Na czym polega profilaktyka chorób nowotworowych?

Nowotwór - wykrywanieChoroby nowotworowe są jednym z największych zagrożeń dla współczesnego człowieka. Są one przyczyną wielu poważnych problemów oraz jedną z najczęstszych zgonów.

Czy istnieje skuteczna szansa na to, by chronić się przed tymi chorobami? Na czym powinna opierać się skuteczna profilaktyka chorób nowotworowych? Profilaktyka to podstawa w walce z rakiem i zapominać o niej nie można. Na to, czy dopadną nas choroby nowotworowe, wpływa wiele czynników.

Żyjemy w czasach, gdzie codziennością jest zmaganie się z chorobami. Te niegroźne zwykle wymagają odpoczynku w domu i ogólnodostępnych lekarstw, natomiast te poważniejsze niekiedy skazują nas na kilkudniowy jak nie kilkumiesięczny pobyt w szpitalu.

Nasz sposób odżywiania i prowadzony tryb życia można by rzec "zaprasza" choroby do naszego organizmu.

Jedną z wielu groźnych chorób współczesnego świata jest nowotwór złośliwy, potocznie nazywany "rakiem". Niestety, leku nie wynaleziono, a śmiertelność osób chorych jest nadal oszołamiająca.

Rak jest to bardzo poważna choroba, zagrażająca bezpośrednio naszemu życiu. Przyczyną powstania choroby jest mutacja genów. Polega ona na niekontrolowanym dzieleniu się komórek organizmu. Prowadzi to do tego, że komórka nie jest w stanie normalnie funkcjonować i reagować na sygnały organizmu. Nowotwór może dotknąć praktycznie wszystkich narządów ciała, a tak jak wcześniej omówiliśmy - zatrzymania pracy danego narządu na przestrzeni czasu.

Początkowy rozwój choroby najczęściej jest bezobjawowy, co czyni go zabójczym od samego początku. Pacjenci zgłaszają się do szpitala często w zaawansowanych stadiach, w których choroba jest już nieuleczalna i prędzej czy później doprowadzi do śmierci pacjenta.

Profilaktyka przeciw nowotworom

Naszym obowiązkiem powinno być przeprowadzenie rutynowych badań raz na pół roku. Zdarza się, że nowotwór bądź jego podejrzenie są wykrywane podczas prostych badań takich jak usg, badanie przedmiotowe, czy osłuch. Oprócz regularnych badań wskazane jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Co kryje się za tym pojęciem? Otóż, spożywanie zdrowej, nisko tłuszczowej żywności, a także ciągła aktywność fizyczna. Nic nie wpłynie lepiej na nasz organizm jak poranny bieg czy wieczorny spacer. Nie trzeba dodawać, że używki : alkohol, papierosy i narkotyki są całkowicie zabronione. Obserwowanie naszego ciała, jest kolejnym czynnikiem, może nie zmniejszającym ryzyko zachorowania, ale na pewno zwiększającym szanse zdiagnozowania raka we wczesnej fazie. Są bowiem, takie nowotwory, które można rozpoznać po wyglądzie naszego ciała. Starajmy się kontrolować wagę. Jeżeli jej wartość spada w krótkim czasie bez stosowania restrykcyjnych diet i ćwiczeń, warto udać się do lekarza i rozwikłać wszystkie wątpliwości. Pytajmy się o historię naszej rodziny. Rak często bywa dziedziczny, a więc, jeżeli ktoś z naszej rodziny miał raka to niewykluczone, że ryzyko na zachorowanie będzie większe niż u osoby, gdzie nie stwierdzono raka w pokoleniach rodziny.

Zdrowy styl życia oraz odpowiednia dieta mają tu znaczenie ogromne, nic więc dziwnego, że to one w profilaktyce chorób nowotworowych zajmują najważniejsze miejsce. Doskonałe rezultaty mogą osiągnąć te osoby, których dieta wykazuje się dużą różnorodnością. Zdrowe produkty pełne witamin, żywność wolna od konserwantów i sztucznych barwników oraz troska o ograniczanie spożycia tłuszczów zwierzęcych - oto podstawa zdrowej diety, dzięki której choroby nowotworowe przestaną być aż tak wielkim zagrożeniem. Profilaktyka przynosi też lepsze efekty w chwili, gdy w naszym życiu częściej będzie się pojawiał ruch. Aktywność fizyczna oraz ruch na świeżym powietrzu to świetny sposób na dotlenienie organizmu oraz na zwiększenie jego naturalnej odporności. Profilaktyka powinna uwzględniać też tak ważny element, jakim jest sztuka relaksacji. Dlaczego jest to tak ważna kwestia? Odpowiedź jest prosta - to stres jest jednym z tych czynników, które sprzyjają rozwojowi raka. Im skuteczniej będziemy z nim walczyć, tym mniejsze staną się nasze problemy ze zdrowiem.

Rak = wyrok śmierci?

Wcześnie zdiagnozowana choroba jest całkowicie uleczalna, nie skutkująca dalszymi przerzutami czy nawrotami. Technologia medycyny z każdym rokiem jest bardziej nowoczesna i niezawodna. Jeszcze 10 lat temu choroba nowotworowa była wyrokiem, natomiast teraz skutkuje śmiercią coraz rzadziej. Jeżeli zaczniemy dbać o własne zdrowie, zmienimy tryb życia i będziemy przeprowadzać regularne badania profilaktyczne to "rak" ominie nas szerokim łukiem, a my będziemy pewni, że dożyjemy pięknej, spokojnej starości.

Ocena: 5.0

Komentarze