Delikatny tatuaż damski - małe tatuaże minimalistyczne

Mały tatuażMałe, delikatne tatuaże damskie podbiły świat. Są subtelne, mniej widoczne niż klasyczne i bardziej osobiste. Bardzo często wybiera się je na pierwszą dziarkę. Zachwycają minimalizmem i często mają ukryte znaczenie. Noszą je single, pary, młodzież, a także osoby w średnim wieku. Zobacz, na czym polega fenomen małych dziarek minimalistycznych i jakie są popularne delikatne tatuaże damskie?

Malutkie tatuaże niejedno mają imię, a ich rozmiar naprawdę ma znaczenie, wprawdzie nie każdy motyw można wykonać w wersji minimalistycznej, ale są i takie, które nie będą dobrze wyglądać na większej powierzchni. Z tego też powodu różnią się one od innych dziarek i są traktowane jako bardzo wyjątkowe i osobiste. Decyzja o nich nie ma tak dużego wpływu na nasze życie i to, w jaki sposób jesteśmy postrzegani przez innych. Nie oznacza to jednak, że można ją podjąć pochopnie pod wpływem chwili lub emocji. Wyjątkowo przypadły do gustu zakochanym, młodzieży oraz osobom w średnim wieku, które chcą upamiętnić wydarzenie lub osobę.

Małe tatuaże zadaniem dla profesjonalisty

Kiedy mowa o większych atramentowych malowidłach zawsze można nanieść korektę, coś dodać, poprawić. W przypadku delikatniejszych motywów albo dziarka się uda, albo do końca życia będziemy ją zakrywać. Z tego też powodu mały damski tatuaż minimalistyczny powinien być wykonany perfekcyjnie, pewną ręką bez pomyłek i niedociągnięć. Podobnie sprawa wygląda z wyborem samego wzoru, nie każdy potrafi wykonać wymyślny motyw niewielkich rozmiarów, dlatego decyzję o wykonaniu takiego atramentu należy rozpocząć od poszukiwania naprawdę dobrego specjalisty - takiego, który ma już wprawę w pracy na takiej powierzchni. W tym celu warto podpytać znajomych, poczytać opinie klientów. Jeśli nie znajdziesz eksperta od zminiaturyzowanych arcydzieł, lepiej odłożyć tę decyzję, niż potem jej żałować.

Delikatny tatuaż damski
Delikatny tatuaż damski

Czy warto decydować się na delikatny tatuaż minimalistyczny?

Malutki wzór atramentowy kusi niewielką powierzchnią oraz łatwością ukrycia go pod ubraniem (oczywiście pod warunkiem, że wybraliśmy część ciała, na której nosimy odzież inną niż rękawiczki zimowe). Ponadto jest on subtelny, intrygujący i często - oprócz walorów wizualnych oraz artystycznych - ma znaczenie sentymentalne. Jednak zawsze warto pamiętać, że tytułowa ozdoba to pamiątka na całe życie, a więc będzie nam towarzyszyła bardzo długo. Warto wykonać ją tylko wówczas, kiedy podjęliśmy decyzję, że chcemy mieć takie dzieło cały czas. Może to być pierwszy z naszych atramentów, jedne z wielu lub jedyny. Specjaliści bardzo często polecają kobietom, które dopiero co rozpoczęły swoją przygodę z pokrywaniem ciała, właśnie małe i delikatne tatuaże. Takie, który zawsze można przerobić lub ukryć, jeśli po jakimś czasie uznamy, że jednak nie podobają nam się.

W jakich miejscach nie należy robić malutkiego tatuażu?

Wbrew pozorom zrobienie małego tatuażu nie jest takie proste, nawet jeśli jego wzór nie należy do ambitnych i wymagających. Minimalistyczna dziarka:

  • to mniej atramentu;
  • to mniej pojedynczych i cienkich linii;
  • szybciej ulega zniszczeniu, wytarciu, a nawet deformacji.

Z tego też powodu warto unikać robienia ich na takich częściach ciała, jak:

  • palec - to część ciała narażona na największą ilość mechanicznych uszkodzeń. Każde skaleczenie, oparzenie, a nawet przytłoczenie palca wiąże się z uszkodzeniem lub deformacją malowidła. Nawet jeśli nie kaleczysz się codziennie lub nie przyrządzasz gorących potraw samodzielnie - jak głosi stare porzekadło - przypadki chodzą po ludziach. Niegroźne skaleczenie, otarcie skóry na palcu lub odcisk może spowodować uszkodzenie wzoru. Oparzenie nawet niewielkiej powierzchni na palcu wiąże się z pryszczem, który unosi wierzchni naskórek do góry. Kiedy zagoi się skóra, która pokrywała oparzone miejsce, łuszczy się i odpada. Kolejna kwestia to wycieranie się skóry wraz z atramentem. Planując dziarkę w tym miejscu nie zastanawiamy się, jak często pocieramy nasze dłonie podczas mycia i wycierania ich, jak często wykonujemy ich peeling oraz podczas ilu czynności w ciągu dnia pocieramy właśnie ten fragment skóry. Każde pocieranie wiąże się z mikro ubytkami naskórka, który po kilku latach w miejscu atramentu na dłoni stanie się blady, mogą też pojawić się ubytki na wzorze;
  • stopa - to miejsce, które przez większą część roku jest systematycznie pocierania przez skarpetki i obuwie. Dodatkowo przecieramy skórę na niej podczas chodzenia, biegania i uprawiania sportów. Wiele osób systematycznie stosuje skarpetki złuszczające, których działanie polega właśnie na pozbyciu się wierzchniego naskórka. Jak myślicie, jaki wpływ te wszystkie czynniki będą miały na delikatny tatuaż damski?
  • plecy - to kolejne problematyczne miejsce, ponieważ na plecach śpimy, leżymy, opieramy się podczas siedzenia. Na tej części ciała dodatkowym czynnikiem peelingującym są ubrania, które pocierając o skórę, powodują micropeeling. Czy wiecie, że każdej nocy człowiek "gubi" około połowy łyżki martwego naskórka, większość tej skóry pochodzi z pleców, ponieważ to nich najdłużej leżymy w łóżku.

Delikatne tatuaże damskie - rozpowszechniane mity o małych tatuażach

Jak każdy trend, ten również doczekał się wielu mitów i plotek na swój temat. W sieci można znaleźć mnóstwo nieprawdziwych informacji o atramentowych malowidłach na skórze. Sprawdź, które z nich są prawdziwe.

Małe tatuaże minimalistyczne trudno się goją - MIT
Świeża dziarka - choć tak nie wygląda - to nic innego, jak świeża rana, o nieco innej strukturze niż klasyczne skaleczenia czy otarcia. W przypadku gojenia się takiego dzieła nie jego rozmiar ma znaczenie, lecz usytuowanie. Wiele osób decyduje się na dziarkę na stopach, dłoniach, na palcach, plecach, szyi, a także w miejscach intymnych. Są to partie ciała, które najtrudniej się goją, ponieważ miejsca te są poddawane nieustannej pracy. "Pracują" one przez cały dzień - skóra się rozciąga i kurczy, co utrudnia gojenie. Tytułowy malunek na plecach, chociaż często nie zdajemy sobie z tego sprawy, uszkadzamy podczas gojenia. Ma to miejsce podczas siedzenia na meblach z oparciem, w czasie snu, jazdy autem itd. Miejsca intymne najczęściej są ubrane w kilka warstw ubrań, ich temperatura jest podwyższona, a dostęp do świeżego powietrza praktycznie żaden. To kolejny powód spowolnionego gojenia się atramentowych ran na skórze.

Delikatne tatuaże są bardziej bolesne - PRAWDA
Niewielkie rysunki są wykonywane bardzo precyzyjnie, co wymaga wielu nakłuć w bardzo bliskiej odległości. Nie sam rozmiar ma znaczenie w tym wypadku, kluczowy jest natomiast motyw. Wykonanie kilkunastocentymetrowego serca czy napisu będzie mniej bolesne od wytatuowania niewielkiego ptaszka. Na dużej powierzchni maszynka odsuwa się od już "przerobionego" fragmentu. W przypadku niewielkich rozmiarów cały czas krąży się w obrębie kilku centymetrów. Kolejna kwestia to wybór miejsca. Niektóre partie ciała (np.: stopa, kark) są bardziej unerwione od innych, a więc są bardziej bolesne niż w przypadku ramienia czy przedramienia.

Małe tatuaże minimalistyczne szybciej się wycierają - PRAWDA
Cienki obrys oraz cienka warstwa atramentu sprawiają, że dziara szybciej blednie i staje się mniej atrakcyjna.

Minimalistyczne tatuaże częściej ulegają uszkodzeniu - PRAWDA
Dzieje się tak, ponieważ znajdują się one na małej powierzchni, a więc wystarczy drobne skaleczenie lub otarcie, żeby zniszczyć lub zdeformować cały minimalistyczny wzór. Ponadto są one wykonywane w miejscach najbardziej narażonych na uszkodzenia mechaniczne.

Rozmiar ma znaczenie - dobierz wielkość dziarki do miejsca, w którym ją wykonujesz

Malutkie atramentowe wzory czasem nie są wcale takie malutki, ponieważ zawsze warto zachować proporcje. Innych rozmiarów powinien być malunek na palcu, a jeszcze innych na kostce, ramieniu, piersi czy plecach. Jeśli będzie on proporcjonalny do części ciała, na której się go wykonuje, będzie wtedy piękną dekoracją na całe życie. Warto tutaj dodać, że za mały lub zbyt duży może szpecić. Dla przykładu na palcu możemy pokusić się o atramentową biedronkę w jej rzeczywistym rozmiarze i będzie ona wyglądała uroczo. Jeśli dokładnie ten sam motyw zrobimy na ramieniu, piersi czy brzuchu będzie on przypominał czarne znamię. Na dużej powierzchni zginie i będzie nieczytelny. Zdarza się też tak, że dziarka, która koleżanka ma na obfitym biuście i wygląda ona znakomicie, na mniejszych piersiach jest szkaradna i zamiast zdobić, szpeci. Z tego też powodu rozmiar delikatnego tatuażu damskiego zawsze powinien być dobierany indywidualnie i w tej kwestii warto posłuchać eksperta, który miał do czynienia już nie z jednym ciałem.

Mały tatuaż - w jakich miejscach najlepiej prezentuje się?

Minimalistyczne dziarki rządzą się swoimi prawami, dlatego wybór miejsca na nie, powinien być przemyślany i dopasowany do rozmiarów. Doskonałym miejscem będzie:

  • kark,
  • nadgarstek,
  • łydka kilka centymetrów nad kostką,
  • szyja,
  • pierś.

Coraz więcej osób decyduje się na takie tytułowe malowidła na łopatce. Jednak w tym ostatnim przypadku warto zastanowić się, czy atrament nie będzie zbyt skromny i zbyt mały na tak dużej powierzchni. Miejsca intymne są też doskonałą lokalizacją, a ich motyw może być bardziej osobisty.

Mały damski tatuaż minimalistyczny
Mały delikatny tatuaż damski na szyi

Warto tutaj dodać, że wiele osób decyduje się minimalistyczną dziarkę na palcach lub na dłoni, wówczas może ona imitować biżuterię, symbolizować miłość, przyjaźń lub pełnić funkcję talizmanu. Ile osób tyle pomysłów - grunt, żeby dobrze przemyśleć swoją decyzję i potem jej nie żałować.

Małe tatuaże - wady i zalety

Subtelne, delikatne, minimalistyczne... a mimo to nie są one pozbawione wad. Mają też całe mnóstwo zalet. Jedną z najczęściej zgłaszanych wad takiej dziarki jest problem z jej czytelnością. O ile na papierze wygląda wręcz perfekcyjnie, a każdy jej detal jest wyraźny i dopracowany w najdrobniejszym szczególe, to już na skórze niekoniecznie. Okazuje się bowiem, że drobne motywy są bardzo pracochłonne i wymagają od profesjonalisty wyjątkowej precyzji a wręcz perfekcjonizmu. Po pierwsze dlatego, że niewielki rozmiar oznacza misterne malowanie z troską o każdy szczegół. Po drugie zawsze należy wziąć pod uwagę fakt, że skóra jest elastyczna i nieustannie wprawiamy ją w ruch. Oznacza to - Jak wspomniano wcześniej, oznacza to, że nasz atramentowy malunek przez cały czas pracuje, a jej motyw nieznacznie się zmienia, odkształca i potem powraca do pierwotnej formy.

Przy dużych atramentach malowidło cały czas wygląda identycznie, ponieważ jego obrys i wypełnienie są grube i masywniejsze. W przypadku delikatnych tatuaży damskich linie tworzące dziarkę są cienkie a ilość wprowadzonego pod skórę barwnika minimalna. Oznacza to, że kiedy naprężamy skórę, malunek blednie, a potem odzyskuje swoje barwy. Zmiana wagi również bywa problematyczna - utrata kilku kilogramów wprawdzie nie będzie miała negatywnego wpływu, ale już drastyczne zrzucenie/przybranie na wadze sprawi, że atramentowe dzieło wykonane z cienkich linii się rozejdzie. Przez co wzór może wyglądać na niekompletny.

Kolejna kwestia to proporcje - jeśli je zatracimy, dziarka nie będzie zdobić, a więc jej wielkość musimy dopasować do danej części ciała, a motyw do ilości atramentu. I tak musimy się zmierzyć z wieloma ograniczenia i kompromisami, którymi nie trzeba się przejmować, przy dużych dziarkach. Do tego dochodzą ograniczenia związane z miejscem wykonania, ścieralnością cienkiej skóry na dłoniach, stopach i szyi. Wprawdzie wiele osób - mimo ostrzeżeń - tatuuje wspomniane powyżej części ciała, licząc się z koniecznością ich ponownego wypełniania po jakimś czasie.

Do zalet małych i delikatnych tatuaży damskich na pewno należy ich urok. Ponadto są one subtelne, skromne, piękne, zwyczajnie przyciągają spojrzenia, intrygują. Kiedy nie chcemy ich pokazywać, z łatwością je zasłonimy. Koszt wykonania takiej dziarki jest znacznie mniejszy, a jej wykonanie jest znacznie krótsze niż dużego atramentu.

Malutkie tatuaże nie tylko damskie

Jeszcze kilka temu wyłącznie kobiety decydowały się na tak minimalistyczną dekorację. Jednak coraz częściej do salonów zgłaszają się również mężczyźni, prosząc o niewielki motyw. Co się zmieniło? Panowie przestali traktować dziarki jak przedłużenie męskości. Złośliwi nawet twierdzą, że tylko facet bez kompleksów jest w stanie udekorować swoje ciało w takim niewielkim rysunkiem. Zgodnie z tą teorią tak poznasz pewnego siebie macho.

Malutki tatuaż dla par
Małe i delikatne tatuaże dla par

Tytułowy trend na wzorki atramentowe też zmienia się dla zakochanych - mężczyźni coraz częściej ulegają namowom wybranek serca na wspólną dziarkę. Ponadto panowie przestali obawiać się okazywania uczuć publicznie. Częściej niż kiedyś przyznają się, że są sentymentalni, a omawiane talizmany dodają im pewności siebie.

Najczęściej wybierane motywy maleńkich tatuaży

  • Napis, sentencja, inicjały, imiona, współrzędne to wzory, które najczęściej występują w wersji mini. Jednak uwaga, to one też najczęściej bywają nieczytelne i szybko blakną;
  • Serca w różnej postaci: kolorowe, czarno białe, z wypełnieniem i puste. Serce symbol miłości, więc równie często zdobi ono damskie, jak i męskie ciała;
  • Gwiazdy, księżyc i słońce to motywy, które spotykamy w każdym rozmiarze i zawsze mają w coś nieziemskiego, tajemniczego i intrygującego;
  • Motywy florystyczne: kwiaty, liście i gałązki;
  • Ptaki: mewy, sowy, papugi, pelikany, orzeł - niestety - ten ostatni nie jest motywem, który będzie dobrze prezentować w wersji mini;
  • Zwierzęta: psy, koty, wilki itp.;
  • Biżuteria: pierścionki, bransoletki, łańcuszki, a nawet kolczyki, wykonane za uchem;
  • Diament;
  • Krzyż;
  • Nieskończoność;
  • Kłódka;
  • Ptaszek w klatce lub ptaszek i klatka - jako motyw dziarki dla zakochanych;
  • Postacie z kultowych kreskówek.

Lidia Kowalska
Wizażystka, blogerka, pasjonatka stylu i urody, a przede wszystkim żona i mama.

Komentarze