Keratynowe prostowanie włosów - skuteczne, ale czy zdrowe?

Prostowanie włosówObecnie istnieje mnóstwo sposobów pielęgnacji i modelowania włosów. Choć metody te nie cierpią na brak popularności wśród kobiet, nie zawsze spotykają się z jednoznacznymi opiniami. Tak jest w przypadku keratynowego układania włosów, mającego zarówno swoje zwolenniczki, jak i przeciwniczki. Pierwsze twierdzą, że zabieg ten przynosi znakomite efekty, które utrzymują się nawet przez pół roku. Drugie zaś uważają, że to rozwiązanie wyraźnie pogarsza kondycję włosów. A jak jest naprawdę?

Czy keratynowe prostowanie włosów jest dla nich szkodliwe?

Zanim przejdziemy do tego, czy wspomniana metoda ma negatywny wpływ na włosy, powinniśmy wpierw ustalić, na czym właściwie ona polega. Choćby dlatego, by zdać sobie sprawę, że nie jest to tak naprawdę zabieg prostujący. W rzeczywistości chodzi w nim o regenerację, właściwe odżywienie i w rezultacie - wygładzenie włosów. Uzyskuje się to poprzez odbudowę ich struktury, a konkretnie uzupełnienie niedoborów keratyny, czyli naturalnego budulca naszych włosów. Zabieg ten więc polega na wprowadzeniu do nich wspomnianego składnika przy użyciu wysokiej temperatury. Co ciekawe, tę metodę można stosować zarówno w profesjonalnym salonie urody, jak i w warunkach domowych.

Czy zatem takie "prostowanie" jest szkodliwe? Istnieje bowiem niemało osób, które twierdzą, że po wypłukaniu keratyny włosy są w gorszym stanie, niż przed wykonanym zabiegiem. Jednak takie wrażenie jest złudne: jeśli przez około pół roku przyzwyczailiśmy się do widoku pięknych, zdrowych włosów, to gdy keratyna w końcu opuści nasze włosy, ich wygląd ma prawo wydać się nam mniej atrakcyjny. Co więcej, my również możemy się stać źródłem tych negatywnych odczuć. A raczej nasze złe nawyki - bywa tak, że cieszące oko efekty zabiegu tworzą mylne przekonanie, że keratyna w pełni i trwale odżywiła oraz odbudowała włosy, a więc dodatkowa pielęgnacja nie jest im potrzebna. Nic bardziej mylnego. Jeśli chcemy zachować zdrowy wygląd włosów, musi regularnie i odpowiednio o nie dbać, nie ograniczając się jedynie do samego mycia głowy.

Jak dbać o włosy po zabiegu keratynowego prostowania?

Przyczyny spadku kondycji włosów po wspomnianym zabiegu mogą być różne. Niekiedy jednak wynikają one z naszych nieprawidłowych działań. Najczęściej za pogorszenie stanu włosów odpowiada ich częste mycie wyłącznie samym szamponem oczyszczającym czy też dodatkowe prostowanie włosów pokrytych keratyną już po zabiegu. Oczywiście, równie istotnym powodem tych następstw bywa po prostu niewłaściwie przeprowadzony sam zabieg - np. użycie w tym celu zbyt wysokiej temperatury bądź prostowanie mokrych włosów.

Działanie keratynowego prostowania można porównać do nałożenia na twarz maseczki na czas około 3-4 miesięcy. Bez stosowania żadnych produktów, po wypłukaniu preparatu zobaczylibyśmy, że na naszej cerze występują zaskórniki i wypryski. Podobnie jest z opisywanym zabiegiem - dlatego tak ważne są dodatkowe, systematyczne czynności pielęgnacyjne. Odpowiednie nawilżanie włosów sprawi, że ich wnętrze pozostanie w dobrej kondycji. Dzięki temu, po całkowitym wypłukaniu keratyny nie zaskoczy nas wygląd zniszczonych włosów. Pozostaną one błyszczące i gładkie. Ważne jest również, aby po zabiegu nie korzystać z szamponu, który zawiera SLS.

Keratynowe prostowanie i włosy farbowane, czyli fakty na temat zabiegu

Co jeszcze warto wiedzieć o tej metodzie rewitalizacji włosów? Jeszcze raz to podkreślmy: po wykonanym zabiegu nie można zapominać o regularnej, właściwej pielęgnacji. Co więcej, keratynowe prostowanie przynosi najlepsze efekty w zetknięciu z włosami cienkimi oraz mającymi skłonność do puszenia się. Jeśli zaś chodzi o sam przebieg zabiegu, to może pojawić się przy nim pewien dyskomfort. Związane jest to z wydzielaniem się intensywnego zapachu podczas aplikacji keratyny, który potrafi podrażniać oczy. I znów zaznaczmy: choć efektem tej metody jest wyprostowanie włosów, w rzeczywistości ma ona na celu ich regenerację.

A jak ma się zabieg keratynowy do działań koloryzujących? Można go zastosować również w przypadku farbowanych włosów. Jeśli jednak zamierzamy uzyskać nowy kolor po zabiegu, powinniśmy odczekać przynajmniej 2 tygodnie. Warto też pamiętać o tym, że niestety oxydant i farba mogą w dużym stopniu przesuszać włosy i w efekcie doprowadzić do szybszego wypłukania z nich keratyny. Niemniej, tego typu sytuacje mają miejsce rzadko (zwłaszcza wtedy, gdy użyte zostaną zbyt silne środki do koloryzacji).

Zabieg keratynowego prostowania ma w sobie wiele zalet, jeśli nie zapomni się przy jego stosowaniu o kilku zasadniczych kwestiach. Jeśli dodatkowo zadbamy o systematyczną, właściwą pielęgnację, przy użyciu odpowiednich preparatów, nic nie powinno przeszkodzić temu, aby cieszyć się widokiem zdrowych, odżywionych, lśniących i, oczywiście, prostych włosów.

Autor: www.kreatywna.pl.

Lidia Kowalska
Wizażystka, blogerka, pasjonatka stylu i urody, a przede wszystkim żona i mama.

Komentarze