Usuwanie pieprzyków - jak skutecznie się ich pozbyć?

Usuwanie pieprzykówMasz pieprzyki, których chcesz pozbyć się ze swojej twarzy lub ciała? W takim przypadku skorzystaj z profesjonalnych zabiegów!

Niemalże każdy z nas ma na pieprzyki. Niektóre z nich towarzyszą nam od urodzenia, natomiast inne pojawiają się z czasem. Najczęściej są niegroźne, ale mogą także stać się przyczyną nowotworów skóry. Aby temu zapobiec, warto zdecydować się na bezpieczne usuwanie pieprzyków przez specjalistę.

Jak dokładnie powstają pieprzyki? Kiedy należy udać się z nimi do lekarza? Na czym dokładnie polega usuwanie pieprzyków? Zapraszamy do sprawdzenia!

Czym są pieprzyki i jak powstają?

Pieprzyki, inaczej znamiona, to zmiany na skórze, które powstają najczęściej jako efekt nadmiaru lub niedoboru jednego ze składników tkanek naskórka.

Najczęściej pieprzyki to zmiany barwnikowe, które gromadzą dużą ilość barwnika, dlatego posiadają ciemny kolor. Takie pieprzyki mogą posiadać różnorodny kształt i wielkość. Mogą być usytuowane w różnych miejscach, na przykład na rękach, plecach, na nogach, a także na twarzy.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, pieprzyki mogą być wrodzone, ale również mogą pojawić się później. Najczęściej są one rezultatem nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne UVA/UVB.

Kiedy pieprzyk wymaga konsultacji z lekarzem?

W większości przypadków usuwanie pieprzyków nie jest konieczne. Stanowią one łagodne zmiany, które nie powodują większego zagrożenia, chociaż dla niektórych osób mogą być źródłem kompleksów.

Warto jednak pamiętać o tym, że istnieje wiele czynników, które mogą spowodować, że pieprzyk stanie się groźny i będzie mógł przerodzić się w czerniaka. Do takiej sytuacji może dojść wtedy, gdy:

  • pieprzyk będzie często wystawiany na słońce
  • pieprzyk zostanie uszkodzony
  • w rodzinie osoby pojawiały się nowotwory skóry

Gdy obserwujemy u siebie podejrzane pieprzyki, warto udać się do lekarza, na przykład dermatologa, który będzie mógł bliżej zbadać zmianę, a następnie wskazać, czy konieczne jest usuwanie pieprzyka. Najczęściej jest to zalecane, wtedy, gdy znamiona:

  • zmieniają swój wygląd
  • są zbyt duże – powyżej 6 mm średnicy
  • posiadają nieregularny kształt
  • mają nieregularną barwę
  • krwawią
  • swędzą

Odpowiednio wczesne usunięcie pieprzyka pozwala na uniknięcie sytuacji, gdy przekształci się on w groźny nowotwór.

Na czym polega usuwanie pieprzyków?

Dzisiaj stosuje się dwie metody na usuwanie pieprzyków, z mianowicie jest to tradycyjna metoda chirurgiczna, a także nowocześniejsza od niej metoda laserowa. Głównymi kryteriami przy doborze metody są wielkość i umiejscowienie pieprzyka.

Optymalnym wyborem w przypadku pieprzyków jest metoda laserowa, która pozwala na szybkie i skuteczne usunięcie zmian, a przy tym zmniejsza ryzyko powstania nieestetycznych blizn po zabiegu, niemniej jednak w niektórych przypadkach jedynym wyjściem jest zabieg chirurgiczny. O doborze odpowiedniego typu zabiegu decyduje lekarz.

Laserowe usuwanie pieprzyków

Laserowe usuwanie pieprzyków stosowane jest najczęściej w przypadku zmian mniejszych, lekko wypukłych. Nie jest ona stosowana w przypadku znamion z podejrzeniem charakteru nowotworowego.

Zabieg laserowy można przeprowadzać u pacjentów w każdym wieku. Skóra nie jest wtedy nacinana skalpelem, ale naświetlana laserem, który pozwala na precyzyjne wypalenie zmiany w skórze. Nie ma potrzeby zakładania szwów. Po zabiegu pozostaje strupek, który odpada do 2 tygodni, odsłaniając zagojoną skórę.

Chirurgiczne usuwanie pieprzyków

Najczęściej chirurgiczne usuwanie pieprzyków przeprowadza się w sytuacji, gdy istnieje podejrzenie, że zmiana ma charakter nowotworowy, a także wtedy, gdy jest ona duża i płaska.

Zabieg ten przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Chirurg wycina wtedy pieprzyk wraz z marginesem zdrowej skóry. Następnie wycinek ten poddawany jest badaniom histopatologicznym, które mają na celu ustalenie jego charakteru, a także doboru ewentualnej metody leczenia.

Gdzie można usunąć pieprzyk?

Aktualnie usuwanie pieprzyków można wykonać zarówno na NFZ, jak również prywatnie. W ramach ubezpieczenia na NFZ możemy skorzystać z chirurgicznego usuwania pieprzyków po uzyskaniu skierowania na badania. Zostanie wykonane także badanie histopatologiczne.

Prywatne gabinety oraz kliniki oferują usuwanie pieprzyków metodami chirurgicznymi oraz laserowymi. Możemy skorzystać także z badania histopatologicznego za opłatą. Koszt wykonania zabiegu wynosi na ogół powyżej 300 złotych. Dokładne ceny można znaleźć na stronach WWW.

Artykuł powstał dzięki informacjom zawartym na stronie magnopere.pl.

Komentarze