Aparycja to nie tylko wygląd

AparycjaZapewne każdy z nas zastanawiał się kiedyś, dlaczego pewne osoby, choć niekoniecznie wyjątkowo atrakcyjne fizycznie, zdobywają tak łatwo sympatię i zaufanie innych. Co takiego mają w sobie, że inni ludzie postrzegają ich pozytywnie, mimo iż niekoniecznie wpisują się w typowe kanony piękna? To ''coś'' to miła aparycja, czyli szereg czynników, składających się na sposób bycia danej osoby, co zapewnia jej sympatię społeczną. Czym jest miła aparycja, skąd się bierze i jak ją sobie zapewnić?

To nie tylko wygląd - czym jest aparycja?

Słownik języka polskiego definiuje aparycję jako wygląd zewnętrzny ale również jako sposób przedstawiania się innym. Aparycja to więc coś znacznie więcej niż jedynie fizyczność. To nasz sposób prezentacji, czyli zarówno wygląd, jak i nasz ubiór, uczesanie, sposób poruszania się, gestykulacja, pozycja ciała, sposób rozmowy z druga osobą czy nawet patrzenia na nią! Aparycja to więc wszystko to, co odbiera druga strona, zarówno nasza fizyczność, jak i sposób zachowania, sposób bycia. Bardzo istotnym elementem aparycji jest uśmiech, który posiada niejako fundamentalne znaczenie, jest nasza naturalną i najpiękniejszą ozdobą. Zapewne bowiem każdy z nas zna atrakcyjną fizycznie osobę, której posępna mina sprawia, że - mimo atrakcyjności wizualnej - nie postrzegamy jej jako miłej i sympatycznej.

Skąd się bierze miła aparycja?

Czy rodzimy się z umiejętnością bycia lubianym przez innych? Wiele osób uważa, że w genach otrzymujemy pewne predyspozycje do miłej i sympatycznej prezencji. Tak naprawdę jednak tylko od nas samych zależy, jak inni będą nas postrzegać oraz jak będziemy w ich oczach wyglądać. To nasza praca nad samym sobą może sprawić, że z osoby zamkniętej i postrzeganej jako oschła czy niesympatyczna, przeistoczymy się w kogoś, ocenianego jako miły, otwarty i godny poznania.

Gdzie i kiedy przydaje się miła aparycja?

Miła aparycja przydaje się praktycznie w każdej sytuacji, w wielu momentach naszego życia mamy do czynienia z innymi ludźmi i chcemy zrobić na nich dobre wrażenie. Może ona pomóc nam zyskać uczucie naszej sympatii, jej rodziny, nowych znajomych, przychylność szefa. Należy dokładać starań, aby to pierwsze wrażenie było jak najlepsze, abyśmy dawali się poznać jako osoby miłe, sympatyczne i godne zaufania.

Miła aparycja w pracy
Miłą aparycja w pracy

Jak dbać o miłą aparycję i być lubianym?

Chcesz pracować nad swoją prezencją ale nie wiesz, co zrobić, aby cieszyć się miła aparycja i sympatią w oczach innych? Poniżej kilka wskazówek, które na pewno Ci w tym pomogą.

1. Zadbaj o swój wygląd fizyczny

Nie ukrywajmy, to właśnie wygląd fizyczny jest tym, a co nasz rozmówca w pierwszym momencie zwraca uwagę. Nie każdy z nas musi wyglądać jak gwiazda ze znanego serialu, zwłaszcza w sytuacjach codziennych. Warto jednak zadbać o to, aby dobrze czuć się w swojej skórze i prezentować adekwatnie do sytuacji.

Dbaj o schludność i czystość

W ramach dbania o swój wygląd pamiętaj o schludności oraz zadbaniu o czystość: wyprasowane ubranie, umyte włosy, czyste, zadbane dłonie (u pań z pewnością ze starannie wykonanym manicure), zadbana cera (u pan lekki makijaż, ukrywający mankamenty) sprawią, że poczujesz się lepiej w swojej skórze, a inni to zobaczą!

Zadbaj o siebie i swoje zdrowie

Kolejna kwestia to zadbanie o swoje zdrowie: warto regularnie dbać o stan skóry, włosów, paznokci, odwiedzać stomatologa, dbając o piękny uśmiech oraz fryzjera, aby nasze włosy prezentowały się zdrowo.

2. Ubieraj się w to, w czym czujesz się sobą

Na postrzeganie nas przez innych wpływ ma również to, jak wyglądamy, co mamy na sobie. Aby dobrze się prezentować nie musimy oczywiście decydować się na drogie, markowe ubrania i dodatki. Należy wybierać odzież i dodatki dobrej jakości oraz takie, w których czujemy się dobrze. Jeśli dana stylizacja pasuje do nas, jest wygodna i pozwala nam poczuć się sobą - jest idealna! Z pewnością o wiele lepiej zaprezentujemy się innym w ulubionych dżinsach i eleganckiej koszuli niż w garsonce czy garniturze, które do nas nie pasują, krępują ruchy i zupełnie nie pasują do naszego stylu bycia. Inni ludzie od razu zauważą, że dany zestaw - choć markowy i drogi - nie pozwala nam na bycie sobą. Tracimy w ich oczach wiarygodność i tym samym… sympatię.

3. Przyjmuj odpowiednią do sytuacji postawę ciała

Kolejna kwestia to postawa ciała, dbajmy o to, aby była odpowiednia do sytuacji. W czasie wolnym możemy oczywiście pozwolić sobie na więcej swobody, otwartości. W sytuacjach formalnych dbajmy o odpowiednie zachowania, formy zwracania się do drugiej osoby oraz postawę ciała.

4. Pracuj nad mimiką i gestykulacją

Na naszą aparycję składa się również mimika, w tym mimika twarzy oraz gestykulacja. To sprawa wysoce indywidualna, są osoby, które bardzo żywo gestykulują ale są i takie, których mimika i gestykulacja są bardzo ubogie. Wyraz twarzy jest najbardziej czytelną oznaką naszych emocji, które czasem ciężko ukryć. Podobnie jest z gestami. Dla przykładu:

  • zaciśnięte usta oznaczają złość, zdenerwowanie, zniecierpliwienie;
  • brwi uniesione w górę - zaskoczenie lub niedowierzanie;
  • patrzenie w oczy rozmówcy - zainteresowanie nim ale zbyt długie: bycie natrętnym;
  • spuszczanie wzroku - wstyd, lęk, zażenowanie ale i znudzenie;
  • wzruszanie ramionami - niepewność, niewiedza ale i lekceważenie;
  • drżenie rąk - złość ale i lęk;
  • trzymanie rak w kieszeniach - nieufność, niepewność, odbierane jest również jako objaw braku szacunku do drugiej osoby;
  • patrzenie w górę - znudzenie, zniecierpliwienie, irytacja;
  • zaciśnięte dłonie - złość, gniew, rozdrażnienie;
  • skrzyżowanie rak na piersiach - unikanie kontaktu, niechęć, zamknięta postawa ciała;
  • siedzenie sztywno - zdenerwowanie, lęk, napięcie emocjonalne;
  • stukanie palcami w stół - zniecierpliwienie, złość;
  • otwartość w gestykulacji - rozluźnienie, pewność w relacji, dobre samopoczucie;
  • uboga mimika i gestykulacja - niepewność, lęk, napięcie emocjonalne.

Jak widać, wykonywane przez nas gesty rysują prawdziwą mapę emocji. Z mocy wielu z nich nawet nie zdajemy sobie sprawy, wykonujemy je bowiem automatycznie, w odpowiedzi na to, co akurat czujemy.

5. Dbaj o szczerość w relacjach z innymi

Kolejna ważna kwestia to spójność między tym, co mówimy oraz tym, jak się zachowujemy. Dbajmy o szczerość w relacjach z innymi, deklarując otwartość i wiarygodność róbmy wszystko, aby nasze słowa były spójna z tym, co mówimy i jak się zachowujemy. Osoba deklarująca szczerość i przyjmują zamkniętą postawę nie wydaje się być godna zaufania, prawda?

Szczerość w relacjach z innymi
Szczerość w relacjach z innymi

6. Pokaż dystans do samego siebie

Za osoby miłe i sympatyczne uważane są również takie, które maja dystans do siebie, potrafią się z siebie śmiać, żartować, są świadome zarówno swoich zalet, jak i wad. Dlaczego lubimy takich ludzi? Po pierwsze, są szczerzy, ponieważ potrafią dostrzegać swoje słabe strony i nie wstydzą się ich. Po drugie, to, że są nieidealni sprawia, że są wiarygodni. I wreszcie po trzecie, ich postawa jest w oczach wielu aktem odwagi, ponieważ czasami niełatwo znaleźć dystans do samego siebie. Jak nabrać dystansu do siebie? Przede wszystkim:

  • nie porównuj się z innymi ale dąż do własnej ''doskonałości'';
  • kocha siebie taką/takim, jaką/jakim jesteś, razem ze swoimi zaletami (to powód do dumy!) oraz wadami (pracuj nad nimi!);
  • pozwól sobie na popełnianie błędów i wyciągaj wnioski z niepowodzeń;
  • śmiej się z siebie, nawet na głos;
  • naucz się przyjmować krytykę i nie traktuj każdej, nieprzychylnej uwagi jako ataku na siebie;
  • mów sobie codziennie miłe rzeczy, nawet wtedy, gdy coś Ci się nie udaje;
  • bądź krytykiem samego siebie ale przekazuj informacje pozytywnie, np. ''Dobrze, to mi się nie udało dzisiaj ale starałam/em się i na pewno jutro będzie lepiej''.

7. Uśmiechaj się!

Ostatnia porada jest najprostsza ale i najważniejsza: Twoją największa ozdobą jest uśmiech! Korzystaj z niego jak najczęściej i czasami zupełnie bez okazji, a nawet na przekór gorszemu samopoczuciu. Pozwoli Ci to na poprawę nastroju, poprawi samoocenę ale i pozwoli Ci być w oczach innych osobą sympatyczną, lubianą i pozytywnie nastawioną do świata.

Lidia Kowalska
Wizażystka, blogerka, pasjonatka stylu i urody, a przede wszystkim żona i mama.

Komentarze