Bawełna jest jednym z podstawowych włókien wykorzystywanych w produkcji odzieży. Pozyskuje się ją z nasion bawełnicy. Gdy torebki nasienne dojrzeją, pękają uwalniając włókna przypominające pęczki waty. Bawełna ma wiele zalet - wysoka higroskopijność, hipoalergiczność czy dobre właściwości termoizolacyjne.
Rodzaje tkanin bawełnianych - charakterystyka
Jakie są rodzaje tkanin bawełnianych i czym cechują się poszczególne typy?
Batyst
Tkanina o delikatnej fakturze, cienka i przezroczysta. Z uwagi na jej miękkość, lekkość i przewiewność, wykorzystuje się ją do szycia bielizny, sukienek i bluzek. Batyst najczęściej wyrabia się w kolorze białym lub w pastelowych odcieniach innych barw.
Bawełna egipska
Ma najdłuższe włókna i osiąga najwyższe ceny. Docenia się ją za doskonałą jakość, wyjątkową miękkość i wytrzymałość. Bawełnę egipską zbiera się ręcznie, co gwarantuje największy stopień czystości. Stosuje się ją przy produkcji pościeli, ręczników, szlafroków, sukienek i bielizny.
Aksamit
Aksamit to materiał o krótkiej okrywie włosowej, uzyskiwany przez wprowadzanie dodatkowych nitek runowych formie pętelek między nitki osnowy i wątku. Miękki i gęsty, pięknie układa się na ciele. Zazwyczaj wstępuje w wersji jednokolorowej, choć istnieją też aksamity wzorzyste. Tkaninę stosuje się do produkcji sukienek, bluzek, płaszczy i kostiumów.
Denim (dżins)
Najczęściej szyje się z niego spodnie, kurtki i koszule. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Ma różne grubości i w wielu przypadkach dodaje się do niego elastan.
Sztruks
Sztruks to tkanina runowa o splocie płóciennym. Na jednej stronie ma wyraźne pionowe prążki z drobniejszych włosków. Ten miękki materiał tka się gęsto i wykorzystuje do produkcji spodni, marynarek, spódnic, kurtek i żakietów.
Bawełna
Kreton
Materiał lekko sztywny, o płóciennym splocie, na jej prawej stronie występuje delikatny meszek. Szyje się z niego letnie sukienki, bluzki, spódnice i cienką bieliznę. W celu zmniejszenia gniotliwości niekiedy dodaje się do niego domieszkę poliestru.
Perkal
Perkal to tkanina bawełniana z domieszkami innych włókien. Jej powierzchnia jest gęsto tkana, równomierna, miękka i przyjemna w dotyku. Może być gładka lub wzorzysta. Z materiału zwykle szyje się sukienki, spódnice, koszule i spodnie. Produkty z perkalu mają wysoką jakość. Cechują się także dużą trwałością.
Popelina
Mocny i wytrzymały materiał stosowany do produkcji spodni i koszul. Wyróżnia go gęsty splot o wyraźnym poprzecznym prążkowaniu. Może mieć różną grubość, być gładki lub wzorzysty.
Nankin
Nazwa tkaniny pochodzi od chińskiego miasta Nankin. Szyje się z niej spodnie, bieliznę. Najczęściej wstępuje w płowożółtym kolorze.
Flanela
Ciepła, wygodna i dobrze chłonąca wilgoć, znalazła zastosowanie jako materiał przeznaczony do produkcji modnych koszul w kratę i miękkich piżam. Powstaje poprzez drapanie powierzchni tkaniny.
Barchan
Jest on tkaniną lniano-bawełnianą, barwioną jednostronnie, ze splotem płóciennym albo skośnym. Drapana jedno lub dwustronnie. Ciepła i miękka, doskonale nadaje się na bieliznę, sukienki, bluzki i szlafroki.
Atłas
Atłas wykonuje się z przędzy bawełnianej lub włókien wiskozowych. Gładki lub wzorzysty, wykorzystuje się jako materiał na sukienki, bluzki, koszule i bieliznę.
Drelich
Drelich to najczęściej jednokolorowa tkanina o splocie skośnym. Powstaje z bardzo grubych i mocnych nici bawełnianych. Gęste tkanie sprawia, że materiał staje się wytrzymały. Drelich stosuje się do produkcji kombinezonów, mundurów i ubrań roboczych.
Bawełna jest naturalnym, uniwersalnym włóknem powszechnie używanym w przemyśle tekstylnym. Docenia się ją za odporność na rozciągnie i działanie wysokich temperatur. Bawełna nie uczula i doskonale chłonie wilgoć. Cienkie materiały dobrze przepuszczają powietrze, grubsze skutecznie zatrzymują ciepło. Każdy rodzaj tkaniny bawełnianej ma inne właściwości, dlatego zanim zdecydujemy się na zakup jednego z nich, warto dokładnie poznać cechy poszczególnych materiałów.
Autor: www.sklepblawatny24. pl.
Komentarze