Co to jest opalanie natryskowe? Przygotowanie, przebieg, cena, przeciwwskazania

Opalanie natryskoweOpalanie natryskowe, czyli airbrush tanning to nieinwazyjny w 100% bezpieczny zabieg wykonywany w gabinecie kosmetycznym. Wystarczy kilkanaście minut, by o każdej porze roku cieszyć się nadmorską opalenizną bez narażania skóry na wielogodzinną ekspozycję na promienie UV. Opalanie natryskowe to alternatywa dla niebezpiecznego dla zdrowia solarium i naturalnego opalania w promieniach słonecznych.

Jak twierdzą kosmetolodzy, skóra po zabiegu jest nawilżona i zachwyca nadmorską opalenizną, czego nie można powiedzieć o stanie skóry po opalaniu w promieniach UV. Czy warto zdecydować się na airbrush tanning i jak przygotować ciało do opalania natryskowego, by przedłużyć efekt?

Co to jest opalanie natryskowe?

Airbrush tanning polega na spryskaniu całego ciała lub wybranych partii specjalnym barwnikiem imitującym opaleniznę. Zabieg powinien być wykonywany w profesjonalnym salonie kosmetycznym przez przeszkoloną osobę. Skóra po zabiegu jest odżywiona i bardzo dobrze nawilżona. Jednak główną zaletą opalania natryskowego jest bezpieczeństwo. Jak podkreślają lekarze i kosmetolodzy, pigment nadający skórze kolor nadmorskiej opalenizny powstaje z naturalnego bezbarwnego cukru, który w kontakcie z aminokwasami naturalnie występującymi na ludzkiej skórze ciemnieje, nadając jej śniady kolor. Ponadto dzięki temu zabiegowi można uzyskać piękną opaleniznę bez konieczności eksponowania ciała na promienie słoneczne czy też wizyty w solarium. Zabieg eliminuje kontakt skóry z groźnymi rakotwórczymi promieniami. Dzięki airbrush tanning w zaledwie 15 minut można uzyskać piękną zdrową opaleniznę.

Cena opalania natryskowego

Koszt zabiegu to od 100 do 250 zł, niestety efekt utrzymuje się maksymalnie do 10 dni. Przeciwnicy krytykują zabieg, tłumacząc, że miesięczny koszt opalenizny to od 300 do 600 zł, a roczny to już cena kilkudniowego pobytu w jednym z egzotycznych kurortów. Zwolennicy opalania natryskowego podkreślają, że zdrowie jest najważniejsze, a nic tak nie poprawia nastroju, jak skóra muśnięta "promieniami słońca", nawet jeśli to tylko barwnik.

Jak przygotować skórę do opalania natryskowego?

Sam zabieg opalania natryskowego trwa zaledwie kilkanaście minut, ale przygotowania powinnaś rozpocząć już kilka dni wcześniej. Airbrush tanning nigdy nie należy wykonywać pod wpływem impulsu, bez wcześniejszego przygotowania skóry, ponieważ efekt może nie być zadowalający i bardzo krótkotrwały. Nie później niż 12-24 godziny przed planowanym zabiegiem należy wydepilować te partie ciała, na których będzie aplikowany barwnik. Ponadto konieczny jest również peeling, dzięki któremu pozbędziesz się martwego naskórka. Najlepszy efekt uzyskasz, jeśli pierwszy peeling wykonasz na 7 dni przed zabiegiem, potem przez kolejne 5 dni będziesz nawilżać ciało kilka razy dziennie. Kolejny ostatni peeling należy wykonać nie później niż 12 godzin przed zabiegiem, tym razem już nałóż niewielką warstwę balsamu nawilżającego. Zabieg opalania natryskowego można wykonać, dopiero kiedy ślady po goleniu (zaczerwienienia i opuchlizna) zupełnie znikną. Jeśli zabiegowi ma być poddana również twarz, zadbaj o wcześniejszą regulację brwi i pozbądź się wąsika. Pamiętaj o peelingu twarzy i dobrym nawilżeniu. Ostatni peeling twarzy wykonaj nie później niż 12 godzin przed opalaniem. Bardzo ważne jest pozbycie się z twarzy i całego ciała martwego naskórka, pozostawiony naturalnie łuszczy się, odpada razem z opalenizną. W dniu zabiegu należy wziąć prysznic, ale uwaga nie nawilżaj skóry i nie stosuj absolutnie żadnych kosmetyków. Zapominamy na ten jeden dzień o balsamach do ciała, antyperspirantach i perfumach. Tego dnia musisz zrezygnować również z makijażu i kremu do twarzy. Opalanie natryskowe można wykonać na dobrze oczyszczonej i suchej skórze. W dniu zabiegu najlepiej jest wybrać ciemną i bardzo skąpą bieliznę lub dwuczęściowe bikini, jednak pamiętaj, że kostium może ulec trwałemu zafarbowaniu. Niektóre salony dysponują jednorazową bielizną i specjalnymi czepkami ochronnymi na włosy oraz podkładkami pod stopy. Należy pamiętać o ochronie włosów przed barwnikiem oraz wewnętrznej części stóp (od spodu), jest to miejsce, w którym najdłużej utrzymuje się pigment i nierównomiernie schodzi. Odzież w dniu zabiegu powinna być miękka i luźna, obcisłe lub szorstkie ubrania mogą zrobić ślady na świeżym barwniku. Zanim umówisz się na airbrush tanning koniecznie sprawdź kompetencje osoby wykonującej zabieg. Osoba bez odpowiedniego przeszkolenia może nieprawidłowo dobrać odcień pigmentu lub nierówno rozprowadzić barwnik na skórze.

Jak wygląda zabieg opalania natryskowego?

Zabieg opalania natryskowego jest wykonywany w specjalnej kabinie, urządzeniem do sprayowania ciała. Pierwszy etap zabiegu to ustalenie z kosmetyczką czy w salonie dostępna jest jednorazowa bielizna, czepek oraz podkładki pod stopy. W niektórych salonach dopuszczalne jest opalanie natryskowe nago. Jednak w tym wypadku należy sprawdzić higienę w salonie oraz zwrócić uwagę na ryzyko zakażenia chorobami wenerycznymi, wirusami, bakteriami i grzybicą miejsc intymnych. Znacznie bezpieczniej jest poddać się zabiegowi w bardzo skąpych stringach niż nago. Kolejna i równie ważna kwestia to dobór odcienia pigmentu. Od tego etapu w dużej mierze zależy naturalny wygląd opalenizny zarówno zaraz po zabiegu, jak i po 7-8 dniach, kiedy kolor zaczyna blednąć. Kosmetyczka najczęściej proponuje kolor o ton lub dwa ciemniejszy od naturalnej karnacji. Bardzo ważna jest również barwa, którą należy dopasować do kolorytu skóry, podobnie jak podczas wyboru fluidu, zły odcień będzie nienaturalnie wyglądać. Po dobraniu odpowiedniego pigmentu kosmetyczka prosi o zmianę bielizny na jednorazową, założenie czepka, podkładek pod stopy lub gumowych klapek. Potem należy wejść do specjalnej kabiny, w której kosmetyczka dedykowanym urządzeniem spryskuje całe ciało lub wybrane partie delikatną barwiącą mgiełką. Zanim założymy ubranie po zabiegu, należy odczekać kilkanaście minut lub czas wyznaczony przez kosmetyczkę, w którym barwnik schnie. Nawet po upływie wymaganego czasu pierwszego dnia należy bardzo ostrożnie zakładać ubranie, nie kąpać się przez kilka godzin i nie nakładać na skórę żadnych kosmetyków.

Jak długo się utrzymuje opalanie natryskowe?

Piękny kolor skóry najczęściej utrzymuje się od 7 do 10 dni, jednak istnieje kilka domowych sposobów, dzięki którym można przedłużyć żywotność sztucznej opalenizny.

Aby utrzymać dłużej efekt airbrush tanning należy:

  • zrezygnować podczas kąpieli z ostrych gąbek i myjek. Najbezpieczniej zamienić gąbkę na delikatną flanelową myjkę,
  • zrezygnować również z peelingujących płynów i żeli do kąpieli czy pod prysznic,
  • zrezygnować w tym czasie z peelingu, nawet naturalnego np. cukrowe czy miodowego peelingi zdejmą również opaleniznę,
  • nawilżać skórę i cerę kilka razy dziennie - dobrze nawilżona skóra nie będzie się łuszczyć i schodzić. Po zabiegu skóra jest bardzo dobrze odżywiona i nawilżona, niezwykle ważne jest, by ten efekt utrzymać jak najdłużej. Pamiętaj, że barwnik jest tylko na wierzchniej warstwie skóry, jeśli ta się przesuszy i zacznie "kruszyć" oprócz suchej skóry, stracisz również pigment,
  • zrezygnować z "ostrych" ręczników,
  • unikać chlorowanej wody np. na basenie,
  • zrezygnować z jacuzzi i sauny.

Dla kogo zabieg opalania natryskowego?

Opalanie natryskowego jest dedykowane dla każdego, gdyż barwnik na bazie naturalnego cukru nie powoduje alergii. Wśród zwolenników opalania natryskowego są osoby, u których promienie słoneczne wywołują wszelkiego rodzaju uczulenia, wypryski, przebarwienia, a także piegi. Ponadto opalanie natryskowe jest znacznie bezpieczniejsze niż solarium, ponieważ skóra nie jest eksponowana na oddziaływanie niebezpiecznych promieni UV w solarium, a także nie wysusza się na skutek opalania. Airbrush tanning to doskonała forma przygotowania ciała przed wyjazdem na urlop. Po pierwsze skóra jest dobrze nawilżona, a po drugie ma piękny kolor, który utrzymuje się wystarczająco długo, by naturalne kąpiele w promieniach słonecznych opaliły się w tradycyjny sposób.

Opalanie natryskowe ma wielu zwolenników wśród osób o bardzo jasnej karnacji, które opalają się na czerwono, a także wśród kobiet w ciąży, które nie powinny eksponować ciała na słońce. Zabieg airbrush tanning jest również bezpieczny dla osób po przebytej chorobie nowotworowej i chemioterapii.

Opalanie słońcem po airbrush tanning

Opalanie po zabiegu airbrush tanning nie jest zabronione, nie zachodzi też żadna reakcja chemiczna w kontakcie słońca z barwnikiem. Należy jednak bardzo uważać, ponieważ skóra jest pokryta produktem koloryzującym i nie widać na niej działania promieni słonecznych. Z tego powodu bardzo często dochodzi do poparzenia słonecznego. Pamiętaj, że na zabarwionej skórze nie widać opalenizny. Brązowy pigment zakrywa zaczerwienioną skórę, a nieświadoma stopnia opalenizny osoba nadal eksponuje ciało na działanie promieni słonecznych. Nie oznacza to jednak, że nie można się bezpiecznie opalać po airbrush tanning. Kremy z dużym filtrem zabezpieczają skórę przed poparzeniem, a zanim efekt zabiegu będzie niewidoczny - słońce zarumieni skórę.

Opalanie natryskowe - wybarwianie

Dobrze dobrana barwa i odcień pigmentu nie powodują plam podczas schodzenia opalenizny jak po użyciu samoopalacza. Jeśli jednak na ciele pozostaną niechciane plamy, należy w tych miejscach wykonać peeling. Uwaga ścieramy tylko ciemniejsze partie ciała, a zabieg należy wykonywać bardzo delikatnie, spłukiwać kosmetyk i sprawdzać efekt. Zbyt agresywny peeling może sprawić, że w miejsce ciemniejszych plam pojawią się jasne. Zbyt ciemny pigment może spowodować, że podczas wybarwiania na skórze pojawią się plamy o zabarwieniu brzoskwiniowym jak po samoopalaczu. Nie warto upierać się u kosmetyczki na ciemniejszy odcień lub inny od proponowanego, ponieważ podczas schodzenia opalenizny możemy mieć niemiłą niespodziankę. Ponadto zbyt ciemna opalenizna nie dodaje urody, a wręcz przeciwnie postarza.

Przeciwwskazania

Mimo, że opalanie natryskowe jest bezpiecznym i nieuczulającym zabiegiem, istnieje długa lista przeciwwskazań i środków ostrożności. Do najczęściej spotykanych przeciwwskazań należą:

  • wszystkie choroby skórne,
  • wysypki bez względu na źródło pochodzenia,
  • rany, a nawet drobne ranki na skórze,
  • owrzodzenia,
  • strupki (po odpadnięciu w miejscu strupka pozostanie jasna plama),
  • łuszczyca,
  • alergie kontaktowe,
  • wypryski,
  • trądzik młodzieńczy,
  • nadmierna potliwość,
  • astma.

Lidia Kowalska
Wizażystka, blogerka, pasjonatka stylu i urody, a przede wszystkim żona i mama.

Komentarze