Hipster - kim jest i czy warto nim zostać?

HipsterzySłowo "hipster" coraz częściej pojawia się w mediach, czy w internecie. Kojarzy się nam z określoną grupą ludzi, modą, ale wielu z nas nie wie dokładnie, co i kogo oznacza. Kim są hipsterzy, jak ich rozpoznać, jak i czy warto zostać hipsterem?

Hipster - kim jest?

Mianem hipstera określa się przedstawiciela subkultury, która zrzesza osoby w różnym wieku. Przedstawicieli można znaleźć zarówno wśród nastolatków, jak i młodych dorosłych, w tym osób po 30 roku życia. Co ciekawe, wielu hipsterów to osoby starsze, nawet w podeszłym wieku! Mentalność jest więc bardzo zróżnicowana. Co więc - jeśli nie wiek - łączy wszystkich hipsterów? Ideą tego nurtu jest nie tyle przeciwstawianie się, co niezależność wobec mainstreamu, czyli kultury masowej. Hipsterzy odnoszą się do niego nieco ironicznie, przeciwstawiając mu swoją niezależność, oryginalność i wyjątkowość. To subkultura indywidualistów, którzy są pewni siebie i swojej inności. To jednostki wyraziste, nierzadko o artystycznej duszy. Bardzo często hipsterzy sięgają po styl vintage, czyli niejako rodem z poprzedniej epoki. Dlaczego ludzie są częścią tej subkultury? Co jest takiego w byciu hipsterem, że przyciąga osoby z różnych grup wiekowych? Jakie są zalety i wady bycia hipsterem?

Geneza subkultury hipsterów

Zanim zaczniemy dokładnie zajmować się tym, dlaczego ludzie są hipsterami, jak dokładnie wyglądają i się zachowują, warto dowiedzieć się czegoś na temat historii tej subkultury. Jej początków należy opatrywać w wieku XX, a dokładniej w latach 40-tych. Ojczyzną kultury hipsterskiej są Stany Zjednoczone. Za pierwszych hipsterów uznaje się więc mieszkańców Ameryki, w tym fanów muzyki jazzowej. Sam termin zapożyczony został z języka ludu Wolof, zamieszkującego kontynent afrykański. W tym oto języki słowo "hip" oznacza coś nowego, oświeconego. Hipsterami nazywano ludzi białych, którzy starali się wychodzić poza uprzedzenia i żyć razem z osobami czarnoskórymi. Nazywano ich "Białymi Murzynami" za to, że potrafili patrzeć szerzej, dalej i jednoczyć się w tych trudnych dla świata czasach. Hipsterami była zwykle ludność klasy średniej.

Para hipsterów
Para hipsterów

Jak dokładnie wygląda i zachowuje się hipster?

Jak dokładnie wyglądają hipsterzy? Jak rozpoznać ich na ulicy? Na pewno po wyglądzie. Hipster jest osobą, która otwarcie sprzeciwia się mediom, kulturze masowej, czyli temu, co jest ogólnie modne. Oni kreują własny styl, szokują, wybierają nieszablonowe fasony i kolory ubrań, nie obawiają się odważnych zestawień kolorystycznych. Raczej trudno będzie, wypatrzeć hipstera w ubraniach ze znanych sieciówek, wolą oni oryginalne ubrania, fasony, dodatki.

Zwykle stylizacjom hipsterów daleko do typowych, modowych standardów, ponieważ:

  • stawiają na swój wyjątkowy, nierzadko dość wyrazisty styl;
  • chętnie kupują ubrania w niszowych sklepach, second-handach, lubią przerabiać ubrania i dodatki;
  • często samodzielnie szyją i ozdabiają swoje ubrania;
  • uwielbiają styl eklektyczny, łączący wpływy różnych epok i czasów;
  • lubią szokować, bardzo często sięgają po wyraziste zestawienia, aby zaintrygować innych;
  • zdarza im się ubierać kiczowato, dla postronnego odbiorcy ich stylizacje mogą być odbierane jako przebrania;
  • nie dzielą ubrań i dodatków na modne i niemodne, ładne i brzydkie, lubią to, co im się podoba i oddaje ich osobowość.

Jakie ubrania i dodatki lubią hipsterzy? Na pewno do gustu przypadną im:

  • koszulki typu oversize, najlepiej, gdyby miały ciekawy napis, interesującą grafikę, jeśli nie hipsterzy ozdabiają ją naszywkami czy naprasowankami;
  • podarte jeansy, zwykle z wysokim stanem, krótkie szorty z postrzępionymi nogawkami, panie lubią długi spódnice i sukienki w stylu dzieci kwiatów; lubią także rurki i jeansy skinny, ale zwykle wybierają do nich górę w stylu over-size, np. obszerny sweter; lubią także spodnie typu ogrodniczki, do których zakładają t-shirt lub koszulę z kołnierzykiem, co tworzy ciekawą, wygodną całość;
  • trampki niskie, ale i za kostkę, a zimą glany;
  • duże koszule, również flanelowe, mogą być przewiązane w pasie;
  • katany jeansowe, długie płaszcze;
  • swetry w kolorowe wzory,
  • czapki, w tym czapki typu beanie, kapelusze;
  • okulary przeciwsłoneczne w ciekawych kształtach,
  • plecaki w stylu vinted, torby z naszywkami,
  • ciekawe dodatki, np. długi kolorowe skarpetki, mucha, szelki do spodni;
  • hipsterzy nie lubią nadmiaru biżuterii, rezygnują z ozdób z metali szlachetnych na rzecz tych prostych, ekologicznych, np. biżuterii z żywicy, drewnianej, materiałowej, np. eko-kolczyków.

Hipsterzy lubią również pożyczać ubrania i dodatki z szafy osoby innej płci, np. panowie chętnie sięgają po torby, czapki beanie czy kardigany, podczas gdy kobiety przekonują się do spodni z kantem i obszernych marynarek, jakby po ojcu czy starszym bracie.

Widzimy więc, że wygląd hipstera jest oryginalny, czasem dość ekscentryczny.

Idzie to w parze z jego osobowością i zachowaniem, hipster bowiem:

  • jest artystyczną duszą, zwykle sam coś tworzy, lubi przerabiać swoje ubrania i dodatki;
  • ma oryginalne zainteresowania, rzadko interesuje się tym, co wszyscy;
  • nie boi się szokować, lubi to robić, ale nie zabiega specjalnie o popularność;
  • odcina się od kultury masowej, nie interesuje się tym, co piszą w mediach społecznościowych, często sam nie ma tam kont i nie prowadzi życia wirtualnego - inni wręcz przeciwnie, promują w sieci bycie hipsterem, pokazują swoje życie, stylizacje. Nie robią jednak tego dla rozgłosu czy sławy, po prostu jest to jeden z ich sposobów wyrażenia siebie.
  • nie obawia się wypowiedzieć swojego zdania i go bronić, hipsterzy często mają oryginalne, ale stałe poglądy, są osobami otwartymi, tolerancyjnymi, pewnymi siebie.

Hipsterzy żyją niejako w myśl cytatu, że "zbyt wielu ludzi przecenia to, kim nie jest i nie docenia tego, kim jest" (Malcolm Forbes). Na pewno podpisaliby się również pod słowami G.Versace: "Nie interesuj się trendami. Nie twórz mody na własność, ale decyduj, kim jesteś, co chcesz wyrazić poprzez sposób ubierania się i sposób życia"

Dlaczego ludzie zostają hipsterami? Czy warto zostać hipsterem?

Kolejne pytanie brzmi: dlaczego ludzie są hipsterami? Z jakiego powodu odwracają się od kultury masowej na rzecz oryginalności i indywidualizmu? Powodów jest wiele, zwykle głównym z nich jest chęć bycia sobą, a we współczesnym świecie, gdzie to właśnie media i kultura masowa wyznaczają nam pewne ramy postepowania, dbanie o bycie sobą nie jest najłatwiejsze. Hipsterzy to ludzie niezależni, odważni i pewni siebie. Ich decyzja o odwróceniu się od kultury masowej jest świadoma i zorientowana na cel. Nie chcą oni szokować i dziwić. Chcą swoim wyglądem i zachowaniem wyrażać siebie i swoją osobowość.

Hipsterka
Hipster

Brzmi interesująco i zachęca Cię do próby bycia hipsterem? To na pewno bardzo ciekawe doświadczenie, może być korzystne z punktu widzenia poznania siebie i swoich możliwości. Spróbuj trochę szokować siebie i innych swoją zmianą, zastanów się, w jakim stopniu kultura masowa rzeczywiście wpływa na Twoje życie, jak się z tym czujesz oraz co możesz i chcesz zrobić, aby to zmienić.

Nie masz pewności, czy jest w Tobie gotowość do zerwania z tym, co masowe i dążenia do indywidualności? Spokojnie, to niełatwa decyzja, na razie więc skoncentruj się na swoim stylu i spróbuj tworzyć hipsterskie stylizacje. Miksuj, baw się modą stylami, fasonami, kolorami, dodatkami. Próby bycia hipsterem to nie tylko doskonała zabawa, ale okazja do lepszego poznania siebie, swoich możliwości, gustów modowych oraz rozwijania osobowości.

W Twojej szafie nie ma jednak niczego, co pozwoliłoby Ci się bawić modą? Brakuje Ci oryginalnych fasonów, modeli, ciekawych kolorów w garderobie? Gdzie kupić ubrania w stylu hipsterskim? Na pewno należy omijać - wspominane wcześniej - znane sklepy sieciowych marek. Hipster nie znajdzie tam nic dla siebie. O wiele lepiej jest odwiedzać niszowe, niewielkie sklepy odzieżowe, sklepy autorskie, gdzie sprzedawane są ubrania i dodatki wykonane przez właściciela. Prawdziwe hipsterskie "perełki" można znaleźć również w second-handach oraz sklepach, oferujących odzież pozyskiwaną ekologicznie, np. ubrania z eko-bawełny. Warto szukać również w sieci, wiele sklepów promuje swoje niewielkie marki ubrań i dodatków. Hipsterzy bardzo często swoje ulubione ubrania znajdują na targach oraz wyprzedażach, w sklepach z odzieżą vinted oraz w serwisach umożliwiających odsprzedaż swojej odzieży i dodatków.

Nie naśladuj innych hipsterów, inspiruj się, ale nie kopiuj tego, co prezentują, pamiętaj, że w byciu hipsterem najważniejsza jest oryginalność i bycie sobą w każdym znaczeniu tego słowa.

Czego możemy uczyć się od hipsterów? Na pewno bycia sobą, odwagi do głoszenia swojego zdania oraz zerwania z tym, co masowe. Hipsterzy, choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nam dziwakami, są świadomymi siebie ludźmi, którzy wiedzą, czego chcą i czego potrzebują. Pamiętajmy, że "Bycie sobą w świecie, który nieustannie próbuje uczynić cię kimś innym, jest największym osiągnięciem" (Ralph Waldo Emerson). Warto uczynić ten cytat swoim życiowym mottem.

Komentarze