Mizogin, czyli ten, który nienawidzi kobiet

MizoginTermin mizoginii wydaje się nam stosunkowo nowy, jednak jego genezy upatrujemy daleko w przeszłości. Objawia się on niechęcią wobec kobiet, okazywaną na różne sposoby.

Skąd wziął się mizogonizm?

Źródeł postawy mizoginistycznej upatrywać można w dalekiej przeszłości, kiedy to królowały społeczeństwa patriarchalne, nastawione na przywódczą rolę mężczyzny i poddańczą rolę kobiety. Nierzadko jest w przypadku wyznań religijnych oraz wielu kultur.

Jak zachowuje się mizogin?

Jak objawia się postawa mizoginistyczna? Mizogin ukazuje swoją niechęć na wiele sposobów. Najłagodniejszą i praktycznie bezinwazyjną na pierwszy rzut oka formą jest nieśmiałość wobec kobiet, unikanie ich oraz milczenie w ich towarzystwie. Za ta maską kryje się jednak jawna nienawiść, ukrywana jedynie pod płaszczykiem skrytości. Kolejną formą jest postawa obojętna ale wyrażająca lekceważenie. Mizogin udaje, że nie widzi kobiety w towarzystwie, świadomie nie daje jej prawa do głosu w dyskusji, wyraża pobłażliwość dla pań i nie wprost ale formułuje już niewybredne komentarze czy zżarty w towarzystwie kobiet, pomijając fakt, że są obecne. Kolejną formę stanowi jawna już niechęć, wyrażana słownie i niewerbalnie. Niestety, w skrajnych przypadkach mizoginizm objawia się postawą jawnej wręcz wrogości, która może przyjmować postać zachowań agresywnych, w tym agresji słownej ale i fizycznej!

Uwaga na pułapki! Pamiętajmy, nie zawsze mężczyzna, którzy jest niemiły dla kobiet musi być mizoginem! Warto wiedzieć, jak odróżnić osobę z postawą mizoginistyczną od… no właśnie, od kogo?

Jakie typy mężczyzn można pomylić z mizoginami?

1. Przemądrzały perfekcjonista

Wiele osób cechuje perfekcjonizm w myśleniu i działaniu, jest tak również w przypadku mężczyzn, którzy w ten sposób przywodzą na myśl postawę mizoginistyczną. Spotykasz na swojej drodze kogoś, kto wie wszystko najlepiej i czujemy się w jego towarzystwie mało inteligentni… Nie zawsze musi to oznaczać, że trafiliśmy na mizogina. Może to po prostu jednostka perfekcjonistyczna, która nie zgodzi się z nami bez względu na to, czy jesteśmy kobietą czy mężczyzną?

2. Zapatrzony w siebie narcyz

Jest idealny sam w sobie, dlatego zwykle jest sam. Kobiety traktuje z góry ale… tylko dlatego, że żadna nie spełnia jego wygórowanych oczekiwań.

3. Kłótliwy choleryk

To tak typ charakteru: nie zgadza się z nikim, a własne zdanie na każdy temat i, obojętne jakie masz poglądy, on i tak nigdy się z Tobą nie zgodzi, dodając do tego kilka niewybrednych komentarzy.

4. Arogancki i nieprzyjemny

Daleko mu to szarmanckiego mężczyzny, który otwiera drzwi samochodu czy podaje płaszcz. On taki jest… po prostu. Tak został wychowany, taką ma osobowość, takim jest człowiekiem. Nie żywi niechęci do kobiet, po prostu w ten sposób traktuje innych ludzi.

5. Nieśmiały i skryty

Nie odzywa się przy kobietach, a piękna dziewczyna jest w stanie sprawić, że nie potrafi przypomnieć sobie swojego imienia. Mizogin? A może po prostu wrażliwy, nieśmiały mężczyzna, którego onieśmiela płeć przeciwna? Pamiętajmy, że nie każdy cichy pan jest mizoginem. Może po prostu onieśmiela go kobieca uroda i wstydzi się zrobić ten pierwszy krok?

Powyższe przykłady stanowią jedynie nakreślenie problemu, wskazanie, że nie każdy objaw, który uznajemy za oznakę niechęci, musi wiązać się z postawą mizoginistyczną.

Jak walczyć z mizoginizmem?

Walka z mizoginizmem nie zawsze jest łatwa, gdyż mizogin może prezentować różnorodne formy niechęci i przekonany jest o słuszności swojego zdania. Mizoginia podlega jednak terapii i można jej skutecznie przeciwdziałać. W ramach profilaktyki najlepsze rezultaty daje wpajanie dzieciom od najmłodszych lat postawy tolerancyjnej dla każdego, bez względu na płeć, kolor skóry czy wyznawane wartości. Dodatkowo, niezmiernie istotne jest uczenie dzieci szacunku do kobiet, poszanowania ich praw oraz uwzględniania ich roli (w tym roli matki). Tylko wychowywanie dzieci, głównie synów, w szacunku do kobiet pozwoli nam na bycie rodzicem mądrych, rozsądnych ludzi, którzy będą wolni od krzywdzących uprzedzeń i stereotypów w dorosłym życiu.

Lidia Kowalska
Wizażystka, blogerka, pasjonatka stylu i urody, a przede wszystkim żona i mama.

Komentarze