Kolczyk w uchu - rodzaje piercingu, przeciwwskazania, powikłania

Kolczyk w uchuKolczyk w uchu to jedna z najpopularniejszych i w pełni akceptowanych społecznie form zdobienia ciała. Piercing ucha obejmuje aż kilkanaście różnych miejsc, na małżowinie, miękkim płatku i w okolicach ucha. W Zależności od rodzaju piercingu stosowane są różne typy ozdób. Kolczyki w uszach można zaobserwować u kobiet i mężczyzn w każdym wieku.

Jak pokazują statystyki od kilku lat coraz bardziej popularne jest przekłuwanie uszu już kilkunastomiesięcznym dziewczynkom. Ponadto w niektórych społecznościach zdobienie uszu kolczykami ma wymiar symboliczny i świadczy o przynależności do grupy społecznej lub etnicznej. W Polsce panuje przekonanie, że przekłuwanie i noszenie kolczyków jest w pełni bezpieczne i w żaden sposób nie zagraża zdrowiu, co nie do końca jest prawdą.

Krótka historia piercingu

W starożytnym Rzymie kolczyk w uchu był symbolem bogactw i dobrobytu, noszonym przez przedstawicieli najwyższych klas społecznych. Za pomocą piercingu ucha także znakowano przestępców. W XIII wieku kościół katolicki wydał absolutny zakaz piercingu ciała, w tym również uszu. Kolczykowanie uznano wówczas za formę ingerencji i modyfikacji ciała. W XIII wieku przekłuwanie uszu uważano za pogański akt barbarzyństwa. Wówczas kolczyki zdobiły jedynie uszy złodziei, piratów i przedstawicieli najniższych klas społecznych. Prawdziwy boom piercingu uszu i całego ciała nastąpił w 70. ubiegłego stulecia w USA za sprawą "dzieci kwiatów" i rozwoju wielu innych subkultur. Wówczas też powstał nurt trwający do dzisiaj zwany "body artem".

Od lat 70 ubiegłego stulecia kolczyki, ich rodzaj, ilość oraz miejsce wykonania otworu na uchu mogą świadczyć o przynależności do określonej subkultury lub chęci wyróżnienia się na tle innych. Kolczyki w uszach w większej ilości niż jeden były również przejawem młodzieńczego buntu, próbą ubarwienia szarej rzeczywistości w latach PRL-u.

Kolczyk w uchu u mężczyzny ma bardzo długą historię i nie zawsze miał znaczenie, tylko ozdobne. W kulturze romskiej już niemowlęta płci męskiej mają przekłuwane lewe ucho, a sam kolczyk jest amuletem chroniącym chłopca, a później mężczyznę przed chorobami, śmiercią i nieszczęśliwym losem. Wśród pracowników żeglugi morskiej również można spotkać mężczyzn, którzy wykonują piercing na znak tradycji. Kiedyś żeglarze nosili kolczyk, który miał im zapewnić lepszy wzrok. Wspomniana teoria nie ma pokrycia medycznego. W XXI wieku nikogo nie dziwi jeden, a nawet kilka kolczyków u mężczyzn, natomiast kolczyk w prawym męskim uchu jest nieoficjalnie uważany za symbol homoseksualistów.

Rodzaje piercingu ucha

Obecnie rozróżniamy aż kilkanaście rodzajów piercingu ucha, jak twierdzą właściciele salonów kosmetycznych i eksperci od body artu piercing ucha to dziedzina, która cały czas się rozwija, a pomysłowość klientów nie zna granic, co oznacza, że kolczykowanie uszu cały czas ewoluuje.

Do najczęściej spotykanych rodzajów piercingu ucha zaliczamy:

Standard Lobe
Jedna z najbardziej popularnych form piercingu ucha, czyli przekłucie miękkiego płatka ucha. Standard lobe to rodzaj tradycyjnego zdobienia uszu. W wersji damskiej najczęściej obejmuje jeden lub dwa ozdobne kolczyki w każdym uchu. Okres gojenia to najczęściej od 2 do 4 tygodni w zależności od indywidualnych predyspozycji organizmu.

Industria
Ten rodzaj to dwa przekłucia ucha obejmujące górną część chrząstki ucha. Najpopularniejsze kolczyki to sztanga i banan. Okres gojenia jest nieco dłuższy z racji przekłucia chrząstki i wynosi od 6 do 8 tygodni, w skrajnych przypadkach nieco dłużej.

Tunnels
Piercing ucha, który budzi najwięcej kontrowersji zarówno estetycznych, jak i etycznych. Tunnels polega na wykonaniu otworu w uchu przypominającego tunel (duży otwór z okrągłym kolczykiem pustym w środku). Ten rodzaj piercingu może być wykonywany dwiema metodami. Pierwsza i najbardziej popularna to tradycyjne przekłucie w salonie kosmetycznym lub kosmetologicznym i stopniowe rozciąganie otworu za pomocą specjalnych rozpychaczy. Druga metoda to zabieg wykonywany przez chirurga polegający na wycięciu otworu w miękkim płatku ucha. Gojenie tego typu piercingu jest długotrwałym i bolesnym procesem. U większości osób do całkowitego zagojenia dochodzi po około roku.

Helic
Przekłucie wykonywane na krawędzi małżowiny, ten rodzaj piercingu najczęściej obejmuje więcej niż jeden otwór. Najpopularniejsze kolczyki to malutkie połyskujące sztyfty, niewielkich rozmiarów kółka, połączone łańcuszki, banan. Gojenie chrząstki trwa około roku.

Anty Helic
Przekłucie na wewnętrznej krawędzi małżowiny jak najbliżej wejścia do ucha. Kolczyki stosowane do Anty Helic to sztangi, kółka i banany oraz bardzo ozdobne sztyfty. Gojenie trwa około 8 tygodni.

Tragus
Piercing ucha polegający na przekłuciu niewielkiej chrząstki przy wejściu do ucha. Zabieg może być bolesny, gdyż przekłuwane jest kilka warstw chrząstki. Najczęściej spotykane kolczyki to niewielkie sztyfty. Gojenie trwa około 6 miesięcy i może być bolesne.

Forward Helix
Przekłucie jest wykonywane w górnej części chrząstki ucha, polecane kolczyki to kółka, sztangi, banany, łańcuszki. Gojenie otworu trwa około 2 m-cy. W tym wypadku należy uważać, by nie rozerwać otworu podczas zmiany odzieży czy snu, gdyż kolczyk znajduje się na niewielkiej i cienkiej powierzchni ucha.

Vertical Tragus
Polega na przekłuciu dwóch otworów na skrawku ucha (ruchoma chrząstka) na policzku przy wejściu do otworu ucha. Kolczyki są umieszczane pionowo a najczęściej stosowany model to sztanga. Gojenie trwa około 6 miesięcy.

Anti Tragus
Piercing polegający na przekłucie chrząstki znajdującej się bezpośrednio nad ruchomym miękkim płatkiem ucha. Najczęściej stosowany kolczyk to sztanga. Gojenie jest uzależnione od sposobu przekłucia ucha i indywidualnych predyspozycji. Najczęściej trwa od 2 do 4 miesięcy.

Daith
Jest to przekłucie małżowiny usznej, zabieg jest prawie bezbolesny i a mała rana bardzo szybko się goi.

Rook
Jest to piercing ucha polegający na przekłuciu chrząstki ucha znajdującej się od strony policzka. Otwór jest wykonywany od zewnętrznej do wewnętrznej części chrząstki, przekłuwane jest kilka warstw chrzęstnych, a kolczyk przechodzi dookoła chrząstki. Najczęściej stosowane kolczyki do Rook Piercing to sztanga i kółko. Okres gojenia trwa około 6 m-cy.

Conch wewnętrzny i zewnętrzny
Jest to umieszczenie kolczyka wewnątrz ucha, tak by w środku kolczyka, który najczęściej ma kształt koła znajdowała się chrząstka małżowiny to conch zewnętrzny. Wewnętrzna wersja tego rodzaju piercingu polega na umieszczeniu kolczyka w wewnętrznej części muszli ucha, czyli na dużej przestrzeni znajdującej się poniżej chrząstki małżowiny.

Gojenie się ucha po piercingu

Nowa dziurka w uchu to otwarta niewielkich rozmiarów rana. Gojenie jest uzależnione od miejsca, które zostało przekłute, może trwać od kilku tygodni do nawet kilkunastu miesięcy. W pierwszych dniach po przebiciu ucha w miejscu zabiegu odczuwalny jest dyskomfort, pieczenie i swędzenie. Z niewielkiej rany sączy się krew i limfa, z których tworzą się strupki. Uwaga krew i limfa to doskonała pożywka dla bakterii, dlatego świeżo przekłute uszy należy regularnie przemywać alkoholowym środkiem dezynfekującym. Nigdy nie należy robić tego wodą utlenioną, jodyną czy spirytusem salicylowym.

Metody przekłuwania uszu

Miękką część ucha, czyli płatek można przekłuwać dedykowanym pistoletem do przebijania uszu. W przypadku piercingu obejmującego chrząstki ucha wykonanie zabiegu pistoletem powoduje miażdżenie chrząstki i może prowadzić do licznych powikłań. Chrząstkę należy przekłuwać sterylną igłą pustą w środku, taką jak do zastrzyków. Ponadto na świeżo przekłutych chrząstkach nie powinno się nosić kolczyków typu sztyft, gdyż w okresie gojenia, może dojść do zakażenia bakteryjnego.

Kolczyk w uchu - przeciwwskazania

Istnieje szereg przeciwwskazań do przekłucia uszu, zanim więc kosmetolog przejdzie do wykonywania zabiegu, powinien zadać kilkanaście pytań dotyczących stanu zdrowia lub poprosić o wypełnienie specjalnego formularza. Jeśli tego nie zrobi, zastanów się, czy na pewno trafiłaś/łeś do profesjonalisty.

Przeciwwskazania do przekłucia uszu:

  • białaczka,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • skłonność do keloidu,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • zakażenie bakteryjne organizmu,
  • stan zapalny w organizmie,
  • HIV,
  • pasożyty,
  • gronkowiec,
  • WZW typu B i C,
  • stan zapalny ucha lub skóry wokół ucha,
  • przyjmowanie sterydów,
  • hemofilia,
  • choroby nerek,
  • cukrzyca,
  • ciąża i karmienie piersią,
  • choroba nowotworowa,
  • zaburzenie odporności,
  • grzybica,
  • skłonność do bliznowców,
  • alergia na metale i plastik medyczny.

Powikłania po przekłuciu ucha

Ten na pozór prosty zabieg kosmetyczny może być przyczyną powikłań, najwięcej powstaje ich po przekłuciu lub niewłaściwym przekłuciu chrząstki. Nie oznacza to jednak, że tradycyjny piercing ucha, czyli standard lobe jest wolny od ewentualnych stanów chorobowych i powikłań.

Do najczęściej spotykanych należą zakażenia:

  • bakteryjne,
  • grzybicze,
  • wirusem HIV,
  • HBV,
  • HCV,
  • gronkowcem złocistym i innymi groźnymi pasożytami.
Do zakażenia bakteryjnego może dojść podczas zabiegu, który jest wykonywany niesterylną lub brudną igłą albo w niewłaściwych warunkach. Kolejna przyczyna to nieprawidłowa higiena rany po przekłuciu ucha.

Ponadto zbyt krótki (ścisły) kolczyk w uchu może prowadzić do owrzodzenia, niezwykle rzadko dochodzi do migracji kolczyka (przemieszczania), przerostu blizny, rozrostu ziarnistego, keloidu, deformacji chrzęstnej.

Ze względu na środku bezpieczeństwa zaleca się noszenie kolczyków z metali szlachetnych srebro i złoto, a także ze stali chirurgicznej, a w przypadku osób uczulonych na metale z plastiku medycznego. Bez względu na materiał, z jakiego zostały wykonane kolczyki zawsze przed umieszczeniem w nowym otworze, a więc wewnątrz świeżej niezagojonej rany kolczyki należy zdezynfekować. Lekarze alarmują natomiast żeby starannie wybierać gabinety kosmetyczne, nawet jeśli w grę wchodzi wyższy koszt wykonania piercingu.

Lidia Kowalska
Wizażystka, blogerka, pasjonatka stylu i urody, a przede wszystkim żona i mama.

Komentarze