Baskinka - czym jest? Jak dopasować baskinkę do figury?

BaskinkaPo raz pierwszy w modzie pojawiła się w już XVI wieku, ale okres jej świetności przypada znacznie później. Baskinka, bo niej mowa - największą popularność zyskała w latach 50 ubiegłego stulecia, kiedy to na zawsze wpisała się do kanonów mody. Niekwestionowanym królem baskinki jest Christian Dior, to właśnie na pokazach Domu Mody Dior baskinka pojawia się cyklicznie co kilka dekad i zawsze wygląda inaczej.

XVI wieczna baskinka była czymś w rodzaju krótkiego gorsetu lub wydłużonego stanika, który kobiety zakładały na sukienki w celu wymodelowania talii. Natomiast już przedwojenna baskinka była bardziej zbliżona do współczesnej - niestety, wojenna rzeczywistość sprawiła, że panie musiały zrezygnować z baskinki. Brak wystarczającej ilości tkanin i trudy wojennego życia sprawiły, że baskinka, czyli gustowna falbanka na biodrach została uznana za niepotrzebny zbytek i okres jej świetności, przypadł dopiero kilka lat po wojnie.

Co to jest baskinka?

Baskinka to jest falbanka w talii i wokół bioder doszywana do żakietów i sukienek. Baskinka nie od razu przybrała formę znaną nam dzisiaj. W XVI wieku baskinką nazywano krótki gorset lub stanik z wydłużonym stanem i metalowymi fiszbinami. Baskinkowy gorset ściskał talię aż do linii bioder, rysując na damskiej figurze idealny kształt klepsydry. Jednak już przed wojną, kiedy to Coco Chanel "oswobodziła" kobiety z gorsetów baskinka w takiej formie odeszła do lamusa, a na jej miejsce pojawiła się falbana znana nam dzisiaj określana mianem baskinki. Niestety, wojna i związane z nim niedobory materiałów wyeliminowały baskinkę z damskich kreacji na kolejnych kilka lat. Pierwsza powojenna baskinka była zaokrągloną falbaną, a każda kolejna odsłona tego elementu ubioru różniła się od poprzedniej. Jednak zawsze baskinka pełni jedną funkcję, rysuje talię i sprawia, że nawet krągłe kobiety zyskują piękną talię "osy".

Stylowa baskinka

Baskinka od Christiana Diora

Dom Mody Dior to prawdziwe królestwo baskinki, to właśnie Christian Dior zaprezentował pierwszą powojenną baskinkę, które podbiła serca kobiet na całym świecie. Po pierwszym pokazie w 1947 roku, kiedy baskinka została, okrzyknięta największym modowym odkryciem Domu Mody Diora cyklicznie powtarza co kilka dekad kolekcje, w których główną bohaterką jest właśnie baskinka.

Krótka historia baskinki

Baskinka w XVI wieku była niewygodnym sztywnym krótkim gorsetem z fiszbinami ściskającymi tors i drugim podnoszącymi piersi, tak by kobieca sylwetka przybierała kształt serca lub kielicha. Szesnastowieczna baskinka stanowiła część garderoby zewnętrznej, którą panie nakładały na gorset bieliźniany. Ówczesna baskinka kończyła się nad biodrami, a tuż pod nią "wylewała" się mocno marszczona suknia. To jakże niekomfortowe zestawienie pełniło funkcję dzisiejszej baskinki, czyli obcisły gorset plus rozkloszowana suknia wysmuklały talię i uwypukliły biodra, dzięki czemu każda szesnastowieczna kobieta miała talię osy i piękne krągłe biodra.

Baskinka w szesnastowiecznej formie pojawiła się w świecie mody aż do rewolucji modowej Coco Chanel, która oswobodziła panie z gorsetów raz na zawsze. Tuż przed wojną baskinka ponownie wkroczyła do świata mody, tym razem w takiej formie, w jakiej występuje do dziś. Jednak wojenna rzeczywistość, problemy z dostawą materiałów oraz diametralna zmiana stylu życia większości kobiet sprawiły, że baskinkę uznano, że niepotrzebny zbytek i luksus, na który większość projektantów mody i kobiet nie mogła sobie pozwolić w czasie kiedy każdy skrawek materiału był na wagę złota.

Kracje Christiana Diora - baskinka po lewej

Prawdziwy rozkwit baskinki nastąpił w 1947 roku na pokazie mody Christiana Diora. Były to dwie kolekcje "Corolle" i "Huit", które na zawsze zmieniły podejście do damskiej sylwetki proponowane przez Coco Chanel. Christian Dior do luźnych i swobodnych kreacji, które nosiły panie na całym świecie po rewolucji modowej od Coco Chanel, dołożył baskinkę. Niewielką falbankę, która nadawała kobiecych kształtów. Kultowy kostium "Bar" składający się z kremowego żakietu z klamkami i płytkim dekoltem oraz zaokrąglonej baskinki do bardzo kobiecej rozkloszowanej czarnej spódnicy od razu pokochał świat mody. Christian Dior pokazał, że powojenne panie mogą, nosić się nie tylko wygodnie, ale też bardzo kobieco i seksownie. Baskinka od Christiana Diora pięknie podkreślała talię i uwydatniała biodra, dzięki czemu każda z pań mogła cieszyć się talią "osy", a jednocześnie oddychać pełną piersią. Bluzki, sukienki i żakiety z zaokrągloną baskinką były jednym z najmocniejszych trendów do końca lat 50-tych ubiegłego stulecia. Panie nie tylko kupowały i szyły kreacje z baskinką, ale także doszywały baskinkę do istniejących już kreacji. Na ponad dekadę w świecie mody zapanowało baskinkowe szaleństwo. Kostium "Bar" do dzisiaj jest uważany za jedną z najbardziej kultowych kreacji, która nigdy nie wychodzi z mody i zawsze wypada ją założyć. Baskinkowa kolekcja została okrzyknięta mianem New Look i opanowała cały świat, a Christian Dior stał się prekursorem "starego - nowego" trendu w modzie. Panie przez całe lata 50-te podkreślały talię, uwydatniony biust i biodra modelując sylwetkę na kształt kielicha (Corolle) lub ósemki (Huit). Wkrótce trend ten przejęła również Coco Chanel, proponując klasyczny żakiet z wcięciem w talii i delikatnie rozszerzany nad biodrami. Oczywiście jak przystało na kreację od Chanel, żakiet z niby baskinką wyglądał bardzo naturalnie.

Baskinka z serialu "Dynastia"

Niespełna 40 lat później baskinka ponownie powróciła do świata mody, tym razem za sprawą kultowego serialu "Dynastia", który od 1986 roku bił rekordy popularności na całym świecie. Serialowa Alexis Colby nosiła z upodobaniem żakiety i bluzki z baskinką, podkreślającą talię. Ponownie kobiety oszalały na punkcie baskinki. Po pierwsze dlatego, że wspomniana postać z serialu pod koniec lat 80-tych ubiegłego stulecia była uważana za ikonę stylu i wiele pań wzorowało się na jej stylizacja. Po drugie, jeśli baskinka ponownie stała się modna, to dlaczegóż kobiety miały rezygnować z talii, którą można uzyskać bez drakońskich diet i męczących treningów. Pod koniec lat 80-tych baskinka gościła już nie tylko na wizytowych kostiumach i eleganckich sukniach, szybko wdarła się do mody w stylu "disco" i przybrała nieco futurystyczny ma nawet geometryczny wprost kosmiczny kształt. Baskinka z końca lat 80-tych nie była już subtelną i jakże kobiecą zaokrągloną falbaną. Coraz częściej przybierała kształt trapezu, a nawet trójkąta maksymalnie wyszczuplając sylwetkę. W tamtym czasie łamano wszystkie modowe zasady, dlatego też baskinka wieńczyła bluzki i żakiety, a nawet kurki i płaszcze w dyskotekowym stylu. W szalonych latach 80-tych baskinkę łączono z "power shoulders" i dwoma rzędami błyszczących guzików. Było to tak strojne zestawienie, że dzisiaj trudno sobie wyobrazić kreację, która zawiera aż tyle elementów ozdobnych. Przez kolejną dekadę baskinka, a także bufiaste rękawy oraz błyszczące guziki stały się synonimem kiczu i odeszły w zapomnienie.

Baskinka od Diora w nowej odsłonie

Powrót baskinki w wielkim stylu nastąpił ponownie za sprawą Domu Mody Dior w 1996 roku, kiedy to John Galliano zaprezentował baskinkę w nowej odsłonie. Baskinka z drugiej połowy lat 90-tych została pozbawiona zaokrągleń, przybrała bardziej geometryczny kształt, a po obu stronach baskinki zagościły płatki imitujące ukośnie wszyte kieszonki. Baskinka z tamtego okresu była łączona z wydekoltowanymi rakietowymi bluzkami oraz sukniami osłaniającymi piersi. Christian Dior ponownie zachwycił świat dobrze już wszystkim znaną baskinką, tym razem nadając jej zupełnie nowy look. Baskinka zaprezentowana przez Johna Galliano kreacja z baskinką składała się żakietowej bluzki z dużym dekoltem i długiej spódnicy syrenki. Takie zestawie sprawiało, że damska sylwetka zyskała zupełnie nowy kształt. Niewielka geometryczna baskinka z figlarnymi palkami odsłaniająca wąskie biodra. Dekolt spłaszczający biust i długa wysmuklająca nogi spódnica. Niektórzy twierdzą, że był to pokaz, który zapoczątkował modę na bardzo szczupłe kobiety z figurą supermodelek. O ile prezentowana po raz pierwszy przez Christiana Diora baskinka miała podkreślać talię i uwydatniać biust oraz biodra, baskinka z 1996 roku była już tylko elementem ozdobnym, a pokaz odrzucił dotychczasowe kanony damskiej figury.

Baskinka z 1996 roku coraz częściej była łączona z modnymi w latach 90 damskimi dzwonami. Takie zestawienie również wysmuklają całą sylwetkę i optycznie ujmowało kilogramów.

Trzecia odsłona baskinki od Diora rok 2007

W 2007 roku baskinka ponownie powraca na wybiegi i ponownie za sprawą Domu Mody Dior. Tym razem baskinka jest zupełnie odmieniona.

  • Po pierwsze wieńczy kopertową bluzkę z szalowym kołnierzem i paskiem;
  • Po drugie ma nieregularny kształt i występuje na letniej wzorzystej kreacji.

Ponownie baskinka od Domu Mody Dior jest dziełem Johna Galliano, jednak tym razem projektant zaprezentował baskinkę w zupełnie nowym wydaniu, elegancką, ale nawiązującą do stylu boho i w znacznie mniej kobiecym wydaniu niż wszystkie dotychczasowe baskinki od Diora. Nieco później baskinka zagościła na letnich bluzkach, tym razem nie podkreślając talii, a jednie nadając bluzce bardziej swobodnego charakteru. Ten rodzaj falbanki wieńczącej letnie bluzki i sukienki w niczym nie przypomina klasycznej baskinki, jednak kształt, jak i sposób wszycia tej falbany jest taki sam jak w przypadku baskinki.

Jak wygląda współczesna baskinka?

Współczesna baskinka to najczęściej wycięta z koła falbanka, która zaczyna się w talii i kończy na linii bioder. W wersji bardziej oficjalnej to falbanka z wewnętrznymi (ukrytymi zakład kładkami), która podkreśla talię i stopniowo rozchodzi się w kierunku bioder, rysując idealną sylwetkę klepsydry. Baskinka w 2021 roku znów jest w trendach, a jak wygląda tegoroczna baskinka? Jest bardzo kobieca, delikatnie marszczona, często asymetryczna co potęguje wyszczuplającą moc baskinki. Ponadto tegoroczną baskinkę można spotkać we wszystkich długościach od bardzo krótkiej kończącej się powyżej bioder po długa zakrywającą biodra i asymetryczną, kończącą się po jednej ze stron równo ze spódnicą. Baskinka od kilku lat zdobi również damskie spodnium, czyli eleganckie damskie kombinezony. Taka baskinka najczęściej występuje w kombinezonach z krótkimi nogawkami, ala mini spódnicospodnie i długim ogonem stworzonym z asymetrycznej rozciętej baskinki, często sięgającej aż do kostek.

Stylowa baskinka

Baskinka po hiszpańsku

Baskinka jest nieodzownym elementem bluzek hiszpanek, z bardzo kobiecą falbaną opadającą na ramiona i drugą równie zwiewną falbaną wieńczącą bluzkę. Baskinka w bluzkach typu hiszpanka idealnie modeluje talię, zaś falbanka na ramionach i biuście podkreśla kobiece kształty. Baskinka w tym wydaniu najczęściej ma charakter letni, casualowy i doskonale wpisuje się w styl boho. Ołówkowe sukienki hiszpanki z baskinką dodają dziewczęcego uroku każdej kobiecie i doskonale modelują figurę.

Baskinka - jak dopasować do typu figury?

Baskinka dla kobiety klepsydry
Idealna sukienka dla kobiety o idealnych kształtach, czyli sylwetki, w której ramiona mają tę samą szerokość jak biodra to krótka frywolna baskinka. Taka mini baskinka nie zakrywa bioder, ponieważ nie musi ich ani maskować, ani też uwypuklać. Ponadto kobieta klepsydra ma naturalną talię, więc baskinka pełni na takiej figurze jedynie funkcję ozdobną, może być więc drobna wprost symboliczna, dodająca kobiecej lekkości i seksapilu. Oczywiście panie, które marzą o talii osy, mogą się zdecydować na nieco dłuższą i sztywną baskinkę w styku lat tej z pokazu Christiana Diora w 1947 roku.

Baskinka dla kobiety gruszki
Ten typ sylwetki doskonale wygląda w lejącej asymetrycznej baskince, która dodaje lekkości biodrom i sprawia, że cała sylwetka nabiera delikatnego kobiecego kształtu.

Baskinka dla kobiety z figurą chłopczycy
Chłopczyca najlepiej wygląda w klasycznej baskince od Diora, która rysuje talię i uwydatnia biodra. Polecana baskinka dla chłopczycy to szyta z koła zakrywająca biodra, najlepiej kończąca się w dolnej linii bioder.

Baskinka dla kobiety jabłka
Masywna, krągła sylwetka podobnie jak gruszka najlepiej prezentuje się w sztywnej baskince, nieco dłuższej zakrywającej nie tylko biodra, ale też krągły brzuch. Sztywna baskinka na kobiecie z figurą jabłka nie tylko potrafi zupełnie odmienić proporcje sylwetki, nadając jej pożądany kształt klepsydry, masywnej, ale jednak klepsydry z mocno wciętą talią i podkreślonymi biodrami, a także co ważne zamaskowanym brzuchem.

Stylowa baskinka

Baskinka - modowy sprzymierzeniec każdej kobiety

Jest ona modowym sprzymierzeńcem każdej kobiety, ponieważ sprawia, że figura nabiera najbardziej pożądany kształt klepsydry. Ponadto baskinka doskonale maskuje wszystkie niedoskonałości sylwetki i sprawia, że panie w każdym wieku wyglądają w takich kreacjach bardzo kobieco i seksownie. Jeśli więc nie jesteś klasyczną klepsydrą, co jest powodem twoich kompleksów lub chcesz mieć talię osy, nie musisz zamiast drakońskich diet i męczących treningów możesz postawić na "wyszczuplającą" moc baskinki, która odchudza damskie sylwetki już od XVI w. Zwolenniczki baskinki żartują, że ta urocza falbanka jest najszybszą kuracją odchudzającą na świecie.

Lidia Kowalska
Wizażystka, blogerka, pasjonatka stylu i urody, a przede wszystkim żona i mama.

Komentarze