzeć. Swoje wartości sprawdzaj raz lub dwa razy na rok. One często zmieniają swoją hierarchię. Na różnych etapach naszego życia, co innego będzie miało dla nas największe znaczenie.

Jaki jest mój system wartości w życiu?

Warto przywrócić i pielęgnować w sobie swoje wewnętrzne mistrzostwo. Wtedy się rozwijamy. Łatwiej nam uchwycić balans i harmonię. Zaczynamy żyć świadomie. Doświadczamy spokoju. Wzrastamy, ucząc się nowych rzeczy i kształtujemy w sobie wysoki poziom wewnętrznej energii.

Prawda

Zastanów się, czym jest dla Ciebie. Jak ona objawia się w Twoim życiu? W pracy, w przyjaźni, w relacjach. Czy nosisz maski? Czy taki sam jesteś w domu i w pracy? Aby być prawdziwym, potrzebujesz jednocześnie być odważnym. Odwaga buduje Twoje poczucie wartości, szacunek do siebie i innych, życie w zgodzie z wartościami. Pomyśl, jak wyglądałoby Twoje życie, gdybyś zawsze mówił to, co myślisz i czujesz? Nie tylko prywatnie, ale i zawodowo. Czy nie warto odważyć się do życia w prawdzie? Wtedy nie musisz krzywdzić, oszukiwać i udawać. Rodzisz się na nowo. Rodzisz się wolny.

Wolność

Tylko nie myl wolności z samowolą. Ignorowanie zasad i innych ludzi, to nie jest życie oparte na wolności - wolność oznacza rezygnację z:

 • oceny,
 • osądzania,
 • pretensji,
 • lęku,
 • nienawiści,
 • pychy.

Wolność to pokazanie siebie takiego, jakim jesteś, a nie sztucznie wykreowanego wizerunku. Gdybyś nie miał kredytów, zobowiązań, rodziny to, jak wyglądałby Twoja praca? Jak bardzo jesteś wolny, kiedy wybierasz i podejmujesz decyzje? Czy boisz się być wolny i dlaczego? Wolność to też decyzja. By poczuć wolność, musisz najpierw spojrzeć na siebie z miłością.

Miłość

Jest kilka rodzajów miłości. Kochasz bliskich, uwielbiasz pomagać, Twoja relacja z partnerem oparta jest na prawdziwej miłości, ale i namiętności, przyjaźnisz się mocno z przyjacielem i kochasz go jak brata. Uwielbiasz czuć się atrakcyjnie, kochasz czuć się wolną.

 • Na jakich płaszczyznach dominuje Twoja miłość?
 • Jaki rodzaj miłości jest dominujący w rodzinie, a jaki w pracy?
 • Czy w ogóle kochasz to, co robisz?
 • Co sprawia Ci radość?
 • Jak wspierasz siebie, a jak innych?
 • Czy szanujesz siebie?
 • Kiedy ostatnio odpoczywałaś?
 • Czy wstajesz z radością o poranku?

Prawdziwa miłość to i miłość w biznesie. Ona nie osądza, ale pyta, jakie były motywy działania. Daje uważność i szacunek drugiej osobie. Uczciwość, równe traktowanie, dbanie nie tylko o siebie, ale też o innych to również jest miłość.

Pomyśl, co by było, gdybyś postawił tylko na te trzy wartości. Która z nich byłaby pierwsza? Zwrócenie się do dzisiaj, a nie do przeszłości czy przyszłości pozwoli Ci spojrzeć na obraz, który Cię przedstawia. Warto zrzucić maski i być sobą. Kiedy jak nie teraz? Spójrz na siebie oczami miłości, poczuj wolność. Dziś jest czas decyzji. Zaufaj sobie i odważ się być w końcu odpowiedzialnym. Prawda może być Twoją podstawą, miłość pochodnią w działaniu, a wolność odwagą w kreowaniu.

Lidia Kowalska
Wizażystka, blogerka, pasjonatka stylu i urody, a przede wszystkim żona i mama.

Komentarze