Leczenie zębów pod narkozą

Leczenie zębów pod narkoząStrach przez dentystą nie jest już dziś uzasadnioną obawą, ponieważ w profesjonalnych klinikach stomatologicznych potencjalnie bolesne zabiegi przeprowadzane są zawsze w znieczuleniu miejscowym. Mimo to wielu ludzi wciąż boi się fotela dentystycznego, dlatego z myślą o nich kliniki wprowadzają dodatkowe udogodnienie: leczenie pod narkozą. Oferuje je nie tylko dentysta dla dzieci. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać także dorośli.

Jak wygląda procedura leczenia zębów pod narkozą?

Leczenie pod narkozą jest dużo bardziej skomplikowane od zwykłego leczenia zębów, dlatego zaleca się je tylko w wyjątkowych sytuacjach, czyli wtedy, gdy pacjenta cierpiącego na dentofobię czeka długi, trudny zabieg, na przykład resekcja wierzchołka korzenia zęba albo otwarty kiretaż kieszonek dziąsłowych. Narkoza pozwoli mu przebrnąć przez całą procedurę bez stresu i bólu, będzie jednak wymagać czasochłonnego przygotowania: konsultacji anestezjologicznej, diagnostyki wykluczającej przeciwwskazania oraz postu przez około 6 - 8 godzin przed zabiegiem. Anestezjolog nie tylko przeprowadza wywiad z chorym i kieruje go na niezbędne badania, ale też asystuje w trakcie zabiegu - to do jego zadań należy wprowadzanie pacjenta w stan uśpienia oraz wyprowadzanie go z niego. Zwykle środki usypiające podaje się dożylnie, dzięki temu szybko trafiają do krwioobiegu i dają niemal natychmiastowy efekt. Dzieci jednak boją się igieł, dlatego w ich przypadku stosuje się inhalację, polegającą na dostarczaniu środków znieczulających przez maskę - w ten sposób trafiają one do płuc, a następnie przenikają do krwiobiegu.

Czy leczenie pod narkozą jest bezpieczne?

Leczenie zębów pod narkozą jest tak samo bezpieczne jak każdy inny zabieg przeprowadzany w pełnym znieczuleniu. Ponieważ nad jego przebiegiem cały czas czuwa anestezjolog, funkcje życiowe pacjenta znajdują się pod stałą kontrolą i nie ma ryzyka ich zatrzymania. Jedyne, na co narzekają chorzy poddawani narkozie, to kiepskie samopoczucie po zabiegu, ponieważ często wtedy pojawiają się mdłości. Na szczęście utrzymują się one krótko i nie są regułą. Oczywiście lekarz każdorazowo o nich uprzedza i stara się, na tyle, na ile to możliwe, zminimalizować te objawy. Kładzie na to nacisk szczególnie dentysta dla dzieci, ponieważ mali pacjenci wymagają szczególnej troski i opieki. Więcej znajdziesz na stronie: Declinic.pl.

Komentarze