Skóra wrażliwa a makijaż - o czym należy pamiętać?

Makijaż twarzyRobienie makijażu to dla większości kobiet bardzo ważna, codzienna czynność - to rytuał, bez którego nie możemy się obejść. Nic w tym dziwnego, poprawia on wygląd całej twarzy, tuszuje niedoskonałości i podkreśla naszą naturalną urodę.

Jednak te z nas, które są posiadaczkami cery wrażliwej, muszą z nim bardzo uważać - niektóre kosmetyki mogą ją podrażniać, powodować uczulenie lub nadmierne przesuszanie.

Pod jakim kątem wybierać preparaty odpowiednie dla cery wrażliwej? I jak się malować, by dodatkowo nie podrażniać delikatnej skóry twarzy?

Kilka słów o wrażliwej skórze

Pielęgnacja i ochrona skóry wrażliwej to bardzo trudno sztuka, bo zaszkodzić może jej właściwie wszystko - czynniki zewnętrzne, takie jak: słońce, wiatr, mróz, kurz i zanieczyszczenia środowiska, a także przebywanie w suchych pomieszczeniach, stosowanie niewłaściwych kosmetyków czy nieodpowiedni sposób demakijażu. Niepożądane reakcje może u niej wywołać alergia na jeden składnik kosmetyku, twarda woda czy chociażby nagła zmiana stosowanych dotychczas preparatów. Dlatego ze skórą wrażliwą należy obchodzić się jak z dzieckiem - delikatnie i zastosowaniem łagodnych preparatów.

A makijaż dla atopowej i naczynkowej?

Cera wrażliwa może występować w różnych postaciach: atopowa, alergiczna, naczynkowa lub po prostu podrażniona. Często ciężko jest je od siebie rozróżnić - w wielu przypadkach skóra ma typowe problemy dla każdej z tych cer - dlatego większość dostępnych na rynku preparatów dla skóry wrażliwej, jest odpowiednia dla każdego z tych czterech typów.

Łagodny - to znaczy jaki?

Łagodne kosmetyki dla cery wrażliwej to przede wszystkim preparaty bezzapachowe, nieposiadające w swoim składzie konserwantów oraz sztucznych barwników. Ponadto powinny zawierać komponenty, które złagodzą podrażnienia i wzmocnią barierę naskórka, a także zabezpieczą go przed szkodliwym promieniowaniem UV - zaznaczają eksperci i dermatolodzy laboratoriów La Roche Posay. Kosmetyki do makijażu skóry wrażliwej należy dobierać ze szczególną starannością, bowiem stosowanie nieodpowiednich preparatów może spowodować uszkodzenie naskórka. Nowe produkty warto zawsze najpierw testować na dłoni - może okazać się, że mimo wszystko jakiś ich składnik nas uczula.

Wszystko zaczyna się od podkładu

Jeżeli chcemy by nasz makijaż był bezpieczny dla naszej skóry twarzy, musimy wybrać odpowiedni podkład. Powinien on mieć konsystencję delikatnego kremu, który ujednolici powierzchnię skóry i ukryje wszystkie niedoskonałości. Duże znaczenie ma też sposób jego stosowania:

 • Zanim położymy na twarz podkład, należy najpierw posmarować ją odpowiednim kremem dla skóry wrażliwej - pozwoli to dodatkowo chronić ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i kosmetyków do makijażu. Należy jednak pamiętać, że krem musi się dobrze wchłonąć, by położony na niego fluid mógł pokrył skórę równomiernie.
  • W następnej kolejności warto zatuszować niedoskonałości punktowym korektorem i dopiero nałożyć na twarz podkład. Jeżeli skóra jest wyjątkowo skłonna do podrażnień warto zmieszać podkład do skóry wrażliwej z kremem nawilżającym - zdecydowanie zminimalizuje to ryzyko wystąpienia różnych powikłań na skórze.
  • Podkład należy nakładać miękką gąbeczką lub opuszkami palców - zapewni to naturalny wygląd makijażu na skórze.

  A makijaż oczu?

  Idealnym rozwiązaniem dla makijażu wrażliwych oczu i skóry są kosmetyki mineralne - nie powodują one uczuleń, a ponadto łagodzą powstałe na skórze zaczerwienienia i podrażnienia. Nie zatykają porów i poprawiają działanie kosmetyków do pielęgnacji. Cera wrażliwa powinna stanowczo unikać tuszów wodoodpornych - ich usuwanie wymaga intensywnego pocierania skóry oczu, którą najłatwiej w ten sposób uszkodzić. Na zakończenie dobrze jest aplikować na twarz niewielką ilość wody termalnej - polecają specjaliści i dermatolodzy laboratoriów La Roche Posay - utrwali ona makijaż i ukoi podrażnioną skórę twarzy.

  Autor: www.laroche-posay.pl.

  Ocena: 5.0

  Komentarze