Budrysówka, czyli krótki klasyczny płaszcz zimowy zapinany na drewniane kołki to już klasyka mody. A czy wiesz jak ona powstała i kiedy wpisała się do kanonów mody? Sprawdź, co to jest budrysówka, do czego nosić ten ponadczasowy płaszcz oraz do jakiej figury pasuje.
Budrysówka cieszy się popularnością zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Jest ponadczasowym okryciem wierzchnim, które pasuje dosłownie do każdej stylizacji. Zobacz, jak ją odróżnić od innych kurtek i płaszczy oraz na jaką okazję wypada ją założyć.
Co to jest budrysówka?
Budrysówka to jest ciepły krótki płaszcz do połowy łydki lub przed kolana z charakterystycznym zapięciem na drewniane kołki lub w nowszej wersji na drewniane guziki i suwak. Znana pod nazwą "Duffle coat". Pierwsza powstała 1860 roku na zlecenie angielskiej armii i była męskim okryciem wierzchnim. Obecnie jest popularna zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn i coraz częściej gości na pokazach mody.
Historia budrysówki
Pierwsza budrysówka powstała w 1860 roku na zlecenie Królewskiej Marynarki Wojennej, wówczas to Ideal Clothing Company stworzyła ją dla angielskich marynarzy, którzy na każdego dnia mierzyli się z zimnym wiatrem i deszczem. Royal Navy szukając komfortowego, ciepłego i eleganckiego okrycia wierzchniego dla angielskiej marynarki wojennej trafił do ICC. Pierwsza budrysówka była workowana i bezkształtna, ale była ciepła i komfortowa. Była to duża kurtka z kapturem, zapinana na masywne drewniane kołki. Ówcześni marynarze nazywali ją "Duffle coat", czyli właśnie budrysówka. Ciepła i funkcjonalna już trzy lata później, czyli w 1963 roku, została włączona do oficjalnego wyposażenia angielskiej marynarki wojennej, w której pozostała na długie lata, ale również doczekała się uznania wśród ludności cywilnej. Na przełomie lat przeszła kilka poprawek i po niespełna 100 latach na stałe wpisała się do kanonów mody. Po prawie 30 latach ponownie trafiła na warsztat projektantów, wówczas "Duffle coat" zyskała znany nam do dzisiaj fason i kilka detali, które wyróżniają ją na tle innych okryć wierzchnich. Do głównych zmian należało wprowadzenie charakterystycznego dwurzędowego zapięcia na cztery drewniane kołki mocowane na sznurki przypominające marynarską linę, skórzane paski lub rzemienie. Marynarze ów kołki nazywali kłami morskimi. Do niej dodano również duże kieszenie z klapkami, które są nie tylko funkcjonalne, ale też pełnią niezwykle ozdobne funkcje oraz kaptur, znacznie mniejszy niż w pierwotnych wersjach, ale nadal funkcjonalny. Budrysówka w tej wersji sięgała do połowy łydki, współczesne "Duffle coat" są znacznie krótsze, ale nadal mają kaptur, obszerne kieszenie i klasyczne zapinanie na dwurzędowe kły morskie. Pierwotnie miała kolor kremowy i powstawała z ciepłej, grubej i szorstkiej tkaniny.
Tego nie wiesz o budrysówce
"Duffle coat" oznacza, płaszcz szyty z belgijskiej tkaniny produkowanej w mieście Duffy, co nie podobało się XIX producentom angielskiej wełny. Protesty tamtejszych wytwórców wełny były tak silne, że wkrótce angielska marynarka wojenna ustąpiła i "Duffle coat" zaczęto szyć z wełny pochodzącej z angielskiego miasta Yorkshire, jednak przyjętej nazwy już nie zmieniono. Fason okrycia nie miał nic wspólnego z modą, był dopasowany do warunków, w jakich służyła angielka marynarka wojenna. Zapięcie na masywne kołki ułatwiało marynarzom zapinanie zmarzniętymi dłońmi lub bez zdejmowania grubych rękawic (będących na wyposażeniu angielskiej marynarki wojennej), którymi ciężko by było uchwycić drobny guzik. Ponadto na morzu nie ma krawców, więc mocowanie "kłów morskich" musiało być solidne i przetrwać długie rejsy. Kaptur miał chronić głowy marynarzy przed porywistym wiatrem i deszczem, a duże kieszenie zabezpieczone były przed deszczem i wilgocią panującą na statkach klapkami, a kiedy marynarz odpoczywał, mógł ogrzać w nich dłonie. Niektórzy twierdzą, że bardziej funkcjonalnego okrycia wierzchniego nie ma na całym świecie. Każdy element "Duffle coat" został stworzony z myślą o komforcie.
Budrysówka uniwersalne okrycie wierzchnie dla każdego
Budrysówka w 20-leciu międzywojennym budziła wiele kontrowersji, ponieważ fason "Duffle coat" był identyczny dla żołnierzy każdego stopnia w marynarce wojennej, a to oznaczało, że marynarz był tak samo ubrany, jak admirał. Z tego powodu przedstawiciele angielskiej marynarki wojennej wyższego stopnia często rezygnowali z budrysówki na rzecz dwurzędowego płaszcza, który nawet w połowie nie dorównywał funkcjonalnością "Duffle coat".
Jak "Duffle coat" zmieniła nazwę na "Monty Coat"?
Budrysówkę na lądzie wypromował oficer Bernard Law Montgomery, który nosił ją podczas I i II Wojny Światowej. Sławna budrysówka miała kolor beżowy, a ten znany na całym świecie oficer nie rozstawał się ze swoją "Duffle coat" aż do końca II wojny światowej. Za nic też miał fakt, że dokładnie takie same budrysówki noszą zarówno żołnierze jak i oficerowie. Cenił ją za funkcjonalność i komfort użytkowania. Kurtka, z którą nie rozstawał się z Montgomery, stała się znakiem rozpoznawczym tego oficera i wkrótce zaczęto ją nazywać "Monty Coat".
Jak budrysówka stała się modna?
To męskie wojskowe okrycie wierzchnie nie od razu cieszyło się popularnością wśród cywilów, którzy przez prawie 100 lat nie korzystali z tego okrycia. Po zakończeniu II Wojny Światowej angielska armia miała na zbyciu ponad 1 000 000 budrysówek. Był to nie lada problem, gdyż w wojskowych magazynach zalegały, nikomu nie potrzebne, a poważnie nadszarpnięty budżet armii, nie pozwalał na budowę nowego sprzętu. W 1951 roku królewski rząd zwrócił się do firmy Harold & Fred Morrison zajmującej się handlem odzieżą o pomoc w sprzedaży kurtek. Niestety, ówczesna budrysówka nijak miała się do modowych trendów, a już na pewno nie była atrakcyjna dla potencjalnej klienteli. Angielski gigant w handlu odzieżą postanowił nieco odświeżyć prawie 100-letnią "Duffle coat" i nadać jej cywilny look. Budrysówka zyskała wówczas kraciastą podszewkę, ponadto poszerzono asortyment i zaczęto ją produkować w różnych kolorach. Tak w 1951 roku w powojennej Anglii powstała kurtka, która na zawsze zapisała się w kanonach mody, dziś to klasyk, po który sięgają panowie i panie w każdym wieku.
Budrysówka - ponadczasowy trend z drugiej ręki
Już w latach 50 i 60 ubiegłego stulecia kurtka sprzedawana przez firmę Harold & Fred Morrison cieszyła się bardzo dużą popularnością. W "Duffle coat" chodzili wszyscy Anglicy od studentów i uczniów, których w na Wyspach Brytyjskich do dziś obowiązują mundurki szkolne przez intelektualistów i arystokrację. Przez dwie dekady była najmodniejszym fasonem okrycia wierzchniego. Warto jednak zauważyć, że zdecydowana większość sprzedawanych wówczas kurtek w Wielkiej Brytanii pochodziła z "drugiej ręki", gdyż były to kurtki zwracane po zakończeniu wojny przez żołnierzy, służących zarówno w Królewskiej Marynarce Wojennej jak i w wojskach lądowych, do których potem doszyto kraciastą podszewkę.
Rok 1962 - budrysówka wkracza na wybiegi
Jako pierwszy budrysówkę zaprezentował na pokazie mody Yves Saint-Laurent w 1962 roku, był to początek nowego trendu, który trwa do dziś. W drugiej połowie lat 60 ubiegłego stulecia już większość liczących się projektantów i domów mody miała w swoich kolekcjach budrysówki. Dotychczasowe eleganckie i bądź co bądź niekoniecznie wygodne płaszcze podczas wykonywania codziennych obowiązków odeszły w zapomnienie, wyparte przez modną i funkcjonalną budrysówkę. Nosiły ją kobiety i mężczyźni, dzieci, młodzież i osoby w średnim wieku.
Europę opanowała we wszystkich kolorach, ale zawsze z charakterystycznymi morskimi kłami, kapturem i dużymi kieszeniami z przodu. Na legendarnym pokazie mody Yves Saint-Laurent, zaprezentował nie tylko budrysówkę. Cała kolekcja nawiązywała do strojów marynarskich i wkrótce na ulicach można było zaobserwować nowy trend, któremu szlaki przetarła "Duffle coat". Kobiety i mężczyźni nosili pasiaste koszulki i marynarskie motywy na letnich strojach.
Budrysówka zrewolucjonizowała świat mody i wkrótce po udanym debiucie militarnej kurtki można ją było obserwować na pokazach mody Coco Chanel, która ponad wszystko ceniła komfort i funkcjonalność, prezentowali ją również Givenchy, Blugir.
Męskie budrysówki
Budrysówki szybko doczekały się kilku wersji, jedną z nich jest z naturalnej wełny z czarnymi lub w kolorze naturalnego drewna z morskimi kłami.
Budrysówka smart casual
Ma najczęściej klasyczną podszewkę w kratę i doskonale prezentuje się jako okrycie wierzchnie, które można nosić zarówno do marynarek, swetrów, a nawet na pół formalną koszulę. W tej wersji najczęściej ma kolor granatowy, czarny, grafitowy lub beżowy. Jest perfekcyjnie obszyta i doskonale uzupełnia męski strój w stylu smart casual. Ten rodzaj najczęściej sięga do połowy uda, zakrywając marynarkę.
Budrysówka w wersji casualowej
Najczęściej jest krótka, kończy się poniżej bioder, jest zasuwana na zamek błyskawiczny, a dwurzędowe morskie kły są jedynie ozdobą, podobnie jak duże kieszenie z klapkami, w których znacznie mniej komfortowo ogrzewa się donie. Casualowa budrysówka najczęściej ma kolor brązowy, khaki lub czarny. Od pewnego czasu bardzo modne są męskie budrysówki w pasy i kratę.
Damskie budrysówki
Damska budrysówka również występuje w kilku odmianach:
- Elegancka damska budrysówka jest najczęściej z białej, beżowej, szarej i czarnej z naturalnej wełny. Ten rodzaj zachowuje wszystkie klasyczne elementy fasonu. Sięga do połowy łydki, ma zapięcie na morskie kły, które w wersji damskiej mogą być bardziej ozdobne, posiada kieszenie pozwalające na komfortowe ogrzanie rąk i kaptur.
- Występuje również w wersji z naturalnej i sztucznej skóry, a także w różnych kolorach i wzorach.
Zarówno projektanci, jak i duże mody na każdy sezon jesienny i zimowy prezentują przynajmniej jeden model budrysówki, podobnie jak popularne sieciówki odzieżowe.
Do jakiej figury pasuje budrysówka?
Budrysówka to płaszcz o bardzo uniwersalnym fasonie, który jak żaden inny pasuje do każdej figury.
- Panie z figurą klepsydry mogą wybrać węższą z miękkiej tkaniny, która pięknie otuli i podkreśli sylwetkę;
- Kobiety gruszki, jabłka i chłopczyce doskonale będą się prezentowały w klasycznej, która ukrywa wszystkie mankamenty figury;
- Panowie nie muszą się zastanawiać nad wyborem, gdyż w każdej wersji "Duffle coat" będą wyglądać męsko.
Budrysówka, ramoneska, pilotka i wiele innych wojskowych fasonów prosto z armii trafiło na światowe pokazy mody najsławniejszych projektantów. Jak widać już XIX wieku świat mody doceniał funkcjonalność i komfort ubrań, które projektowano z myślą o wojsku.
Komentarze