Tatuaż to ozdoba na całe życie. Często zapominamy, że po jego zrobieniu nie wystarczy tylko pielęgnować skórę do czasu, aż tatuaż się nie wygoi. Musimy odpowiednio ją nawilżać przez cały czas, a także stosować filtry, by nasza ozdoba nie wyblakła. Przedstawiamy 5 porad dotyczących dbania o tatuaż.
Zanim zrobimy tatuaż
Na kilka dni przed zrobieniem tatuażu powinniśmy zrezygnować z picia alkoholu, który rozrzedza krew, przez co podczas tatuowania może nam się ona dużo bardziej obficie lać. Dzień przed powinniśmy się wyspać i zjeść, by nie narazić się na omdlenia. Załóżmy także takie ubranie, które ułatwi tatuatorowi dotarcie do miejsca, w którym ma się znajdować nasz tatuaż. Po zabiegu, tatuator założy nam folię w miejscu, gdzie został zrobiony tatuaż, jednak nie nośmy jej zbyt długo - 3 godziny w zupełności wystarczy, pozwólmy skórze oddychać.
Jak dbać o tatuaż: maści i kremy
Tuż po zrobieniu, tatuaż jest smarowany wazeliną. Jest konieczne, gdyż zamyka ona kanaliki, przez które wydobywa się osocze, przez które tworzą się strupki. Strupki są niepożądane w przypadku tatuaży, dlatego konieczne jest ich zabezpieczanie. Pamiętajmy, by po przyjściu do domu zdjąć folię. Tatuaż smarujemy specjalną maścią lub kremami ułatwiającymi gojenie. Maść możemy nabyć w aptece, może to być maść na odparzenia. Po upływie trzech dni możemy maść mieszać z wazeliną, a po kolejnych trzech używać samej wazeliny lub nadal stosować "mieszankę". Najważniejsze, by nie dopuścić do wyschnięcia skóry, musimy ją często natłuszczać - w przeciwnym razie mogą pojawić się strupki!
Odpowiednie mycie
Pamiętajmy także, że tatuaż trzeba myć. Ważne, by wiedzieć jak to robić. W tym celu stosujemy łagodne mydło w płynie, np. dla dzieci lub do higieny intymnej, które charakteryzuje się tym, że ma naturalne pH dla skóry, lub żel antybakteryjny. Tatuaż przemywamy letnią wodą, nigdy gorącą! Do wycierania używajmy ręcznika papierowego i nie trzyjmy skóry a jedynie lekko dotykajmy. Powtarzamy tę czynność ok. 3 razy dziennie.
Unikaj alkoholu
Tak, jak i przed zabiegiem, tak i po, należy unikać alkoholu. Im więcej alkoholu będziemy pić w trakcie gojenia, tym trudniej tatuaż będzie się goił. Dodatkowo, alkohol może sprawić, że tusz rozleje się pod skórą (tworząc efekt tzw. mgiełki) i wyblaknie. Warto na kilka dni zrezygnować z alkoholu, by później cieszyć się nienagannym wzorem na ciele.
Prysznic zamiast kąpieli
Kilka dni po zrobieniu tatuażu unikajmy długiego moczenia się w wodzie. Zamiast kąpieli, wybierajmy szybki prysznic. Stosujmy delikatne mydła, żele hipoalergiczne, raczej zrezygnujmy z mydeł perfumowanych. Przez trzy tygodnie nie korzystajmy także z basenu czy sauny. Najlepiej zrobić tatuaż w okresie jesienno-zimowym, gdy nie jeździmy na plaże i nie pływamy w morzach, jeziorach itp.
Dbamy o tatuaż - ochrona przed słońcem
Tatuaż chronimy przed słońcem! Świeży tatuaż nie powinien być wystawiany na promienie słoneczne, gdyż powoduje to przegrzanie skóry, a w efekcie zwiększoną cyrkulację krwi i tym samym przemieszczanie się cząsteczek tuszu. Wygojony tatuaż smarujemy zawsze filtrem 50 SPF. Nie powinniśmy także korzystać z solarium, gdyż nasz tatuaż może wyblaknąć.
Pamiętajmy, że piękna ozdoba to jedynie ta zadbana!
Autor: www.jeilliebean.pl.
Komentarze