Jakie właściwości posiada krem z retinolem?

Krem z retinolemTen składnik aktywny jest z powodzeniem wykorzystywany w kosmetyce od lat i wciąż ciężko znaleźć substancję o tak skutecznym i wielokierunkowym działaniu, która mogłaby z nim konkurować. Retinol, bo o nim mowa, równie dobrze radzi sobie ze zmarszczkami, jak i rozjaśnianiem przebarwień, czy regulacją pracy gruczołów łojowych. Dlaczego jeszcze warto szukać go w składach kremów do twarzy? Podpowiadamy!

Dlaczego właśnie retinol?

Na początek: garść ciekawostek. Czy wiesz, że retinol udało się po raz pierwszy wyodrębnić chemikom w roku 1931? Jest pochodna witaminy A, którą w naturalnym pożywieniu znajdziesz między innymi w: tranie, maśle i marchwi. To ważny składnik, nie tylko ze względu na jego znaczenie dla urody, dzięki niemu w naszych oczach zachodzą reakcje chemiczne, umożliwiające prawidłowe widzenie. Co więcej, jego niedobory mogą być jednym z czynników, odpowiadających za problemy z prawidłowym wzrostem organizmu.

Retinol dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, a zamknięty w kremie z łatwością przeniknie w głąb skóry, gdzie rozpocznie swoje dobroczynne działanie. Być może zetknęłaś się już z informacją o tym, że po 25 roku życia w organizmie człowieka zwalnia produkcja kolagenu, czyli substancji odpowiedzialnej za właściwe napięcie i gęstość naszej skóry. Mając krem z retinolem na podorędziu, nie jesteśmy bezradne wobec tego faktu! Substancja ta wnika do wnętrza komórek i staje się dodatkowym paliwem, zasilającym wytwarzanie włókien kolagenu i elastyny.

Na co pomaga retinol?

Opisany powyżej - w dużym uproszczeniu - mechanizm działania retinolu sprawia, że substancja ta ma naprawdę szerokie spektrum działania. Z  tego powodu powinniśmy uważać na to, z czym go łączymy, by nie powodować negatywnych interakcji. W czasie kuracji retinolem lepiej postawić na oszczędną pielęgnację.

Oprócz wsparcia walki ze zmarszczkami krem z retinolem pomoże nam w:

  • wyregulowaniu pracy gruczołów łojowych
  • reedukacji porów
  • walce z trądzikiem i bliznami
  • likwidacji przebarwień
  • poprawie jędrności i napięcia skóry

O czym warto wiedzieć, stosując retinol?

Stosując kosmetyki - zwłaszcza te, z wyższym stężeniem retinolu - musimy pamiętać o kilku rzeczach: jest to substancja fotowrażliwa, dlatego aplikujemy ją wyłącznie na noc, a w dzień używamy kremów z filtrem - nie mniejszym niż SPF 50. W przeciwnym razie może dojść do przykrych powikłań, takich jak np. powstawanie przebarwień. Należy nakładać go na czystą skórę i uzbroić się w cierpliwość. Nasza cera będzie musiała przyzwyczaić się do nowego składnika aktywnego, dlatego przez pewien czas jej stan może ulec pogorszeniu. Jednak po kilku dniach wszystko powinno wrócić do normy.

Kto się lubi z retinolem?

Jak już zostało wspomniane wcześniej - nie jest to składnik aktywny, który dobrze sprawdzi się w połączeniu z każdą inną substancją. Istnieje jednak kilka złotych duetów, chętnie wykorzystywanych przez producentów kosmetyków. Oprócz głównego bohatera naszego artykułu, występują w nich:

  • witamina C;
  • niacynamid;
  • kwasy (stosowane z nim naprzemiennie!);
  • koenzym Q10;
  • skwalan.

Komentarze