Antykoncepcja hormonalna - tabletki antykoncepcyjne

Antykoncepcja hormonalnaCzasem zdarza się, że pożądanie kochających się partnerów jest tak silne, że nie są oni w stanie odmówić sobie zbliżenia seksualnego. Wiele takich spontanicznych oraz nieprzemyślanych uniesień kończy się niechcianą ciążą. Aby macierzyństwo nie było złem koniecznym warto sięgnąć po sprawdzone środki antykoncepcyjne. Dzięki nim każda para może cieszyć się z przyjścia na czas potomka we właściwym czasie. Jaka antykoncepcja jest najskuteczniejsza?

Tabletki antykoncepcyjne - skuteczna ochrona przed niechcianą ciążą

Z przeprowadzonych badań wynika, że około 85 procent kobiet aktywnych seksualnie, a nie stosujących jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych zachodzi w ciążę w przeciągu roku. Kobieta może zajść w ciążę nawet w okresie karmienia piersią czy podczas miesiączki. Wycofanie członka przed wytryskiem oraz metody czasowej abstynencji również nie zapobiegają skutecznie nieplanowanej ciąży. Tymczasem dużą skutecznością wykazują się doustne tabletki antykoncepcyjne. Obecnie wybór pigułek hormonalnych jest na rynku ogromny. Są one dostępne tylko i wyłącznie na receptę.

Doustne pigułki antykoncepcyjne potrafią skutecznie chronić przed niechcianą ciążą. Zawierają one w swoim składzie hormony o nazwie: estrogen i progesteron. Zapobiegają one bardzo skutecznie jajeczkowaniu i w związku z tym nie dochodzi do zapłodnienia. Ponadto zmieniają strukturę śluzu znajdującego się w szyjce macicy. W związku z tym jest utrudnione przemieszczanie się plemników w głąb dróg rodnych. I co najważniejsze tabletki antykoncepcyjne nie działają poronnie oraz nie posiadają działania teratogennego. Nie uszkadzają one zatem płodu, co mogłoby doprowadzić do poronienia. Ważne jest, aby zalecone przez ginekologa tabletki antykoncepcyjne zażywać regularnie. Ich działanie jest słabsze również wtedy, gdy u kobiety pojawią się wymioty lub biegunka. Pigułki antykoncepcyjne to sprawdzone środki o bardzo wysokiej skuteczności. Ich wydajność wynosi 99 procent.

Przed podjęciem decyzji o zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych należy udać się do lekarza – ginekologa. Tylko bowiem specjalista po wykonaniu badania oraz przeprowadzeniu wywiadu potrafi zdecydować jakie pigułki będą dla pacjentki najlepsze oraz najbardziej skuteczne. Tabletki hormonalne nie są polecane dla tych kobiet, które borykają się wysokim ciśnieniem krwi lub mają chorą wątrobę. Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych posiada wiele zalet. Chronią one skutecznie przed przedwczesnym macierzyństwem oraz dają ogromny spokój psychiczny podczas zbliżeń z partnerem. Obecne środki antykoncepcyjne nie tylko skutecznie zapobiegają niechcianej ciąży, lecz także wykazują korzystny wpływ na zdrowie. Pomagają one w leczeniu silnego zespołu napięcia przedmiesiączkowego, regulują cykle miesiączkowe oraz likwidują trądzik.

Czym charakteryzują się tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe?

We współczesnych czasach wybór tabletek antykoncepcyjnych jest na rynku bardzo duży. Poszczególne preparaty chronią nie tylko skutecznie przed nieplanowaną ciążą, lecz także są bezpieczne dla zdrowia kobiet. Pośród wielu z nich dużą popularnością cieszą się jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne. Pigułki te charakteryzują się tym, że posiadają tylko jeden hormon o bardzo niskim stężeniu zwany – progestagenem. Działanie tego hormonu polega na tym, że zagęszcza on śluz szyjkowy oraz hamuje owulację. Zmniejsza się zatem jego przepuszczalność, co w bardzo dużym stopniu obniża ryzyko niechcianej ciąży. Plemniki nie potrafią bowiem przedostać się swobodnie przez gęstą barierę i w związku z tym nie dochodzi do zapłodnienia. Nawet wówczas, gdy plemnikom uda się przedostać do macicy i dalej do jajowodów, to nie są one w stanie zapłodnić komórki jajowej, gdyż żadna z nich nie jest gotowa na zapłodnienie.

Jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne są potocznie zwane mini - pigułkami. Są one rekomendowane przede wszystkim dla:

  • kobiet karmiących,
  • kobiet powyżej 35 roku życia,
  • kobiet z nadciśnieniem tętniczym oraz migreną.

Pigułki jednoskładnikowe są także znacznie bezpieczniejsze dla pań palących nałogowo papierosy, mających problemy z sercem oraz dla tych, które są zagrożone zakrzepicą. Ponadto są one wskazane w okresie przed menopauzą.

Warto pamiętać o tym, że tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe wykazują wysoką skuteczną tylko wówczas, gdy są regularnie zażywane. Można przekroczyć ich zażycie maksymalnie o trzy godziny. Podobnie jak inne środki antykoncepcyjne pigułki jednoskładnikowe posiadają uboczne działania takie jak: niepożądane plamienia między - miesiączkowe oraz nieregularne krwawienia. Jednoskładnikowe tabletki hormonalne nie chronią przed niechcianą ciążą od momentu połknięcia pierwszej dawki. Pełną ochronę przed ciążą można uzyskać dopiero po siedmiu dniach od rozpoczęcia ich przyjmowania. Do tego czasu warto dodatkowo się zabezpieczać, na przykład poprzez stosowanie prezerwatyw.

Czym charakteryzują się tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe?

Gdy zajście w ciążę aktualnie nie jest kobiecie na rękę, a prezerwatywy się nie sprawdzają, to wówczas warto pomyśleć o skuteczniejszej antykoncepcji. Dla większości kobiet sprawdzonym wyborem okazują się tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, które to bardzo skutecznie chronią przed zajściem w ciążę.

Od pigułek jednoskładnikowych różnią się one tym, że zawierają w składzie dwa hormony: pochodną progesteronu (progestagen) oraz pochodną estrogenu (najczęściej etynyloestradiol). Tabletki antykoncepcyjne dwuskladnikowe skutecznie hamują owulację oraz zagęszczają śluz w szyjce macicy. Ważne jest to, aby pierwsze opakowanie tabletek zacząć zażywać pierwszego dnia cyklu miesiączkowego. Pigułki hormonalne dwuskładnikowe przyjmuje się w schemacie 21+7. Oznacza to, że kobieta przyjmuje przez 21 dni czynną tabletkę hormonalną, a później robi tygodniową przerwę. Podczas przerwy, w zależności od zaleconego preparatu, kobieta nie przyjmuje w ogóle tabletek lub przyjmuje specjalne pigułki placebo, czyli niehormonalne.

Obecnie na rynku dostępne są również tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, które należy przyjmować w schemacie 24+4, a więc odpowiednio 24 dni tabletki czynnej i 4 dni przerwy. W okresie przerwy hormonalnej występuje zawsze krwawienie, którego nie należy mylić z miesiączką. Wynika ono bowiem z chwilowego odstawienia określonej dawki hormonów.

Pigułki dwuskładnikowe wykazują dużą skuteczność, ale tylko wówczas gdy są regularnie stosowane. Przy regularnym stosowaniu ich skuteczność sięga aż 99,7 procent. Ważne jest, aby uważać na interakcje zażywanych hormonów z niektórymi lekami, które to mogą spowodować spadek skuteczności.

Podobnie jak tabletki jednoskładnikowe, pigułki antykoncepcyjne dwuskładnikowe są dostępne tylko i wyłącznie na receptę. Przed wypisaniem recepty lekarz – ginekolog powinien wykonać pacjentce niezbędne badania, w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do zażywania preparatu hormonalnego.

Tabletka dzień po - ostatni ratunek przed niechcianą ciążą

W ostatnim czasie antykoncepcja awaryjna jest bardzo popularna. Pozwala ona na zapobieganie ciąży już po odbytym stosunku seksualnym. Jest ona powszechnie zwana antykoncepcją postkoitalną lub kryzysową.

Tabletka dzień po stosunku stanowi bardzo skuteczną formę ochrony przed nieplanowaną ciążą wtenczas, gdy podczas stosunku płciowego zawiodła inna forma zabezpieczenia. Po jej zażyciu dochodzi do zahamowania procesu owulacji i dzięki temu nie dochodzi do zapłodnienia. Pigułki dzień po, takie jak: Ellaone, czy Escapelle wydawane tylko i wyłącznie na receptę.

Trzeba zawsze pamiętać o tym, że jest to tylko preparat doraźny, którego nie można nadużywać. Niemniej chroni on bardzo skutecznie przed niechcianą ciążą, więc jego zażycie jest nieuniknione w wielu przypadkach. Kobiety zazwyczaj po tabletki dzień po stosunku sięgają wówczas gdy:

  • pod pływem uniesienia zdecydują się na stosunek seksualny bez jakiegokolwiek zabezpieczenia,
  • w trakcie stosunku seksualnego zsunęła się z członka partnera lub pękła prezerwatywa,
  • kobieta zapominała zażyć stosowanej tabletki hormonalnej,
  • penis z pochwy został wyciągnięty za późno,
  • doszło do wysunięcia się z macicy wkładki wewnątrzmacicznej lub krążka dopochwowego,
  • kobiecie oderwał się noszony przez nią plaster antykoncepcyjny,
  • kobieta zaaplikowała w niewłaściwy sposób globulkę antykoncepcyjną.

Zażycie tabletki dzień po jest także w pełni uzasadnione wówczas, gdy kobieta została zgwałcona i nie chce wychowywać poczętego w takich okolicznościach dziecka.

Pigułka po stosunku o nazwie ellaone działa niezawodnie po zażyciu do 120 godzin po odbyciu stosunku seksualnego. Z kolei tabletka escapelle oraz postinor - duo należy zażyć najpóźniej do 72 godzin po współżyciu. Gdy w ciągu trzech godzin od zażycia tych pigułek wystąpią wymioty, to należy czym prędzej przyjąć kolejną dawkę.

Jeśli pigułki dzień po stosunku zostaną zażyte w ciągu 24 godzin od stosunku seksualnego, to wtenczas chronią przed niechcianą ciążą w 98 procentach. Warto pamiętać o tym, że tabletek dzień po nie wolno stosować częściej niż trzy razy podczas jednego cyklu miesięcznego.

Recepta na tabletkę dzień po może być wypisana tylko i wyłącznie przez lekarza - ginekologa po wykluczeniu jakichkolwiek przeciwwskazań dotyczących zdrowia pacjentki.

Podsumowanie

Wynalezienie antykoncepcji w latach 60 - tych ubiegłego stulecia sprawiło, że z czasem zmienił się pogląd kobiet na macierzyństwo. Dziś większość kobiet pragnie mieć dziecko wówczas, gdy są na to w pełni gotowe oraz dojrzałe. Umożliwiają to powszechnie oferowane na rynku środki antykoncepcyjne. Dzięki nim można mieć pełną kontrolę nad swoją płodnością, a zbliżenia seksualne są bardziej komfortowe. Pary mogą współżyć bez ograniczeń nie obawiając się tego, że na świat przyjdzie nieplanowane dziecko.

Komentarze