Konturowanie twarzy na mokro i na sucho

Konturowanie twarzyKonturowanie twarzy jest techniką, która odmieniła sposób wykonywania makijażu. Dzięki odpowiedniemu zastosowaniu techniki "światła i cienia", możemy uzyskać efekt optycznego modelowania twarzy. Wykorzystując właściwości światła, które pada na twarz elementy przyciemnione zostają "schowane", natomiast rozjaśnione i rozświetlone są uwypuklone.

Najczęściej rozpoczynamy od nakładania na twarz produktów ciemniejszych definiując kształt twarzy, następnie przechodzimy do rozjaśniania wybranych partii twarzy. Konturowanie stosowane jest w makijażu okazjonalnym, kiedy chcemy uzyskać efekt pełnego makijażu. W makijażu codziennym odchodzi się od pełnego modelowania twarzy, ponieważ jest ono zwyczajnie dosyć czasochłonne.

Do konturowania twarzy możemy zastosować produkty rozjaśniające, rozświetlające oraz przyciemniające. Zarówno w tonacji zimnej jak i ciepłej, z drobinkami rozświetlającymi, matowe lub satynowe. Pod względem konsystencji produktów rozróżniamy dwa sposoby konturowania, podzielone na: konturowanie na sucho oraz na mokro.

Konturowanie na mokro

Konturowanie na mokro z pewnością jest metodą, dzięki której możliwe jest uzyskanie maksymalnej trwałości makijażu. Produkty w konsystencji mokrej lub określanej inaczej - tłustej, nakładane kolejno na twarz utrwalane są produktem sypkim, co znacznie wydłuża czas obecności makijażu na twarzy.

Wykonanie modelowania twarzy w technice mokrej umożliwia nam zastosowanie:

  • ciemniejszych i jaśniejszych podkładów do twarzy,
  • korektorów,
  • kamuflaży,
  • sticków w formie kredki lub pomadki.

Możemy zdecydować się także na profesjonalną paletę do makijażu, gdzie znajdziemy produkty o różnego typu tonacji jak i bogatej kolorystyce.

Konturowanie na mokro - krok po kroku

Konturowanie na mokro rozpoczynamy od zapoznania się z twarzą Klienta, tworząc wizję tego co chcemy osiągnąć. Na całą twarz nakładamy podkład dopasowany do kolorytu cery. Podkład nakładamy dłońmi, pędzlem, lub zwilżoną gąbeczką. Po jego rozprowadzeniu rozpoczynamy od wyznaczenia konturów twarzy, pamiętając o tym aby elementy twarzy, które chcemy schować zostały pokryte przyciemniającym kosmetykiem. Możemy w tym celu użyć stick w kolorze chłodnego odcienia brązu. Stick wklepujemy i rozprowadzamy na wybranych partiach twarzy, skupiając się na tym aby powstałe przyciemnienia znajdowały się w konkretnych miejscach - nie rozpływały się poza nie. Przechodzimy do produktów rozjaśniających, w tym przypadku użyjemy korektor kryjąco - rozjaśniającego. Korektor nakładamy pod oczy, jednocześnie uzyskując lekki kamuflaż cieni jeśli są obecne. Korektor możemy nałożyć również na szczyt kości policzkowych, łącząc go z produktem rozświetlającym - np płynnym rozświetlaczem. Tak samo postępujemy z szczytem łuków brwiowych, środkiem nosa lub też kośćmi żuchwy. Bezpośrednio po nałożeniu korektora pod oczy, pudrujemy go niewielką mgiełką utrwalającego pudru sypkiego. Puder ten może również mieć formułę rozświetlającą, jeśli zawiera drobiny. Pudrem utrwalamy wszystkie rozświetlane elementy twarzy. Przechodzimy do utrwalenia ciemniejszych partii, do czego używamy bronzera w kamieniu. Taki zabieg pogłębi efekt konturowania, pozwoli nam na budowanie głębi odcienia, oraz utrwali ten element makijażu. W celu uzyskania naturalnego efektu konturowania, możemy pędzlem z niewielką ilością pudru transparentnego rozblendować powstałe "światła i cienie". Na tym etapie możemy dodać nieco ciepła naszej twarzy, opalając ją nieco bronzerem w kamieniu o ciepłej tonacji. Jeśli w partiach rozświetlanych chcemy uzyskać mocniejszy efekt odbicia światła, możemy użyć rozświetlacza sypkiego, który małym pędzelkiem nałożymy w te miejsca.

Konturowanie na sucho

Konturowanie na sucho jest częściej używanym sposobem nakładania produktów modelujących, ponieważ jest bardziej dostępne i pochłania mniej czasu niż konturowanie na mokro. Do tego rodzaju modelowania twarzy możemy zastosować suche produkty w postaci pudrów sypkich lub w formie kamienia.

Konturowanie na sucho - krok po kroku

W tym przypadku modelowanie rozpoczynamy również od nałożenia na twarz podkładu, następnie korektora lub kamuflażu, pod oczy w celu ukrycia cieni i niedoskonałości cery. Po tym pudrujemy okolicę oczu pudrem sypkim o miałkiej konsystencji. W tym przypadku puder ten stanowi dla nas element rozjaśniająco - rozświetlający. W przypadku techniki konturowania na sucho należy wspomnieć o pojęciu "baking" (pot. wypiekanie), zabieg stosowany do utrwalania i rozjaśniania odpowiednich partii twarzy. Dzięki zastosowaniu dość sporej ilości pudru utrwalającego (najczęściej transparentnego o matowym wykończeniu) w określone partie twarzy uzyskujemy efekt dużego pochłonięcia sebum, oraz wilgotności produktów które nakładamy na twarz przez co makijaż w tych miejscach będzie bardzo trwały. Możemy pokryć nim elementy które chcemy rozjaśnić i uzyskać efekt jeszcze mocniejszego uwypuklenia. Do wyznaczania konturów twarzy stosujemy bronzer w kamieniu w chłodnym odcieniu. Do rozblendowania granic bronzera i pudru rozjaśniająco - rozświetlającego używamy niewielką ilość pudru transparentnego, która utrwali również dodatkowo makijaż. Jeśli chcemy uzyskać efekt mocniejszego rozświetlenia lub przyciemnienia, możemy na tym etapie wzmocnić ten efekt rozświetlaczem w formie sypkiej, lub bronzerem w kamieniu.

Zarówno w przypadku konturowania na sucho jak i na mokro wykonany makijaż należy zwieńczyć sprayem utrwalającym, co w przypadku konturowania na sucho jest bardzo istotne. Dzięki temu uzyskamy efekt "scalenia" się wszystkich nałożonych na twarz warstw.

Jak konturować twarz? Która technika jest lepsza?

Technika konturowania na sucho i mokro tak naprawdę przenika się i ciężko jest postawić pomiędzy jedną, a drugą wyraźną granicę. Kryterium wyboru może stanowić trwałość makijażu jaką chcemy uzyskać, w przypadku techniki na mokro jest ona zdecydowanie większa. Zasadną jest również decyzja pod kątem rodzaju cery. W przypadku cery suchej, bardziej komfortowy w noszeniu będzie makijaż jak najbardziej mokry i nawilżający, niżeli nakładane kolejno suche warstwy produktów. W przypadku cery tłustej idealnym rozwiązaniem byłoby połączenie obu technik - nakładania mokrych, ale zastygających produktów i dodatkowe utrwalenie ich sypkim produktem.

Makijaż daje nam ogromne możliwości zmiany jak i kreowania własnego wizerunku. Technika konturowania twarzy z pewnością należy do nich. Dzięki niej możemy uzyskać zadowalający efekt poprawy własnego wyglądu, w nieinwazyjny sposób poprawiając swoje samopoczucie oraz samoocenę.

Lidia Kowalska
Wizażystka, blogerka, pasjonatka stylu i urody, a przede wszystkim żona i mama.

Komentarze