Egocentryk kojarzy się nam z osobą pewną siebie, władczą, egoistyczną i nieco samolubną. Jak można zbudować z kimś takim trwałą relację, być w związku? Okazuje się, że egocentryk wcale nie musi być zły, niszczyć i demotywować… Bardzo często egocentrycy są w związkach, zakładają rodziny. Jak wygląda związek z egocentrykiem? Na co się przygotować? Co jest najtrudniejsze w relacji z taką osobą? Jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami, dbając jednocześnie o swoją samoocenę i pewność siebie?
Egocentryk - jaki jest? Jak się zachowuje?
Egocentryk to osoba o pewnych cechach charakteru, które warunkują jej zachowania w różnych sytuacjach. Osiowym jego objawem jest brak empatii lub na tyle niski jej poziom, że osoba egocentryczna nie potrafi wczuwać się w stany emocjonalne innych osób, egocentryk dostrzega tylko i wyłącznie swój punkt widzenia, nie potrafi dopuścić do siebie myśli, że czyjeś zdanie jest tak samo ważne, jak jego.
Egocentryzm bierze swoje źródła w nieprzepracowanym egocentryzmie dziecięcym, czyli fazie rozwoju, w jakiej znajduje się każde dziecko do nawet 7 roku życia. Każdy mały egocentryk w toku wychowania i socjalizacji zaczyna trenować empatię oraz doskonalić w sobie wrażliwość emocjonalną. Z egocentryka staje się jednostką zdolną do współodczuwania oraz bycia z innymi i dla innych. Jeśli z jakiś powodów dziecięcy egocentryzm nie zostanie odpowiednio przepracowany może - jako zespół cech charakteru - towarzyszyć nam całe życie. Jak wygląda życie, a zwłaszcza związek partnerski - z egocentrykiem?
Jak wygląda związek z egocentrykiem?
Wydaje Ci się, że ukochana osoba może być egocentrykiem? Poniżej opis takiej relacji, zobacz, czy może to dotyczyć Twojego związku. Jak zachowuje się duecie egocentryk?
Egocentryk w związku
1. Egocentryczny partner chce, aby druga strona stale go doceniała, podkreślała jego zalety, zachwycała się nim
Egocentryk ma do życia trochę narcystyczne podejście ale zwykle wynika to z innych przyczyn - wydaje się bardzo pewny siebie? Możemy się bardzo pomylić, zwykle są to ludzie zakompleksieni, o niskim poczuciu własnej wartości, szukający stałego potwierdzania swoich mocnych stron, dowartościowania się… Przygotuj się na to, że partner będzie Cię pytał o wszystko:
- "Dobrze w tym wyglądam, prawda?"
- "Dobrze to zrobiłem, prawda?"
- "Jesteś ze mnie dumna/y, kochanie?"
- "Za co mnie najbardziej kochasz, skarbie?"
- "Cieszysz się, że tak Ci pomagam, prawda?"
- "Dobrze, że mnie masz, prawda, kochanie?"
Brzmi trochę jak pytania małego dziecka, które stale szuka aprobaty dorosłych, bo do 6-7 roku życia jest egocentrykiem z punktu widzenia rozwoju społeczno-emocjonalnego? Niestety, dorosły zachowuje się czasami dokładnie tak samo, jak egocentryczny kilkulatek... Potwierdzanie z Twojej strony, jako jednak osoby dla egocentryka znaczącej, jest mu potrzebne do walki z lękami, niepewnością oraz do podbudowywania pewności siebie.
2. Egocentryczny partner oczekuje Twojej uwagi zawsze i wszędzie
Kontynuując… taki partner jest jak kilkuletnie dziecko, zawsze i wszędzie domaga się Twojej atencji, musisz mieć dla niego czas… i koniec! Nie rozumie, że jesteś zmęczona/y po pracy i chcesz odpocząć, on akurat teraz musi opowiedzieć Ci, co mu się przydarzyło.
3. Egocentryk nie interesuje się tym, co czujesz i czego potrzebujesz
Niestety, jedną z największych jego wad jest to, że ma wyjątkowo niski poziom empatii. Taka osoba nie potrafi wczuć się w punkt widzenia innej osoby, nie stara się nawet zrozumieć jej emocji, jeśli już zostaje zmuszona do spojrzenia na świat czyimiś oczami to… zwykle na patrzeniu się kończy, ponieważ egocentryk nie wyciąga z tego absolutnie żadnych wniosków. Taki partner nie będzie więc zainteresowany tym, co czujesz i jakie są Twoje potrzeby, a już na pewno się tego nie domyśli. Jeśli nie będzie miał zakomunikowane wprost, czego od niego oczekujesz, nie nastawiaj się na to, że odgadnie, co ma dla Ciebie zrobić.
4. Egocentryk nie lubi zmieniać planów dla kogoś i dostosowywać się do innych
Egocentryk nie należy do osób elastycznych, zwłaszcza, jeśli chodzi o zmienianie się i przeorganizowywanie swoich planów dla kogoś. Mieliście jechać na weekend do SPA ale się rozchorowałaś i nie możesz? Nie zdziw się, jeśli ukochana osoba wybierze się tam bez Ciebie… Partner chciał kupić nowe auto ale wiesz, że pilniejszy jest remont kuchni? Czeka Was poważna dyskusja, kiedy to on będzie obstawał przy swoich potrzebach i racjach.
5. Partner przerywa Ci i interesuje go tylko jego punkt widzenia
Na uwagę zasługuje również rozmowa z egocentrykiem…Czasami ma mało wspólnego z dialogiem, bardziej przypomina monolog. Egocentryk dużo mówi o sobie, przedstawia swoje zdanie ale nie jest zainteresowany tym, co Ty masz do powiedzenia. Zdarza się, że w trakcie rozmowy Ci przerywa, nie komentuje Twoich słów, nie odnosi się do Twoich wypowiedzi.
6. Egocentryk nigdy nie ma dla Ciebie czasu
To już było, prawda? Dla niego czas musisz mieć zawsze, a czy działa to w obie strony? Niestety nie, egocentryczny partner nie ma dla Ciebie czasu, zawsze jest coś ważniejszego od wysłuchania Cię czy udzielenia pomocy. Zepsuł Ci się samochód i stoisz na drodze pod miastem, dzwoniąc do niego? Nie może przyjechać ponieważ ma zebranie w pracy/jest w sklepie/ogląda mecz… dla niego zawsze jego potrzeby, zajęcia i obowiązki są ważniejsze.
7. Egocentryczny partner nie pamięta o tym, co ważne dla Ciebie
Masz urodziny, ważny dzień w pracy, wizytę u dentysty? Nie licz na to, że Twój partner będzie o tym, pamiętał… Nie koncentruje się na tym, co ważne dla innych, najistotniejszy jest jego punkt widzenia i jego sprawy.
Podsumowując, egocentryk:
- uważa, że robi wszystko lepiej niż inni;
- lubi narzucać innym swoja wolą i nie liczy się z ich zdaniem;
- dba o zaspokojenie tylko własnych potrzeb;
- lubi i chce być zawsze w centrum uwagi;
- reaguje czasami bardzo emocjonalnie.
Powyższy opis cech i zachowań do odzwierciedlenie Twojego partnera i związku? Bardzo możliwe, że jesteś w relacji z egocentrykiem, osobą z niskim poziomem empatii i wrażliwości emocjonalnej.
Jak postępować z egocentrykiem?
Poniżej wskazówki dla każdego, kto podejrzewa, że jest w związku z egocentrykiem. Być może okażą się wsparciem w budowaniu i podtrzymywani relacji.
1. Zachowuj spokój, nie daj się wyprowadzić z równowagi
Nie jest to łatwe ale istotne aby w relacji z egocentrykiem zachować spokój, nie dać się wyprowadzić z równowagi przez to, co mówi i robi. Musisz zrozumieć, że jego zachowania wynikają zwykle z lęku, braku empatii ale i niepewności, która rządzi życiem egocentryka. Rozmawiaj z nim spokojnie, nie ulegaj szantażom emocjonalnym, nie pozwalaj na negatywne słowa, skierowane w Twoją stronę.
2. Mów o sobie, swoich uczuciach i potrzebach
Choć możesz mieć wrażenie, że egocentryka w ogóle to nie interesuje… to mów o sobie, o swoich potrzebach, pragnieniach, marzeniach ale również o swoich uczuciach, o tym, co przeżywasz.
3. Wyznacz granice i się ich trzymaj
Jeśli nie chcesz zostać zdominowany przez egocentryka, wyznacz granice, których nie pozwolisz przekroczyć i jasno je wyrażaj. Nie obawiaj się mówić "stop" gdy ukochana osoba zaczyna zbliżać się do Twojej granicy.
4. Tłumacz inne punkty widzenia, ucz obiektywizmu
Egocentrykowi daleko jest do osoby obiektywnej, która potrafi przyjmować różne punkty widzenia. Ucz egocentryka obiektywizmu, wyjaśniaj, że na jedną kwestię można patrzeć na wiele sposobów.
5. Wspieraj rozwój empatii, doceniaj sukcesy na tym polu
Trenowanie empatii to najtrudniejsza kwestia, jaką przyjdzie nam przepracować. Z racji jego usposobienia nie nastawiaj się na spektakularne sukcesy ale nagradzaj i siebie i ukochaną osobę za każdy postęp, np. mówiąc: "Kochanie, to było bardzo miłe, że wspierałeś mnie w tym projekcie w pracy i zainteresowałeś się, jak poszła prezentacja, bardzo to doceniam".
Relacja z egocentrykiem - kiedy odejść?
Nie da się ukryć, związek z egocentrykiem, jak każda inna relacja romantyczna, czasami po prostu nie ma szans na przetrwanie i nie zawsze musi być to związane z egocentryzmem naszego partnera. Kiedy powiedzieć "dość" i odejść lub przynajmniej rozważać to? Na pewno warto o tym pomyśleć, gdy:
- Egocentryk w ogóle się z Tobą nie liczy i zaczyna stosować przemoc psychiczną, w tym szantaż emocjonalny;
- Czujesz, że związek wyczerpuje Cię emocjonalnie, nie masz siły na walkę z egocentrycznym partnerem;
- Tracisz pewność siebie, spada Twoja samoocena, czujesz się gorsza/y, beznadziejna/y;
- Próbujesz namówić ukochaną osobę na terapię, bo czujesz, że sama/sam robię nie poradzisz z tym, co dzieje się w Waszym związku ale druga strona nie wyraża chęci do pracy nad sobą.
Decyzja o rozstaniu nigdy nie jest łatwa. Musisz jednak pamiętać o tym, że związek to dwie osoby, że Ty również jesteś ważna/y i musisz o siebie zadbać. Bardzo możliwe, że związek z osobą egocentryczną nie daje Ci tego, co potrzebujesz: miłości, spełnienia, poczucia bezpieczeństwa oraz życiowego szczęścia.
Komentarze