Zapach rodem z królewskiego dworu - historia wody kolońskiej

Eleganckie perfumyTradycyjną wodę kolońską znamy z półek na kosmetyki naszych babć i dziadków. Tym, co wyróżniało ją na tle innych pachnideł to przepiękne flakoniki wykonane ze szkła i kryształu. Czym jest woda kolońska i skąd wziął się jej fenomen?

Z niemieckiej Kolonii na salony świata

Wodę kolońską skomponował włoski perfumiarz Giovanni Marina Farina. Otworzył on najstarszą na świecie fabrykę perfum właśnie w Kolonii, skąd jego dzieło czerpie swoją nazwę. Kompozycję olejków cytrusowych, bergamotki i intensywnie pachnących ziół nazwał Eau de Cologne i nieśmiałe zaprezentował na dworze Ludwika XV. Był to zapach zdecydowanie innowacyjny, wyróżniający się na tle jedynych dostępnych w tamtym okresie ciężkich, mdlących perfum. Wodę kolońską cechowała niespotykana lekkość i świeżość, która dodawała energii i pozytywnie wpływała na nastrój.

Z salonów na ulice

Z początku Eau de Cologne zarezerwowana była dla najznamienitszych nazwisk, takich jak sam król, czy Napoleon. Wśród klientów G. M. Farina znajdowała się także cesarzowa Maria Teresa oraz polski władca Stanisław August Poniatowski. Perfumy te szybko jednak zdobyły serca także wśród ludzi prostych, w których domach zagościły na długo.

Eleganckie perfumy

Ponadczasowa receptura

Oryginalna woda kolońska G. M. Farina produkowana jest po dziś dzień w niemal niezmienionej formie. Jednak nie tylko fabryka w Kolonii tworzy tę wyjątkową kompozycję. Dziś jest to jedno z najpopularniejszych pachnideł do użytku codziennego, często wykorzystywana podczas wysiłku fizycznego.Tym, co wyróżnia wodę kolońską na tle innych perfum jest bardzo niskie stężenie olejków zapachowych. Zawiera ona ich jedynie do 7%, co sprawia, że pachnie lekko i orzeźwiająco. Stąd też cieszy się tak dużą popularnością wśród sportowców, którym zależy, by pachnieć świeżo i energetyzująco w czasie treningu.

Eleganckie perfumy

Oczywiście producenci gęstszych wód toaletowych także wypuszczają kosmetyki przeznaczone do sportu. Wypróbuj klasyczne Chanel Allure Homme Sport.

Klasyki wśród wód kolońskich

Eau du Cologne de 4711

Jedna z droższych kompozycji, której skład owiany jest wielką tajemnicą. Nikt tak naprawdę nie wie, czym pachną orzeźwiające nuty, które uwalnia na skórze, lecz wszyscy są zgodni - jest to zapach ponadczasowy, w którym zakocha się każdy.

Ambre Nuit od Diora

Dior to projektant, który już od powojennych czasów wyznacza trendy, za jakimi podążają inni modowi wizjonerzy. Nic więc dziwnego, że woda kolońska, która wyszła spod jego marki szybko zdobyła status kultowej. Jak twierdzi sam autor zapachu, François Demachy, perfumy te inspirowane są tajemniczymi tańcami z XVIII wieku.

Eau de Cologne Impériale Guerlain

Zapach ten powstał w 1853 ze specjalną dedykacją dla cesarzowej Eugenii de Montijo, żony Napoleona III. Tak bardzo przypadł obdarowanej do gustu, że w trybie natychmiastowym uczyniła Guerlaina nadwornym perfumiarzem.

Dziś wody kolońskie głównie pełnią rolę lżejszych perfum na co dzień. Wciąż jednak wielu perfumiarzy inspiruje się klasyką, zamykając swoje kompozycje w pięknych, kryształowych buteleczkach.

Autor: www.perfumeria.pl.

Komentarze