Marzenie, spełnianie marzeń. Jak zacząć realizować swoje marzenia?

Spełnianie marzeń"Marzenia jak ptaki szybują po niebie. Na pewno potrafisz wśród nich znaleźć siebie" - tak śpiewali w znanym przeboju Trubadurzy. Myśl ta aktualna jest to dziś. Marzenia, choć ulotne są tak istotne w naszym życiu, sprawiają, że potrafimy się w nim odnaleźć oraz odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest dla nas ważne. Dowiedz się czym jest marzenie, jak zacząć realizować swoje pragnienia, by w końcu spełnić swoje marzenia.

Marzenie - czym jest? Po co marzymy?

Marzenie to wytwór naszej wyobraźni oraz zamysł, powstały dzięki naszej kreatywności. To niejako nasze najskrytsze pragnienie i potrzeba, coś, czego chcemy, aby być szczęśliwszym i spełnionym.

Jakie funkcje pełnią marzenia?

Przede wszystkim:

  • marzenia są motywacją do działania, sprawiają, że chce nam się żyć, tworzyć, działać aktywnie i do czegoś dążyć;
  • pozwalają nam zrozumieć, czego chcemy od życia, jakie są tak naprawdę nasze pragnienia i potrzeby;
  • pozwalają nam lepiej poznać samych siebie, dowiedzieć się więcej o skrywanych fantazjach i pragnieniach;
  • marzenia wytyczają w naszym życiu drogę, konkretne cele, które realizujemy, aby odczuwać szczęście;
  • marzenia pozwalają nam stać się osobami kreatywnymi, twórczymi, stymulują nasze myślenie oraz sprawiają, że walczymy ze swoimi wadami i słabościami;
  • marzenia pozwalają nam zapomnieć o problemach, smutkach, są doskonałym lekiem na chandrę, stres czy nieśmiałość, poprawiają nam nastrój, są odskocznią od codzienności i sprawiają, że czujemy się lepiej już na sama myśl o tym, czego pragniemy.

Czy trzeba uważać na marzenia?

Choć marzenia i ich spełnianie ma tyle zalet warto pamiętać o tym, że marzenia mogą być czasami niebezpieczne. Zbytnie skupianie się na nich i przedkładanie spełniania pragnień ponad wszystko inne może negatywnie odbić się na naszym życiu. Gdy zbyt mocno zaczniemy żyć marzeniami możemy zapomnieć o tym, że żyjemy tu i teraz. Sprawi to, że zaczniemy jedynie marzyć i pragnąć, zamiast działać i robić wszystko, aby swoje marzenia realizować.

O czym najczęściej marzymy?

Jakie mogą być nasze marzenia? Pragnienia są zwykle związane z każdą sferą naszego życia, marzymy zwłaszcza o:

  • miłości, posiadaniu bliskiej osoby, szczęśliwej rodziny, dzieci, przyjaciół;
  • posiadaniu dobrego wykształcenia, pracy, satysfakcjonującego zajęcia, które pozwoli nam żyć na odpowiednim poziomie;
  • byciu zdrowym i szczęśliwym w życiu oraz o tym, aby nasi bliscy byli zdrowi i szczęśliwi;
  • posiadaniu swojego mieszkania lub domu, w którym poczujemy się bezpiecznie;
  • podróżach, zwiedzaniu nowych miejsc;
  • zmianach w wyglądzie czy charakterze, np. zrzuceniu zbędnych kilogramów, pozbyciu się jakiejś cechy lub wypracowaniu innej;
  • rzuceniu nałogu;
  • rzeczach materialnych, np. posiadaniu nowego samochodu, drogich ubrań, perfum, gadżetów itp.;
  • posiadaniu bogactwa, doświadczeniu wielkiej wygranej;
  • sławie, byciu osobą rozpoznawalną.

Wiele z tych marzeń to kwestie nierealne do spełnienia, inne zaś przejmują rolę naszych życiowych celów i sukcesywnie dążymy do ich realizacji.

Spełnianie marzeń

Już dość teorii i chcesz przejść do praktyki, a dokładniej: do spełniania swoich marzeń? Świetnie, najtrudniejszy pierwszy krok, a teraz warto przystąpić do realizowania swoich pragnień - spełniaj marzenia!

Jak zacząć spełniać marzenia?

1. Spisz swoje marzenia i ustal ich hierarchię
Na początek spisz wszystko to, o czym marzysz, wypisz nawet te najbardziej abstrakcyjne marzenia, które praktycznie nie mają szans na realizację. Pamiętaj, że dzięki marzeniom lepiej poznajesz samego siebie. Widząc je wszystkie, możesz wiele się o sobie dowiedzieć. Niech ta lista będzie Twoim zwierciadłem, czymś, co Cię definiuje w najbardziej ciekawy z możliwych sposobów. Teraz pozostaje określić, jakie marzenia są możliwe do zrealizowania i stworzyć nową listę, z hierarchia wartości poszczególnych marzeń. Określ, które z nich są najważniejsze i które musisz oraz chcesz realizować jako pierwsze.

2. Zastanów się nad swoimi działaniami
Teraz przychodzi pora na zaplanowanie działań, czyli wybranie konkretnych aktywności do konkretnych marzeń, dla przykładu:

  • Marzenie: zrobić kurs prawa jazdy. Działania: wybrać szkołę, zapisać się na kurs, uczęszczać na zajęcia teoretyczne i praktyczne, przystąpić do egzaminu na prawo jazdy, ewentualnie dokupić dodatkowe lekcje;
  • Marzenie: poznać ukochaną osobę, zakochać się. Działania: więcej czasu spędzać ze znajomymi, poznawać nowych ludzi na żywo ale i przez Internet, odnowić dawne znajomości itp.;
  • Marzenie: zmienić coś w swoim wyglądzie, aby wyglądać korzystniej. Działania: pójść do fryzjera, kosmetyczki, przejrzeć swoją garderobę, udać się na zakupy, zacząć uprawiać sport, zdrowiej się odżywiać itp.;
  • Marzenie: zmienić pracę. Działania: odpowiedzieć sobie na pytanie, co chcemy robić w życiu, pójść na ciekawy kurs, przeglądać ogłoszenia o prace, chodzić na rozmowy kwalifikacyjne, rozmawiać ze znajomymi, czy słyszeli o wakacie na interesującym nas stanowisku itp.

Takie wypisanie działań, które umożliwią nam spełnienie danego marzenia sprawi, że każde z pragnień wyda się bliższe, łatwiejsze do zrealizowania.

3. Zacznij realizować swoje pragnienia krok po kroku
Przychodzi pora na działanie, a dokładniej na realizowanie swoich pragnień krok po kroku. Wiele osób obawia się tego kroku, ponieważ jest to przechodzenie od myśli do czynów. Ten krok jednak jest najważniejszy na drodze do spełnienia swoich marzeń, pomaga je bowiem urzeczywistnić.

4. Analizuj stopień realizacji swoich dokonań, nagradzaj się za postępy
Sama realizacja to jednak nie wszystko, warto stale analizować stopień zrealizowania swoich planów i zamierzeń oraz weryfikować, co już udało się nam zrobić. Małe sukcesy powinny być źródłem dumy oraz oczywiście sposobnością do nagrodzenia się. Warto jednak odejść od nagród materialnych, np. zakupów i dostarczenie sobie radości w inny sposób, np. wyjście do kina, na spacer czy spotkanie z kimś bliskim.

5. Nie zrażaj się niepowodzeniami, przekuj je w sukces
Oczywiste jest, że na drodze do spełniania marzeń może przydarzyć się nam… porażka. Niepowodzenia zwykle działają na nas negatywnie, sprawiają, że zniechęcamy się, nie chcemy podejmować kolejnych prób, rezygnujemy z wysiłku. Zadbaj o to, aby w Twoim przypadku było inaczej, nie postrzegaj niepowodzeń jako porażek, ale jako kolejne wyzwania i cenne lekcje na przyszłość. Możesz starać się przekuć je w sukces, zobaczyć w nich coś pozytywnego, co - paradoksalnie - przybliża Cię do zrealizowania celu lub ukazuje go w odmiennym świetle, np. nie dostaliśmy się na jedne studia, ale może uda się nam dostać na inne, co innego stanie się naszą pasją?

6. Udoskonalaj swoje działania, ale także weryfikuj marzenia
Na podstawie analizy swoich dokonań warto dokonywać weryfikacji swoich marzeń. Kto wie, może po kilku miesiącach nasze marzenia ulegną zmianie, np. kobieta zajdzie w ciąże i jej marzeniem nie będzie już awans, ale cieszenie się z powiększenia rodziny i urodzenie zdrowego dziecka? A może mężczyzna, który planował podróż zakocha się i jego marzeniem będzie zdobycie serca wybranki? Marzenia zmieniają się, są tworami bardzo dynamicznymi, co wymaga regularnego sprawdzania i dokonywania zmian w swoim planie spełniania marzeń. Czasami w naszym życiu przydarza się coś, co przewartościowuje cały nasz świat i sprawia, że lista marzeń wygląda zupełnie inaczej, np. zakochanie się, urodzenie dziecka czy… poważna choroba.

7. Ciesz się już samą drogą do sukcesu
Wielu z nas oczekuje od razu efektów swoich działań. Spokojnie, nie zawsze będziesz je wiedzieć od razu i szybko cieszyć się ze spełnionego marzenia. Wiele z nich, zwłaszcza tych większych i poważniejszych marzeń, wymaga czasu ale i nakładu pracy. Warto więc spojrzeć na wszystko nieco inaczej i cieszyć się już samym procesem dojścia do sukcesu.

Cytaty na temat marzeń

Uważasz, że marzenia są tematem bardzo mocno związanym z Twoim życiem i ich realizacji sprzyjałoby posiadanie cytatu, motta o marzeniach? Jego znalezienie to nic trudnego, wybierz cytat z zaproponowanych poniżej - na pewno któryś z nich przypadnie Ci do gustu.

Marzenie o udanej karierze zawodowej

"Istnieją marzenia, które nawiedzają nas tuż po przebudzeniu. To one sprawiają, że warto żyć"
Nicholas Sparks
Piękny cytat o tym, że marzenia cały czas są w naszych głowach i tak naprawdę to właśnie one nadają życiu sens.

"Wspomnienia cofają nas do przeszłości. Marzenia pchają nas do przodu"
Nicki Minaj
Ważne słowa o marzeniu: jako motywatorze do działania w przeciwieństwie do wspomnień, które wiążą nas z przeszłością. Warto jednak pamiętać o tym, że i wspomnienia, i marzenia są istotne, ponieważ są fundamentami naszego życia.

"Obawiam się, że kiedy moje marzenie się ziści, nie będę już miał w życiu żadnego innego celu"
Paulo Coelho "Alchemik"
Autora z pewnością nie trzeba nikomu przedstawiać. Cytat z kolei traktuje o tym, jak ważne są marzenia w naszym życiu: gdy jedno z nich się spełni, zaczynamy marzyć o czymś innym, mieć kolejny cel do zrealizowania.

"Pielęgnuj swoje marzenia. Trzymaj się swoich ideałów. Maszeruj śmiało według muzyki, którą tylko Ty słyszysz. Wielkie biografie powstają z ruchu do przodu, a nie oglądania się do tyłu"
Paulo Coelho
Kolejne piękne słowa znanego autora o tym, że warto iść naprzód i podążać za swoimi marzeniami, każdy bowiem zaczynał właśnie od tego pierwszego kroku.

"Nic nie tworzy przyszłości tak, jak marzenia"
Victor Hugo
Cenny cytat o tym, że marzenia są nierozerwalnie związane z naszą przyszłością: tworzą ją i kształtują.

"Możecie mieć marzenia w dowolnym rozmiarze. Najważniejsze, by były to Wasze własne marzenia"
Megan Lloyd Davies
Ważne słowa dla każdego z nas: marzenia mogą być różne - najważniejsze, by były to nasze pragnienia, coś, czego chcemy i co sprawi, że będziemy szczęśliwi.

"Nikt nie jest za stary na marzenia. Tak jak marzenia nigdy się nie starzeją"
Lucy M. Montgomery
Kolejne, niezwykle istotne słowa, które każdy z nas powinien sobie wziąć do serca. Marzenia są dozwolone dla każdego: dla dziecka czy osoby w wieku podeszłym, dodatkowo, nie mają one terminu ważności, możemy o czymś marzyć całe życie i na tym polega fenomen marzeń.

Lidia Kowalska
Wizażystka, blogerka, pasjonatka stylu i urody, a przede wszystkim żona i mama.

Komentarze

Zapachy marzeń
"Marzenia to realne cele z odroczonym terminem realizacji" - tak twierdził Anonim. Cóż by było warte nasze życie, gdybyśmy nie mieli celu? Czasami coś nam przeszkadza w osiągnięciu tych celów, są nieraz też cele konieczne, coś, czego nie możemy zlekceważyć, a marzenia zostają z tyłu. Ważne, że tkwią w nas i nie odchodzą. To życie pokazuje, czy spełniasz marzenia czy nie. Warto za nimi podążać, wtedy jesteś szczęśliwy. Twoja droga ma cel, który obrałeś i podążasz nią. Czasami ma wiele zakrętów i nie możesz dojrzeć końca, ale to droga , którą obrałeś, dzięki której spełniają się Twoje pragnienia i to Ty je musisz realizować.
Ogród marzeń - pozdrowienia
Marzenia to jak chwile ulotne, które są niczym mgiełka unosząca się w naszej myśli. Ważne, że są i ważne, że je mamy. Wciąż nosimy je w głowie, ale czasami na pierwszy plan wysuwają się inne sprawy, a te najskrytsze marzenia tkwią w naszych zakamarkach i nie śmiemy ich urzeczywistniać . Ważne jednak, że wciąż są i wciąż się nam przypominają. Tak bardzo są odległe, że aż nierzeczywiste. Bez nich nie miałoby się celu. Ten, kto nie marzy, nie widzi sensu i jest mu źle. Czasami nie może sobie poradzić z życiem, bo już nie marzy. Warto, ale to warto mieć marzenia i wciąż podążać do ich spełnienia. Cóż by znaczyła nasza egzystencja jakbyśmy ich nie mieli?