Fryzury lat 90 - mokra włoszka, fale, włosy karbowane

Bob za uchoLata 90 w modzie to był duży krok w stronę nowoczesności, ale nadal stroje pozostawały pod dużym wpływem disco dekady. We fryzjerstwie natomiast lata 80 odcięto grubą kreską, tapir zamieniono na włosy z dyfuzora, trwałą na pudełka - na mokrą włoszkę, a napuszone loki - na urocze fale. Jednak prawdziwy przełom nastąpił w kwestii strzyżenia. Już na początku tej dekady odrzucono kategorycznie wszystkie dziwaczne i nietwarzowe fryzury jak paryżanka, czy czeski piłkarz, na rzecz tych, które dodawały uroku i łagodziły rysy twarzy. Wprawdzie niektóre kiczowate fryzury zastępowano nowymi, jednak te były już bardziej twarzowe i nie wymagały dewastacji włosów.

Hity w obszarze fryzury z lat 90 to przede wszystkim strzyżenie na Rachel z serialu "Przyjaciele". Jak pokazały różne statystyki, aż 11 milionów kobiet odwiedziło salon fryzjerski z jej zdjęciem. Inne popularne to kucyk na cebulę i dwa urocze koczki, pasemka przy twarzy, karbowane włosy, fale i mokra włoszka, czyli trwała ondulacja w stylu lat 90, chłopczyca z dłuższymi pejsami, pixie cut w wersji z prostą grzywką na czole, fryzura na dziewczynę z sąsiedztwa i alf. Wśród koloryzacji nadal królował blond, ale już w połowie lat 90 w wersji z balejażem, front blond, czyli jasne pasemka przy twarzy prezentowane przez Jennifer Aniston, a także głęboka czerń i bardzo ciemne brązy, tym razem już w wersji z połyskiem.

Fryzury lata 90, czyli krok do nowoczesności i naturalności

Fryzury w latach 90 to mix tego, co było w latach 80, ale w odmłodzonej i subtelniejszej wersji oraz cała gama zupełnie nowych fryzur. O ile na początku lat 90 wpływy stylu disco były jeszcze widoczne, to już zaledwie kilka lat później królowały trendy z MTV, zaczerpnięte ze stylizacji od ówczesnych gwiazd muzyki pop i rock, także coraz mocniejszego techno. W połowie lat 90 poprzednia dekada została okrzyknięta kiczowatą i tandetną, co nie oznacza, że kicz i tandetę odrzucono na dobre. Nadal była ona obecna w świecie mody, także w kwestii stylizacji i dekoracji fryzur. Jednak w tej dekadzie, tandeta wyglądała uroczo, co sprawiało, że nawet jej zagorzałym przeciwniczkom miękły serca i nosiły kolorowe frotki na włosach, wielobarwne spinki i opaski.

Serca nastolatek podbiły bohaterki serialu "Beverly Hills 90210", "Przyjaciół", a także popularny na początku lat 90 serial "ALF". To właśnie ich fryzury nosiła młodzież na całym świecie. Nastolatki przeglądając zdjęcia w popularnym wówczas miesięczniku "Brawo" czerpały inspirację do wielu fryzur, tworząc ze scenicznych fryzur ich casualowe wersje.

Trwała ondulacja w stylu lat 90. Mokra włoszka i fale zamiast afro i pudelka

Mokra włoszka, czyli zadbane błyszczące i niesforne loczki na długich i średnich włosach była prawdziwym hitem. Delikatne wystylizowane na żel loki robiły prawdziwą furorę, wypierając siano na głowie, które były znakiem rozpoznawczym poprzedniej dekady. To wówczas w sklepach pojawiły się pierwsze kosmetyki do pielęgnacji i nabłyszczania kosmyków. Mokrą włoszkę można było uzyskać, robiąc na lekką trwałą, do której nadal stosowano te same kosmetyki jak zwyczajnej ondulacji, ale zabieg trwał krócej i włosy zakręcano na większych kołkach. Młodzież znalazła też sposób, uzyskanie tego efektu bez ondulacji. W tym celu świeżo umyte włosy nakładano oliwkę do pielęgnacji niemowląt lub dowolny olejek do włosów (ale ich wybór nadal był niewielki). Potem podczas suszenia pasemka były ugniatane od końców do nasady. Tak wykonana fryzura miała szansę przetrwać przez cały dzień, a porządnie wykonana do kolejnego mycia.

Mokra włoszka
Mokra włoszka

Kolejny hit lat 90 to fale, które zyskały popularność pod koniec lat 90, była to kolejna już i ostatnia tak bardzo modna odmiana trwałej ondulacji. Wykonywano je na 1-2 cm wałkach do trwałej ondulacji, a włosy po zabiegu miały zamiast loczków falowaną teksturę. Wyglądały bardzo estetycznie i była to kolejna fryzura, w której stawano na pielęgnację i odżywienie.

Karbowane włosy w stylu lat 90. Subtelne stylizacje, czyli lepsza wersja fryzur z lat 80

Karbowane włosy modne jeszcze w latach 80, dekadę później pojawiły się w zupełnie nowej odsłonie. Gofrownica, bo tak w latach 90 nazywano karbownicę, była must have każdej nastolatki i młodej kobiety. Różnica w stylizacji polegała na tym, że stylizowaną nią zdrowe, odżywione i nawilżone włosy. Bawiono się teksturą włosów i tak karbowane były wszystkie włosy oprócz grzywki oraz tylko pojedyncze pasemka jedno lub kilka.

Karbowane włosy
Karbowane włosy

Włosy po warkoczykach, to kolejna odsłona karbowanych włosów, tym razem bez "gofrownicy". Karbowaną teksturę uzyskiwano poprzez zaplecenie całego mnóstwa warkoczyków na wilgotnych lub suchych włosach. Jednak nie oszukujmy się, było to duże poświęcenie w imię urody. Po pierwsze dlatego, że zaplecenie naprawdę cienkich warkoczyków na całej głowie zajmowało kilka godzin, po drugie dlatego, że ich wykonanie samodzielnie było trudne.

Naturalna tekstura i modelowane włosy w latach 90

Lata 90 to czas, kiedy wreszcie dostrzeżono, że fryzura ma dodawać urody. Panie zaczęły dobierać uczesania do urody, a nie do mody jak to było jeszcze dekadę wcześniej. Prawdziwą popularnością cieszyły się starannie wymodelowane kosmyki, z fryzurą dobraną do typu urody. Rekordy popularności biło strzyżenie na Rachel z Przyjaciół. Jak podają różne źródła, tą fryzurę nosiło kilkadziesiąt milionów kobiet na całym świecie, a aż 11 milionów spośród nich odwiedziło salon fryzjerski z jej zdjęciem, by fryzjer odwzorował tą twarzową stylizację włosów. W ruch poszły szczotki do modelowania, objętość nadawano modelowaniem, a pasemka miały być nie tylko starannie wystylizowane, ale zdrowie.

Look na dziewczynę z sąsiedztwa to kolejny fryzurowy hit, tym razem z serialu "Jezioro marzeń" i trend od Katie Holmes, czyli włosy z naturalną teksturą, bez modelowania, ale za to z naturalnym połyskiem. Starannie wymodelowane włosy były też wizytówka Brendy Walsh jednej z głównych bohaterek serialu młodzieżowego "Beverly Hills 90210". I tak wraz z nadejściem nowych produkcji serialowych do lamusa odeszły napuszone i natapirowane włosy i dyskotekowy look z lat 80.

Alf i postawiona na lakier grzywka była ostatnią z serii włosów z tapirem postawionych na sztywno, a modę na nią zapoczątkował serial o uroczym kosmicie. Za oceanem był on emitowany już w drugiej połowie lat 80, ale do Polski dotarł dopiero na początku lat 90. Z tego też powodu nasze rodaczki stawiały grzywkę na alfa w pierwszej połowie tej dekady, łącząc ją z wymodelowanymi pasemkami i fryzurą na cebulę.

Strzyżenia w stylu lat 90. Twarzowe urocze i bardzo kobiece fryzury, które znów pojawiły się w trendach

Już na początku lat 90 nastąpiło kompletne zerwanie z nietwarzowymi fryzurami, zostały one zastąpione przez gustowne bardzo kobiecie i dodające uroku. Zupełnie jakby styliści fryzur dostrzegli, że to, co proponowali przez cała poprzednią dekadę, zwyczajnie szpeciło kobiety.

I tak wśród najpopularniejszych fryzur przed milenijnej dekady znalazły się:

 1. Na Rachel z serialu "Przyjaciele", było to strzyżenie na średnie i długie włosy, polegające na takim wycieniowaniu pasem, żeby okalały twarzy i stopniowanie ich długości w taki sposób, żeby te z tyłu i za uchem sięgały aż do ramion. Sekretem tej fryzury było dobre strzyżenie, końcówki miały być wycięte na pazurki i podwijać się do spodu. Fryzura ta skradła serca wielu kobiet i pojawia się w trendach niezmiennie od lat 90.
 2. Chłopczyca, czyli włosy na krótko ścięte, ale nie na buntowniczego jeża jak jeszcze kilka lat wcześniej. Była to typowo damska fryzura, którą można było modelować, postawić na żel.
 3. Chłopczyca z pejsami i potarganym tyłem, jeszcze w tej samej dekadzie pojawiła się kolejna odsłona tego strzyżenia. W drugiej połowie lat 90 panie nosiły włosy na krótko ostrzyżone, ale ze znacznie dłuższymi pejsami, płaskim przodem i potarganym tyłem. Była to bardzo twarzowa i kobieca odsłona tego strzyżenia.
 4. Pixie cut z prostą grzywką na Demi Moore z filmu "Uwierz w Ducha", bardzo kobieca, łagodząca rysy twarzy i łatwa do stylizacji fryzura szybko stała się jednym z flagowych strzyżeń tamtej dekady.
 5. Bob za ucho to już kolejna odsłona fryzury z lat 20 ubiegłego stulecia. Bob w wersji z lat 90 to włosy jednej długości, z prostymi końcówkami i włosami ułożonymi za ucho. Jego długość najczęściej była do dolnego płatka ucha, czyli wystarczająca, że włosy można było nosić właśnie za uchem.
 6. Na kalafiorka, czyli krótkie na dole i dłuższe na czubku i grzywce, to fryzura, która za oceanem pojawiła się już w pierwszej połowie lat 80 i nosiły ją fanki serialu "Dynastia", naśladując jedną z bohaterek Alexis. Jako że do Polski i Europy Wschodniej produkcja dotarła dopiero dekadę później, bo na początku lat 90, to w Polsce wiele kobiet przez całą dekadę nosiło włosy na Alexis. Różniła się ona jednak od tej z początku lat 80. Po pierwsze panie nadawały jej kształt kalafiora, kręcąc włosy lub wykonując trwałą ondulację, ale z grubszym skrętem, po drugie włosy miały błyszczeć, jak u serialowej Alexis.

Koloryzacja lata 90, zobaczcie wielkie powroty w koloryzacji, czyli trendy zapożyczone z lat 90 ubiegłego stulecia.

Lata 90 to czas, kiedy zaczynają raczkować wielowymiarowe koloryzacje, pasemka, balleyage i zerwanie z żółtym blondem. To czas kompletnej przemiany w koloryzacji, począwszy od produktów po sposób ich nakładania.

 1. Chłodne blondy i platyna - to wówczas wszystkie kobiety chciały być blondynkami najlepiej platynowymi lub chłodnymi, na rynku pojawiają się kolory odpowiadające ówczesnym trendom, a styliści fryzur prezentują pierwszy baleyage, który jest w zupełnej opozycji do szerokich i postarzających pasemek.
 2. Front blond na Rachel z serialu "Przyjaciele" - jasne pasemka przy twarzy prezentuje Jennifer Aniston, jest to pierwszy front blond, który szybko zyskuje popularność.
 3. Kruczoczarne włosy z mega połyskiem to trend z drugiej połowy tej dekady, kiedy do głosu dochodzą fanki zdrowych i błyszczących kosmetyków.
 4. Dekada brązów, która została zapoczątkowana przez Jennifer Aniston z "Przyjaciół" i Sarę Jessicę Parker z serialu "Sex w Wielkim Mieście" i rok 1998. Główna bohaterka nie tylko prezentuje całą gamę nowoczesnych i nieoczywistych brązów, ale też "odmładza" włosy falowane.
 5. Rudości w latach 90 pojawiają się pod koniec dekady jako odważny i piękny kolor złotej miedzi.

Upięcia włosów na lata 90, jak czesać włosy w stylu lat 90?

 1. Pasemka przy twarzy to jedne z największych trendów tamtych czasów. Nie ważne czy włosy były związane w wysoki koński ogon, warkocz francuski czy koka. Cienkie przylizane pasemka przy twarzy były jednym z symboli tamtej epoki.
 2. Fryzura na cebulę, czyli koński ogon na czubku głowy ozdobiony kilkoma lub kilkunastoma kolorowymi gumkami z pseudo frotté tworzywa.
 3. Dwa symetryczne koczki upięte wysoko lub zupełnie nisko.
 4. Dwa kucyki związane w jeden.
 5. Koczek ubrany w jeżyka, czyli nicianą siateczkę przypominającą jeża.
 6. Kucyk tylko na połowie włosów, a reszta luźno puszczona.
 7. Niski kucyk tuż nad karkiem, ale nie związywany gumką a spinany metalową klamerką z kokardą.
 8. Banan, czyli biznesowy kok, polegający na zwinięciu wszystkich włosów do środka, żeby z przodu włosy wyglądały jak obcięte na chłopaka.
 9. Warkoczyk lub dwa symetryczne warkoczyki przy twarzy to kolejny dosyć mocny trend, który pozwalał jednego dnia cieszyć się piękną fryzurą nawiązującą do stylu boho, a drugiego karbowanym pasemkiem przy twarzy.
 10. Francuski warkocz, który był doskonałą bazą dla dekoracji w stylu tamtej dekady.

Spinki i dekoracje do włosów w stylu lat 90

 1. Frotki, frotki i jeszcze raz frotki wprawdzie były modne tylko w pierwszych dwóch latach tej dekady, ale w Polsce były bardzo popularna, a dziewczyny prześcigały się w ilość i kolorach posiadanych frotek.
 2. Motylki, różyczki i koraliki, drobne, subtelne zupełnie inne dekoracje do włosów z poprzedniej dekady - były one dopinane do upiętych włosów i dodawały twarzy uroczego dziewczęcego looku. Był to też jedne z pierwszych subtelnych trendów po pełnej przepychu poprzedniej dekadzie.
 3. Wsuwki czarne, złote i wielobarwne, którymi ujarzmiano niesforne loki mokrej włoszki.
 4. Gumki welwet, czyli aksamitne szerokie gumki, stosowane do związywania włosów.
 5. Niciane języki na koka, a także okrągłe plastikowe spinki koszyczki na koka baletnicy.
 6. Spinki typu banan do upinanie kucyka w kształcie irokeza.
 7. Bandamy wiązane na kucyku.
 8. Warkocze ze wplecionymi bandamkami.
 9. Opaski szerokie, cienkie, obszyte tkaniną, plastikowe i metalowe, dosłownie wszystkie i we wszystkich wydaniach.

Zaletą fryzur z lat 90 jest łatwa ich stylizacja, więc każda z Was bez problemu powinna sobie z nią poradzić.

Lidia Kowalska
Wizażystka, blogerka, pasjonatka stylu i urody, a przede wszystkim żona i mama.

Komentarze