Gliceryna kosmetyczna i jej zastosowanie

Gliceryna kosmetycznaGliceryna kosmetyczna występuje w składzie większości produktów do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów oraz w niektórych kosmetykach do makijażu (np. błyszczyki do ust, szminki). Ten nawilżający i odżywczy składnik kryje się na ulotkach pod nazwą Gliceryn. Niestety, nie zawsze ma pozytywny wpływ na skórę i włosy. Wszystko zależy od stężenia gliceryny, zbyt duże będzie wysuszać i odwadniać. Czy wiesz jak wybrać kosmetyk, który rzeczywiście nawilża skórę i odżywia włosy? Jak rozpoznać produkty na bazie gliceryny wegańskiej oraz jak stosować glicerynę w domowych kosmetykach?

Co to jest gliceryna kosmetyczna?

Glicerynę, ze względu na sposób pozyskiwania, dzielimy na naturalną i syntetyczną, przy czym oba rodzaje z medycznego punktu widzenia mają obojętny wpływ na organizm. Naturalna jest pozyskiwana z tłuszczów zwierzęcych i roślinnych, syntetyczna jest produktem ubocznym podczas wytwarzania benzyny i jest w 100% bezpieczna dla ludzkiego organizmu. Na kosmetykach najczęściej jest zawarta informacja, że w składzie znajduje się glicerol syntetyczny lub naturalny. Wraz z pojawieniem się na rynku kosmetyków wegańskich na ulotkach można spotkać również nazwę "glicerol vegetal" co oznacza, że składnik jest pochodzenia roślinnego.

Gliceryna kosmetyczna zastosowana w odpowiednim stężeniu, czyli powyżej 5% i nie większym niż 25% działa na barierę wodno-lipidową skóry jako środek transportujący składniki odżywcze i nawilżające w głębokie warstwy naskórka. Ponadto ma działanie ujędrniające, zagęszczające i antybakteryjne. Użyta w zbyt dużym stężeniu, zamiast nawilżać wysusza i odkaża, dlatego kupując kremy i maseczki, należy zwrócić uwagę na stężenie. Jeśli na opakowaniu nie zawarto dokładnego procentowego stężenia, należy sprawdzić, na którym miejscu w składzie znajduje się gliceryna. Najczęściej lista składników zaczyna się, od tej substancji, której jest najwięcej, na końcu wymieniane są te w śladowych ilościach. Gliceryna powinna znajdować się jako składnik 5-6 na liście patrząc od końca.

Gliceryna ma również zbawienny wpływ na włosy, szczególnie w okresie jesiennym i zimowym. Nawilża, odżywia i nabłyszcza. Ze względu na niską cenę i swoje właściwości, gliceryna cieszy się dużą popularnością wśród producentów kosmetyków. Po pierwsze składnik ten umożliwia łączenie wody i tłuszczu, ponadto wydłuża termin ważności kosmetyków oraz nadaje im właściwą konsystencję.

Gliceryna kosmetyczna - zastosowanie

Na bazie gliceryny powstaje większość balsamów do ciała, kremów do ciała i twarzy, maseczek do twarzy, szamponów i odżywek do włosów. Jest to bezwonna i bezzapachowa substancja, która wiąże wodę i transportuje składniki odżywcze kosmetyków w głąb skóry oraz nawilża ją nawet do 24 godzin.

Nawilża
Kremy nawilżające z gliceryną poprawiają elastyczność skóry i zmniejszają zjawisko przesuszania w ciągu dnia np. na skutek działania warunków atmosferycznych (takich jak wiatr, mróz), a także po zastosowania niektórych kosmetyków do makijażu.

Wygładza zmarszczki
Kremy przeciwzmarszczkowe i odmładzające również są wytwarzane na bazie gliceryny, która wyraźnie spłyca i wygładza zmarszczki.

Ujędrnia
Gliceryn jest jednym ze składników kremów o działaniu ujędrniającym i wygładzającym, ponieważ substancja ta wyraźnie poprawia gęstość i elastyczność skóry.

Zmiękcza
Gliceryna znajduje się również w kremach do pielęgnacji stóp, a także tych do zadań specjalnych na zrogowaciałą skórę, pękające pięty czy bardzo suche stopy.

Odmładza
Jest jednym z kluczowych składników kremów odmładzających, gdyż wspiera proces regeneracji skóry.

Kremy ochronne na zimę
Gliceryna występuje również w kremach zimowych do twarzy i rąk, ponieważ w połączeniu z innymi składnikami tworzy barierę ochronną przed mrozem, zimnym wiatrem, śniegiem i deszczem.

Łagodzi
Jest stosowana w większości kremów na spierzchnięte i posiekane dłonie, a także wszelkie stany zapalne i podrażnienia skóry.

Skuteczna w walce z trądzikiem i wypryskami
Gliceryna występuje w kosmetykach przeciwtrądzikowych ze względu na właściwości odkażające, przeciwzapalne i łagodzące.

Gliceryna na włosy
Występuje w większości szamponów, odżywek i masek do włosów. Gliceryna działa na włosy jak opatrunek, zmęczone, zniszczone, przesuszone po domowej maseczce z dodatkiem gliceryny odzyskują zdrowy wygląd, stają się lśniące, pełne życia i miłe w dotyku.

Gliceryna na paznokcie
Utwardza i rozjaśnia paznokcie, znajduje się w większości odżywek i utwardzaczy do paznokci. Ponadto jest niezastąpiona w walce z przebarwieniami paznokci.

Czy gliceryna kosmetyczna uczula?

Gliceryna kosmetyczna nie wykazuje działania uczulającego, nie jest również alergenem. Z medycznego punktu widzenia jest zupełnie obojętna dla organizmu. Jednak należy pamiętać, że każdy organizm jest inny i zdarza się, że produkty uznane za hipoalergiczne wywołują niepożądaną reakcję u niewielkiej grupy osób. Również w przypadku gliceryny kosmetycznej, odnotowano bardzo rzadkie wypadki alergii kontaktowej po zastosowaniu produktów z tą substancją. Najczęściej reakcja alergiczna występuje pod postacią drobnych czerwonych krostek i podrażnionej skóry.

Gdzie kupić glicerynę kosmetyczną?

Glicerynę kosmetyczną można kupić w większości aptek i sklepów z naturalnymi kosmetykami. Wybierając produkt, warto zapytać o pochodzenie, do wyboru jest gliceryna:

  • naturalna z tłuszczu zwierzęcego.
  • naturalna vegetal (wegańska) z tłuszczu roślinnego, najpopularniejsza powstaje z oleju palmowego i kokosowego.
  • syntetyczna, która jest pozyskiwana w procesie produkcji benzyny.

Gliceryna powinna być bezbarwna, bezwonna o konsystencji gęstego olejku. Za buteleczkę 50g trzeba zapłacić od 3 do 5 zł. Niewielkich rozmiarów produkt wystarczy do wykonania wielu domowych kosmetyków, pamiętajmy, że gliceryny należy używać z umiarem, by zachowała odżywczo nawilżające działanie.

Domowe kosmetyki z gliceryną

Jeśli do receptury domowych maseczek, kremów i odżywek do włosów zostanie dodana gliceryna, produkt ma silniejsze działanie. Wystarczy, że do tłustego składnika (olej, oliwa, olejek) dodasz kilka kropli gliceryny kosmetycznej, a zwiększysz ich odżywcze i nawilżające działanie. Ponadto gliceryna przedłuża ważność produktów, więc domową maseczkę spokojnie możesz przechować w lodówce nawet kilka dni.

Doskonała baza pod kosmetyki do makijażu
Gliceryna kosmetyczna w proporcji 1 do 3 (np. 1 kropla gliceryny do 3 kropli produktu) zaaplikowana pod cień do powiek, fluid czy korektor sprawi, że produkt pozostanie na twarzy na długie godziny, nie będzie się rozmazywał, ścierał i wsiąkał.

Zimowa odżywka do włosów
Podobnie jak skóra w okresie zimowym - włosy również potrzebują specjalnej ochrony przed mrozem, wiatrem i lodowatymi opadami. Gliceryna dodana do produktu nie tylko wzmacnia i dodaje blasku włosom, pełni również funkcję ochronną przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Poniżej znajduje się przepis:

  • 10 kropli olejku arganowego,
  • 5-6 kropli gliceryny,
  • 1 rozgnieciona witamina C,
  • 1 rozgnieciona witamina A,
  • 1 rozgnieciona witamina E,
  • 2 łyżki jogurtu naturalnego lub 1 żółtko.

Olejek arganowy i glicerynę mieszamy, a następnie dodajemy resztę składników. Odżywkę dokładnie nakładamy na wilgotne włosy od nasady aż po końce na 15 minut. Dla wzmocnienia procesu odżywczego na włosy można nałożyć foliowy czepek. Po upływie kwadransa włosy dokładnie spłukujemy. Efektem są zdrowe, dobrze nawilżone i pełne blasku włosy, którym niestraszna zima. Zabieg można powtarzać co 3-5 dni.

Maseczka nawilżająca i odmładzająca z gliceryną
Gliceryna jest doskonałym nośnikiem tłuszczu i wartości odżywczych w głębokie warstwy skóry, ponadto silnie nawilża i wygładza zmarszczki. Domowy eliksir młodości uzyskacie po zmieszaniu następujących składników:

  • 2 łyżki oliwy z oliwek,
  • 10 kropli olejku arganowego,
  • 2 łyżki wazeliny,
  • 5 kropli gliceryny,
  • 2 witaminy C (rozgniecione lub 10 kropli),
  • 1 witamina D,
  • 1 witamina A,
  • 1 witamina E.

Najpierw mieszamy tłuste składniki z gliceryną i dodajemy resztę produktów, dla poprawienia konsystencji można dodać łyżkę jogurtu naturalnego. Gliceryna sprawi, że wszystkie składniki bez problemu się połączą, tworząc gładką kremową konsystencję.

Maseczkę nakładamy na suchą dobrze oczyszczoną twarz i pozostawiamy na 15-20 min. Po upływie wskazanego czasu twarz dokładnie spłukujemy i gotowe. Cera powinna być jędrna i dobrze odżywiona. Regularne stosowanie maseczki wygładza zmarszczki i zagęszcza skórę.

Serum na paznokcie z gliceryną kosmetyczną
Gliceryna doskonale likwiduje przebarwienia na paznokciach, które powstały na skutek długotrwałego stosowania kolorowych lakierów do paznokci czy kontaktu z kolorowymi warzywach i owocami. Ponadto, w połączeniu z olejkiem rycynowym, dogłębnie odżywia i wzmacnia skórki i paznokcie.

  • 10 kropli olejku rycynowego,
  • 4 krople gliceryny kosmetycznej,
  • 3 krople soku z cytryny.

Wszystkie składniki mieszamy i wcieramy w skórki i paznokcie.

Krem-maska na suche pięty i zrogowaciałą skórę
Gliceryna od dziesięcioleci jest stosowana jako preparat zmiękczający skórę na stopach, ponadto ma doskonałe wyniki w leczeniu pękających pięt. Domowy krem na suche, szorstkie i pękające stopy uzyskasz, mieszając:

  • 5 łyżek wazeliny
  • 10 kroplami gliceryny kosmetycznej
  • 5 kropli ulubionego olejku zapachowego.

Na suche speelingowane stopy należy nałożyć warstwę kremu i wcierać. Najlepszy efekt zostanie uzyskany, jeśli stopy ubierzesz w foliowe skarpety (lub w zwykłe woreczki) a na nie nałożysz skarpetki. Pozostaw produkt na stopach na noc, rano będziesz się cieszyć gładkimi pięknymi stopami. Zabieg można powtarzać 2 razy w tygodniu przez miesiąc. Potem dla utrzymania efektu raz w miesiącu.

Zimowy krem ochronny
Jeśli masz skłonności do alergii na kosmetyki lub nie lubisz gęstych ochronnych kremów na zimową aurę, wystarczy dodać do ulubionego kremu w proporcji 1:3 glicerynę, która sprawi, że zwykły krem zyska ochronne właściwości.

Czy można dodawać glicerynę do gotowych kosmetyków ze sklepu?

Dodając do produktu kilka kropli gliceryny kosmetycznej, wzmocnisz działanie gotowych kremów, maseczek, szamponów i odżywek do włosów. Bardzo ważne jest, by stężenie gliceryny w stosunku do innych składników nie było wyższe niż 25%, wówczas substancja zacznie wysuszać, zamiast nawilżać i odżywia.

Lidia Kowalska
Wizażystka, blogerka, pasjonatka stylu i urody, a przede wszystkim żona i mama.

Komentarze