Czym jest bardotka? Czym jest balkonetka? Bardotka a balkonetka - porównanie

Bardotka czy balkonetkaBardotka i balkonetka to dwa biustonosze typu push up, które wypromowały dwie wielkie gwiazdy światowego kina. Bardotka była ulubionym stanikiem Brigitte Bardot, która eksponowała swoje wdzięki w sukienkach z dużym dekoltem. Natomiast balkonetka to bielizna, której Marilyn Monroe zawdzięcza uwodzicielki dekolt. Sprawdź czym się różnią te biustonosze i dla kogo będą idealne.

Obie panie po odkryciu swoich ulubionych staników nie rozstawały się z nimi i pokazały kobietom na całym świecie, że biustonosz może być nie tylko funkcjonalny, ale też ładny, a przede wszystkim może nadać piersiom i dekoltowi piękny uwodzicielski kształt okrągłego jędrnego jabłka. Zarówno Brigitte Bardot, jak i Marilyn Monroe dzięki stanikom stały się symbolem seksu pierwszej połowy XX wieku i zrewolucjonizowały damską bieliznę na zawsze.

Brigitte Bardot jak i Marylin Monroe wybierając biustonosze z zaokrąglonymi miseczkami, zerwały z popularnymi w pierwszej połowie XX miseczkami, w których biust przybierał trójkątny mało atrakcyjny kształt. Piersi w bardotce i balkonetce są naturalnie zaokrąglone i optycznie powiększone. Kolejnym powodem, dla którego Marylin Monroe i Brigitte Bardot wybrały omawiane biustonosze jest odkryty i całkiem nieźle wyeksponowany dekolt. Dzięki takiej bieliźnie obie panie mogły nosić seksowne stroje z dużym dekoltem, który rozpalał wyobraźnię panów na całym świecie i wzbudzał zazdrość u kobiet. Oba biustonosze mają dosyć wysokie fiszbiny sięgające prawie pod pachy, które unoszą i optycznie powiększają mniejszy biust, a także doskonale utrzymują większy.

Czy różni się balkonetka od bardotki?

Balkonetka i bardotka to biustonosze push up, które mają bardzo podobny fason i bardzo często są mylone. Mimo, że na pierwszy rzut oka różnica między balkonetką a bardotką jest niewielka, to w rzeczywistości każdy z modeli jest dedykowany do innej figury. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak odróżnić bardotkę od balkonetki, dla jakiego biustu jest dedykowany każdy z biustonoszy oraz jak prawidłowo dopasować balkonetkę i bardotkę.

Czym jest bardotka?

Bardotka jest biustonoszem z miseczkami typu half cup, najczęściej bez ramiączek, a jeśli producent dokłada do bardotki ramiączka to powinny być one odpinane. Miseczka typu half cup odkrywa więcej biustu niż balkonetka, ponieważ miseczka kończy się tuż nad brodawką. Bardotka ma fiszbiny pod biustem, które podobnie jak w przypadku balkonetki powinny utrzymywać biust w miseczce i znajdować się dokładnie w miejscu, gdzie zaczyna się biust. Bardotka w pierwotnej wersji była biustonoszem bez ramiączek dlatego też w jej obwodzie znajduje się silikonowy pasek, który utrzymuje stanik na miejscu. Podobnie jak w balkonetce dopinane ramiączka bardotki są bardzo szeroko rozstawione. Biust Brigitte Bardot nie należał do dużych więc biustonosz, który nosiła, został w taki sposób wyprofilowany żeby powiększyć małe piersi i pięknie je eksponować. Dobrze dobrany jest nie tylko wygodny dla posiadaczek małego biustu, ale może też optycznie powiększyć piersi nawet o jeden rozmiar. Cechą charakterystyczną bardotki jest zebranie piersi do środka, ponieważ płytki miseczki znajdują się bardzo blisko siebie dzięki czemu nawet niewielki biust w takim staniku wygląda na krągły i obfity. Bardotka z racji tego, że jest biustonoszem dedykowanym dla kobiet o małym biuście bardzo często ma dodatkową wkładkę zwiększającą piersi, dzięki czemu efekt push-up jest bardziej wyraźny.

Jak dopasować bardotkę?

Kto nie powinien nosić bardotki?

Bardotki nie powinny nosić posiadaczki dużego biustu, który jest ciężki i płytki stanik może go nie utrzymać. Ten biustonosz nie stanowi podpory dla dużego biustu na czym cierpi kręgosłup i barki. Bardotka nie będzie również dobrym wyborem dla kobiet ze średnim, ale miękkim biustem, który może się zaginać na granicy pach. Wówczas na piersiach powstaje nieestetyczne fałda, która może się przerodzić w zmarszczkę, podczas codziennego noszenia biustonosza. Na ten biustonosz muszą również uważać posiadaczki małego, ale bardzo jędrnego biustu ze sterczącymi brodawkami, które mogą się wysunąć z płytkiej half cup.

Jak dopasować bardotkę?

Zaczynamy od zmierzenia obwodu pod biustem i wybieramy stanik w jak najbardziej zbliżonym rozmiarze do naszego obwodu. Miseczkę wybieramy zgodnie z dotychczas noszonym rozmiarem, choć w przypadku bardotek z powiększającą wkładką może się okazać, że potrzebujemy miseczkę o rozmiar większą, ponieważ producent do rozmiaru wliczył wypełnienie. Bardotka posiada wysokie fiszbiny, które okalają całą miseczkę i powinny idealnie przylegać do ciała wokół piersi. Nie dopuszczalny jest wybór bardotki, w której fiszbiny znajdują się na biuście lub co gorsza, spłaszczają i gniotą go. Dobrze dopasowana miseczka nie gniecie piersi, a komfortowo ją podtrzymuje, nie powinien również wbijać się brzeg miseczki w piersi. Kolejna kwestia to głębokość miseczki, która powinna się kończyć nad brodawką, ale na bezpiecznej wysokości około 1 cm nad brodawkami, wówczas będziemy mieć pewność, że piersi nie będą wysuwały się ze stanika. Dobrze dobrana bardotka jest jak druga skóra, niewyczuwalna i komfortowa.

Czym jest balkonetka?

Balkonetka jest średnio zabudowanym biustonoszem z miseczkami typu ¾ cup. Balkonetka w odróżnieniu od bardotki stanowi coś w rodzaju balkonu dla biustu - stąd też pochodzi jej nazwa. Piersi w balkonetce są lekko uniesione do góry i spokojnie spoczywają w średnio zabudowanej miseczce niczym na balkonie. Biustonosz z daleka wygląda jak szeroki prosty pasek na linii biustu, w rzeczywistości składa się z trzech zszytych części tkaniny. Jego cechą charakterystyczną jest wysoki mostek, który razem z fiszbinami umieszczonymi pod miseczkami pięknie zbiera biust do góry i nie pozwala na rozlewanie się piersi na boki i pod pachy. Balkonetka zakrywa jedynie ¾ piersi a szeroko rozstawione ramiączka łatwo ukryć pod sukienką. Jest doskonałym biustonoszem do sukienek z dużym dekoltem, a także tych bez ramiączek. Składa się z trzech różnych tkanin. Tkanina na mostku to pierwsza część balkonetki, następna to pół zabudowane miseczki i kolejna to ramiączka, które w nowoczesnych stanikach są najczęściej odpinane co umożliwia noszenie kreacji bez ramiączek. Współczesne balkonetki bardzo często są usztywnione, a miseczki powiększone piankowymi wkładkami, które potęgują efekt push-up. Fiszbiny pełnią bardzo ważną funkcję, najczęściej w tego typu stanikach spotykamy aż 6 fiszbin. Pierwsze dwie półokrągłe są wszyte tuż pod miseczkami, kolejne dwie to proste zamykające strefę miseczek i kolejna para znajduje się na tylnej granicy żeber. Takie usytuowanie fiszbin pozwala utrzymać biust idealnie na miejscu.

Czym jest balkonetka?

Kto najlepiej wygląda i czuje się w balkonetce?

Balkonetka nie jest biustonoszem dla każdego. Przypomnijmy, że ten fason stanika, który powstał z myślą o Marilyn Monroe, która miała sporych rozmiarów biust. Fiszbiny sięgające wysoko aż pod pachy w przypadku małego biustu są bardzo niekomfortowe. Kolejna kwestia to pytko zabudowane miseczki, które u pań z małym biustem mogą odkrywać brodawki, a to już prawdziwa katastrofa, jeśli balkonetkę nosimy do prześwitujących kreacji. Również szeroki rozstaw ramiączek jest mało komfortowy dla pań z małym biustem, gdyż ramiączka są na granicy pach, co oznacza, że jeśli nie są odpowiednio uniesione przez duży rozmiar miseczki obcierają delikatna skórę pod pachami. Balkonetka ma szeroki mostek więc doskonale sprawdza się w przypadku kobiet z szeroko rozstawionymi piersiami. Jest idealnym biustonoszem dla kobiet, które na skutek karmienia piersią lub utraty wagi mają mniej jędrne piersi. Pamiętajmy, że to biustonosz, którego nie wystarczy tylko założyć, w tego typu staniku piersi należy odpowiednio ułożyć, przesunąć do przodu i unieść do góry pamiętając, że brodawki powinny pewnie spoczywać w miseczce.

Jak prawidłowo dopasować balkonetkę?

Balkonetka to biustonosz, który koniecznie trzeba mierzyć podczas zakupu. Po pierwsze dlatego, że zbyt głęboko zabudowana po bokach będzie nas uwierać pod pachami. Po drugie dlatego jest to stanik z szerokim mostkiem, a więc zbyt szeroki w obwodzie zamiast zebrać piersi do przodu, rozsunie je na boki, a pomiędzy piersiami powstanie brzydko wyglądająca pusta przestrzeń. Wybór to nie tylko obwód pod biustem, odpowiednio dopasowana miseczka nie powinna odstawać od piersi ani też wżynać się w biust. Półokrągłe fiszbiny powinny przylegać pod biustem, nigdy natomiast nie mogą znajdować się na piersi lub ich zgniatać. Pionowe fiszbiny nie mogą się marszczyć i znajdować pod skosem. Zatem dobrze dobrana miseczka to taka, która idealnie przylega do biustu i nie odstaje. Jeśli po założeniu stanika i bluzki ze zwiewnej tkaniny na biuście nie tworzy się granica między stanikiem a biustem - to jest to niewłaściwy znak. Piersi w dobrze dobranej balkonetce powinny wyglądać jak dwa okrągłe jabłka bardzo blisko siebie. Kupując ten biustonoisz nie licz na to, że się "rozchodzi", ten rodzaj powinien być idealnie dobrany już w sklepie. W przeciwnym razie będzie komfortowy, a piersi nie będą się dobrze układać.

Biustonosz balkonetka

Jaki rozmiar balkonetki wybrać?

Wybierając balkonetkę najpierw zmierz swój obwód pod biustem, staniki dostępne są z szerokością obwodu od 65 cm w górę i rosną co 5 cm, czyli 65, 70, 75 cm itp. Jeśli twój obwód ma 72 cm nie przejmuj się, każdy stanik ma trzy haftki, którymi możesz regulować obwód. Najpierw przymierz zatem stanik o obwodzie 70 cm i sprawdź, czy haftkami możesz go wyregulować do swojego rozmiaru, jeśli będzie za wąski, przymierz kolejny z obwodem 75 cm i go reguluj.

Rozmiar miseczki w balkonetce najczęściej jest identyczny jak w każdym innym staniku. Wyjątkiem mogą być staniki, które mają wszyte w miseczkach specjalne piankowe poduszeczki lub z gąbki powiększające biust. W niektórych biustonoszach mimo powiększającej wkładki podany jest rozmiar miseczki taki jak nosiłaś dotychczas (A, B, C, D, E itp.), w innych jest to rozmiar, który miseczki już powiększonej, czyli z wypełnieniem. Zatem kupując stanik z wypełnieniem najpierw przymierz swój rozmiar miseczki, a jeśli okaże się za mała, rozmiar lub dwa rozmiary większą. Przymierzając w sklepie kilka rozmiarów stanika w tym samym fasonie masz porównanie dzięki czemu możemy wybrać właściwy rozmiar i komfortowy biustonosz.

Jak prać balkonetkę i bardotkę?

Problemem wielu kobiet są wysuwające się fiszbiny z biustonosza, co często zdarza w najmniej odpowiednim czasie oraz załamane lub zniekształcone wypełnienie powiększające biust. Wszystkie "usterki" są spowodowane nieprawidłowym praniem, suszeniem i przechowywaniem. Najbezpieczniej jest prać staniki typu push-up ręcznie lub w pralce w niskiej temperaturze w dedykowanej okrągłej siatce do prania biustonoszy. Ponadto wszystkie staniki należy prać w pralce rozpięte, wówczas ich obwód się nie ulegnie zwiększeniu. Optymalnym rozwiązaniem jest złożenie biustonosza do prania miseczka do miseczki i schowanie ramiączek oraz i tkaniny wokół miseczek do środka. Tak złożony biustonosz umieszczamy w dedykowanej siatce do prania staników i wkładamy do pralki, wybierając program do prania bielizny. Staniki suszymy zapięte na ostatnią haftkę na wieszaku. Nigdy nie należy suszyć staników przewieszonych na pół na sznurku czy wieszaku, w ten sposób rozciągamy obwód.

Przechowywanie biustonoszy - bardotek i balkonetek

Bardotkę i balkonetkę przechowujemy złożoną podobnie jak do prania, w luźnych rzędach. W ten sposób unikniemy wyginania się fiszbin i zniekształcenia miseczki. Jeśli masz wystarczająco miejsca w szafce lub szufladzie ułóż biustonosze jeden za drugim bez składania.

Balkonetka i bardotka - porównanie

BalkonetkaBardotka
¾ cup głębsza miseczkaHalf cup czyli zakrywa tylko pół piersi
Szeroki mostek (miseczki z szerokim rozstawem)Wąski mostek (miseczki blisko siebie)
Wysoki mostek (szeroki pasek pod biustem)Klasyczny mostek (wąski pasek pod biustem)
Ramiączka odpinane lub na stałeBrak ramiączek lub odpinane
Dobrze utrzymuje duży biustSłabo trzyma duży biust
Fiszbiny podtrzymujące biustFiszbiny podtrzymujące biust
Stanik typu push-upStanik typu push-up
Usztywniana miseczkaUsztywniana miseczka
Wypełnienie powiększające miseczkęWypełnienie powiększające miseczkę
Komfortowy dla kobiet z dużym biustemNiekomfortowy dla kobiet z dużym biustem
Niekomfortowy dla kobiet z małym biustemDoskonale układa się na małym biuście
Rzadko występuje w wersji miękkiej np. koronkowejRzadko występuje w wersji miękkiej np. koronkowej

Lidia Kowalska
Wizażystka, blogerka, pasjonatka stylu i urody, a przede wszystkim żona i mama.

Komentarze