Biała glinka - czym jest? Właściwości, zastosowanie

Biała glinkaBiała glinka to bardzo uniwersalny kosmetyk, który możemy wykorzystać do pielęgnacji skóry i włosów. Jest ona niezwykle delikatna i mogą ją stosować nawet osoby, których cera jest bardzo wrażliwa lub alergiczna. Biała glinka łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia skóry. Sprawdzi się zarówno przy cerze suchej, jak i przetłuszczającej się.

Biała glinka to bogactwo cennych minerałów o działaniu leczniczym. Była ona znana i wykorzystywana już w czasach starożytnych. Stosowano ją na włosy na twarz i ciało w formie okładów, kataplazm oraz jako dodatek do kąpieli. Jeśli chcesz, aby Twoje marzenia o idealnej porcelanowej cerze stały się rzeczywistością, zdecydowanie powinnaś zacząć używać glinki w codziennej pielęgnacji skóry.

Czym jest biała glinka? Właściwości

Biała glinka kaolinowa to produkt pozyskiwany ze skały osadowej. Wydobywa się ją z głębokich warstw ziemi i suszy na słońcu, a następnie rozdrabnia, aby uzyskać finalny miałki produkt w postaci proszku. Pierwszy raz glinkę tę wydobyto w Chinach z góry Kao-ling, stąd nazwa glinka kaolinowa.

Glinka biała zawiera takie składniki mineralne jak:

  • krzem - duże ilości,
  • magnez,
  • sód,
  • żelazo,
  • mangan,
  • glin,
  • potas,
  • wapń.

Ten rodzaj glinki jest najdelikatniejszy wśród wszystkich glinek. Ma bardzo lekką jedwabistą konsystencję i nie wysusza nawet bardzo wrażliwej skóry.

Glinka biała wykazuje właściwości:

  • mineralizujące,
  • łagodzące,
  • wygładzające,
  • odświeżające cerę,
  • poprawiające koloryt skóry,
  • delikatnie oczyszczające,
  • dotleniające i detoksykujące poprzez skuteczne i delikatne usuwanie martwych komórek skóry,
  • przeciwzapalne,
  • antybakteryjne,
  • antygrzybiczne.

Biała glinka - zastosowanie

Glinka kaolinowa to produkt bardzo uniwersalny. Można wykorzystać ją na kilka poniższych sposobów.

Naturalna pasta do zębów
Biała glinka silnie absorbuje zanieczyszczenia, działa antybakteryjnie, łagodzi podrażnienia śluzówek, delikatnie wybiela zęby, nie niszcząc szkliwa, a także tworzy zasadowy odczyn w ustach, co zapobiega powstawaniu próchnicy zębów. Do mycia zębów można zastosować samą glinkę. Wystarczy odrobinę nałożyć na szczoteczkę do zębów, a następnie normalnie szczotkować je przez 3 minuty. Jeszcze więcej korzyści z jej działania odniesiemy jednak, łącząc ją z innymi składnikami w postać pasty. Naturalne ekologiczna pasta do zębów z białą glinką nie zawiera szkodliwych dla zdrowia substancji takich jak SLS, fluor, czy aromaty i konserwanty. Mogą ja stosować zarówno dorośli, jak i dzieci. Do jej wykonania będziesz potrzebować:

  • 4 łyżki białej glinki,
  • 4 łyżki sody oczyszczonej,
  • 8 łyżek oleju kokosowego nierafinowanego,
  • kilka kropli dowolnego olejku eterycznego - najlepiej sprawdzą się miętowy, z drzewa herbacianego, eukaliptusowy, szałwiowy, goździkowy, z oregano.

Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i włóż do słoiczka. Nabieraj niewielką ilość pasty na szczoteczkę i myj zęby tak jak zwykle. Regularne szczotkowanie zębów tą naturalną pastą pomoże zapobiec takim chorobom jamy ustnej jak próchnica zębów, afty, paradontoza, stany zapalne dziąseł.

Produkt do mycia twarzy
Biała glinka to świetny produkt do mycia twarzy. Można ją stosować samodzielnie - wystarczy odrobinę rozrobić wodą w zagłębieniu dłoni, a następnie nałożyć na zwilżoną twarz i myć skórę kolistymi ruchami. Można również dodać odrobinę glinki do stosowanego przez nas na co dzień żelu do mycia twarzy. Glinka skutecznie, ale bardzo delikatnie usunie ze skóry wszelkie zanieczyszczenia, pomoże pozbyć się zaskórników i niedoskonałości, ukoi zaczerwienienia i reakcje alergiczne. Po umyciu twarzy glinką cera będzie gładka, lekko napięta, ale niewysuszona i nabierze ładnego wyrównanego kolorytu.

Maseczka
Glinka to idealna maseczka dla skóry wrażliwej, alergicznej, ale również łuszczącej się, trądzikowej i łojotokowej. Aby ją przygotować, wystarczy jedną pełną łyżeczkę glinki wymieszać z odrobiną przegotowanej wody, tak aby uzyskać gęstą papkę. Można do niej dodać kilka kropli oleju - w przypadku skóry suchej lub ze zmarszczkami sprawdzi się olej arganowy lub z awokado, natomiast do skóry alergicznej, wrażliwej, podrażnionej (również trądzikowej) najlepszym wyborem będą oleje z czarnuszki, lniany oraz jojoba.

Peeling do skóry głowy
Co najmniej raz w miesiącu każda z nas powinna wykonać głębsze oczyszczanie skóry głowy za pomocą peelingu. Dzięki temu pozbędziemy się martwego naskórka, odświeżymy skórę, poprawimy mikrokrążenie w okolicy cebulek włosowych i naturalnie pobudzimy wzrost włosów. Regularne stosowanie peelingu z białej glinki kaolinowej nie tylko spowoduje wysyp baby hair, ale również pomoże pozbyć się swędzenia skóry głowy, nadmiernego przetłuszczania się oraz łupieżu. Dwie łyżki glinki zmieszajmy w miseczce z niewielką ilością ciepłej wody. Papkę nakładamy dokładnie na skórę głowy i masujemy ją przez 2-3 minuty. Następnie porządnie wypłukujemy glinkę z włosów strumieniem letniej wody. Wiele osób po takim zabiegu nie musi już nawet myć włosów bowiem glinka, wykazuje naturalne właściwości oczyszczające, odświeżające i absorbujące zanieczyszczenia, w związku z tym pozostawia skórę głowy świeżą i czystą, a włosy puszyste i pełne życia. Jeśli jednak obawiasz się, że Twoje włosy będą niedomyte, to po wypłukaniu glinki, umyj je delikatnym szamponem bez laurosiaczanu sodu.

Dodatek do kąpieli
Detoksykująca kąpiel z dodatkiem glinki nie tylko skutecznie oczyści skórę, ale również pomoże pozbyć się nagromadzonych toksyn pochodzących na przykład ze smogu. Ponadto jest ona niezwykle odprężająca, bardzo korzystnie wpływa również na stawy, mięśnie i układ oddechowy. Kąpiel z białej glinki przygotujemy, wrzucając około 50 gramów proszku na średniej wielkości wannę wypełnioną do połowy ciepłą wodą. Podczas zażywania takiej kąpieli, nie stosujmy już żadnych mydeł, żeli ani płynów do kąpieli. Możemy jedynie dodać do wody kilka kropli swojego ulubionego olejku eterycznego lub nawilżającego i lekko natłuszczającego naturalnego oleju przykładowo z pestek winogron lub oliwy z oliwek. Kąpiel powinna trwać 15-20 minut. Zakończmy ja spłukaniem skóry letnią wodą.

Naturalny puder matujący
Osoby z przetłuszczającą się, łojotokową skórą często borykają się z problemem nadmiernego świecenia się twarzy w ciągu dnia. Staja więc przed koniecznością stosowania specjalnych bibułek matujących oraz pudrów. Zdrową naturalną alternatywą dla syntetycznych pudrów jest właśnie biała glinka. Biała glinka kaolinowa działa antybakteryjnie, absorbuje nadmiar sebum i łagodzi podrażnienia skóry. Aby skutecznie zmatowić skórę, wystarczy nanieść za pomocą dużego pędzla do makijażu na najbardziej przetłuszczające się partie twarzy odrobinę czystej białej glinki. Można ją również wymieszać z odrobiną glinki czerwonej lub organicznego kakao, aby uzyskać delikatny efekt koloryzujący.

Biała glinka znajduje także właściwości lecznicze. Świetnie sprawdzi się w formie kataplazm (mokrych okładów) na wszelkie stłuczenia, krwiaki, siniaki, opuchlizny oraz egzemy.

Można ją również stosować wewnętrznie. W tym celu pół łyżeczki białej glinki rozpuszczamy w szklance ciepłej wody i pijemy. Taki napój dostarczy na dawkę cennych minerałów, pomoże pozbyć się z organizmu toksyn - w tym również metali ciężkich, a także wspomoże prawidłową pracę układu pokarmowego. Medycyna ludowa zaleca picie glinki w przypadku zatruć pokarmowych oraz biegunek - zarówno tych o podłożu bakteryjnym, jak i wirusowym.

Lidia Kowalska
Wizażystka, blogerka, pasjonatka stylu i urody, a przede wszystkim żona i mama.

Komentarze