Słyszeliśmy już wiele o gęstości włosów, ich strukturze, a obecnie coraz powszechniejsze jest określanie ich… porowatości. Co to oznacza? Czym jest porowatość, jak się ją określa i jakie ma znaczenie w skutecznej pielęgnacji?
Czym jest porowatość włosów?
Porowatość włosów jest niezwykle istotnym terminem w rozumieniu ich pielęgnacji. To określenie typu włosów, w zależności od ułożenia łusek włosowych: im ściślej do siebie przylegają, tym niższa jest porowatość włosów. Co to oznacza w praktyce? Warto zapoznać się z typami porowatości włosów, tym jak się zachowują i jak o nie dbać.
Włosy niskoporowate - opis i pielęgnacja
Włosy o niskiej porowatości, czyli o ściśle przylegających do siebie łuskach włosowych, to włosy o bardzo dobrej kondycji, mało zniszczone, mocne, śliskie i lśniące. Źle trzymają się w związanych fryzurach, w tym we wszelkiego rodzaju kucykach. Niestety, nie są też łatwe w bardziej skomplikowanych kombinacjach. Nawet mimo dokładnej stylizacji, po krótkim czasie poszczególne kosmetyki wyślizgują się, fryzura wraca do swojej pierwotnej formy. Są trudne w farbowaniu: zamknięte i ściśle przylegające do siebie łuski włosów wolniej chłoną farbę, bywa, że niezbędna jest kolejna koloryzacja, aby uzyskać pożądany efekt. Łuski długo trzymają wodę, więc włosy niskoporowate wymagają długiego suszenia za pomocą suszarki, szybciej zaś schną same w ciepłych pomieszczeniach. Są mocne, przez co mogą wydawać się ciężkie i przyklapnięte. W wielu przypadkach niezbędne jest podwójne mycie, aby usunąć z niskoporowatych włosów zanieczyszczenia ale i resztki kosmetyków. Mimo to są odporne na zniszczenia ale z racji tego, że wymagają większej ilości kosmetyków do stylizacji, po pewnym czasie mogą zwiększyć swą porowatość.
Włosy niskoporowate nie wymagają wielu kosmetyków do pielęgnacji, wystarczy lekki szampon wzmacniający oraz odżywka dodająca objętości. Do pielęgnacji polecane są olejki nasycone, w tym olej kokosowy, palmowy czy arachidowy. Można pielęgnować je też masłem shea.
Włosy średnioporowate - opis i pielęgnacja
Włosy średniporowate posiadają nieznacznie rozchylone łuski włosowe, są zdrowe, z niewielkimi uszkodzeniami. Ich posiadaczom można zazdrościć: włosy są łatwe w "obsłudze", w tym w układaniu i pielęgnacji. Łatwo się układają, fryzura dobrze się trzyma.
Pielęgnacja takich włosów powinna być umiarkowana i dobrze wyważona, stosować można kosmetyki lekkie oraz te o cięższej konsystencji. Do codziennego mycia warto stosować lekkie szampony i dodatkowo odżywki. Co pewien czas można pokusić się o skorzystanie z masła czy maski do włosów: użytkowane rzadko nie obciążą włosów, a doskonale je odżywią. Włosy o średniej porowatości warto dodatkowo pielęgnować olejkami jednonasyconymi, doskonałe będą tutaj olejek sezamowy, migdałowy, olejek z orzeszków makadamia, olejek arganowy czy pozyskiwany z owoców awokado.
Włosy wysokoporowate - opis i pielęgnacja
Włosy o wysokiej porowatości to włosy o bardzo rozdzielonych łuskach włosowych, są to niestety kosmyki zniszczone, trudne w układaniu i pielęgnacji. Włosy takie bardzo się puszą i łatwo elektryzują, wymagają długiego i dokładnego rozczesywania, łatwo się plączą. W dotyku są szorstkie i wymagają odpowiedniego nawilżenia. Wysoka porowatość może wynikać zarówno z natury włosa, jak i ze zniszczeń w wyniku nadmiernej ich stylizacji, w tym z codziennego ich prostowania czy regularnego rozjaśniania chemicznego. Włosy wysokoporowate szybko się suszą i łatwo farbują, trudno jednak im wrócić do naturalnego koloru, są podatne na zabiegi fryzjerskie.
W pielęgnacji wymagają stosowania różnorodnych kosmetyków o bogatym składzie: szamponów, odżywek, masek czy olejków. Należy wybierać wysoko odżywcze szampony, maski i odżywki wzmacniające. Dobrym rozwiązaniem jest nakładanie odżywki czy maski przed myciem włosów, a po myciu przepłukanie ich w mieszance octowej, która domknie łuski włosowe. Dodatkowo, zaleca się prowadzenie olejowania włosów, czyli nakładanie na nie różnych olejków. Polecane są olejki wysokonasycone, w tym olejek z pestek winogron, olej słonecznikowy, olej lniany czy migdałowy. Sprawdza się też oliwa z oliwek. Warto stosować kosmetyki z proteinami, w tym proteinami mleka oraz z dodatkiem miodu: doskonale nawilża i odżywia wysokoporowate włosy.
Pamiętajmy, że porowatość zmienia się może w poszczególnych partiach włosów i jedna osoba może mieć włosy o różnej porowatości w zależności od ich długości: zwykle niższa jest blisko skóry głowy, a wyższa na końcówkach.
Jak określić porowatość włosów? Test
Określanie porowatości włosów jest istotne, jeśli zależy nam na ich prawidłowej pielęgnacji. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do specjalisty: trychologa, który zawodowo zajmuje się diagnozowaniem problemów, związanych z włosami i skórą głowy. Warto wiedzieć, że trychologia jest dziedziną medycyny.
Możemy także pokusić się o dokonania próby określania porowatości włosów w domu poprzez wykonanie prostego zabiegu. Do szklanki z ciepłą woda wrzucamy swój włos i czekamy około 5 minut. Po tym czasie patrzmy, co dzieje się z włosem:
- Włos pływa na powierzchni? Masz włosy niskoporowate.
- Włos zanurzył się ale nie całkowicie? Masz włosy średnioporowate.
- Włos całkiem zanurzył się w wodzie lub leży na dnie szklanki? Masz włosy wysokoporowate.
Aby upewnić się, czy poprawnie wykonaliśmy test, możemy odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:
1. Czy łatwo jest zmoczyć moje włosy?
- A. tak, bardzo łatwo
- B. normalnie chłoną wodę
- C. nie, trzeba je długo moczyć
2. Czy włosy łatwo się modelują?
- A. bardzo trudno
- B. różnie, zależy od fryzury
- C. bardzo łatwo
3. Jakie są włosy w dotyku?
- A. miękkie, śliskie, gładkie
- B. różnie, w zależności od partii
- C. szorstkie, suche
4. Czy włosy puszą się i elektryzują?
- A. bardzo rzadko, prawie wcale
- B. czasem tak, zwłaszcza w miejscach wilgotnych
- C. bardzo często
Odpowiedzi A obejmują cechy włosów niskoporowatych, odpowiedni B - średnioporowatych, a odpowiedzi C - wysokoporowatych.
Wiesz już, jakie są Twoje włosy? Świetnie, w takim razie zagłęb się jeszcze raz w powyższe trzy opisy rodzajów włosów wraz z zaleceniami do pielęgnacji i wybierz swój. Teraz dowiesz się, jak dbać o swoje kosmetyki zgodnie z ich typem porowatości.
Komentarze