Demakijaż krok po kroku - demakijaż oczu, ust, skóry twarzy

DemakijażStarannie wykonany demakijaż to podstawa w codziennej pielęgnacji naszej skóry. Robiąc demakijaż nie tylko usuwamy kosmetyki, które użyliśmy wcześniej np. podkład, puder, tusz do rzęs czy szminka, ale również zanieczyszczenia, które nagromadziły się przez cały dzień.

Dlaczego tak ważny jest demakijaż?

Oczyszczona skóra lepiej oddycha i regeneruje się w nocy podczas, gdy my śpimy. Po zmyciu wszystkiego (dokładnym oczyszczeniu skóry), tonizacji należy nałożyć odpowiedni krem i serum dobrane indywidualnie do naszych potrzeb. Podczas, gdy my smacznie śpimy składniki aktywne zawarte w tych preparatach wnikają w głąb naszej skóry, odżywiając ją i regenerując. Codzienny prawidłowy demakijaż pozwala zachować skórę w dobrej kondycji. Bardzo istotne jest to, że nawet jak nie stosujemy kosmetyków kolorowych to i tak musimy wykonać staranny demakijaż. Nasza skóra zasługuje po całym dniu na chwilę odpoczynku (który jest możliwy tylko po dokładnym oczyszczeniu).

Prawidłowy demakijaż krok po kroku

Demakijaż to nie tylko opłukanie twarzy wodą i przemycie jej pierwszym lepszym płynem. Prawidłowy demakijaż to staranne usunięcie z naszej skóry kosmetyków kolorowych oraz zanieczyszczeń, jakie nagromadziły się na niej przez cały dzień. Kosmetyki użyte do zabiegu nie mogą być przypadkowe, ale starannie dobrane do naszej cery, z uwzględnieniem rodzaju kosmetyków jakie będziemy zmywać. Dobranie odpowiednich kosmetyków do demakijażu to nie lada wyzwanie dla wielu kobiet. Czasem robi się to metodą prób i błędów poszukując preparatu, który będzie najbardziej dla nas odpowiedni. Oczywiście zawsze możemy skorzystać z pomocy profesjonalisty udając się do gabinetu kosmetycznego. Tam wykwalifikowany kosmetolog pomoże nam dobrać odpowiednie preparaty, aby były odpowiednie rodzaju naszej skóry oraz by już na etapie oczyszczania walczyć z niedoskonałościami jakie posiadamy. Skuteczność kosmetyków do demakijażu zależy nie tylko od ich odpowiedniego doboru, ale także od prawidłowego przeprowadzenia całego zabiegu demakijażu.

Najczęściej popełniany błąd przy demakijażu jest taki, że wykonujemy go tylko na twarzy zapominając o szyi i dekolcie. W tych miejscach skóra jest bardzo wrażliwa i wymaga także szczególnego traktowania. Podczas nakładania np. podkładu czy pudru również dajemy go na szyję lub dekolt, aby nie robić tzw. linii odcięcia. Dlatego, wykonując demakijaż nie wolno nam zapomnieć o szyi i dekolcie. Drugim błędem jest to, iż skoro nie mieliśmy na sobie makijażu to uważamy, że nie ma co zmywać. Otóż NIE! Demakijaż wykonujemy zawsze przed pójściem spać. Nie ma znaczenia czy cały dzień siedzieliśmy w domu bez makijażu czy mamy tylko na sobie lekki puder mineralny. Na naszej skórze gromadzą się zanieczyszczenia z powietrza, ponadto też nie raz podczas większego wysiłku pocimy się. Musimy dać naszej skórze pooddychać i zregenerować się podczas naszego snu, a bez wykonania demakijażu będzie to niemożliwe. Dlatego tak ważna jest kolejność poszczególnych etapów oczyszczania naszej skóry.

Demakijaż oczu

Każdy demakijaż zaczynamy od usunięcia kosmetyków kolorowych z naszych oczu. Jest to bardzo wrażliwy i delikatny narząd, który wymaga szczególnej pielęgnacji i odpowiednich preparatów, które nie wywołają podrażnienia. Nie należy zbytnio przyciskać i pocierać oczu podczas demakijażu. Będzie to miało nie tylko wpływ drażniący, ale przyśpieszy proces powstawania zmarszczek w tej okolicy. Wacik nasączony odpowiednio dobranym płynem do demakijażu oczu przytrzymujemy chwilę na powiece, aby makijaż delikatnie się rozpuścił. Następnie delikatnymi ruchami pocieramy powiekę, aby usunąć wszelkie zabrudzenia. Czynność powtarzamy, aż do momentu, gdy wacik będzie czysty. Odpowiedni płyn to taki, który jest przeznaczony do usuwania naszego rodzaju makijażu. Jeżeli mamy na oczach kosmetyki, które są wodoodporne to musimy wybrać płyn, który da radę je rozpuścić - najlepiej sprawdzi się tutaj płyn dwufazowy.

Dlaczego oczy zmywamy jako pierwsze?

Oczyszczanie zawsze zaczynamy od zmycia oczu, ponieważ:

  • jest to miejsce delikatne i wymaga odpowiednio dobranych kosmetyków;
  • podczas dalszego demakijażu nie rozmazujemy po całej twarzy np. czarnego tuszu do rzęs.

Demakijaż ust

Do demakijażu ust najczęściej używamy preparatu, którym oczyszczaliśmy oczy, ponieważ wiele firm na rynku produkuje kosmetyki, które są przeznaczone zarówno do demakijażu oczu jak i ust. Należy wacikiem nasączonym w preparacie delikatnie przecierać usta, aż do całkowitego oczyszczenia czerwieni wargowej. Kosmetyki do demakijażu oczy i ust nie tylko skutecznie oczyszczają, ale również nawilżają i pielęgnują.

Demakijaż skóry twarzy, szyi i dekoltu

Po oczyszczeniu oczu i ust przychodzi czas na właściwy demakijaż pozostałej skóry. Wybór preparatów do demakijażu jest bardzo ogromny. Do oczyszczania skóry twarzy służą:

  • płyny micelarne;
  • mleczka;
  • pianki;
  • żele,

To, jaki preparat użyjemy, w dużej mierze zależy od tego jaką posiadamy cerę oraz jakie są nasze osobiste preferencje. Oczyszczanie można zacząć od płynu micelarnego bądź mleczka. Jednak to nie wystarczy! Po oczyszczeniu twarzy za pomocą wacika nasączonego płynem micelarnym bądź za pomocą mleczka należy umyć ją jeszcze dokładnie żelem. Płyny micelarne oraz mleczka usuną nam makijaż tylko z powierzchni skóry. Jednak nie oczyszczą dokładnie resztek makijażu, który zalega w porach naszej skóry. Żel doczyszcza skórę z wszelkich pozostałości kosmetyków do makijażu oraz zanieczyszczeń, odblokowuje pory oraz świetnie przygotowuje skórę przed dalszą pielęgnacją. Rodzajów żeli jest mnóstwo. Wybierając go musimy się kierować rodzajem cery jaką posiadamy:

  • suchą,
  • mieszaną,
  • tłustą,
  • trądzikową.

Pamiętajmy, że tymi preparatami oczyszczamy skórę twarzy, szyi i dekoltu.

Tonizacja

Po wykonaniu demakijażu bardzo ważne jest zastosowanie toniku. Dlaczego jest to taki ważny krok? Tonizacja skóry jest istotna, ponieważ przywraca nam naturalne pH skóry. Tonizacja pozwala nam także:

  • załagodzić podrażnienia;
  • odpowiednio dobrany tonik wspomaga naszą walkę z niedoskonałościami i mankamentami naszej cery;
  • pozwala zamknąć oczyszczone pory skóry.

Praktyczne porady

  • Jeżeli chcemy wykonać peeling to robimy to zaraz po dokładnym oczyszczeniu skóry, a przed tonizacją (czyli pomiędzy 3 a 4 krokiem);
  • Jeżeli jesteśmy na wyjeździe i zapomnieliśmy kosmetyku do demakijażu oczu i ust lub nasz się skończył to może nam go zastąpić zwykła oliwka dla dzieci (sprawdzi się super nawet przy makijażu wodoodpornym);
  • Wykonując demakijaż róbmy to ruchami od dołu do góry, aby ujędrnić przy okazji nasza skórę.

Lidia Kowalska
Wizażystka, blogerka, pasjonatka stylu i urody, a przede wszystkim żona i mama.

Komentarze