Profesjonalna sesja zdjęciowa wykonana smartfonem. Jak się przygotować? 12 praktycznych wskazówek

Profesjonalna sesja zdjęciowaNowoczesne smartfony to uniwersalne, wielofunkcyjne urządzenia, które świetnie sprawdzają się nie tylko do komunikacji z innymi osobami, ale również jako naprawdę przyzwoite aparaty fotograficzne. A najlepszy aparat, zdaniem światowej klasy profesjonalnego fotografa Chase Jarvisa, to ten, który mamy przy sobie. Warto, zatem sięgnąć po to narzędzie i odpowiednio go używać, aby uwiecznione przez nas chwile na zdjęciu wyglądały jak najlepiej. Poniżej podpowiadamy jak zrobić profesjonalną sesję zdjęciową przy wykorzystaniu smartfona.

Profesjonalna sesja zdjęciowa wykonana smartfonem - 12 praktycznych wskazówek

Smartfonem można zrobić naprawdę profesjonalne zdjęcia, tak dobre jak wysokiej klasy aparatem fotograficznym. Wystarczy tylko odpowiednio się do tego zabrać, uwzględniając poniższe wskazówki.

1. Ustaw odpowiednio sprzęt, zanim zaczniesz robić zdjęcia

Nawet przy najlepszym sprzęcie, złe ustawienie nie da oczekiwanego efektu. Dlatego profesjonalną sesję zdjęciową wykonywaną smartfonem należy zacząć od odpowiedniego ustawienia aparatu. Zaczynamy od ustawienia jakości i rozdzielczości zdjęć - powinna być najwyższa. Ale im lepsza rozdzielczość tym mamy większy "ciężar" pliku - warto o tym pamiętać. Najnowocześniejsze smartfony mogą zrobić zdjęcia nawet 40 Mpx (na co dzień wystarczy 10-12 Mpx).

Wykorzystujmy również inne możliwości aparatu, takie jak np. możliwość ustawienia miejsca zapisu zdjęcia czy datowanie zdjęć.

2. Nie zapominaj o stabilizacji obrazu

Niektóre smartfony mają dobrą stabilizację optyczną, zapewniającą najlepszą jakość. Czasami jednak wystarczy zwykła stabilizacja cyfrowa. Jeśli nasz telefon nie posiada stabilizacji to możemy podeprzeć rękę lub użyć statywu z uchwytem dla smartfona. Statyw umożliwia włączenie, w trybie ręcznym, w nocy najniższą czułość ISO i bardzo długie naświetlanie oraz uzyskać jasny obraz, bez mocnych szumów, a do tego z ciekawymi efektami.

3. Włącz tryb siatki

Tryb siatki polega na tym, że na ekranie pojawiają się linie, które dzielą ekran na 9 prostokątów. W ich przecięciach znajdują się "mocne" punkty obrazu i to właśnie w tych miejscach powinniśmy umieszczać elementy, które naszym zdaniem są najważniejsze w kadrze. Jest to bardzo przydatna funkcja (potraktujmy ją jako skróconą lekcję kadrowania).

4. Pamiętaj o parametrach

Nie we wszystkich telefonach jest możliwość samodzielnego ustawiania parametrów. Funkcję tę oferują raczej wyższej klasy modele smartfonów. W większości z nich możemy ustawić jedynie tryb wykonywania zdjęć, balans bieli i inne funkcje dodane indywidualnie przez konkretnego producenta. Sprawdzajmy jednak, co możemy samodzielnie ustawić i dobierajmy parametry według swoich potrzeb.

5. Pamiętaj o wyczyszczeniu obiektywu

Choć wskazówka ta wydaje się być oczywista to jest to najczęściej popełniany błąd przy fotografowaniu smartfonem. A należy pamiętać, że służy on nie tylko do robienia zdjęcia, ale przede wszystkim do komunikacji, dlatego co chwilę jest używany, chowany i wyjmowany z kieszeni czy torebki, dlatego mogą znajdować się na nim np. odciski palców. Wypracujmy sobie, zatem nawyk przecierania obiektywy zawsze, gdy zamierzamy zrobić zdjęcia smartfonem.

6. Nie sięgaj po lampę LED

Często robiąc zdjęcia telefonem sięgamy po lampy błyskowe, w efekcie czego otrzymujemy sztuczne zdjęcia, z czerwonymi i świecącymi oczami oraz bardzo płaskim światłem. Takie zdjęcia na prawdę nie wyglądają dobrze. Znacznie lepiej prezentują się te wykonane w delikatnym oświetleniu domowym, gdy np. włączymy specjalny tryb nocny lub gdy użyjemy statywu.

7. Ręcznie ustawiaj ostrość obrazu

Smartfony mają aparaty z autofokusem, czyli systemem automatycznego ustawiania ostrości. Nie zawsze jednak ostrość ustawiona jest dokładnie na ten obszar kadru, który nas interesuje. Dlatego też zawsze ustawiaj ręcznie ostrość obrazu, bo dzięki temu masz kontrolę nad jakością robionych przez Ciebie zdjęć.

8. Korzystaj z trybu HDR

Dzięki HDR miejsca jasne nie są zbyt jasne na zdjęciach, a miejsca ciemne nie są zbyt ciemne. Funkcja ta przydaje się nie tylko w słoneczne dni, gdy światło dzienne jest ostre, ale również w dni pochmurne - wówczas można uzyskać ciekawszy efekt.

9. Rób po kilka zdjęć pod rząd

Warto wykonywać smartfonem, po kilka zdjęć pod rząd, wówczas mamy większą pewność, że któreś będzie na prawdę dobrej jakości - dotyczy to nie tylko zdjęć robionych ludziom. To dobry sposób zwłaszcza, gdy fotografujemy dynamiczny kadr, np. zabawę dzieci czy zwierząt (użyjmy wtedy trybu zdjęć seryjnych).

10. JPG a może RAW

Większość zdjęć robionych telefonem zapisywana jest w formacie JPG, który bez problemu jest obsługiwany przez większość systemów i aplikacji. Można wtedy szybko i bez obróbki wrzucić na Facebooka, Twittera czy Instagrama. Ich jakość jest naprawdę przyzwoita.Jeśli zaś zależy nam np. na lepszej kolorystyce, wyższej jakości to wówczas należy włączyć zapisywanie do formatu RAW (DNG).

11. Uważaj na efekty specjalne i filtry

Najlepsze są te zdjęcia, których nie trzeba upiększać. Dlatego lepiej przyłożyć się do odpowiedniego kadrowania, uchwycić ciekawą sytuację, korzystać z naturalnej kolorystyki i naturalnego światła, niż sięgać po efekty specjalne.

12. Sięgnij po dodatkowy obiektyw

Aparaty w smartfonach posiadają kąt widzenia od 30 do 80 stopni. Można go zwiększyć dzięki dodatkowemu obiektywowi szerokokątnemu nawet do 180 stopni, wówczas w kadrze zmieści się więcej przestrzeni. Jest to funkcjonalny i mały gadżet, dzięki któremu uzyskamy zdjęcia o wysokim kontraście i głębszych barwach.

Jak najlepiej zatrzymać chwilę na zdjęciu?

Ciekawie wychodzą zdjęcia robione z poziomu ziemi (kierujemy aparat lekko w górę), czyli z tzw. perspektywy żabiej, zwłaszcza krajobrazy czy architektura. Nie zawsze należy jednak po nią sięgać, np. do robienia portretu zasada ta się nie sprawdzi.

Pamiętaj również o tym, żeby robić zdjęcia "ze światłem" a nie "pod światło". No chyba, że szukamy ciekawego efektów, wówczas warto postawić na kreatywność.

Próbujmy fotografować przez inne obiekty, wykorzystując np. rośliny. Zamiast robić tradycyjne zdjęcie w parku, wykonajmy zdjęcie jakbyśmy zaglądali zza liści. Możemy także wykorzystać funkcję rozmytego tła, zwłaszcza, gdy fotografujemy postaci.

Nie zapominajmy o obrabianiu zdjęć telefonem. Nanieśmy swoje poprawki (nasycenie, kontrast itp.) w odpowiedniej aplikacji do obróbki (np. Snapseed). Efekty są naprawdę imponujące.

Przede wszystkim jednak bawmy się sesją zdjęciową i podejdźmy do niej kreatywnie, po swojemu.

Poradnik został przygotowany przez firmę oferującą szerokokątny obiektyw do telefonu #CLIPPO 180° z funkcją Macro i Fish Eye.

Ocena: 5.0

Komentarze