Naturalne oleje roślinne już od stuleci stosowane są przez mieszkanki całego świata do pielęgnacji skóry i włosów. Ich dobroczynne działanie wynika z wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych Omega 3, 6 oraz 9, które wspomagają naturalne procesy odnowy skóry oraz nawilżają i odżywiają włosy od nasady, aż po same końce.
W Afryce do olejowania włosów kobiety najczęściej używają olejku arganowego, oleju z czarnuszki czy masła shea. Z kolei Azjatki stosują olej kokosowy, sezamowy lub ryżowy. Naturalne oleje poprawiają kondycję każdego rodzaju włosów- od cienkich i delikatnych, po grube naturalnie kręcone kosmyki. Sprawdź, jakie oleje nadają się do olejowania włosów kręconych i jak je stosować.
Dlaczego oleje służą włosom lokowanym?
Dobre nawilżenie i odżywienia to podstawa pielęgnacji loków i fal, zarówno tych naturalnych, jak i wyczarowanych w salonie fryzjerskim. Dlatego odpowiednio dobrane naturalne oleje roślinne pomogą wydobyć naturalnych połysk kosmyków, wzmocnią ich skręt, zapobiegną puszeniu i elektryzowaniu się, a także całkowicie wyeliminują problem łamania się i rozdwajania końcówek.
Olejowanie włosów zabezpieczy je też przed szkodliwym działaniem wysuszających czynników zewnętrznych takich jak słońce, mróz, czy wiatr.
Odpowiednio pielęgnowane loki są:
- mocne,
- sprężyste,
- elastyczne,
- gładkie,
- lśniące.
Powierzchnia włosa jest bardziej równa, niewysuszona, nieposzarpana, co również ułatwia rozczesywanie, a więc także zapobiega wyrywaniu, czy łamaniu włosów podczas codziennej stylizacji.
Olejowanie nie odnosi się tylko do samych włosów, ale obejmuje również nanoszenie olejów na skórę głowy i jej masaż. To z kolei wypływa bardzo pozytywnie na odżywienie cebulek włosowych i pobudza wzrost nowych włosów, co przy regularnym stosowaniu przełoży się na znaczne zagęszczenie czupryny.
Jaki olej nadaję się do olejowania włosów kręconych?
Włosy lokowane w większości przypadków są suche lub normalne, a ich struktura określana jest jako wysokoporowata. W związku z tym, w ich pielęgnacji najlepiej sprawdzą się oleje z grupy wielonienasyconych, bogate w kwasy tłuszczowe Omega 3 oraz Omega 6, a także oleje z rodzaju jednonienasyconych zawierające kwasy omega 9.
Z kolei kiepskim wyborem dla tego rodzaju włosów są oleje zawierające kwasy tłuszczowe nasycone jak przykładowo olej kokosowy, które bardziej sprawdzi się u posiadaczek cienkich, delikatnych i prostych kosmyków.
Idealne oleje dla włosów kręconych to:
Bogate w Omega 3
- olej lniany,
- olej z róży piżmowej,
- olej z nasion truskawki,
- olej żurawinowy,
- olej z pachnotki.
Bogate w Omega 6
- olej z wiesiołka,
- olej z czarnuszki,
- olej z pestek winogron,
- olej konopny,
- olej z pestek dyni,
- olej słonecznikowy,
- olej sojowy,
- olej z krokosza barwierskiego,
- olej z orzechów włoskich,
- olej z kiełków pszenicy,
- olej kukurydziany.
Bogate w Omega 9
- oliwa z oliwek,
- olej jojoba,
- olej rzepakowy,
- olej ryżowy,
- olej sezamowy,
- olej rokitnikowy,
- olej z orzechów makadamia,
- olej arganowy,
- olej z awokado,
- olej z orzechów laskowych,
- olej ze słodkich migdałów.
Jak olejować włosy?
Zabieg olejowania najczęściej wykonujemy na włosach suchych. Jest on bardzo prosty w wykonaniu, wymaga jedynie odrobiny czasu i cierpliwości. Olejowanie na sucho zaczynamy od ogrzania odrobiny oleju w dłoniach i naniesienia go na skórę głowy. Delikatnie masujmy cały skalp przez 3 do 5 minut, a następnie zacznijmy nanosić niewielkie partie oleju na całą długość kosmyków. W przypadku włosów normalnych, które są w dobrej kondycji, wystarczą 2-3 łyżki oleju na całą głowę. Natomiast, gdy nasze włosy są bardzo przesuszone i mocno zniszczone zwiększmy nieco jego ilość do 5 łyżek.
Olej pozostawiamy na włosach i skórze głowy co najmniej na godzinę, a jeszcze lepiej na 2 do 4, a następnie dokładnie zmywamy delikatnym niewysuszających szamponem. Warto również wypróbować mycie włosów samą odżywką bez zastosowania szamponu. Jest to szczególnie wskazane w przypadku włosów bardzo mocno zniszczonych i ekstremalnie suchych, które puszą się, łamią i nadmiernie wypadają. Nie martwmy się, że kosmyki będą niedomyte. Odżywki do włosów zawierają w swoim składzie delikatne środki pieniące i myjące, dlatego bez problemu poradzą sobie ze zmyciem olejów oraz brudu i kurzu.
Inną metodą jest olejowanie włosów na mokro. Tutaj olej nanosimy na uprzednio zmoczone wodą włosy. Możemy to zrobić, przykładowo mocząc je w misce z ciepłą wodą wymieszaną z olejem. Oleje można też zastosować nie na włosy zmoczone wodą, ale na tak zwany podkład nawilżający, jaki może stanowić na przykład żel aloesowy, żel z siemienia lnianego czy żel hialuronowy. W takim przypadku najpierw nakładamy na włosy preparat silnie nawilżający w postaci żelu, a bezpośrednio na niego wybrany przez nas olej. Tutaj również trzymamy olej na włosach co najmniej przez godzinę i zmywamy delikatnym środkiem myjącym.
Włosy kręcone powinniśmy olejować co najmniej raz w tygodniu. Można to jednak robić nawet przed każdym myciem, co zdecydowanie przyspieszy pozytywne efekty kuracji. Poprawa stanu kosmyków będzie wyraźnie widoczna po zaledwie kilku tygodniach systematycznego stosowania olejów. Loki nabiorą wyraźniejszego trwalszego skrętu, a powierzchnia włosów będzie gładka i lśniąca.
Oprócz stosowania zewnętrznego warto również włączyć oleje do swojej codziennej diety. W ten sposób również pozytywnie zadziałają na stan włosów i skóry. Możemy je dodawać do sałatek, zup czy dań obiadowych, ale również zażywać w kapsułkach olejowe suplementy diety.
Komentarze