Obrączki tytanowe - nowa moda czy nietrafiony wymysł?

Obrączki z tytanuTytanowe obrączki coraz częściej zastępują srebrne, złote i platynowe, występują w kilku kolorach, nie uczulają, są wyjątkowo lekkie i bardzo twarde. Można je zdobić kamieniami szlachetnymi, drewnem, srebrnymi i złotymi elementami, występują w kilku wersjach kolorystycznych. Obrączki te podbijają rynek jubilerski i są doskonałą alternatywą dla tych z metali szlachetnych. Sam tytan coraz częściej jest też nazywany nowym złotem. Sprawdź, czy warto skusić się na tytanowe obrączki.

Są trwalsze od srebrnych i złotych, tańsze od platynowych, nie wywołują reakcji alergicznych nawet u osób uczulonych na metale. Lekkie, piękne i stosunkowo niedrogie tytanowe obrączki cieszą się coraz większą popularnością. Tytan w wersji ekskluzywnej to nowość, która podbija rynek jubilerski. Wykonuje się z niego zarówno casualową biżuterię w stylu rockowym, jak i bardzo ekskluzywne ślubne obrączki i pierścionki zaręczynowe wykładane kamieniami szlachetnymi. Początkowo tytan był wykorzystywany w przemyśle kosmicznym, potem w chirurgii i ortopedii, a obecnie jest popularnym metalem jubilerskim.

Tytanowe obrączki - czym są?

Tytanowe obrączki są alternatywną dla pierścionków złotych oraz srebrnych i prawdziwym kołem ratunkowym dla alergików, którzy dotychczas mogli sobie pozwolić jedynie na biżuterię ze stali chirurgicznej lub bardzo drogą platynową. Najpopularniejsze wyroby jubilerskie występują w kolorze srebrnym oraz jasnoszarym i czarnym. Ponadto można je ozdobić żółtym, różowym i białym złotem, kamieniami szlachetnymi, a nawet drewnem. Podobnie jak tradycyjne obrączki - te również można grawerować i dowolnie modelować, a co najważniejsze są wyjątkowo odporne na uszkodzenia, zarysowania, pęknięcia i znacznie tańsze od tych z metali szlachetnych. Jednak uwaga: w przypadku tej biżuterii największa zaleta tytanu jest również jego wadą. Ten wyjątkowo trwały metal jest trudny w obróbce, dlatego pierścionki i obrączki należy od razu kupować w odpowiednim rozmiarze, ponieważ powiększanie lub zmniejszanie ich jest wyjątkowo trudne. Zatem trudno o pierścionek zaręczynowy - niespodziankę.

Właściwości tytanowych obrączek

Tytan jest bardzo lekkim metalem, co w praktyce oznacza, że obrączka z niego wykonana jest aż 4 razy lżejsza od złotej i znacznie mniej waży od tej, wykonanej ze srebra. Jest on bardzo twardy, a zatem biżuteria z niego wykonana jest wyjątkowo odporna na uszkodzenia, a nawet zarysowania. W przeciwieństwie do innych metali nieszlachetnych, tytan jest odporny na rdzę, a to oznacza, że w takiej biżuterii można się kąpać, myć naczynia bez obawy, że zostanie ona uszkodzona. Eksperci twierdzą, że tytan jest również odporny na wodę królewską, która rozpuszcza nawet złoto.

Wśród właściwości tytanu nie sposób pominąć jego antyalergiczności, dzięki której te obrączki zyskały tak dużą popularność wśród alergików. Metal ten nie uczula, więc doskonale sprawdza się jako biżuteria ślubna dla osób z alergią na metale szlachetne. Pod względem funkcjonalności i odporności na uszkodzenia jest porównywany z platyną, ale znacznie tańszy. Tytanowe obrączki występują w kilku wersjach kolorystycznych, ponieważ metal ten może mieć kolor srebrny, szary lub czarny. Ponadto można go łączyć z drewnem, kamieniami i metalami szlachetnymi. Obrączki z niego wykonane, pod względem wizualnym nie ustępują tym ze złota i srebra, a nawet platyny. Ich cena jest znacznie niższa od wyrobów z metali szlachetnych, co jest dodatkowym wabikiem dla wielu osób.

Obrączka i pierścionek tytanowy

Kto najczęściej wybiera tytanowe obrączki?

Alergicy oraz osoby, które chcą zaoszczędzić na biżuterii, a także ci, którzy lubią nowatorskie rozwiązania, najczęściej wybierają tytanowe obrączki. Jubilerzy, poszukując biżuterii dla klientów, którzy ze względu na uczulenie na metale szlachetne nie mogą ich nosić, zaproponowali tytanową biżuterię. Początkowo kupowali ją tylko alergicy i osoby, których nie było stać na złoto. Jednak możliwość nadania tytanowi różnorodnych kształtów i form. A także zdobienia go drewnem, kamieniami, kryształkami, cyrkoniami, a nawet metalami szlachetnymi sprawiła, że tytanowe obrączki stały się modne. Noszą je gwiazdy kina i muzyki, biznesmeni, celebryci, dorośli i młodzież, która zaczyna dopiero swoją przygodę z biżuterią.

Czy tytanowa obrączka ślubna to dobry pomysł?

Zgodnie ze ślubnymi zwyczajami obrączka i pierścionek zaręczynowy powinny być wykonane z bardzo trwałego materiału. Kiedyś wierzono nawet, że uczucie, które połączyło dwoje ludzi, będzie tak trwałe, jak obrączki, którymi się wymienili w dniu ślubu. Do niedawna za najtrwalszy materiał uważano złoto, które łatwo się rysuje, można je złamać i odkształcić. Ponadto często wywołuje ono skórną reakcję alergiczną, jest ciężkie i drogie. W związku z tym, obrączki z tytanu są idealną alternatywą dla powyższych pierścionków.

Jaki kolor mają tytanowe obrączki?

Początkowo tytan występował w kolorze brązowo-szarym, jednak współczesna technologia i możliwość jego obróbki pozwala na uzyskanie tytanu w kolorze srebrnym lub o lekkim szarym zabarwieniu. Takie tytanowe obrączki mogą z powodzeniem konkurować z białym złotem i platyną. Nieco droższe są obrączki z czarnego tytanu. Nowością są natomiast pierścionki i obrączki z tego metalu zdobione pięknym kolorowym drewnem, które najczęściej nosi młodzież i celebryci. Dla fanów metali szlachetnych jubilerzy przygotowali ekskluzywne tytanowe obrączki ze złotymi i srebrnymi zdobieniami. Wśród ekskluzywnej tytanowej biżuterii znalazły się pierścionki i obrączki wykładane cyrkoniami, kryształkami, a nawet diamentami. Jak widać drogie złoto i wciąż drożejące srebro doczekało się poważnego konkurenta, który zdobywa coraz większe grono zwolenników.

Tytanowe obrączki z drewnem
Są czymś dla fanów luksusu. Tytanowe obrączki z drewnem wyjątkowo przypadły do gustu mężczyzną, a to dlatego, że drewno, które je pokrywa jest wyszukane, eleganckie i ekskluzywne niczym wykończenie drogich limuzyn. Oglądając obrączki ze srebrnego tytanu i egzotycznych gatunków drewna, nie sposób nie odnieść wrażenia, że projektant czerpał inspirację właśnie z branży motoryzacyjnej. Jest to jeden z najbardziej męskich wzorów biżuterii. Szerokie, oszczędne w formie, minimalistyczne obrączki zachwycają prostotą i zastosowaniem bardzo wytrzymałych materiałów, które w tym wydaniu nabierają eleganckiego wydźwięku. Tytanowe obrączki z drewnem są luksusowe i pełne klasy, pasują do sportowych, casualowych i formalnych stylizacji męskich.

Czarne tytanowe obrączki
Czy jest to chwilowa moda lub narodziny kultowej biżuterii? Czarne tytanowe obrączki to z kolei ukłon w stronę osób, które szukają oryginalnej i ekskluzywnej biżuterii, która jeszcze "nie jest oklepana" i świetnie się prezentuje. Do takiej z pewnością można zaliczyć czarne tytanowe obrączki z matowym lub satynowym wykończeniem i wykonaną ze srebrnego tytanu obwódką jedną, bądź też dwiema. To kolejna bardziej męska niż damska propozycja biżuterii. Choć w sprzedaży dostępne są również czarne obrączki z cyrkonią, a nawet kilkoma cyrkoniami lub kryształkami obsadzonymi w ekskluzywnym czarnym tytanie. Taka biżuteria z pewnością do taniej nie należy, choć jej cena i tak jest niższa niż w przypadku złotej lub srebrnej. Jest to z pewnością "błyskotka", dla tych którzy zdecydowanie bardziej cenią nowoczesny look niż blask srebra i złota oraz wolą prostą formę od wymyślnych zdobień.

Tytanowe obrączki z kamieniami szlachetnymi
Tytanowe obrączki na przekór swojej nazwie mogą być subtelne i bardzo urocze. Te w kolorze srebrnym wykładane drogimi kamieniami szlachetnymi nie ustępują wdziękiem i wzornictwem znacznie droższej złotej i srebrnej biżuterii. Mogą nawet konkurować z ekskluzywną i bardzo drogą platynową biżuterią, na którą najczęściej decydowały się osoby uczulone na inne metale szlachetne. Satynowe lub pełne blasku wykończenie i możliwość grawerowania sprawiają, że taka biżuteria - mimo niższej ceny - z powodzeniem może zastąpić srebrną i złotą, co najważniejsze jest trwała i nie uczula. Nasuwa się zatem pytanie, czy wszechstronny tytan ma szansę zdetronizować, od wieków wykorzystywane do wyrobu biżuterii srebro, złoto i platynę?

Jak powstają czarne i w kolorze srebra obrączki z tytanu?

Tytan bez obróbki ma kolor brązowo-czarny i nie wygląda zbyt estetycznie. Jednak szlifowany i polerowany nabiera pięknej jasnoszarej barwy, którą można porównać do koloru:

 • platyny,
 • białego złota,
 • srebra.

Czarny tytan uzyskiwany jest natomiast w procesie oksydacji, dlatego też jego cena jest wyższa. Najczęściej ma wykończenie satynowe lub matowe i wygląda bardzo ekskluzywnie.

Obrączki tytanowe - czy warto?

Jaka biżuteria pasuje do tytanowych obrączek?

Do tytanowych obrączek pasuje zarówno srebrna, jak i złota biżuteria, a wszystko zależy od ich wykończenia. Ponadto czarne oraz wykładane kamieniami szlachetnymi można łączyć z biżuterią etniczną. W wersji męskiej doskonale prezentują się zestawione z oksydowanym srebrem i masywnymi złotymi łańcuszkami, a także rzemykowymi ozdobami. Od kilku sezonów bardzo modne jest połączenie srebra ze złotem, a więc szaro-srebrną tytanową obrączkę można zestawić ze złotym łańcuszkiem lub kolczykami. Tak naprawdę tytanowe dodatki można łączyć z dosłownie każdą biżuterią, wszystko zależy od efektu, jaki chcecie uzyskać oraz od waszej wyobraźni. W sprzedaży dostępne są również tytanowe pierścionki i kolczyki, do których z powodzeniem można dopasować nie jedną bransoletkę lub zawieszkę.

Wady i zalety tytanowych obrączek

Tytanowe obrączki mają wiele zalet, ale też kilka wad. Zobacz wszystkie za i przeciw, zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie.

Do zalet obrączek z tytanu należą:

 • niska cena - obrączki z tytanu są tańszą ofertą dla nowożeńców. Tradycyjne złoto to jeden z najcenniejszych i najdroższych metali (ceny obrączek ze złota sięgają kilkuset, a nawet kilku tysięcy złotych). Wobec ogromnej ilości kosztów, które trzeba ponieść w związku ze ślubem, tytanowe alternatywy pierścionków wydają się bardzo atrakcyjne;
 • antyalergiczność - biżuteria z tego materiału, jak już wcześniej wspomniano, nie uczula, a więc jest idealna dla alergików;
 • odporność na uszkodzenia - twardy tytan trudno zarysować, odkształcić czy złamać, a więc jest on doskonałym materiałem na pierścionek dla osób pracujących fizycznie. Nie ulega on zniszczeniom nawet w wodnym środowisku;
 • nieskończenie wiele możliwości dekorowania tego materiału - można w nim obsadzić wszystkie kamienie szlachetne, naturalne drewno, a także złoto i srebro. Oznacza to, że biżuteria tytanowa może występować w wielu wzorach, kilku kolorach i wielu profilach. Mogą być one wklęsłe, wypukłe lub płaskie;
 • unikalność - ze względu na to, iż konkurentami dla obrączek tytanowych są złoto, srebro i platyna. Posiadając pierścionek z tego materiału znacznie prościej o unikalny look. Czarne i kolorowe tytanowe obrączki są modne i zdobywają coraz więcej fanów, jednakże nadal odsetek zwolenników jest mniejszy, niż w przypadku tych trzech alternatyw;
 • uniwersalność - są dostępne w wielu szerokościach (z których najbardziej popularne są te od 2,5 mm do 7 mm), a także można je komponować z biżuterią w różnych stylach. Ponadto przy wyborze możemy się również zdecydować, czy wolimy obrączkę o wykończeniu matowym czy polerowanym.
 • łatwość czyszczenia - szybko można się pozbyć powstałych ewentualnie zarysowań za pomocą wody i zwykłego płynu do naczyń, bądź też specjalnego produktu do czyszczenia biżuterii. Ponadto pocierając je "czyścikiem", który zwykle jest dołączany do zakupu, możemy szybko odświeżyć matową powierzchnię.
Kolejną zaletą, przemawiającą na korzyść obrączek z tytanu jest fakt, iż cienka i drobna obrączka tytanowa może być łudząco podobna do obrączki z białego złota.

Tytanowa obrączka

Do wad tytanowych obrączek należą:

 • twardość, która sprawia, że nie każdy jubiler pracuje w tytanie - podstawowym mankamentem, który martwi większość par jest fakt, że nie można zmienić (w prosty sposób) rozmiaru takich obrączek. Oznacza to, że najlepiej kupować obrączki i pierścionki w odpowiednim rozmiarze. Zmniejszenie lub powiększenie takiej biżuterii jest trudne i kosztowne. Wiele par i jubilerów poleca zakup większego rozmiaru, jednakże nie każdemu to odpowiada;
 • mniejszy wybór niż w przypadku złota lub srebra;
 • estetyka - nie wszystkim obrączki z tytanu odpowiadają i nie każdemu się podobają.

Lidia Kowalska
Wizażystka, blogerka, pasjonatka stylu i urody, a przede wszystkim żona i mama.

Komentarze