Kosmetyczne i lecznicze właściwości alg są znane i wykorzystywane na całym świecie do setek lat. Największą popularnością cieszą się one w krajach azjatyckich. Algi można wykorzystać do pielęgnacji cery, skóry całego ciała, a nawet włosów. W celach kosmetycznych możemy stosować różne rodzaje alg. Do pielęgnacji cery mieszanej, tłustej, zanieczyszczonej trądzikowej idealnie sprawdzą się algi brunatne Ascophyllum nodosum. Sprawdź, jak wykorzystać algi brunatne w pielęgnacji cery.
Maseczka z alg brunatnych nadaje się nie tylko na twarz, ale również na szyję, dekolt, plecy, ramiona. Ze względu na jej silnie ujędrniające oraz wygładzające właściwości, sprawdzi się również w walce uporczywym cellulitem na udach, pośladkach i brzuchu. Efekty działania alg brunatnych są widoczne bardzo szybko. Skóra jest bardziej elastyczna i pełna blasku już po pierwszym zastosowaniu.
Algi brunatne - właściwości
Ten rodzaj alg jest pozyskiwany z głębin czystych wód oceanicznych. Pierwsi zaczęli je stosować Chińczycy już około 1000 lat temu.
Algi brunatne są bardzo bogate w cenne witaminy, minerały inne składniki aktywne, które bardzo korzystnie wpływają na kondycję każdego rodzaju skóry, a szczególnie tej podrażnionej i ze stanami zapalnymi.
Znajdziemy w nich:
- witaminy z grupy B,
- prowitaminę A,
- witaminę C,
- witaminę E,
- witaminę K,
- wapń,
- magnez,
- fosfor,
- siarkę,
- potas,
- sód,
- miedź,
- selen,
- cynk,
- jod,
- niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe,
- polisacharydy.
Algi brunatne cieszą się coraz większym uznaniem ze względu na bardzo szybkie działanie. Nie trzeba ich stosować miesiącami, aby zauważyć wyraźną poprawę stanu skóry. Już po pierwszym użyciu widać różnicę, a po kilku tygodniach stosowania alg brunatnych cera jest w znacznie lepszej kondycji. Dotyczy to zwłaszcza skóry trądzikowej.
Działanie alg brunatnych na skórę jest bardzo wszechstronne. Wykazują one właściwości:
- nawilżające,
- przeciwzapalne i kojące,
- ujędrniające,
- uszczelniające naczynia krwionośne.
Właściwości nawilżające
Maseczkę z alg można stosować nie tylko na twarz, ale i na skórę całego ciała. Po jej zastosowaniu cera jest wyraźnie wygładzona, pełna blasku, silnie nawilżona i bardzo ładnie napięta. Algi okażą się pomocne w przypadku skóry poszarzałej, łuszczącej się, odwodnionej. Pamiętajmy, że nie tylko sucha cera potrzebuje nawilżenia. Jest ono niezbędnym elementem zdrowia każdego rodzaju skóry. Często zapominają o tym osoby z cerą tłustą i mieszaną. Tymczasem jej odwodnienie nasila tylko takie problemy jak trądzik czy zaskórniki. Regularne stosowanie alg pomoże znacznie poprawić stopień nawilżenia skóry, co wyraźnie przełoży się na jej zdrowszy i bardziej promienny wygląd.
Właściwości przeciwzapalne i kojące
Algi działają na skórę lekko ściągająco, przeciwobrzękowo i łagodząco. Pomogą ukoić wszelkiego rodzaju podrażnienia i stany zapalne. Są bardzo skuteczne w walce z trądzikiem i silnym przetłuszczaniem się skóry. Regulują wydzielanie sebum i pomagają zredukować ilość zaskórników. Dzięki regularnemu stosowaniu maseczki z alg brunatnych (1-2 razy w tygodniu), zminimalizujemy ilość powstających stanów zapalnych, przyspieszymy gojenie się skóry i ładnie wyrównamy jej koloryt. Zredukowane zostaną również przebarwienia pozapalne oraz niewielkie blizny potrądzikowe.
Właściwości ujędrniające
Minerały zawarte w algach brunatnych pomagają w detoksykacji skóry i przyczyniają się do usprawnienia procesów metabolicznych zachodzących w komórkach. Dzięki temu skóra staje się bardziej napięta, jędrna, elastyczna i gładka. Maseczka z alg brunatnych będzie więc pomocna zarówno w pielęgnacji skóry twarzy z oznakami starzenia takimi jak brak wiotczenie skóry i zmarszczki, ale również w walce z uporczywym cellulitem oraz rozstępami po odchudzaniu i pociążowymi.
Właściwości uszczelniające naczynia krwionośne
Zawarte w algach witaminy (na przykład witamina K), minerały (miedź, selen, jod) i inne substancje biologicznie czynne wzmacniają naczynia krwionośne i zapobiegają ich pękaniu. Maseczka z alg jest więc również świetnym kosmetykiem dla posiadaczek cery naczyniowej czy bardzo wrażliwej ze skłonnością do czerwienienia się. Regularne stosowanie alg pomoże zredukować nieestetyczne pajączki oraz pozbyć się krępujących silnych rumieńców.
Wykorzystanie alg brunatnych w pielęgnacji cery
Algi najlepiej nakładać na skórę w postaci maseczek. Możemy je stosować na całe ciało. Dowiedz się, jak zrobić maseczkę z alg brunatnych.
Pielęgnacja każdego rodzaju skóry
Najprostszą maseczkę z alg zrobimy, łącząc po prostu sproszkowane algi brunatne z odrobiną wody do uzyskania konsystencji gęstej śmietany. Powstałą papkę nakładamy cienką warstwą na wybraną partię skóry na przykład twarz, szyję, uda czy pośladki i pozostawiamy na 20 minut. Po tym czasie dokładnie spłukujemy letnią wodą.
Do zrobienia takiej maseczki najlepiej użyć wody mineralnej, źródlanej, destylowanej lub ewentualnie przegotowanej i wystudzonej wody kranowej. Świetnym pomysłem jest również zastąpienie wody wybranym hydrolatem kwiatowym lub ziołowym. Jego rodzaj dobieramy do potrzeb swojej cery. Na przykład do skóry wrażliwej, alergicznej, łuszczącej się i suchej najlepiej sprawdzi się delikatny hydrolat różany. Z kolei do cery tłustej i mieszanej idealny będzie hydrolat oczarowy, rozmarynowy czy z kwiatów gorzkiej pomarańczy.
Pielęgnacja skóry wrażliwej, podrażnionej, łuszczącej się
Algi brunatne w proszku mieszamy z siemieniem lnianym w proporcji pół na pół, zalewamy niewielką ilością wody (3-4 łyżki wody na 2 łyżki proszku) i zostawiamy na 20 minut. Powstałą maskę o gęstej żelowej konsystencji nakładamy grubszą warstwą na twarz, szyję i dekolt. Zmywamy letnią wodą po 15 minutach. Taka maseczka świetnie działa również na cellulit, rozstępy i różnego rodzaju blizny.
Algi w połączeniu z siemieniem lnianym mają silne właściwości kojące i przyspieszające gojenie się skóry. Taka maseczka bardzo dobrze sprawdzi się więc także po zabiegu mechanicznego oczyszczania cery w gabinecie kosmetycznym.
Pielęgnacja skóry tłustej i trądzikowej
Algi są wręcz niezastąpione w pielęgnacji skóry z problem trądziku i nadmiernego przetłuszczania. Zwiększymy skuteczność kosmetyku, mieszając sproszkowane algi z ziołowymi naparami o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych, ściągających oraz łagodzących zmiany trądzikowe. Mogą to być na przykład:
- zielona herbata,
- szałwia,
- rumianek,
- tymianek,
- pokrzywa,
- skrzyp polny,
- czarna herbata dobrej jakości.
Niewielką ilość naparu ziołowego mieszamy z algami w proszku do uzyskania konsystencji gęstej papki i nakładamy na twarz, dekolt, szyję, a także plecy czy ramiona, jeśli tam również występują wykwity zapalne. Zmywamy maseczkę letnią wodą po 15-20 minutach.
Sproszkowane brunatne algi kupimy w dobrych zielarniach stacjonarnych i internetowych oraz w sklepach z półproduktami kosmetycznymi i drogeriach z kosmetykami naturalnymi. Za 50 gramów alg zapłacimy około 20 złotych. Pamiętajmy jednak, że są one bardzo wydajne, a efekty ich działania sprawiają, że zdecydowanie są warte swojej ceny.
Choć algi są naturalnym bezpiecznym produktem, to jednak przed ich pierwszym zastosowaniem, warto przeprowadzić tak zwany test uczuleniowy. Jest to szczególnie ważne, jeśli cierpimy na alergię lub mamy bardzo wrażliwą skórę. Rozmieszajmy niewielką ilość alg w proszku z wodą, nałóżmy na skórę na przedramieniu i spłuczmy po kwadransie. Jeśli przez najbliższe 24 godziny nie pojawią się żadne objawy alergiczne, oznacza to, że możemy bezpiecznie zastosować maseczkę z alg brunatnych na twarz i inne partie ciała.