Okrągłe okulary - czy będą do Ciebie pasować?

Okrągłe okularyOkrągłe okulary kojarzą się przede wszystkim z Johnem Lennonem, od którego nazwiska ten rodzaj oprawek nazywany bywa "lenonkami". Tego typu okulary co kilka sezonów mają swój wielki powrót, a w pewnych kręgach, zwłaszcza artystycznych, popularne są cały czas. Oprawki, zarówno damskie, jak i męskie, dodają charakteru wielu stylizacjom i mogą stać się najmocniejszym punktem naszego image'u. Oprócz Lennona nosili je także Mahatma Ghandi, Whoopi Goldberg, Steve Jobs, Ozzy Osborne i oczywiście Harry Potter. Czy jednak okrągłe oprawki to wybór odpowiedni dla wszystkich? Na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów tego typu?

Komu pasują okulary lenonki?

Tradycyjnie uważa się, że lenonki pasują najlepiej do twarzy prostokątnych i kwadratowych, o wyraźnie zarysowanych kościach żuchwy i prostej linii czoła. Taki właśnie typ urody miał John Lennon - owa opinia nie wynika z wyjątkowego uznania wobec gustu idola, a z opinii ekspertów.

Okrągłe oprawki optycznie zmiękczają rysy twarzy, jeśli te wydają nam się zbyt ostre lub zbyt "kanciaste" - zauważa ekspert ze sklepu www.1242.eu. - Z pomocą takiego zabiegu można nadać twarzy bardziej przyjazny, łagodny wyraz. Analogicznie uważa się, że okrągłe okulary nie pasują do okrągłych twarzy, podkreślają bowiem pełne policzki i sprawiają, że twarz wydaje się szersza, niż jest w rzeczywistości.

Lenonki idealnie pasują za to do twarzy trójkątnych, w których odwracają uwagę od ostro zakończonego podbródka, i owalnych, w których wprowadzają równowagę między szerokością a długością twarzy. Damskie okrągłe okulary często mają wyrazistą ramkę, złotą lub kolorową, która, jeśli jest odpowiednio dobrana, podkreśla charakter wielu stylizacji.

Okrągłe męskie okulary - dla każdego, nie na każdą okazję

Choć wśród sławnych postaci noszących lenonki dominują mężczyźni, w powszechnej opinii utarło się przekonanie, że są to oprawki pasujące przede wszystkim kobietom. Niepotrzebnie. Jeśli Steve Jobs mógł je nosić przez całe życie, nie ma powodu, dla którego miałyby być zakazane dla mężczyzn, nawet tych pracujących na ważnych stanowiskach. Męskie okrągłe okulary zwykle mają delikatną, niemal niewidoczną oprawkę, co czyni je bardziej neutralnymi w odbiorze.

Okrągłe okulary

Występują także w wersji pozbawionej oprawek, która jest na twarzy niemal niewidoczna. Wybierając okrągłe okulary korekcyjne, warto jednak zastanowić się, czy zawsze będą pasować do naszego stylu. Może się zdarzyć, że wybierając kształt oprawek okularowych damy się ponieść modzie, a w domu okaże się, że nasz zakup zupełnie nie pasuje do większości naszych ubrań. Okrągłe oprawki mogą gryźć się ze stylem sportowym lub bardzo eleganckim. Co innego, kiedy wybieramy okulary przeciwsłoneczne. Tych zwykle mamy kilka par, więc możemy wówczas popuścić wodze fantazji. Lato sprzyja bardziej ekstrawaganckim stylizacjom, a na wakacjach możemy pozwolić sobie na znacznie więcej niż w biurze.

Duże okrągłe okulary

Jak już pisaliśmy wyżej, panuje przekonanie, że lenonki nie pasują do okrągłych twarzy. Jednak lenonki to nie jedyny typ okrągłych oprawek. Wśród okrągłych okularów damskich znajdziesz także duże, wyraziste oprawki o grubej ramce, takie, jakie nosi ikona mody Iris Apfel. Szerokością sięgają one poza skronie, więc optycznie zwężają twarz.

W wyborze oprawek naczelną zasadą pozostaje nasz prywatny gust. Ponieważ dziś modny jest przede wszystkim własny styl, jeśli mamy sprawdzony pomysł na swój wizerunek i wiemy, jak wkomponować w niego okrągłe okulary, to ani tegoroczne trendy, ani kształt twarzy nie mają tak naprawdę znaczenia. Ważne, by była to przemyślana decyzja, podjęta po przeglądzie szafy, i po zastanowieniu, czy w tych oprawkach będziemy czuć się naprawdę sobą.

Komentarze