Kwiaty i ich znaczenie

Znaczenie kwiatówKwiaty i ich znaczenie

Kwiaty są nieodłącznym elementem przy wręczaniu prezentów na przeróżne okazje - urodziny, imieniny, Dzień Kobiet, Dzień Matki, czy tez bez żadnej okazji, ot jako miły symbol i gest. Ale czy wręczając dany kwiat, zastanawiamy się nad symboliką, czy raczej kierujemy się wyłącznie własnymi preferencjami. A przecież każdy kwiat może mieć określone znaczenie.

Znaczenie kwiatów

Róże

Najbardziej popularny z kwiatów i jeden z tych, które kochają wszystkie kobiety. Jest to tez oczywisty symbol miłości bezwarunkowej, dlatego muszą one być w kolorze czerwonym. Białe róże symbolizują szacunek i skromność oraz niewinność. Natomiast róże w odcieniu różu są oznaką przyjaźni, te w odcieniach żółtego to wyraz zazdrości i złych uczuć, a pomarańczowe z jednej strony symbolizują zdradę, z drugiej zaś pożądanie. Błękitne to niezachwiany symbol wierności.

Tulipany

Jeden z ciekawszych i tez popularnych kwiatów. Zwykle wręczany Paniom właśnie na Dzień Kobiet. Tak, jak w przypadku róż, czerwony tulipan oznacza miłość, jednak żółty to znak miłości, która nie będzie długo trwać.

Bratki

Choć są małe, ale za to pięknie kolorowe oznaczają, że osoba wręczająca pamięta, o tej, której kwiaty wręcza. Dodatkowo darzy te druga zaufaniem i liczy się z jej osoba.

Bez

Od lat kojarzy się z miesiącem majem i jest piękna ozdobą Komunii Świętych w tym okresie. Ale podarowanie komuś bzu też ma znaczenie. Otóż biały bez to wyraz myśli o drugiej osobie, a także pokaz niewinności. Ten fioletowy symbolizuje pierwszą miłość, a podwójny dopasowanie.

Goździki

Zapomniane i staroświeckie, ale znów modne. Goździki, które świetnie prezentują się w niewielkich bukietach są symbolem gorących podziękowań ( te czerwone) oraz zadowolenia.

Frezje

Mimo, że są wręczane rzadko, to są wyrazem flirtu i delikatności. Zatem być może warto czasami mieć taki bukiet w wazonie?

Słonecznik

Typowo letni kwiat - duży i żółty swym wyglądem przypomina słońce, na które tak zawsze chętnie czekamy. Co ciekawe słonecznik jest symbolem despotyzmu i fałszu.

Żonkil

Fantastyczne żółte kwiaty ( tak, jak i w przypadku innych o tej barwie ) symbolizują zazdrość, a nawet miłość nieodwzajemnioną.

Rumianek

Czy kogoś zdziwi, że niepozorny kwiatek rumianku, który często spożywamy w formie naparu symbolizuje zdrowie?

Konwalia

Taki kwiat, wręcza się osobie, która w naszym mniemaniu jest bardzo ładna. Dodatkowo jest to też symbol delikatności i tkliwości.

Narcyz

Mimo swej nazwy i skojarzeń prezentuje tęsknotę i pewność siebie.

Mieczyk

Popularne w ogródkach ze względu na soje imponujące rozmiary ukazują walkę o drugą osobę ( pewnie stąd ich nazwa).

Fiołki

Małe i przepiękne fiolki są przede wszystkim symbolem wierności i skromności. Dodatkowo te wonne pokazują, że druga osoba nie może żyć bez nas.

Hiacynt

Mimo, że jego nazwa pięknie brzmi to sam symbolizuje przykrość, którą spowodowała druga osoba. Ale jego znaczenie zmienia się w zależności od koloru tego kwiatka. I tak białe są wyrazem sympatii, a żółte szczęścia, które spowodowane jest miłością. Natomiast błękitne hiacynty to symbol stałości w swych uczuciach, a fioletowy można interpretować dwojako, albo jako prośbę o przebaczenie, albo jako wyznanie "kochaj mnie bardziej".

Irys

Niedoceniany, ale popularny irys pokazuje, że ktoś kto nam je wręcza jest nami oczarowany, wręcz mu imponujemy. Choć ciekawostką może być, że fioletowy irys to informacja o tym, że ktoś chce nas zapomnieć.

Lilie

Ze względu na swoja delikatność prezentują one bardzo czyste intencje oraz jak najlepsze życzenia w kierunku osoby obdarowywanej.

Maki

Często widywane na letnich łąkach są wyrazem przelotnej namiętności, którą należy puścić w niepamięć. Aczkolwiek właśnie polny mak to wyraz "marzę o Tobie".

Stokrotka

Mała i wdzięczna stokrotka, która świetnie nadaje się na skromne bukiety jest symbolem doskonałości i zrozumienia drugiej osoby.

Kwiaty nie od dziś towarzyszą naszej w kulturze. Dzięki nim jesteśmy w stanie wyrazić najgłębsze uczucia - miłość, wzruszenie, oddanie. Są piękne i kobiety kochają być nimi obdarowywane, ale małe zgłębienie tematu pozwala na prezentacje bardzo głębokich odczuć i zapoznanie się z nieznaną nam dotąd symboliką kwiatów.

Lidia Kowalska
Wizażystka, blogerka, pasjonatka stylu i urody, a przede wszystkim żona i mama.

Komentarze